RECENZE: Ledecký je Čapkovi věrný. Jen jeho poetika je komiksu vzdálená

  13:55aktualizováno  13:55
Ctít originál a sloužit mu? Takovou otázku si musel položit výtvarník Jonáš Ledecký a kolektiv autorů komiksu Kapsy. Na přání nakladatelství Knižní klub totiž zpracovali pět příběhů z oblíbeného díla spisovatele Karla Čapka Povídky z jedné a druhé kapsy.

Jonáš Ledecký se svým obrazem | foto: Marek Navrátil, iDNES.cz

Výsledek je líbivý, poutavý a poctivý. Poetika Čapkova díla je mu ovšem na míle vzdálená. Vadí to?

Fotogalerie

Jonáš Ledecký se netají obdivem k hlavnímu proudu americké superhrdinské produkce. Vždyť také není důvod, aby to zapíral. Vzhlížet k autorům, kteří se vypracovali od píky a zvládli jen pomocí svého pera, talentu a píle zbudovat celý komiksový vesmír, na tom není nic špatného. Ač se zajisté najdou tací (a v Česku zejména), již budou tvrdit opak.

Obdobně významný materiál zpracovával Jonáš Ledecký už v roce 2016, kdy se podílel na komiksu Karel IV.: Pán světa. Tehdy však pouze jako kreslíř. Tentokrát se role obrátily. Alespoň zčásti.

Zatímco ilustrace pro Kapsy zhotovil Jonáš Ledecký jen dvakrát (Případ dr. Mejzlíka a Vražedný útok), pod scénáři je podepsán ve všech případech. Jde po smyslu, Čapkovu jazyku zůstává věrný, osu děje nevychyluje a čtenáře, pravděpodobně i neznalého originálu, provádí příběhem s grácií. Dokonce za pomoci svých kolegů Matyáše Namai, Stana Sola, Petra Straníka a Martina Pospíšila zdařile buduje kýžený pocit zvědavosti a napětí.

Ještě důsledněji s touto emocí mohli Ledecký a Solo pracovat v případě povídky Poslední soud, jejíž až existenciální děj vybízí k nečekanému, avšak srozumitelnému zpracování. Dost pravděpodobně je to však výzva hodna autorů zkušenějších – a to nikoliv profesně, ale životně.

Opatrně a po špičkách

Z komiksu Kapsy

Z komiksu Kapsy

Jen estetická věrohodnost a čapkovská poetika, které chtěl podle předmluvy Ledecký dosáhnout, zůstává skryta. Za nánosy autorských stylů i představ, které mnohdy nepřipomínají první republiku ani Československo. Na druhou stranu, nikde není řečeno, že to tak musí být. Bohužel sám Ledecký se k této ambici v předmluvě přiznal. Je to přece Čapek! A s legendami se u nás musí nakládat přeopatrně. Jak mimochodem dokázaly už loňské oslavy stého výročí založení Československa. Snad s výjimkou Kosatíkových Hovorů s TGM.

Možná by tak bylo dobré od podobných ambicí, záměrů i následných realizací upustit. Ledecký a spol. dokázali, že Čapkovy příběhy mohou fungovat i bez svých tradičních, avšak nevyřčených charakteristik. Stačí trocha talentu, citu a respektu. A touto svatou trojicí zmínění pánové zajisté disponují.

Autor:

Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

RECENZE: Řemeslo na zakázku. Avengers se loučí v korektním rázu

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Jestli superhrdinové rozhodující bitvu vyhrají, či prohrají, ví každý divák komiksu Avengers: Endgame předem. V kině...

Další z rubriky

Byli slavnými spisovateli, dnes jsou neznámí. Mají šanci jako Josef Váchal?

Josef Váchal (na snímku vlevo, s přítelem Josefem Portmanem na zámku v...

Božena Benešová, Rudolf Medek nebo Josef Kopta. Nic vám tato jména neříkají? Není se čemu divit. Navzdory tomu, že za...

RECENZE: Palánova Miss exitus přináší absurdní požitek ze čtení o smrti

Spisovatel Aleš Palán

Emočně silný román je novinka Aleše Palána Miss exitus popisující příběh pracovnice domácího hospice. Autor v něm pro...

GLOSA: Promění Litery prodej knih? Čtenáři chtějí spíše thrillery a Hartla

Udílení cen Magnesia Litera (7. 4. 2019)

Radka Denemarková rozšířila svou sbírku ocenění Magnesia Litera. Po trofejích za prózu, publicistiku a překlad získala...

Najdete na iDNES.cz