VIDEO: Opilce z La Putyky vyměnil Rosťa Novák za anděly z města

  0:03aktualizováno  0:04
Bude "La Putyka 2", nebo chystá Rosťa Novák něco úplně jiného? Nově pojmenovaný soubor Cirk La Putyka je obsazením velmi blízký tomu, který dal dohromady populární "hospodský cirkus", Novák se však srovnávání brání. "Bojím se, že lidi budou čekat druhou La Putyku, ale UP'END'DOWN je zcela nová kapitola," říká o novince, která má premiéru 19. prosince.

Ostatně už jen samo téma má k pivní zábavě, kterou nabízela cenami ověnčená La Putyka, pěkně daleko. Točí se totiž kolem andělů a otázek života a smrti.

"Částečně nás inspiroval Wim Wenders a jeho Nebe nad Berlínem, ale nápad přišel s pomocí režijního tandemu Skutr. Trochu s tím souvisí, jak člověk vidí vyrůstat děti a stárnout rodiče. Automaticky pak začne přemýšlet o tom, jak rychle plyne čas a co bude, až přijde konec, respektive jestli po něm něco následuje. Od téhle otázky jsme se odrazili," popisuje Novák, o čem by měl UP'END'DOWN být.

Ze zkoušky představení UP´END´DOWNZe zkoušky představení UP´END´DOWN

Ze zkoušky představení UP´END´DOWN

Rozhodně však nečekejme těžký existenciální esej - hlavními devizami Novákovy tvorby odjakživa byly a jsou fantazie a inscenační hravost. "Chtěl bych, aby to bylo, jako když zavřete oči, otevřete je a najednou vidíte osoby, které jste předtím neviděli - třeba anděly. Pak je zase zavřete, otevřete a jsou pryč," naznačuje Novák, jak se náročné téma snaží pojmout.

Bez jištění

Výsledkem má být jakási asociativní hříčka. Ne těžká, ale také ne úplně prvoplánová. A samozřejmě bude těžit hlavně z pohybové podívané.

"Akrobacie a nový cirkus mě baví a rád bych tuhle cestu nadále prozkoumával. Proto jsme zařadili ještě náročnější triky, dalo by se říct, že jdeme za hranice vlastních schopností," vysvětluje Novák, který do souboru přizval špičkové sportovce, ale donutil je zkoušet věci, které nikdy nedělali.

Ze zkoušky představení UP´END´DOWN

"S cirkusovými disciplínami, které jsme do nového projektu vybrali, se nikdo z našich herců, tanečníků a sportovců do začátku zkoušení nesetkal, takže to pro každého byla o to větší výzva," říká.

V praxi to znamená, že se trampolinisté místo skákání věší na lana a gymnasté se zase nechávají katapultovat do vzduchu za pomoci speciální houpačky, přičemž všechny nebezpečné kousky všichni provádějí bez jakéhokoli jištění. "Měli ho jen na zkouškách, to abychom se vůbec představení dožili," žertuje Novák, který samozřejmě nikoho nenechal riskovat víc, než je zdrávo. "Už během zkoušení jsme zjistili jak se nám nekoncentrace a únava mohou vymstít," dodává.

Největší adrenalin je prý houpačka, kterou dovezli z Ruska. "U nás se vůbec nepoužívá. Když jsme ji kupovali, ptali se: A skákali jste na tom někdy? Když jsme řekli, že ne, ťukali si na čelo. V Rusku se jim na ní zabili dva artisté," tvrdí Novák.

Ten se prý nejdřív snažil dívat na představení jen "zvenku", ale souhra různých událostí do nového projektu zapojila jeho a dokonce i tatínka. "Stal se tak dalším členem souboru Cirk La Putyka," usmívá se Novák junior.

Ze zkoušky představení UP´END´DOWN

Splněný sen Nováka juniora: v UP´END´DOWN hraje i jeho tatínek, Rostislav Novák starší.

