RECENZE: Předvolební propaganda je věc ošidná, přesvědčili se mladí tvůrci

  16:57aktualizováno  16:57
Problematiku předvolební kampaně a propagandy se pokusili otevřít mladí tvůrci v nejnovějším imerzivním představení Lístky, prosím. Kus vznikl v prostorách populárního kusu Pomezí, jehož tvůrci zde dávají šanci novým projektům.

Záběr z představení Lístky, prosím | foto: Nadan Pojer

Plátno, starý promítač, stěny polepené plakáty s filmovými hvězdami minulého století. Právě začíná Festival filmových nadějí, kde chce mladý tvůrce promítnout třaskavý dokument. Je totiž první rok nového kalendáře, jen pár měsíců poté, co se tehdejšímu ministrovi obrany Stavrosovi podařilo potlačit rebelii. Stal se následně prozatímním vůdcem země a bedlivě očekává blížící se první regulérní volby.

Fotogalerie

Místo slibovaného snímku ovšem promítač pustí animované Jen počkej! A za chvilku před plátno nastoupí samotný Stavros s připravenou řečí...

Diváci, kteří se zúčastnili premiéry představení Lístky, prosím, se tak dočkali nejnovějšího imerzivního představení, které hostí neobydlený pražský dům v ulici Za Poříčskou bránou. Na žánr, kde se diváci mohou zapojit do děje, a místo, kde tento žánr proslavil tým Pomezí, nyní navazují studenti DAMU pod vedením režijní trojice Vít Malota, Kateřina Popiolková a Kateřina Studená.

Spolu s diváky se ponořili do událostí fiktivní země, která dobou a kostýmy (Veronika Svobodová) připomíná naše padesátá léta. Je po převratu, chystají se nové volby a propaganda jede naplno. Představení zasazené čistě do jednoho podlaží třípatrového domu je doslova obsypané plakáty, novinami i letáčky, které diváci s chutí pomáhají šířit.

A je to právě dosud nevídaná ochota diváků aktivně se zapojit, co dodává imerzivní novince na poutavosti. Oproti předchozím produkcím tohoto typu, kde divák většinou jen mlčky sledoval probíhající děj a rej postav, se zde publikum ptá, radí a pomáhá s předvolebním bojem. Na jedné straně stojí zmíněný Stavros, na té druhé pak tým okolo filmařů, který naznačuje, že potlačení povstání se neuskutečnilo tak růžově, jak jej tento politik popisuje.

Po hodině a půl, během které mohli diváci projít všechna vyzdobená zákoutí a nahlédnout do nejrůznějších spisů či vyslechnout útržky rozhovorů, nastávají volby. Zde lze zvolit Stavrosovu stranu či neurčitou opozici.

Lístky, prosím

Pomezí

premiéra 24. července 2019

režie: Vít Malota, Kateřina Popiolková, Kateřina Studená

hrají: Filip Jáša, Martina Jindrová, Barbora Křupková, Renáta Matějíčková, Stavros Pozidis, Anežka Šťastná, Petr Urban, Tomáš Weisser

Hodnocení­: 60 %

Mladí tvůrci se pokusili nahlédnout do problematiky propagandy a všech vlivů, které lidi před volbami ovlivní. V působivém představení se však sami trochu lapili do pasti. Od začátku do konce je totiž bohužel čitelné, komu se fandí a komu nikoli. Možná to bylo jen nedostatečně přesvědčivým výkonem některých herců, ale představení se nepovedlo nastolit ono skutečné dilema, které (informovaní) voliči v takových vypjatých historických chvílích zažívali. Proto nebylo divu, že na premiéře dopadly volby jednoznačně ve prospěch jedné partaje.

Na druhou stranu to tvůrcům dává šanci zkusit v dalších reprízách přitlačit na věrohodnost skupiny, která nyní prohrála – pak by se skutečně dalo mluvit o studii předvolebních vlivů.

Vedle zajímavého nápadu, soustředěnosti herců a již tradičně skvělé výpravy je však předností novinky i příjemně nejednoznačný závěr, který ukazuje, že jedny volby povahy jejich aktérů nemění.

Témata: propaganda, DAMU

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

Havlová se rozloučí v roli miliardářky, Töpfer hraje její první lásku

Záběr z představení Návštěva staré dámy

Na plakátech se Tomáš Töpfer zpoza stromu směje na Dagmar Havlovou. Na scéně to tak rozpustile bude asi vypadat jen...

K výročí sametu hledají mladého Ovčáčka. Třikrát se chystá Žebrácká opera

Politický kabaret Ovčáček čtveráček ve zlínském divadle

Sejdeme se pod vocasem aneb tak jsme tu žili. Název, který pražské Divadlo v Řeznické vetklo své nejbližší premiéře, by...

Sláva a pád krále Otakara. Poprvé u nás uvedou hru, již Češi nenáviděli

Motiv z plakátu inscenace Sláva a pád krále Otakara s Martinem Pechlátem v...

U nás kdysi hodně nenáviděná a dnes zapomenutá, v Rakousku jedno ze stěžejních dramatických děl. To je kontroverzní hra...

Thálie se vrací v novém hávu. Šanci na cenu má Cina, Dyk i Rašilov

Jan Cina v divadelním představení Malý princ

Nominace na letošní Ceny Thálie jsou známy. Tradiční divadelní ocenění provází v aktuálním ročníku mnoho novinek. Vedle...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAM LEADER

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz