Potlačená agresivita škodí vašemu zdraví i psychice. Naučte se ji zvládnout

  • 4
Možná si řeknete, že zloba a agrese nejsou váš případ, že jste mírní jako ovečky. Ale omyl, týká se to více nebo méně každého z nás. A každému z nás může dost uškodit.
Ilustrační snímek

Život není snadný ani v pohodlném 21. století, denně na nás působí spousta negativních vlivů. Slušnost velí nerozčilovat se na veřejnosti, nenadávat lidem, nechovat se jako vztekloun. Tak nás doma vychovali, tak to hlásají i společenská pravidla.

Nepotlačujte vztek, upustit páru je občas třeba. Emoce nám pomáhají přežít

Je to správný přístup, jinak by to tu vypadalo jako na Divokém západě. Ovšem nikdo nás nenaučil zdravě se vybít, vybouřit, cíleně a zároveň neškodně se zbavit agrese a vzteku, které se v nás totiž postupně ukládají, ovlivňují naši psychiku i tělesné zdraví.

Z potlačené agresivity nepramení jen špatná nálada, ale i psychické poruchy, závislosti a také například problémy s krevním tlakem, trávením, spánkem a podobně. Jak se naučit zvládat agresivitu tak, aby neničila nás ani naše okolí?

Ilustrační snímek

Přiznejte si ji

Ani lidé s veselou a klidnou povahou nejsou ušetřeni zloby. Může je ničit stejně jako choleriky, kteří pravidelně vybuchují jako sopky, někdy dokonce i více. Zatímco vztekloun si zanadává a dostane ze sebe napětí, člověk s mírnou povahou si to v sobě střádá, tlumí zlobu.

Pasivní agrese je zabijákem všech vztahů. Nepraktikujete ji i vy?

Co by tomu řeklo jeho okolí, kdyby si zazuřil? Prvním krokem k úspěšnému zvládnutí agresivity tedy je připustit si, že je to i váš problém. Zpočátku vám myšlenka na to, že v sobě máte zlost, možná nebude milá, bude vám kazit obraz, který jste si o sobě vytvořili.

Je třeba se přesvědčit o tom, že pociťovat vztek není ostuda. Přiznejte sami sobě, že nejste a ani nemůžete být vždy obdivuhodní kliďasové, se kterými nic nehne. Tím se vaše hodnota nijak nesnižuje.

Ilustrační snímek

Pozorujte, kdy vás dostává

Agresivitu si vybíjíme každý jinak. Někdo má tendenci seřvat neprávem svou rodinu, když už se v něm hněv nastřádá, jiný si naopak na lidi doma netroufne a vybouří se na někom cizím, většinou na „náhodné oběti“. Další beránek se stane divokou šelmou, když sedne za volant…

I když se možná nechcete cíleně zabývat něčím tak negativním, jako je agresivita, stejně se nějaký čas zkuste pozorovat. Kdy máte největší vztek? Jak se projevuje? Kdy byste nejradši mlátili kolem sebe pěstmi, něco rozbili nebo říkali peprné nadávky?

Varovné signály agresora. Jak ve vztahu poznat, že byste měla vzít nohy na ramena

Co je tím spouštěcím momentem? Jak dlouho trvá, než se ve vás zloba nahromadí? Kdo to pak většinou schytá? Obracíte vztek také sami proti sobě? Když se v tomto směru lépe poznáte, budete umět s agresivitou také snadněji pracovat.

Tip: Nenahrávejte jí. Když se dobře znáte, už tušíte, jaké životní situace ve vás vzbuzují agresivitu. Ale ruku na srdce, opravdu je musíte zažívat? Není slabošské se některým hněvům a vztekům prostě vyhnout. Učte se od sebe odhánět příležitosti, které vás dostávají do varu.

Ilustrační snímek

Najděte účinnou obranu

Chvíli to potrvá a nejspíš budete muset vymyslet více způsobů, které na vás zaberou, ale časem budete úspěšní. Někomu k utlumení agresivity funguje sladké nebo alkohol, ale to jsou jen takové chatrné berličky, které vlastně nepředstavují opravdovou pomoc.

Jóga není jen pro pružné sportovce a mladé, boří mýty instruktorka

Většinou se doporučuje sport a pohybové aktivity, i když ne při všech se vylučují hormony štěstí. Dáte do nich energii, zdravě se unavíte a uvolníte. Ideální způsob vybití nemusíte najít „na první dobrou“, někdy to chvíli trvá, máte ovšem možnost zkoušet, co by vám vyhovovalo a také vás bavilo.

Neschopnost jako zbraň. Manipulativní technika nutí ženy uklízet i pečovat.

Trénujte zdravou agresivitu

Mnoho lidí v sobě potlačuje hněv a agresivitu i proto, že se cítí být nedůležití. Přece se nebudou projevovat spontánně. Přece nebudou řešit své vlastní pocity, když na nich nezáleží. Základem úspěchu je přiznat si, že všichni jsme důležití a to, co cítíme, se nedá jenom tak hodit do koše.

TEST: Jdete na trh s emocemi, nebo je máte vždy pod kontrolou?

Metod, jak zvýšit asertivitu, je celá řada, opět záleží na tom, která z nich vám bude nejlépe vyhovovat. Postupy na odhalení agresivity a na to, jak se jí bez větších následků zbavit, by ve vás zkrátka neměly vyvolávat vztek a zlobu.

ilustrační snímek

Aktivity, které mohou pomoci

Bojová umění: Možná si řeknete, že pro vás nějaký kickbox přece není. Můžete ale dělat něco jiného, třeba tai-chi. Laikům připomíná spíš jógu, přesto je to bojové umění. Nejenže vám udělá dobře tělesně i duševně, ale poslouží také k vybití nahromaděné agrese. Ovšem ani boxu nebo kickboxu se nemusíte bránit, nejde přece o to, aby se z vás stali přeborníci, stačí se jen trochu vyřádit.

Tanec: Valčíkem, při kterém vám partner šlape na nohy, ze sebe agresivitu nejspíš nedostanete, ba právě naopak. Ale takový step či ohnivé flamenko, tedy tance, při kterých si můžete trochu zadupat a projevit temperament, mohou být to pravé. A proč nezkusit třeba i street dance? Pokud jste perfekcionisti, berte tanec jen jako zábavu, ne že se navztekáte kvůli tomu, když vám hned nepůjdou kroky.

Horolezecká stěna: Popasovat se s úchyty pro ruce a nohy, to je velká výzva. Zaměstnáte tělo i hlavu a agresivitu doslova nacpete do té stěny. Pro začátek vám úplně stačí vylézt dva metry nad zem.

Střelba: Zejména ženy často tvrdí, že by střelnou zbraň nevzaly do ruky. Možná by vám ale udělal dobře právě nějaký čas strávený na střelnici. Když svůj vztek napřete do terče, nebudete pak pomyslně střílet vztekem po lidech. Můžete zkusit klidně i lukostřelbu.

Rychlá jízda: Mnoho lidí se nejlépe vyzuří za volantem s nohou na plynu, což ale není ani trochu ideální. Je to dokonce nebezpečné pro vás i vaše okolí. Pokud víte, že vás uvolní rychlá jízda, zkuste to na trenažéru nebo v PC hře.

Běh a rychlá chůze: Vypadá to jednoduše, ale funguje to. K tomu, aby se z vás vyplavilo napětí, opravdu kolikrát stačí svižný pochod. A když si při něm ještě trochu zakřičíte, uleví se vám. Nejdřív vám možná nebude příjemné slyšet svůj hlas v zesílené podobě, ale nikde není psáno, že musíte křičet několik minut. Na vhodném místě, kde nebudete nikoho rušit, třeba jen chvilku volejte nějaké neutrální slovo nebo samohlásku.

Smích: Musí to být ovšem takový, který trvá delší dobu. Nečekejte, až vás někdo rozesměje vtipem, vyvolejte si smích různými cvičeními. „Smíchovým guru“ je psychiatr Karel Nešpor, na internetu najdete jeho nejrůznější videa, jak se účinně rozesmát.

Co vám pomáhá mírnit vlastní agresivitu? Hlasujte v anketě na další straně.

Co vám pomáhá mírnit vlastní agresivitu?

celkem hlasů: 307