Lístky, prosím. Diváci zakusí předvolební manipulaci s informacemi

  16:58aktualizováno  16:58
Je lepší vyčkávat? Věřit v obrat? Zasáhnout? Takové otázky kladou návštěvníkům autoři novinky „Lístky, prosím“. Už ve středu 24. července se totiž znovu otevře neobývaný pražský dům v ulici Za Poříčskou bránou, aby zde diváci zažili další imerzivní představení, tedy kus, kde jsou diváci součástí děje.

Záběr z premiérového uvedení imerzivního kusu Pozvání v pražské Usedlosti Mazanka | foto:  František Vlček, MAFRA

„V inscenaci vytváříme fiktivní svět, který je zasazen do 50. let. Konkrétní narážky na historické události a postavy se zde neobjevují, ale divák může nalézt určitou paralelu se současnou i minulou politicko-společenskou situací,“ slibují studenti DAMU pod vedením režijní trojice Vít Malota, Kateřina Popiolková, Kateřina Studená. O kostýmy a výpravu se postarala Veronika Svobodová. 

„Zaměřujeme se mimo jiné na téma manipulace a moci. Člověk se musí orientovat v záplavě protichůdných informací, vážit jejich pravdivost, a na základě vlastního uvážení dojít k rozhodnutí, koho zvolit, anebo zda vůbec volit,“ dodávají k novince, která se bude hrát pouze v prvním patře budovy. V těch dalších totiž nyní běží inscenace Opisy a připravují se další projekty, které zde spolek Pomezí hostí.

Fotogalerie

„Viděli jsme některé starší projekty divadelního spolku Pomezí, i jiných divadelních skupin. Zaujal nás už samotný princip imerzivního divadla. Možnost aktivního zapojení diváka, aniž by byl do něčeho násilně nucen. Líbila se nám i představa, že každý divák může představení a jeho výsledek různými způsoby ovlivnit. Zároveň je to velká zkušenost i pro naše herce, kteří mají poprvé možnost si tuto formu vyzkoušet,“ odhalují tvůrci svou inspiraci. 

Počátečním impulzem k vzniku novinky jim bylo propojení divadla a filmu. „Postupně nám z toho vyvstalo téma propagandy a manipulace s informacemi. I proto jsme se rozhodli vrátit do 50. let. Nesnažíme se odkazovat na komunismus v Československu, ale popsat obecný jev, který se projevuje nezávisle na době a místě. Hlavním tématem se tak stala otázka ‚Opravdu nezáleží na tom, co se říká, ale jak se to říká?‘“ vysvětlují režiséři novinky, která v každém z patnácti večerů pojme asi padesát diváků.

„Představení klade důraz na divákovu zvědavost. Objevuje se zde velké množství tiskových materiálů apod. Nakonec sám může ovlivnit jeho konec,“ slibují tvůrci. Novinku Lístky, prosím lze v karlínském domě navštívit až do 14. srpna.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

RECENZE: Leichtová je Shakespearova zlá žena, hubatá i důvtipná

Záběr z ostravského nastudování Zkrocení zlé ženy

Svižné a velice zábavné představení vzniklo letos v Ostravě v rámci Letních shakespearovských slavností. Novinka...

Antická Štvanice zve na komedii. Čtyři muži ztvární chrobáka, boha i ženu

Motiv z plakátu čtvrtého ročníku Antické Štvanice

Příběh z doby, kdy bozi odvracejí od Řecka zrak, času ekonomické krize a zadlužení na mezinárodní úrovni. Na zdánlivě...

Mim Vizváry coby pacient na operačním sále slibuje nevídané triky

Radim Vizváry

Novocirkusová skupina Losers Cirque Company měla projekt v plánu už hodně dlouho. Na jejích oficiálních stránkách po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz