RECENZE: La Putyka byla jen rozcvička, nová hra Rosti Nováka má větší ambice

  13:51
Když dával Rosťa Novák dohromady novou inscenaci UP´END´DOWN, bál se, aby nezůstala ve stínu jeho úspěšné La Putyky. Efekt je však přesně opačný: novocirkusová báseň o lidech a andělech nechává vše, co Novák dosud dělal, několik světelných let za sebou.

Skoro se to zdá být vůči La Putyce nefér: byla skvělá, odvážná a navíc první a zapomenuta by rozhodně být neměla. Ve srovnání s UP´END´DOWN působí však jako dítě vedle vysokoškoláka v produktivním věku.

Jestli měla La Putyka s pojmem nový cirkus seznámit a oťukat si jeho možnosti, UP´END´DOWN už s ním pracuje zkušeně a poučeně.

Světoví Češi

Když na působivě čistou scénu s křížem symbolizujícím (nejen) městskou křižovatku vstoupí sami diváci, cítí se nejdřív trochu zaskočeni. Od záměru usednout do (rovněž křížového) hlediště je totiž odrazují uvaděč i "zákazová" páska natažená kolem židlí.

Prvotní šok navíc v mžiku doplní šok druhý - to když je oslepí světlo bodového reflektoru, ze všech stran se na ně začnou řítit "auta" a jeden člověk skončí pod koly šíleného řidiče. Iluze zblázněného velkoměsta funguje dokonale: ztracenější a křehčí si snad ani nemůžeme připadat. A to je teprve začátek.

Ze zkoušky představení UP´END´DOWNZe zkoušky představení UP´END´DOWN

V českých podmínkách působí UP´END´DOWN jako zjevení. Kdo pravidelně sleduje, co se u nás na poli pohybově-tanečně-hudebního divadla děje, pozná, že spolku Cirk La Putyka (čítající kromě známých tváří z La Putyky také nové členy) začíná být česká scéna malá.

Z celého představení, které rafinovaně vrství zážitky a dojmy, takže nikdy nestíháme vnímat vše. Ale to podstatné vždycky ano, poznáme rukopis spolupracujících mistrů ze zahraničí (více ZDE).

Scéna i herci jsou v neustálém pohybu, nechybí ani živý hudební doprovod zapojený do hry ("hoši z Nightworku" obstarají vše od zvuků města přes zpěv až po klenuté tóny klavíru) a samozřejmostí je nebezpečná akrobacie provozovaná s přídechem ledabylosti. Jako by let vzduchem patřil k nejběžnějším lidským činnostem.

Ze zkoušky představení UP´END´DOWN

V případě Novákovy novinky se mimochodem sluší připomenout, že v ní takřka nikdo nědělá to, v čem je nejsilnější. Každý tu začíná od nuly. Trampolínistka Tereza Toběrná na takzvaných šálách (pruhy látky zavěšené ze stropu) nikdy necvičila, a přesto po nich po tříměsíčním tréninku klouže se samozřejmostí, která vyráží dech.

Nikdo ze souboru také na začátku neovládal pohyb na takzvaném teeterboardu, cirkusové "houpačce" pracující na principu odrazu a rovnováhy (dopad člověka na jeden z jejích konců vymrští do vzduchu člověka na tom druhém).

Souboj s ďábelským strojem

Přesto se s tímhle ďábelským strojem na samém konci poperou všichni a díky jejich souboji má představení vrchol přesně tam, kde ho mít má. Když se herci umanutě snaží dostat "nahoru" a po každém pádu vstanou a jdou to zkoušet znovu a líp, člověk má chuť začít skákat s nimi - tak sugestivní je to zážitek. Ostatně nakonec na houpačku vleze i Novákův otec Rostislav a přestože už má svá léta, uvěřili bychom, že si taky skočí.

Ze zkoušky představení UP´END´DOWN

Mimochodem právě Novák starší coby ústřední postava - stařec, který se svým andělem/alteregem v momentě smrti bilancuje vlastní život, omládne díky představení minimálně o generaci. Spolu s ostatními běhá, zpívá, řve, ba dokonce i tančí; sálá z něj až nakažlivá radost a vůle.

Skvělého partnera má ve Vojtěchu Füllepovi, na první pohled nenápadném klučinovi, kterého jste v La Putyce možná přehlédli, ale tady vás za hodinu a půl zcela okouzlí. Nejlepší je, když si spolu ti dva jenom hrají (například scéna "naučím tě holit"), ale obdiv si zaslouží i způsob, jakým si mezi sebou vyměňují role v rámci flashbacků; mladý starý - jakékoli rozdíly přestávají existovat.

Nutno dodat, že to není pouze zásluhou mistrovského herectví, ale i pečlivé a promyšlené koncepce Nováka mladšího, který předávání partů režíruje velmi přirozeně.

Ze zkoušky představení UP´END´DOWN

V praxi to vypadá zhruba následovně. Muž andělovi ukazuje, co si nosí v kufříku za vzpomínky. Vzápětí mu anděl jednu z nich "přehraje" a v kouzelné loutkové hře s těly připomene, jak se kdysi zamiloval. Následně tato originální část (herci tančí na ramenou jiných herců a klátivými pohyby připomínají velké marionety) volně přejde v pohyb na zemi - to už ovšem tančí zase Novák starší a je to krásné a dojemné a fascinující.