Ze zkoušky představení UP´END´DOWN

Rosťa Nová si v UP´END´DOWN vyzkoušel všechno, co chtěl po hercích a akrobatech.

O hudební doprovod se stejně jako v případě La Putyky postarali "hoši z Nightworku" (Vojta Dyk, Jakub Prachař, Jan Maxián), chybět nebudou ani fanouškům již dobře známé tváře - trampolinistka Tereza Toběrná, herečka Anna Schmidtmajerová, Vojtěch Fülep a Zbyněk Šporc, tanečnice Lenka Vágnerová a Pavel Mašek či akrobati Jiří Weissmann a Petr Horníček (ano, to je ten, který coby polovina dua Dae Men oslnil v reality show TV Prima "Čechy a Slováky hledající talent").

Přibyli trampolinista Dan Komarov, gymnasta Michal Boltnar. Novinkou byla spolupráce odborníků "zvenku": důležitý byl i poradní hlas legendy nového cirkusu Daniela Gulka a Bonaventure Gacona. První veřejná generálka UP'END'DOWN proběhne v pražské la Fabrice v pátek 17. prosince, druhá o den později. S premiérou se počítá na neděli 19. prosince.

UP´end´DOwn

Plakát k představení UP´END´DOWNKONCEPT A REŽIE: ROSTISLAV NOVÁK
SPOLUPRACOVALI: ALEXANDR MINAJEV, DANIEL GULKO, SKUTR, JAROSLAV BOLTNAR, STÉPHANIE N’DUHIRAHE, BONAVENTURE GACON A TOMÁŠ MĚCHÁČEK
CHOREOGRAFIE: ROSTISLAV NOVÁK, ANNA SCHMIDTMAJEROVÁ, TEREZA TOBĚRNÁ, JIŘÍ WEISSMANN, LENKA VÁGNEROVÁ, PETR HORNÍČEK A KOLEKTIV
HUDBA: VOJTĚCH DYK, JAKUB PRACHAŘ A JAN MAXIÁN
SCÉNA: HYNEK DŘÍZHAL A KOLEKTIV
KOSTÝMY, MAKE UP: KRISTINA ZÁVESKÁ
PRODUKCE: VÍT NOVÁK, KRISTÝNA MILABERSKÁ A MARTINA SUCHÁ
OBSAZENÍ: ROSTISLAV NOVÁK ST.,JIŘÍ KOHOUT, VOJTĚCH FÜLEP, ROSTISLAV NOVÁK ML., JAKUB PRACHAŘ, VOJTĚCH DYK, JAN MAXIÁN, LENKA VÁGNEROVÁ, ZUZANA KÁBRTOVÁ - HAVRLANTOVÁ, PAVEL MAŠEK, ZBYNĚK ŠPORC, JIŘÍ WEISSMANN, PETR HORNÍČEK, ANNA SCHMIDTMAJEROVÁ, TEREZA TOBĚRNÁ. DAN KOMAROV, MICHAL BOLTNAR


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

VIDEO: Avatar na pět imaxových pláten? Cirque du Soleil zve na Pandoru

Záběr z představení Toruk, které do Prahy přivezl soubor Cirque du Soleil (29....

Novocirkusová legenda Cirque du Soleil přivezla do Prahy příběh navazující na Cameronův filmový hit Avatar. Diváci jej...

Den je krásný. Muzikáloví Starci na chmelu slibují šedesátky se vším všudy

Záběr z kostýmových zkoušek divadelního zpracování Starců na chmelu pro Lení...

Muzikálovou klasiku Starci na chmelu uvádí od tohoto pátku pražské divadlo Studio DVA na své letní scéně. Na Vyšehradě...

O titulní roli se v Bowieho muzikálu Lazarus podělí Orozovič s Rumlem

Igor Orozovič

Igor Orozovič a Ondřej Ruml se budou střídat v českém zpracování komorního muzikálu Lazarus, který je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz