RECENZE: Středověk a normalizace mají společného víc, než se zdá

  13:59aktualizováno  13:59
V březnu letošního roku vědci představili nejpravděpodobnější podobu svatého Jana Nepomuckého. Nyní tento mučedník a patron české země ožívá také v románu slovenského spisovatele Pavla Rankova. Ačkoliv prostřednictvím pouhé legendy – Legendy o jazyku.

Spisovatel Pavol Rankov v roce 2010 | foto: Profimedia.cz

Rankov sleduje skupinu čtyř studentů na podzim roku 1972 během jejich prvního semestru na vysoké škole. Mladí historici Tomáš, Táňa, Klára a Martin si užívají chvil radostné a netíživé dospělosti, čas od času poslouchají Rolling Stones, zamilovávají se, společně kritizují ideologické směřování své alma mater – ale jinak příliš nevybočují.

Alespoň do chvíle, než je jejich ročníkový vedoucí a zapálený komunista Šindelář neseznámí s legendou o jazyku Jana Nepomuckého, která má být vyzvednutím ostatků ze svatovítské katedrály vyvrácena. Aby strana mohla lidem ukázat, jací jsou ti katolíci lháři a podvodníci.

Obálka knihy Legenda o jazyku

Obálka knihy Legenda o jazyku

Studenti však chtějí zjistit pravdu, která by jinak mohla zůstat zamlčena. A tak začnou pátrat na vlastní pěst. Ani si neuvědomují, jak nápadnými se stali. Navzdory tomu, že se své aktivity snaží krýt, režim v nich už dávno vidí fanatickou katolickou skupinu vedenou církví.

Podle legendy se při vyzvednutí ostatků Jana Nepomuckého v roce 1729 jazyk, který měl před Václavem IV. i při mučení držet za zuby, aby neprozradil zpovědní tajemství královy ženy Žofie, prokrvil a zčervenal. Ačkoliv normalizační vědecká analýza nakonec neodhalila jazyk, ale kus mozkové tkáně, legenda stále žije, protože centrum řeči, o které mohli chtít Nepomuckého připravit, se nachází právě v mozku.

Tolik k legendě, co však Rankovův nový román přináší po vydařených Matkách? Vyprávění, které znovu připomíná, jak velkou paranoiou režim trpěl a kam až byli jeho posluhovači schopni zajít ve jménu marxismu-leninismu vedeni vlastní zvráceností. V tom nejčistším světle to odhaluje závěr knihy i doprovodný příběh ze současnosti o jakési tetičce od mládí trpící záhadnou duševní chorobou.

Rankov vytvořil trefnou paralelu mezi středověkými mučedníky a oběťmi normalizace, aniž by ji čtenáři vnucoval. Mrazivé poselství knihy zůstává umně skryto mezi řádky.

Román však tíží množství historických teorií spojených s Nepomuckým, které se servírují prostřednictvím zdlouhavých dialogů studentů nebo monologů zmiňovaného Šindeláře. Postavy se v tu chvíli stávají pouhými zprostředkovateli, a tak by to být nemělo. 

Legenda o jazyku

Pavol Rankov

Host, 2019, 327 stran

přeložila Petra Darovcová

Hodnocení­: 75 %

Obzvlášť, když Rankov čtenáře ve stěžejních pasážích románu nenechává na holičkách a situaci gentlemansky dodává potřebný dějinný kontext. Některé dialogy obzvlášť mezi studenty pak chvílemi působí strojeně, to už ale může být vinou překladu.

Poněkud drastickým závěrem románu dává autor jasně najevo, co má být pointou Legendy o jazyku. Mohl by toho docílit i jinými prostředky, asi však chtěl, aby jeho kniha byla takovým drobným ztělesněným varováním, před tím, co mohl dříve zapříčinit dobrý úmysl a touha po pravdě.

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

Komparz ve filmech? Smoljak obsazoval rodinu, Václav Klaus Svěráka odmítl

Fotografie z natáčení snímku Vrchní, prchni. Scénu, kdy vrchní kasíruje známé...

Pro filmová ocenění si obvykle chodí herci v hlavních a vedlejších rolích. Ale bylo by chybou přehlížet i titěrné role...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Další z rubriky

RECENZE: Zapomenuté 20. století? Šťastný příběh o pokroku neexistuje

Tony Judt

„Historici pracují v oboru paměti. A už dlouho je naším povoláním kritizovat a opravovat oficiální nebo veřejnou paměť,...

RECENZE: Justina a Julietta jsou komiksovou poctou symbolu zvrhlosti

Obal komiksu Justina a Julietta

Nakladatelství Argo vydalo komiksovou poctu markýzi de Sade, který žil v letech 1740–1814. Jeden z největších zvrhlíků...

RECENZE: Ctitelé Mostu! mohou zkusit teplickou Jámu a rypadlo

Básník, esejista, performer a výtvarník Patrik Linhart

Bavil vás v televizi seriál Most!? Pak zkuste knihu Patrika Linharta. Tak by mohla začínat reklamní kampaň na novou...

Najdete na iDNES.cz