RECENZE: Ledecký je Čapkovi věrný. Jen jeho poetika je komiksu vzdálená

  13:55aktualizováno  13:55
Ctít originál a sloužit mu? Takovou otázku si musel položit výtvarník Jonáš Ledecký a kolektiv autorů komiksu Kapsy. Na přání nakladatelství Knižní klub totiž zpracovali pět příběhů z oblíbeného díla spisovatele Karla Čapka Povídky z jedné a druhé kapsy.

Jonáš Ledecký se svým obrazem | foto: Marek Navrátil, iDNES.cz

Výsledek je líbivý, poutavý a poctivý. Poetika Čapkova díla je mu ovšem na míle vzdálená. Vadí to?

Fotogalerie

Jonáš Ledecký se netají obdivem k hlavnímu proudu americké superhrdinské produkce. Vždyť také není důvod, aby to zapíral. Vzhlížet k autorům, kteří se vypracovali od píky a zvládli jen pomocí svého pera, talentu a píle zbudovat celý komiksový vesmír, na tom není nic špatného. Ač se zajisté najdou tací (a v Česku zejména), již budou tvrdit opak.

Obdobně významný materiál zpracovával Jonáš Ledecký už v roce 2016, kdy se podílel na komiksu Karel IV.: Pán světa. Tehdy však pouze jako kreslíř. Tentokrát se role obrátily. Alespoň zčásti.

Zatímco ilustrace pro Kapsy zhotovil Jonáš Ledecký jen dvakrát (Případ dr. Mejzlíka a Vražedný útok), pod scénáři je podepsán ve všech případech. Jde po smyslu, Čapkovu jazyku zůstává věrný, osu děje nevychyluje a čtenáře, pravděpodobně i neznalého originálu, provádí příběhem s grácií. Dokonce za pomoci svých kolegů Matyáše Namai, Stana Sola, Petra Straníka a Martina Pospíšila zdařile buduje kýžený pocit zvědavosti a napětí.

Ještě důsledněji s touto emocí mohli Ledecký a Solo pracovat v případě povídky Poslední soud, jejíž až existenciální děj vybízí k nečekanému, avšak srozumitelnému zpracování. Dost pravděpodobně je to však výzva hodna autorů zkušenějších – a to nikoliv profesně, ale životně.

Opatrně a po špičkách

Z komiksu Kapsy

Z komiksu Kapsy

Jen estetická věrohodnost a čapkovská poetika, které chtěl podle předmluvy Ledecký dosáhnout, zůstává skryta. Za nánosy autorských stylů i představ, které mnohdy nepřipomínají první republiku ani Československo. Na druhou stranu, nikde není řečeno, že to tak musí být. Bohužel sám Ledecký se k této ambici v předmluvě přiznal. Je to přece Čapek! A s legendami se u nás musí nakládat přeopatrně. Jak mimochodem dokázaly už loňské oslavy stého výročí založení Československa. Snad s výjimkou Kosatíkových Hovorů s TGM.

Možná by tak bylo dobré od podobných ambicí, záměrů i následných realizací upustit. Ledecký a spol. dokázali, že Čapkovy příběhy mohou fungovat i bez svých tradičních, avšak nevyřčených charakteristik. Stačí trocha talentu, citu a respektu. A touto svatou trojicí zmínění pánové zajisté disponují.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

RECENZE: Přichází Žár. Román o tragédii spíše chladí

Sauna (ilustrační foto)

Lidská soutěživost a potřeba překonávat se nezná hranic. Důkazem toho bylo historicky poslední a tragické finále...

RECENZE: Když už na svačinu, tak s Jánošíkem a jeho rotační valaškou

Kniha Juraj Jánošík proti Dračímu řádu

Novela slovenského spisovatele Svetozára Olovranta Juraj Jánošík proti Dračímu řádu, která právě vyšla v pražském Argu,...

Judith Hermannová se vrací ke kořenům. Lettipark navazuje na debut

Judith Hermannová, německá spisovatelka

Od zrodu literární senzace jménem Judith Hermannová uplynulo přes dvacet let. Její prvotiny nazvané „Letní dům,...

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?
Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let se počet sportujících dětí značně snížil. Až třetina se omlouvá z tělocviku, a dokonce i někteří rodiče ho považují za zbytečný předmět. Jak to změnit?

Najdete na iDNES.cz