RECENZE: Osudety. Dokud to jde, naslouchejme těm, kteří mají co vyprávět

  16:59aktualizováno  16:59
Jak divák sestupuje po schodech, odpočítávají se zpětně pomyslně i roky letopočtu. V podzemí jedné z budov nového pražského kulturního komplexu Kampus Hybernská se tak postupně ocitáme až ve třicátých letech minulého století.

Záběry z rodinného archivu Miřenky Čechové využité v představení Osudety | foto: Tantehorse

Seno, pach zvířat, cinkot řetězů. Uskupení Tantehorse, které vzniklo okolo výrazné osobnosti našeho pohybového divadla Miřenky Čechové, představilo na festivalu Nultý bod v limitovaném uvedení novinku Osudety: In the Middle of Nowhere.

Fotogalerie

Představení je to velice netypické, soubor jím zkoumá hranice divadla pro jednoho diváka. Dostává se přitom až na pomezí výtvarné instalace a dokumentu. Zájemci jsou v přesných intervalech vpouštěni do podzemí Kampusu, aby zde prožili životní osud Čechové babičky Marthy.

Ta se narodila na jihu Francie, kam její rodiče vyrazili ve třicátých letech za prací. Rodina se po druhé světové válce vrátila zpět a dostala vysídlený dům v Sudetech.

Představení vedle originálního zasazení a promyšlené návaznosti - pomocí světel provází diváka několika místnostmi, zaujme především autenticitou. 

Divák si může prohlédnout nejen dobové osobní dokumenty, fotografie a černobílé filmové záběry, ale i soukromé poznámky Čechové babičky či si poslechnout její vyprávění v připravených sluchátkách. Prožitek umocňují i atributy každodenního života. Na stole je vedle nalité kávy několik buchet, na nábytku vedle je k dispozici pálenka.

Mezi nejsilnější části specifické divadelní instalace patří momenty, kdy sledovaná hrdinka popisuje momenty nastěhování do pohraničí, v domě totiž v tu dobu ještě nějaký čas pobývali původní obyvatelé a nová rodina jim tak „doslova vlezla do postele“.

Osudety: In the Middle of Nowhere

Kampus Hybernská (festival Nultý bod)

režie: Miřenka Čechová

Hodnocení­: 80 %

Pro Miřenku Čechovou, která se vedle Tantehorse proslavila ještě se souborem Spitfire Company, jsou Osudety hodně osobní záležitostí. Sama ostatně v jedné části velice emotivně namluvila průvodní slovo k rodinným záběrům. Právě pro tyto autentické chvíle, společně s nepřenositelnou zkušeností těch, kdo skutečně zažili velké dějiny minulého století, jsou Osudety velkým zážitkem, kterému lze odpustit i občasnou divákovu dezorientaci v komplikovaném prostoru.

Čechové babičce Martě mohou diváci dokonce poslat písemný vzkaz. A to je hlavním poselstvím představení – stále jsou mezi námi lidé, kteří nám mají co vyprávět. A je na nás, zda jim budeme naslouchat. Za pár let to už možné nebude.

Témata: Francie, Sudety

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Antická Štvanice zve na komedii. Čtyři muži ztvární chrobáka, boha i ženu

Motiv z plakátu čtvrtého ročníku Antické Štvanice

Příběh z doby, kdy bozi odvracejí od Řecka zrak, času ekonomické krize a zadlužení na mezinárodní úrovni. Na zdánlivě...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Mim Vizváry coby pacient na operačním sále slibuje nevídané triky

Radim Vizváry

Novocirkusová skupina Losers Cirque Company měla projekt v plánu už hodně dlouho. Na jejích oficiálních stránkách po...

Najdete na iDNES.cz