RECENZE: Zvláštní dar. Hellboy uspává, přestože pořád něčím mlátí

  11:55aktualizováno  11:55
Jmenuje se sice stejně, ale zdaleka to není zábavně dojemný hromotluk, jehož před patnácti lety stvořil režisér Guillermo del Toro. Nový Hellboy nemá ani humor, ani poezii, zato je do patnácti let nepřístupný.

Záběr z filmu Hellboy (2019) | foto: Vertical Ent.

Zklamání se dalo předvídat, protože do kin vstupoval Hellboy pokoutně, novináři jej směli vidět až na poslední chvíli a sotva vypršelo embargo, zaplavili internet známkami pod dvaceti procenty. Kritik World of Reel dokonce píše o jednom z nejhorších letošních filmů.

Navíc jistá skepse panovala už od chvíle, kdy del Tora, s nímž se na třetím dílu série nedohodla, produkce nahradila Neilem Marshallem, který se dosud živil tuctovými horory, a začala cyklus znovu od nuly.

Na druhou stranu se část fanoušků za předělávku rohatého démona bije do krve. Tvrdí, že má blíže ke komiksové předloze, jejíž autor Mike Mignola navíc nazval nového Hellboye „dramatičtějším a emočně výbušnějším“; představitel titulní postavy David Harbour zase hovoří o mladší verzi svého předchůdce Rona Perlmana.

Fotogalerie

Ale takovými odstíny se běžný divák nemusí zatěžovat. Jde se do kina bavit a zjistí, že Time Out měl pravdu v recenzi, která dvě hodiny filmového času přirovnala k věčnosti. Vyšší dávka hrubosti a násilí, jež z publika vyloučila náctileté, ještě podívanou nedělá.

Nejde jen o to, že ve službách Úřadu paranormálního výzkumu a obrany při honbě za oživlou čarodějnicí hrozící morovou zkázou musí Hellboy znovu odhalit sobě i divákům dvě tajemství, vlastního zrodu a rodinného původu, jehož nitky vedoucí k artušovské legendě zahanbí i Šifru mistra Leonarda.

Horší je, že ilustrované návraty do své minulosti vysvětlují i všechny ostatní klíčové postavy, jak Hellboyovi pomocníci, tak královna temnoty, která zásadní dramaturgickou chybu sama pojmenuje ve výroku: „Opakování je matka moudrosti.“

Ke svým původním schopnostem dostal nový Hellboy zvláštní dar: nudí, otupuje a uspává, přestože se zdánlivě pořád něco děje, něčím nebo někým mlátí, utrhávají se hlavy a požírají děti včetně vnitřností v opravdu nechutných detailech. Přitom však veškerá digitální monstra vypadají infantilně jako z animovaných Příšerek s.r.o., včetně překladu strašení: „Bafiky baf!“ A když už je řeč o titulcích, autor by se měl naučit skloňování zájmen již a jenž.

Hellboy

USA, 2019, 121 min

Režie: Neil Marshall

Předloha: Mike Mignola (komiks)

Scénář:

Hrají: David Harbour, Milla Jovovich, Ian McShane, Sasha Lane, Mario de la Rosa, Daniel Dae Kim, Penelope Mitchell, Thomas Haden Church, Sophie Okonedo, Brian Gleeson, Alistair Petrie, Kristina Klebe, Ashley Edner, Vanessa Eichholz, Douglas Tait, Atanas Srebrev

Hodnocení­: 30 %

Ach ano, samozřejmě hrdina také drsně hláškuje, ovšem průpovídky se připravují na smích s tak těžkopádnou snaživostí, že padají do ticha. Prakticky vyznějí stejně planě jako zbylá konverzace, kterou přesně charakterizuje Hellboyova replika „Nechcete se už konečně vymáčknout?“, a mlácení prázdné slámy vede až k pocitu, že pokud ještě jednou z plátna zazní slovo osud, případně předurčení, někdo už ztratí trpělivost a začne střílet.

Útrpnost vzbuzují jednak věčné odbočky a odklady, které chudičkou dějovou linku tak okatě nastavují, jednak neméně úporná snaha otevřít si vstupní bránu k pokračování, ať už se vesele vyhrožuje zlosynce, že ji do druhého dílu nepustí, nebo se k uzavřenému příběhu přilepí dodatek „po čase“.

Paradoxně jednotlivosti jako práci s hudbou či babu Jagu na způsob hadí ženy by člověk mohl vzít na milost, ale coby celek působí Hellboy křečovitě, umělohmotně, nabubřele, lacině a pubertálně, ačkoliv právě školáci na něj nesmějí.


Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

RECENZE: Podmanivý film Nikdy neodvracej zrak je německá Zdivočelá země

Záběr z německého filmu Nikdy neodvracej zrak

Reklama by film Nikdy neodvracej zrak mohla nabízet sloganem „tři v jednom“. Zahrnuje totiž rodinné drama, historii...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

KOMENTÁŘ: Nač se humorista mohl ptát Boha za sovětské pětiletky pohřbů

Záběr z filmu Humorista

Politologové mají novou hračku. Sotva ukrajinské volby vyhrál Volodymyr Zelenskyj, zahájili vážné debaty, jaký...

Najdete na iDNES.cz