Mimochodem právě scéna Novákova tance představuje jeden z mnoha inscenačně geniálních nápadů. Stačí obyčejné pružné lano a překážky i fyzické rozdíly přestávají existovat: je jen tady a teď, on a ona. Hezky to Novák pro tatínka vymyslel.

Firma Novák a Novák? Nikoli

Nutno říct, že jakkoli je Novák senior jasným středobodem inscenace, nikdy zbytečně nevyčnívá a už vůbec nezastiňuje ostatní. Z představení vycítíme úctu, popřípadě něhu (zvláště při vzájemném jištění), nikoli však protěžování.

Z Nováka mladšího - herce se stal zkrátka Novák mladší - autor. A to autor pokorný, pro kterého je prvořadý obsah a tvar, nikoli šok nebo exhibice. Divákovi tak nabízí fantastický smyslový zážitek, zároveň mu však ponechává dostatek prostoru, aby si vychutnal i ryze poetické pasáže. Současně se tak smějeme i přemýšlíme, tajíme dech i pláčeme; a všeho je tu tak akorát.

Ze zkoušky představení UP´END´DOWN

K nejkrásnějším pak patří momenty, kdy se všechno uvedené nenásilně spojí: výjev s akrobatkou, která se vylíhne z šálového "kokonu" visícího u stropu a pak z něj opatrně, jako dítě, které prvně osahává život, šplhá na zem (T.Toběrná). Anděl, který si zapomněl křídla ve skřínce a pak se bez nich marně snaží šplhat zpátky do nebe (V. Füllep). Černý anděl, který loví duše po za pomoci provazu a koule s trochou křídy, takže má každý jeho dotyk také vizuální efekt (mistr wu-shu Petr Horníček). A samozřejmě závěrečná choreografie s teetereboardem, z nějž se všichni bez rozdílu snaží dostat co nejvýš a svými výkony popírají všechny fyzikální zákony.

Jenom jedna chyba

Chyby a nedostatky najde v tomhle představení jenom opravdový hnidopich. Dalo by se polemizovat o délce úvodu, kdy divák po příchodu neví, co se děje. Může nám také chybět výraz u některých akrobatů - neherců. Jsou to však detaily, které vidíme, jen když je vyloženě vidět chceme.

Ze zkoušky představení UP´END´DOWNZe zkoušky představení UP´END´DOWN

Jediný viditelně (respektive slyšitelně) slabší článek Novákovy inscenace tak představuje pouze zpěvák Vojtěch Dyk. Ne že by byl špatný, jen na rozdíl od ostatních nepředvede nic, co bychom neznali. Kdo má La Putyku uloženou v hlavě, může špatně snášet, že Dyk ve vysokých polohách tak trochu vykrádá sám sebe.

Bez konkurence

Nic horšího se ovšem nekoná a hudba s fenomenálními klávesami Jana Maxiána ve spojení s kostýmy, jež vyprávějí, funguje tak, že jenom sedíme a hltáme.

Soubor Cirk La Putyka vytvořil něco, co je nejen originální a nápadité, ale také srozumitelné, protože do detailu propracované. Už to není systém "ono to nějak dopadne" - v UP´END´DOWN každý přesně ví, co dělá, a hlavně proč. Z nadšenců se stali profesionálové, kterým se na českém území jen těžko někdo vyrovná - i proto ono stoprocentní hodnocení. Takže teď už jen vyrazit do světa a hlavně se (aspoň do té doby) nezabít.

HODNOCENÍ iDNES.cz 100%

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

RECENZE: Kvůli střelci ve škole si Stíny v mlze II počkaly. Žádná škoda

8. dubna 2024  21:25

Premium Co si budeme nalhávat, druhá řada krimiseriálu Stíny v mlze budí zájem hlavně epizodou, kvůli níž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde budeme hrát? Populární Dejvické divadlo hledá útočiště

10. dubna 2024  14:42

I tak oblíbená scéna, jakou je Dejvické divadlo, nemusí mít kde hrát svá představení. Na sociálních...

Natáčí se nový film o Zlatovlásce. Nechybí ani „princ“ Petr Štěpánek

8. dubna 2024  15:20

Milovníci pohádek si budou moci užít pohádku o Zlatovlásce v novém provedení. Právě začalo natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Costner se vrací na Divoký západ. Čtyřdílný filmový epos odkryje v Cannes

8. dubna 2024  21:16

Na filmovém festivalu v Cannes na jihu Francie bude mít 19. května světovou premiéru první díl...

Naše seriály nabízejí jen vizitky českých vrahů a loupežníků, říká Filip Renč

14. dubna 2024

Premium „Děti koukají jen do mobilů a na zahraniční animované seriály plné robotů. Divadlo jim může...

RECENZE: Kdo tě potřebuje víc, dobrovolní otroci, nebo umírající táta?

13. dubna 2024

Premium Od celovečerního dokumentu Hranice Evropy čeká zasvěcený divák moderní marxistickou agitku na téma...

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...