Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výstava ukazuje Blonďatou bestii i to, jak Miloš Jakeš školil hudebníky

  10:41
V českých dějinách hudba nebyla jen uměním či zábavou. Často se jí zmocňovala politika pro své vlastní cíle. Dokazuje to i výstava připravená Národním muzeem.
Obálky desek normalizačního popu (z výstavy Hudba a politika)

Obálky desek normalizačního popu (z výstavy Hudba a politika) | foto: Národní muzeum

Hudbu využívali vlastenci v 19. století stejně jako komunističtí pohlaváři o sto let později. "Její síla a efektivita je totiž nesmírná, působí na rozumovou i citovou stránku člověka," zdůrazňuje komisařka Jitka Gelnarová, která výstavu nazvanou Hudba a politika rozdělila do několika sekcí, sledujících historický vývoj i samostatná témata.

"Chtěli jsme hudbu představit jako nástroj revoluce a protestu, národní identity, ale upozornit i na represe v hudebním životě," dodává Gelnarová. Proto je podle ní expozice umístěna právě v prostorách Národního památníku v Praze na Vítkově.

Housle zachránily život

Hlavním exponátem je hudba sama. Zní nejen v prostoru, ale lze si ji poslechnout i ze sluchátek. Její účinek dokreslují videa, rukopisy, noty, dobové tisky nebo osobní předměty.

Čelenka Emy Destinnové

Originální partitura Písně svobody od Bedřicha Smetany z roku 1848 patří k nejstarším exponátům. K vidění je rovněž paruka a čelenka, které nosila Ema Destinnová v roli Libuše, poslechnout si lze i zvukový záznam jejího podání písně Kde domov můj z roku 1914, kdy ještě nebyla hymnou.

Pochody Hlinkových gard, terezínská partitura dětské opery Brundibár či unikátní záznam rozhlasové relace Voskovce a Wericha, odvysílané ze Spojených států roku 1942, ilustrují období věnované druhé světové válce.

Hudba mohla tehdy ve výjimečných případech zachránit i život. Dokazuje to příběh primáše Jožky Kubíka, jenž byl díky svému umění vyřazen z transportu a podařilo se mu tak přežít romský holokaust. Housle, na něž hrával, jsou umístěny v jedné z vitrín.

Poupata i underground

Celostátní spartakiáda, 1960

Hrůzy okupace vystřídala tragická bizarnost komunistické éry, s krátkým výdechem roku 1968, z něhož pocházejí například sešity s dobovými písněmi. Režim ke své propagandě využíval zpěváky populární hudby, ale i spartakiády, samozřejmě s rozjásanými hudebními doprovody, jako byla pověstná Poupata.

Naopak ti, kteří se ideologii nepodřídili, byli vystaveni tvrdým represím. Kapitolu věnovanou hudebnímu vzdoru doprovází například původní mixážní pult kapely Plastic People of the Universe ze začátku 70. let nebo ryčka na domácí výrobu gramodesek.

Co musel znát muzikant

Jak si normalizátoři 70. a 80. let představovali roli hudby, osvětluje instruktážní projev Miloše Jakeše na téma práce s hudebníky. Ostatně tehdejší realitu návštěvníci mohou sami okusit.

Součástí výstavy je totiž i zábavná "Kvalifikační zkouška z politické a společenské funkce hudebního oboru", kterou ovšem museli muzikanti zcela vážně podstupovat vedle testu z hudební teorie.

Tranzistorové rádio Tesla Comet 9 Commodore, vyráběno od roku 1958

Zájemci o získání "osvědčení" od socialistické rekvalifikační komise si tak budou muset dobře rozmyslet nejen to, kolik křížků má stupnice D dur nebo kolik linek tvoří notovou osnovu, ale i to, zda je fotbal kultura, kdy se ozval výstřel z Aurory nebo kdo stojí v čele Komunistické strany Mongolska.

Rok 1989 zastupuje medailon Marty Kubišové, jíž byl po revoluci udělen doživotní Zlatý slavík. Tím však příběh vzájemného ovlivňování hudby a politiky nekončí, neboť i v demokracii se hudba a oficiální autority mohou střetnout. Výstava v této souvislosti připomíná sporný zásah policie na festivalu CzechTek 2005.

A že hudba má sílu, aby se pochybným praktikám na zkorumpované politické scéně vysmála, dokládá epilog výstavy: píseň Nevinná ze satirické hry z roku 2011 Blonďatá bestie. Byla inspirovaná nahrávkou rozhovoru několika členů tehdejší vládní strany Věci veřejné.

Výstava potrvá do 29. března 2015. Národní památník na Vítkově je otevřen od středy do neděle od 10 do 18 hodin, další informace zde a zde.

Účasti ve StarDance jsem litovala. Teď jsem ale vděčná, vzpomíná Dana Batulková

  • Nejčtenější

Situace to nedovoluje. Studenková odmítla vyznamenání od Pellegriniho

Slovenská herečka Zdena Studenková odmítla podle listu Denník N státní vyznamenání, které bude v sobotu předávat prezident Peter Pellegrini. Sedmdesátiletá Studenková, která je českým divákům známá...

Němci zajistili ruský tanker, který se ocitl bez kontroly se sto tisíci tun ropy

V Baltském moři severně od německého ostrova Rujána plul tanker, který nebylo možné ovládat. Podařilo se jej už ale zajistit. Podle spolkové agentury, která se zabývá nehodami na moři, má loď na...

Zemřela herečka a básnířka Ivana Vondrovicová. Hrála v pohádkách i Sanitce

V neděli zemřela herečka, básnířka a pedagožka Ivana Vondrovicová. Bylo jí 80 let. Hrála především v pohádkách, například v hlavní roli se představila v pohádce Vo modrým ptáčku. Objevila se ale i v...

Putin s plenou honí králíky. Polský režisér jej natočil pomocí AI a dvojníka

Polský filmař Patryk Vega vytvořil unikátní film o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. Zobrazuje jej pomocí kombinace použití skutečného herce a umělé inteligence. Ukazuje jej mimo jiné v...

Požár nám mění plány, ale jsme v pořádku, vzkazuje Mádl z Los Angeles

Je to všudypřítomné, musíme být připraveni na evakuaci, říká pro iDNES.cz o ničivých požárech, které od úterka pustoší oblast Los Angeles, herec a režisér Jiří Mádl. V zasaženém městě je kvůli filmu...

Na seznamu ohrožených památek je už i Měsíc, panují obavy z komerčních letů

Měsíc byl poprvé zařazen na seznam ohrožených památek Světového památkového fondu, a to kvůli obavám z možného pustošení jeho povrchu v důsledku plánovaných komerčních letů.

16. ledna 2025  20:52

Zemřel režisér David Lynch, natočil seriál Twin Peaks či film Modrý samet

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Proslul seriálem Městečko Twin Peaks nebo filmy jako Modrý samet, Mazací hlava, Sloní muž či Mulholland Drive. Zemřel jen několik dní před svými...

16. ledna 2025  19:42,  aktualizováno  20:20

Nejnavštěvovanějším filmem loni v Česku byly Mádlovy Vlny

Nejnavštěvovanějším filmem v českých kinech byl v uplynulém roce snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. Drama zachycující práci novinářů Československého rozhlasu od premiéry 15. srpna navštívilo téměř...

16. ledna 2025  20:15

Inspirována Prahou. Britka FKA twigs k nám poprvé přijede v březnu

Zpěvačka a také herečka FKA twigs – viděli jsme ji například v nejnovějším filmovém zpracování Vrány – se 8. března 2025 v pražském Foru Karlín poprvé představí českému publiku.

16. ledna 2025  16:01

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Hrachovcová nafotila akty s Hynkem Čermákem. Není to jen o tělech, říká

Tatérka a koučka Kateřina Kaira Hrachovcová (50) má postavu dvacítky. Postavit se před objektiv herce Hynka Čermáka...

Sebevraždu jsem měl naplánovanou do detailů, líčí lékař Tomáš Šebek

Premium Kdyby nešel na medicínu, možná by letěl chirurg Tomáš Šebek na Mars. Tvrdí, že si umí zorganizovat čas, baví ho...