Na Štvanici lze v adaptačním táboře strávit celou noc s mimozemšťany

  8:54aktualizováno  8:54
Už před dvěma lety začali na Štvanici přistávat vesmírní uprchlíci. Všichni mířili do zdejšího adaptačního tábora, jenž se v červnu na tři noci otevře i pozemským návštěvníkům. To je základní příběh nezvyklého představení CAMPQ.

Vojtěch Dyk pózuje na propagační fotografii CAMPQ s jedním z mimozemských tvorů. | foto: CAMPQ

Blížící se Pražské Quadriennale letos slibuje hodně neobvyklý zážitek. Ve spolupráci dvou malých pražských souborů (Tygr v tísni a Divadlo Letí) a Jihočeského divadla vyrostlo v bezprostřední blízkosti Vily Štvanice kontejnerové městečko, tedy konkrétně adaptační tábor pro mimozemské uprchlíky.

To je základní situace sedmihodinového představení CAMPQ, které lze na Štvanici od 6. června navštívit po tři večery, v září se nezvyklý projekt přesune na dva termíny do Českých Budějovic k Dlouhému mostu. Novinka spadá do žánru imerzivního divadla, kde je divák součástí děje a který u nás proslavil zejména projekt Pomezí.

„CAMPQ je oproti Pomezí outdoorová záležitost, odehrává se na velké ploše mezi Vilou Štvanice a elektrárnou,“ srovnává režisérka a autorka kusu Martina Schlegelová. Adaptační tábor pro mimozemšťany skýtá i mnoho zastřešených prostor, takže v případě nepřízně počasí nebude nutné nic rušit.

Fotogalerie

„Příběh se bude vyvíjet paralelně na několika místech tábora, divák tedy nikdy neuvidí úplně vše. Nicméně je na něm, zda bude sledovat dění v jednom ze čtyř mimozemských kmenů, nebo se bude volně pohybovat. Příběh je ale vytvořený tak, že by všichni měli zažít nějaký začátek, prostředek a konec,“ slibuje autorka. „Pak jsou diváci, které příběh tolik nezajímá a jde jim více o interakci, o pocit, že tráví čas v paralelním prostoru,“ dodává. „Rozhodně si nemyslím, že by se diváci nudili. Je tam toho hodně,“ ujišťuje režisérka, která novinku mimo jiné chystá i spolu s Ivem Kristiánem Kubákem, který před lety na Štvanici zaujal imerzivním Golemem.

V představení vystupuje sedmdesát performerů představujících různé mimozemské národy shromážděné ve sběrném táboře. „Když budou diváci unavení, najdou několik míst, kde si mohou koupit občerstvení, bude připravena i odpočinková zóna,“ pokračuje Schlegelová. 

CAMPQ je oficiálním českým pavilonem Quadriennale, vytváří jej devět výtvarníků, light i sound designér. „Přes den to bude fungovat jako výstava, český pavilon. V noci se třikrát promění v imerzivní inscenaci,“ vysvětluje režisérka, která je zároveň uměleckou šéfkou Divadla Letí i Jihočeského divadla a která si od  tři roky chystaného projektu CAMPQ slibuje mimo jiné i rozvoj spolupráce českobudějovické scény s dalšími soubory. 

Samotné Quadriennale jinak sídlí na Výstavišti, zde bude mít CAMPQ svůj vstupní terminál. Odtud bude zájemce na Štvanici vozit speciální autobus. Je ovšem možné i navštívit pouze samotné představení na ostrově.

Nejčtenější

Českým divákům se omlouvám, nečekal jsem, že na Ptáče přijdou, řekl Marhoul

Režisér Václav Marhoul v diskusním pořadu Rozstřel. (23. září 2019)

Václava Marhoula překvapil tuzemský úspěch snímku Nabarvené ptáče. „Českým divákům se musím omluvit, nečekal jsem, že...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

RECENZE: O krok blíž k filmařskému peklu. Román pro pokročilé je Sezn@mka 2

Záběr z filmu Román pro pokročilé

Právě zemřela naděje, že po křiklavě neumělé prvotině Sezn@mka už nemohou tíž tvůrci dostat šanci. Jejich novinka Román...

Další z rubriky

RECENZE: V muzikálu zní písně Elánu lépe než originál. Zabíjí jej však vata

Záběr z muzikálu Voda (a krev) nad vodou

Nový muzikál složený z hitů kapely Elán hudebně funguje, místy nabízí i lepší poslech než originál. V Kalichu si ale...

Zda ukončit život, zjišťují Klepl a Šišková bloudící lesem v Polibku

Anna Šišková a Bohumil Klepl v inscenaci Polibek

Muž se snad přišel zbavit sám sebe, žena oddaluje alternativu fatálního verdiktu. Možná trochu těžce může znít...

KOMENTÁŘ: Místo stávkující Opery raději postavte rychlodráhu do Drážďan

Průběh rekonstrukce Státní opery (červen 2017)

Opera pražského Národního divadla je ve stávkové pohotovosti. Jenže nejeden občan asi tápe. Proč se odbory handrkují s...

Oč jde mezi ředitelem a odbory v Národním divadle? Na tahu je ministr

Nová opona státní opery.

Nejde nám osobně o ředitele Jana Buriana, ale o způsob, jakým byl dosazen, zní z oper pražského Národního divadla, kde...

Najdete na iDNES.cz