Chcete nás? ptá se zoufalá La Putyka. Je na vrcholu, ale bez zázemí

  11:08aktualizováno  12:57
Jeden z nejúspěšnějších českých divadelních souborů Cirk La Putyka řeší problém: nemá kde zkoušet. Přitom se blíží stá repríza jeho veleúspěšného představení Putyka a "na cestě" jsou hned čtyři nové projekty, z nichž dva přesahují hranice České republiky.

"Daří se nám jako nikdy, rozjeli jsme spolupráci napříč Evropou i v Česku, v konkurzu objevili spoustu zajímavých lidí, v neděli nás čeká stá repríza La Putyky. Ale nemáme se kam vrtnout, a to je průšvih," říká principál ansámblu Rostislav Novák mladší.

Co všechno dělá Cirk La Putyka

A cirkus bude?!
Představení, kde vystupuje šest lidí z La Putyky, kapela a herci z divadla Minor a Rostislav Novák starší s manželkou Annou. Obsah je inspirován pohádkami Miloše Macourka, které se budou vyprávět pomocí pohybu a tance. K vidění bude mj. akrobacie na trampolíně, čínské tyče, hrazdy. První uvedení 30. 6., premiéra v říjnu 2011 v divadle Minor.

Les Funerables
Klauniáda z dílny režiséra Petra Vodičky. Hrají Jiří Kohout, Ondřej Malý, Jakub Žáček a Rostislav Novák. Premiéra říjen 2011 v Praze.

Slapstik Sonata
Ryze novocirkusový projekt vznikající ve spolupráci s finským Circo Aereo v režii Maksima Komara. První uvedení v listopadu v pražské La Fabrice, premiéra v únoru 2012 na Nové scéně Narodního divadla.

Zatím bezejmenný projekt souborů Cirk La Putyka, Cirk Cirkor a Cahin Caha. Premiéra 2013 v Marseille.  

Důvod potíží je prozaický: hala slévárny, která je součástí domovské La Fabriky, se od 1. 7. uzavírá kvůli rekonstrukci. "Je to prekérní situace. Přišlo to zrovna ve chvíli, kdy bychom potřebovali mít zázemí na zkoušení, protože jsme rozjeli spoustu aktivit," říká Novák s tím, že momentálně finišují s macourkovským projektem A cirkus bude?!, prvním "opravdu rodinným" představením vytvořeným pro divadlo Minor, který má premiéru v září.

Současně vzniká pod hlavičkou Cirk La Putyka i klaunské představení Les Funerables, které režíruje Petr Vodička a hrají v něm "hostinský" Jiří Kohout, držitel Českého lva za film Pouta Ondřej Malý, Jakub Žáček a Rostislav Novák. Premiéra je plánována na konec října 2011.

To přitom zdaleka není všechno. "Putykáři" totiž odstartovali i dvě ambiciózní zahraniční spolupráce: jednu na severu Evropy, druhou na jihu. Část týmu rozezkoušela v Helsinkách Slapstik Sonatu v režii ředitele finské cirkusové company Circo Aereo.

"Maksim Komaro si vybral šest herců-akrobatů z La Putyky a zkoušel s nimi v nově otevřeném cirkusovém Cirko Centru v Helsinkách. Naši lidé tak například měli možnost zažít jeden den drilu s profesionálním trenérem Janem Rosénem, který připravoval mimo jiné i akrobaty pro show Cirque du Soleil s názvem Corteo," vypočítává Novák a dodává, že prvního uvedení se Slapstik Sonata dočká v listopadu a premiéry pak v únoru 2012 na Nové scéně Národního divadla.

"Ve Finsku byly nesrovnatelné podmínky: dokonale vybavený prostor ke zkoušení, ve kterém se nemusíte bát, jestli na vás něco spadne," popsal své dojmy ze zkoušení ve Finsku Vojta Fülep, který zazářil v hlavní roli nové inscenace Cirku La Putyky UP' END' DOWN. Jeho kolega akrobat Jiří Weissman souhlasí. "Technické zázemí je ve Finsku nesrovnatelné. Člověk se může plně soustředit jen na práci"

Další aktivita souboru sahá do francouzské Marseille, kde by měl mít za dva roky premiéru mezinárodní kus vytvořený společně s proslulými novocirkusovými soubory Cirk Cirkor a Cahin Caha (diváci je znají z festivalu Letní Letná). "Opravdoví profesionálové z našeho oboru nám nabízejí spolupráci, což je neuvěřitelná výzva. A nejen pro nás, těžit z ní mohou všichni, kdo se v Česku novému cirkusu věnují. Bylo by smutné, kdyby všechny tyhle plány krachly jenom kvůli tomu, že jsme dočasně bez zázemí," podotýká Novák a prosí, aby se ozval kdokoli, kdo může na rok pronajmout velkou halu nebo tělocvičnu.

Ze zkoušek souboru Cirk La Putyka v Helsinkách
Ze zkoušek souboru Cirk La Putyka v Helsinkách
Ze zkoušek souboru Cirk La Putyka v Helsinkách

Cirk La Putyka na zkušené v Helsinkách. "Podmínky jsou tu nesrovnatelné," shodují se všichni.

"Vzhledem k tomu, jaké disciplíny provozujeme, jsou naše požadavky na zkoušecí prostor do značné míry specifické. Rozhodně potřebujeme vyšší strop –  minimálně sedm metrů, s možností nosných bodů ve stropě, a plochu na zkoušení o velikosti minimálně deseti čtverečních metrů," upřesňuje. Kontakty na soubor jsou k dispozici na jeho oficiálních stránkách.

"Pokud se má náš soubour vyrovnat těm nejlepším, měl by mít v první řadě pořádné zázemí, prostor, kde se dá normálně zkoušet. To nám zatím není dopřáno," říká k tomu Weissman s tím, že přitom z Finska všichni odjížděli s dobrým pocitem. "Určitě se nemusíme stydět, ukázalo se, že umíme dost. Když zapracujeme, máme šanci," souhlasí Fülep.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Smrt mu sluší. Když Dlouhý a Halbich souzní jako Jágr s Plekancem

Michal Dlouhý a Kamil Halbich spolu hrají v novince Švandova divadla Smrt mu...

Jako v hokeji Jágr s Plekancem. „Míša je ten Džegr – v požehnaném věku stejný hračička. Ale ten tah na branku, ten tam...

Nezvyklý festival. Koncerty Bárty a Dyka zní ve spojení s novým cirkusem

Skupina DaeMen a představení Loser(s), Letní Letná 2014

Až do čtvrtka lze na Vyšehradě navštívit první ročník nezvyklého Open Air festivalu, který pořádá novocirkusový soubor...

Pohádka pro dospělé nabídne ňadra na scéně. Princ se vydává za pomeranči

Záběr z inscenace opery Láska ke třem pomerančům

Stranou zájmu zdejších dramaturgů dlouhá léta zůstávala opera Láska ke třem pomerančům od Sergeje Prokofjeva. Přitom...

Najdete na iDNES.cz