Sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 7. prosince 2019 Ambrož, Benjamin

Holčičku, nebo chlapečka? Rozhodne o tom lékař

  0:14aktualizováno  0:14
Bude to chlapeček, nebo holčička? Otázka, kterou pokládáme nastávajícím maminkám, může mít v některých případech odpověď třeba: Objednala jsem si holčičku. Za určitých podmínek totiž lékaři mohou předem zvolit pohlaví budoucího dítěte. V České republice jim to však zákon umožňuje pouze ze zdravotních důvodů. Vybrat pohlaví dítěte se dá navíc jenom při využití metod umělého oplození.
Je libo chlapečka, nebo holčičku? Ilustrační fotografie.

Je libo chlapečka, nebo holčičku? Ilustrační fotografie. | foto: Profimedia.cz

Téměř každá druhá klinika pro umělé oplození ve Spojených státech umožňuje rodičům, aby si vybrali pohlaví svého dítěte. Jak ukázal průzkum Střediska pro genetiku a veřejnou politiku ve Washingtonu, více než 40 procent těchto lékařských zařízení zjišťuje pohlaví lidského embrya při genetickém testu.

Při umělém oplození totiž vytvářejí lékaři ve zkumavce několik lidských zárodků. A to spojením spermií muže a vajíček odebraných ženě z vaječníku. Nejvíce životaschopná embrya pak implantují budoucí matce do dělohy, aby se z nich mohlo vyvinout dítě.

Pohlaví odhalí genetický test

Ovšem ještě před tím, než lékaři ženě zárodky implantují, je mohou podrobit genetickému testu. Obvykle se tak dělá v situaci, když jsou rodiče starší, nebo když mají v rodinné historii některé dědičné onemocnění.

Lékaři při testu zpravidla odeberou jednu buňku ze dvoudenního až třídenního embrya. V její DNA pak hledají poruchy chromozomů a genové variace, které svědčí o tom, že budoucímu dítěti hrozí některé známé onemocnění. K implantaci pak vyberou jen taková embrya, u nichž genetický test chorobu nezjistil.

A při tomto zdravotním testu mohou zjistit i pohlaví zárodku. Američtí lékaři v některých klinikách tedy dají rodičům možnost, aby si určili, zda chtějí chlapečka, nebo holčičku. Pak ženě implantují jen embrya s určeným pohlavím.

Zákon v USA genetické testování neomezuje

"Předimplantační genetická diagnostika byla zamýšlena jako možnost k překonání neplodnosti a k tomu, aby se rodily děti s nadějí na plnohodnotný život. Ale dnes se využívá k výběru pohlaví dítěte jen proto, aby se uspokojilo přání rodičů. To je nepříjemný trend," kritizoval Eric Cohen z amerického střediska pro Etiku a veřejnou politiku pro časopis New Scientist.

Naopak Susannah Baruchová z organizace, která průzkum uskutečnila, zdůrazňuje, že žádný americký zákon nijak neomezuje genetické testování embrya. "Dnes existuje tisícovka genetických testů a není důvod, proč by se neměly používat," soudí.

Ilustrační foto.

Výběr spermií

Ovlivnit pohlaví budoucího dítěte se však dá i bez genetického testu. Stačí, aby lékaři k oplození vajíčka vybrali spermii, o níž vědí, jaké pohlaví budoucímu dítěti přináší.

O tom, jestli se narodí holčička, nebo chlapeček, rozhoduje spermie, která vnikne do vajíčka. Pokud v sobě nese pohlavní chromozom Y, narodí se chlapec, pokud nese chromozom X, narodí se holčička.

Chromozom X je větší, takže o něco větší je i spermie, v níž je obsažen. Lékaři to mohou rozpoznat například poté, co spermii zbarví světélkující barvou. Větší chromozom X pohltí barvu víc, a proto pak více světélkuje.

Tímto způsobem mohou lékaři spermie rozdělit a jen ty, které nesou požadovaný pohlavní chromozom, vnést do vnitřních pohlavních orgánů ženy. Metoda je jednodušší než genetický text, ale je méně spolehlivá a považuje se zatím stále za experimentální.

V Česku jen ze zdravotních důvodů

Americké kliniky, které umožňují zvolit pohlaví dítěte podle přání rodičů, mají různá etická pravidla. Někde to například dovolují pouze sezdaným párům, které už alespoň jedno dítě mají.

V České republice je tomu jinak. "Vybírat pohlaví dítěte můžeme pouze ze zdravotních důvodů," říká docent Igor Crha z Gynekologicko-porodnické kliniky Masarykovy univerzity v Brně. Nařizuje to tak zákon 227/2006 Sb.

Klasickým příkladem je dědičná krvácivost - hemofilie. Tou trpí muži, ženy ji ve svém genetickém kódu přenášejí, ale obvykle neonemocní. Vhodnou volbou pohlaví tedy mohou lékaři přivést na svět dítě, které chorobou nebude trpět.

V takovýchto případech tedy smějí pohlaví pro budoucí dítě legálně vybírat i čeští lékaři.

Autoři:

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější
Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Matka dovolila synovi, aby se ve dvou letech stal holčičkou

Jaime Clara z New Yorku před osmi lety porodila chlapečka. Už když mu byly dva roky ale viděla, že se nechová podobně...

Chtěl bych mámu na zápasech, přeje si malý fotbalista a my pomůžeme

Desetiletý Honzík by si přál, aby mohla máma jeho fotbalové zápasy ještě dlouho sledovat, jenže Jarka se už 20 let pere...

Žena chtěla krásný nos, po operaci ji však čekalo zděšení

Gizela Juarezová z Los Angeles zjistila pár dnů po druhé plastice nosu, že se jí špička nosu začíná zvětšovat. Myslela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ztraceni ve vlastních zájmech. Manželské etudy sledovaly další dvojici

Petr není zrovna rodinný typ a takového si ho Irena po devítileté známosti brala. Režisérka Hana Třeštíková je...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Žena od puberty užívala drogy, dnes je mámou a pomáhá závislým

Jen Elizabeth z Kalifornie byla v dětství zneužívána. Měla kvůli tomu psychické problémy a bohužel je v pubertě řešila...

Premium

Přelom v léčbě migrény. Lékaři začínají využívat nový biologický lék

Vlastní zkušenost s migrénou má až milion Čechů, desetitisíce z nich trpí záchvaty několikrát do měsíce. Novou nadějí...

Pivo jako zdroj nápadů i lepší nálady? Co na něj říkají vědci a lékaři

Jen málokdo dokáže pivo bránit tak zuřivě jako Češi. Je součástí našeho národního dědictví, pokladem i chloubou. Podle...

Chtěl bych mámu na zápasech, přeje si malý fotbalista a my pomůžeme

Desetiletý Honzík by si přál, aby mohla máma jeho fotbalové zápasy ještě dlouho sledovat, jenže Jarka se už 20 let pere...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz