Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Připomeňte si největší hity roku 1968

  8:02
Jaké hity dobývaly hitparády v roce 1968, kdy Československo prožívalo konec velkých nadějí? Deník MF DNES připravil exkluzivní kolekci hitů, první ze série mapující hudbu v politicky důležitých letech.

Marta Kubišová, koncert pro všechny slušný lidi, 3.12.1989 | foto: Muzeum a archiv populární hudby


Exkluzivní kolekce hitů MF DNES

Hudba a události let 1968-2008

Deník MF DNES připravil sérii exkluzivních hudebních kolekcí. Na každém CD najdete výběr 20 českých i zahraničních hitů a navíc dvacetistránkový přehled klíčových událostí roku z politiky, kultury, hudby a sportu. Kolekce by měla v dlouhodobém výhledu postupně zmapovat celých čtyřicet let. Zaváděcí cena prvního CD je 39 korun, další díly budou stát 79 korun.

Obal cédéčka 1968Jaká CD vychází
v první jarní fázi?

19. 4. - rok 1968
3. 5. - rok 1977
17. 5. - rok 1985
31. 5. - rok 1994
14. 6. - rok 2002
28. 6. - rok 1973
12. 7. - rok 1980

Když hitparádám vládla píseň z Absolventa
Rok 1968 v kontextu světové pop-music nepředstavoval nijak výjimečné období. Ve Zlatém slavíku vítězí Marta Kubišová, která má na svém kontě celkem 3 zlaté slavíky, ale ten za 69. rok jí byl předán až v roce 1990.

Mezi největší objevy roku patří Golden Kids, kteří se stávají první českou superskupinou, když své síly spojí tři mimořádně oblíbení sólisté Marta Kubišová, Helena Vondráčková a Václav Neckář. Po pouhých 2 albech jejich kariéra náhle končí s nedobrovolným odchodem Marty Kubišové.

Hvězda Karla Gotta strmě stoupá, v Československu mu šlape na paty pouze Waldemar Matuška, avšak Gott se pomalu, ale jistě stává největším hudebním exportem Československa všech dob. Německo, Las Vegas, Rio, Moskva – tam všude ho vítají jako největší hvězdu střední Evropy.

The BeatlesNa obou stranách Atlantiku stále kralují Beatles, i když právě v tomto roce zaznamenávají svůj první komerční neúspěch v podobě filmu "Magical Mystery Tour", za který je ani kritici nepochválili. Naštěstí ještě v témže roce uvádějí animovaný film "Yellow Submarine" (ke kterému se nejdříve nehlásí a málem bojkotují německého výtvarníka Heinze Edelmana, který za jeho pojetím stál) a hlavně vydávají "bílé" dvojalbum, takže je na hořkou prohru rychle zapomenuto.

Beatles v témže roce také zakládají vlastní label Apple a vydávají svá první sólová alba (George a John s Yoko). Největším rivalem Beatles v USA překvapivě nebyl Elvis, ale teenage senzace The Monkees, kteří prodávali miliony alb podobně jako Beatles.

Elvis PresleyElvis Presley pak na tiskové konferenci k narození první dcery Lisy-Marie anoncuje nejen svůj 26. film, ale i přípravu na velký comeback na koncertní pódia – stane se tak na konci roku 1968 v televizním speciálu.

V San Francisku začíná vycházet nový čtrnáctideník Rolling Stone, který bude zásadně ovlivňovat trendy v pop-music následujících desetiletí. Na Broadwayi je premiérově uveden muzikál Hair (Vlasy), o pár měsíců později i v Londýně a dalších 20 městech.

V kinech slaví obrovský úspěch film The Graduate (Absolvent) s Dustinem Hoffmanem a píseň z něj – "Ms. Robinson" v podání dua Simon and Garfunkel vyletí až na první příčku US hitparády.

V kontinentální Evropě v roce 1968 kralují Bee Gees a "Tygr z Walesu" – Tom Jones a jeho megahit "Delilah" (česky Karel Gott "Čas růží"). V sousedním Německu jsou například Bee Gees mnohem populárnější než Beatles, německý vkus se nejlépe odráží v jejich oblíbeném žánru zvaném Schlager-Musik, který dominuje místním žebříčkům a na jehož vlně se nese i popularita "zlatého hlasu z Prahy" Karla Gotta.

V témže roce ohlašují svůj rozpad Cream, The Yeardbirds, The Hollies a z The Temptations odchází jejich sólista David Ruffin. V témže roce debutuje Elton John (v Anglii označovaný za největší talent desetiletí), Genesis vydávají svůj první singl a poprvé se do Top20 dostávají Status Quo (nakonec v Top20 mají více hitů než Beatles nebo Rolling Stones).

V Americe debutují Steppenwolf se singlem "Born To Be Wild", vrcholí nadvláda labelu Motown v žebříčku (4 týdny za sebou obsadili jeho umělci první tři pozice!) a květinové děti pokračují ve své spanilé jízdě festivaly a shromážděními po celých USA.

1. Marta Kubišová - Modlitba pro Martu
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Marta KubišováJeště nějaký čas před srpnovou invazí složil skladatel Jiří Brabec hudbu pro jeden díl seriálu Píseň pro Rudolfa III. – díl se jmenoval Hrabě Monte Christo. Spolu s textařem Petrem Radou napsali přímo pro Martu Kubišovou Modlitbu postavenou na citaci J. A. Komenského "Vláda věcí tvých zpět se k tobě navrátí, lide, navrátí!". Původní název sice je "Modlitba", ale později se o písni nemluvilo jinak než o Modlitbě pro Martu. Tento citát byl ihned pochopen jako protest proti okupaci Československa. Marta Kubišová ještě stačila píseň nahrát – pouze za doprovodu elektrických varhan – na své album Songy a balady, které vyšlo v roce 1969. O dva roky později již měla Marta Kubišová zakázáno veřejně vystupovat. K dalšímu veřejnému provedení Modlitby se zpěvačka dostala až v listopadu 1989 na Václavském náměstí, 21 let po její premiéře. Modlitba se stala soundtrackem sametové revoluce.

2. Karel Gott - Lady Carneval
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Karel GottOd roku 1968 se datuje úzká spolupráce rodící se hvězdy Karla Gotta s Karlem Svobodou – z této spolupráce vznikly desítky stěžejních titulů Gottova repertoáru a oběma umělcům přinesla doslova mezinárodní věhlas. Tuto zlatou éru bezpochyby zahájila snad nejúspěšnější Svobodova píseň vůbec – Gott s ní vystoupil na mezinárodním písňovém festivalu v brazilském Rio de Janeiru a získal zlato za interpretaci. Lady Carneval se následně dočkala řady coververzí. Mimořádný ohlas této písně zajistil Karlu Svobodovi postavení jednoho z nejžádanějších autorů v české pop-music.

3. Tom Jones - Help Yourself
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Tom Jones"Tygr z Walesu" vydává v roce 1968 svůj první výběr největších hitů a je na absolutním vrcholu kariéry. Jeho hit "Delilah" vede britský žebříček (u nás ve verzi Karla Gotta) a na jeho místo se dere i "Help Yourself", píseň, která navíc potvrdí i jeho pozici globální superhvězdy, když boduje i v USA (č. 5). A nic na tom nezmění fakt, že se původně jedná o italský hit, který zvítězil na festivalu v San Remu.

4. Diana Ross And The Supremes - Love Child
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Největší dívčí kapela všech dob se nachází v roce 1968 ve zvláštním období. Po milionech prodaných alb a vyprodaných turné se světem šíří fáma, že Diana Ross má v úmyslu opustit The Supremes. Nicméně všechny tři členky vše rezolutně popírají a vystupují v obrovsky sledované show Eda Sullivana právě s písní "Love Child". Ta ihned poté sestřelí z první příčky americké hitparády favorizované Beatles s "Hey Jude" a Supremes vyrážejí na britské turné, kde s touto písní vystoupí i pro samotnou královnu. Pro kapelu je úspěch písně obrovským zadostiučiněním, protože je to první hit po bouřlivém rozchodu s geniálním skladatelským triem Holland-Dozier-Holland, kteří pro ně doposud psali všechny hity. H-D-H totiž téhož roku zažalovali společnost Motown (vydavatelství Supremes) o 22 milionů dolarů a roztržka byla na světě.

5. Golden Kids - Časy se mění (The Times They Are A-Changing)
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Golden KidsHelena Vondráčková spolu s Martou Kubišovou a Václavem Neckářem odcházejí v roce 1968 z pražského Divadla Rokoko. Na podnět skladatele a producenta Bohuslava Ondráčka a dirigenta Josefa Vobruby zakládají trio Golden Kids (1968–1970). Jejich vystoupení Music Box No. 1 představovala u nás naprosto nový druh pořadu, v němž se uplatňovaly taneční i herecké předpoklady interpretů. Souběžně s těmito třemi hvězdami působil nejčastěji i orchestr stejného jména složený ze členů TOČR. Další pořad, s nímž Golden Kids vystupovali na koncertních pódiích, byl nazván Micro-Magic-Circus – ale to už je jiný příběh z jiných let...

6. Waldemar Matuška - Slavíci z Madridu (Le Rossignol Anglais)
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Waldemar MatuškaSlavíci z Madridu jsou původem z Francie: slova napsal v roce 1965 jeden z nejvěhlasnějších francouzských textařů Pierre Delanoe na hudbu i u nás dobře známého zpěváka a hudebníka Huguesa Aufraye. V originále nese sice tento hit název Anglický slavík (Le Rossignol Anglais), ale i v původním textu zpívá, než přejde do angličtiny, opeřenec trochu španělsky. Proto možná Ivo Fischera, autora české verze textu, napadlo v písničce toto španělské spojení také využít. Aufray, autor melodie, říká, že se Španělskem nemá Anglický slavík z Madridu příliš mnoho společného: při skládání Slavíků se prý totiž velice inspiroval jednou venezuelskou lidovou melodií... Jisté je však jedno: Slavíci z Madridu v podání Waldemara Matušky si u nás dokázali dobýt takový úspěch, jaký píseň nezažila nikde jinde – samozřejme kromě Francie. I pro samotného Aufraye je tohle zjištění velice příjemným překvapením!

7. Engelbert Humperdinck - Am I That Easy To Forget
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Velmi kuriózní jméno Engelbert Humperdinck působí na většinu ženské populace v roce 1968 jako afrodiziakum. Silné melodie, uhlazené kantilény a uhrančivý pohled stojí za více než 100 miliony prodaných alb tohoto velikána "středního proudu". Tato píseň se stala obrovským hitem především v Británii, ale dodnes s ní Engelbert (už bez příjmení) bourá sály i v sousedním Německu, kde jeho sláva dosud nevyhasla.

8. Helena Vondráčková - Přejdi Jordán
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Helena VondráčkováHelena Vondráčková musela na dlouhou dobu vyřadit z repertoáru tuto píseň, která se tak stala jejím "trezorovým" hitem. Naléhavý text Zdeňka Borovce patří k jeho nejlepším dílům. Helena Vondráčková byla v roce 1968 na vrcholu – na svém kontě měla již zlatého slavíka, spoustu velkých hitů, které postupně zdomácněly, výborný tým spolupracovníků v čele s Bobanem Ondráčkem a především Golden Kids – zázračné spojení tří výborně se doplňujících hlasů a typů, jejichž velká kariéra měla teprve ještě přijít.

9. Dusty Springfield - Son Of A Preacher Man
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Legendární britská zpěvačka natočila tuto píseň v roce 1968 pouze shodou šťastných náhod. Autoři totiž píseň původně nabídli Arethě Franklin, ale ta odmítla. Dusty pak píseň nahrála a vydala jako singl – ten v Anglii dlouho pobýval v Top10 a Dusty jej pak ve stereo-verzi zařadila i na své album "Dusty in Memphis". Úspěchem zaskočená Aretha pak píseň dodatečně také nazpívala, ale už s ní neměla šanci. Dusty s tímto hitem mezitím kralovala i americkému žebříčku a píseň patří k jejím stěžejním.

10. Petr Novák - Klaunova zpověď
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Petr NovákGeorge & Beatovens s Petrem Novákem za tuto píseň obdrželi hlavní cenu 1. beatového festivalu v Praze (1967), když krátce předtím získal Petr Novák zlatého slavíka za skladbu Náhrobní kámen (tehdy měl Zlatý slavík i kategorii "Nejlepší píseň"). Poté byla podepsána na tuto píseň smlouva s firmou Panton – zde také skladba v roce 1968 vyšla. "Zpověď" měla obrovský úspěch a dodnes patří ke kultovním písním tohoto dnes již zesnulého interpreta.

11. Eva Olmerová - Čekej tiše (He'll Have To Go)
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Country a popový hit z katalogu Jimmyho Reevese vyšel na podzim 1959 a stal se obrovským hitem v obou žánrech. Původně tento titul vyšel jako B strana singlu k písni In A Mansion Stands My Love. K velkému překvapení se ale ze strany B stala během krátké doby strana A – 8. února 1960 se usadila na 1. místě Billboard magazine Hot C&W a udržela se na něm po dalších neuvěřitelných 14 týdnů. Cover verze nazpívali mj. Elvis Presley či Ry Cooder. Pokud jde o Evu Olmerovou, její pěvecké umění se vyhraněně věnovalo jazzu, a v téhle oblasti byla zjevem naprosto výjimečným. Přestože figurovala na prvním místě mezi osobnostmi československého jazzu, bravurně zvládala i písně country či trampské – což jí bývalo některými kritiky často vyčítáno. Píseň je poprvé nahrána v Čs. rozhlase v 68. roce a na siglu vyšla o rok později.

12. The Mamas And The Papas - Dream A Little Dream Of Me
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Pokud nějaká kapela přesně vyjadřuje atmosféru hnutí "hippies", pak je to legendární vokální čtveřice The Mamas And The Papas. V roce 1968 jsou na absolutním vrcholu, který trvá již 2 roky. Šedesátý osmý pro ně nicméně znamená i první neshody, kdy se kapela skoro rozpadne a sólistka Mama Cass vydá svoje první album nazvané právě po tomhle hitu. Jedná se o coververzi písně z roku 1931.

13. Traffic - Feelin' Alright?
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Steve Winwood založil spolu se třemi kamarády tuhle kapelu v roce 1967 a už v následujícím roce měla na svém kontě velký hit "Feelin' Alright". Birminghamská čtyřka je považována za jednu z nejvlivnějších kapel konce šedesátých let vedle The Band nebo Blind Faith. Když se pak zaposloucháte do brit-popu 90. let, možná pochopíte, odkud vítr vane...

14. Olympic - Želva
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
OlympicV roce 1968 se na trh dostává první česká beatová dlouhohrající deska – a současně i první LP Olympiku. Má název podle jedné z písní tandemu Janda – Chrastina Želva. V uvolněné atmosféře pražského jara osmašedesátého roku se zdá, že všechno spěje k zářným zítřkům. Olympic tráví letní dovolenou společně na břehu oceánu ve Francii, když skupinu 21. srpna zastihne zpráva o invazi bratrských vojsk. Jako o vše československé, tak i o známou rockovou skupinu z napadené země je v západní Evropě velký zájem. Olympiku se nabízejí možnosti vystupovat v různých francouzských hudebních klubech, natáčí film o svém působení v Paříži. Kapela nevyužije jedinečné nabídnuté šance hrát coby předskokan v prosincovém turné populárního francouzského rockera Johnnyho Hallydaye a volí raději klidné vánoční svátky u rodinných krbů. S postupem času zájem o československé muzikanty za hranicemi opadá, ale sláva Olympiku v Čechách roste...

15. James Brown - I Got The Feelin'
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
James BrownJeden z nejrespektovanějších černých umělců všech dob prožívá v roce 1968 šťastné období plné hitů, které nicméně zastíní tragická smrt Martina Luthera Kinga. Den poté, kdy hrozí masové demonstrace, vystoupí James Brown v televizi a spolu s viceprezidentem Hubertem Humpreym uklidňuje rozvášněné davy. Singl "I Got The Feelin'" vychází právě v oněch rozbouřených dnech a vylétne až na 6. příčku americké singlové hitparády.

16. Marvin Gaye - I Heard It Through The Grapevine
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Píseň, která se stala nejprodávanějším singlem labelu Motown za jeho prvních 20 let existence, je zároveň prvním No. 1 pro Marvina Gaye – a to na celých 7 týdnů. Tím se stala největším hitem v USA roku 1968 a dodnes patří mezi nejčastěji nahrávané písně.

17. Karel Černoch - Páteční
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Karel ČernochV roce 1968 vyšla Karlu Černochovi (1943–2007) LP deska s názvem Páteční – podle uvedeného slavného hitu. Byly na ní také šlágry Zrcadlo (1967), Ona se brání (1968), které si vydobyly velkou popularitu díky rozhlasové soutěži Dvanáct na houpačce. Album ale také přineslo píseň 18 minut – ta, jakož i některé další tituly, byly důvodem ke stažení celé desky z prodeje – odrážely příliš výmluvně chmurnou atmosféru posrpnové doby. Původní nahrávku Černoch natočil s Rudolfem Roklem a studiovým orchestrem. Sám Karel Černoch v devadesátých letech napsal, že "tyto písně vznikaly v době, kdy nebyly velké technické možnosti, a tak bylo docela těžké nahodit tu správnou atmosféru". Proto měl nejraději verzi, kterou natočil až o 30 let později (a ta je také obsažena na tomto CD).

18. Four Tops - If I Were a Carpenter
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Four Tops je první černošská kapela, které se podařilo dosáhnout na první místo britského žebříčku – stalo se to 10. 2. 1968 a hned další týden po nich na vrchol dosáhly The Supremes. Obě americké kapely v onom roce koncertovaly po Velké Británii a Evropě, velký hit Four Tops "If I Were a Carpenter" patří k největším hitům roku 1968.

19. The Temptations - I Wish It Would Rain
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Zásadní rok pro jednu z největších černošských kapel znamená právě rok 1968, kdy od nich po více než 6 letech odchází lídr David Ruffin na sólovou dráhu. Ačkoliv se zdálo, že to bude znamenat jejich konec, opak byl pravdou. Byl to právě Ruffin, kdo se smutně z dolních příček hitparád díval na znovuobrozené Temptations, kteří po jeho odchodu obohatili svůj typický "Detroit Sound" o moderně pojaté r'n'b a stali se největší senzací Motownu na další dekádu. "I Wish It Would Rain" se tedy stala jakousi labutí písní jednoho z nejtalentovanější černých hlasů historie.

20. Jiří Suchý - Na shledanou
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Jiří SuchýJedna z nejlepších písní z filmu Zločin v šantánu, který v roce 1968 natočil Jiří Menzel jako svůj třetí celovečerní film podle scénaře, na němž spolupracoval s Josefem Škvoreckým a Jiřím Suchým. Černá detektivní komedie se odehrává v kabaretu Tartaros, kde se jednoho večera ztratí perlový náhrdelník, který zpěvačce Claře Regině (Eva Pilarová) daroval její ctitel, jinak ministr spravedlnosti (Vlastimil Brodský). To by ho mohlo velmi zkompromitovat...

Autor:

Byla jsem na sebe přísná. Trvalo najít pochopení pro své „chyby“, říká Langerová

  • Nejčtenější

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

17. června 2024  11:50

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart....

Strach posílá muzikál Anděl Páně k soudu. Karlín jej uvede v upravené verzi

12. června 2024  16:29

Hudební divadlo Karlín vypustí pasáže muzikálu Anděl Páně, o kterých režisér Jiří Strach tvrdí, že...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Drogy a aktivismus. Umělci ostře vystoupili proti směru AVU i Národní galerie

14. června 2024  17:31

Údajně neúnosné poměry na Akademii výtvarných umění a v Národní galerii kritizuje petice, kterou...

Byla jsem na sebe přísná. Trvalo najít pochopení pro své „chyby“, říká Langerová

11. června 2024

Rozstřel Aneta Langerová letos slaví dvacet let na scéně. Výběrovým albem Zázračné písně krajina 20 LET,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

To on z nás dělal osobnosti. Se Schmidem se loučili Eben, Dejdar i Lábus

13. června 2024  12:51,  aktualizováno  15:09

Poslední rozloučení se zesnulým legendárním divadelníkem Janem Schmidem se za účasti všech předních...

RECENZE: Tne do živého masa. Jo Nesbo si s hororem poradil na výbornou

18. června 2024

Premium Slavný norský detektivkář Jo Nesbo, přeložený do víc než padesátky jazyků, má v češtině novinku,...

Okleštěný Anděl Páně. Režii jsme Strachovi nabídli, hájí se karlínská scéna

17. června 2024  14:12

Dokud nerozhodne soud, bude Hudební divadlo Karlín uvádět oblíbený muzikál Anděl Páně v okleštěné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

17. června 2024  11:50

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart....

RECENZE: Tanec kolem ohně. Aurora toho má hodně na srdci, možná až příliš

17. června 2024  11:31

Norská zpěvačka Aurora, která se představila na loňském ročníku Metronome Prague, vydala podle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...