STALO SE 17. DUBNA: Zemřel Jaroslav Holík, bouřlivák i zničený maratonec

  11:58
Štvalo ho, jak mládežnické hokejové výběry padají ke dnu. Štvaly ho móresy agentů, kteří juniorům blbli hlavu. A štvalo ho, že deset let po revoluci si demokracii mnozí mladí hokejisté vysvětlují po svém, že jim v tréninku chybí řád, disciplína i zarputilost. Věci, na kterých on sám lpěl a které jemu i jeho dětem pomohly k úspěchu. A tak Jaroslav Holík dlouze „žadonil“ u tehdejšího šéfa hokejového svazu Karla Guta, ať mu svěří strádající reprezentační dvacítku.
Jaroslav Holík

Jaroslav Holík | foto: MF DNES

O místo kouče se Holík dokonce ucházel i s poněkud netradičním mottem: „Chci prostě těm nablblým Kanaďanům dokázat, že hokej v Čechách stále umíme.“

Juniorský nároďák v únoru 1999 opravdu dostal a do dvou let s ním měl dva tituly mistrů světa.

A jako první i - možná ještě na dlouho - poslední český trenér se dotkl v této kategorii zlata.

Medaile Jaroslava Holíka

3. 8. 1942 - 17. 4. 2015

Jako hráč:
ZOH
1972
- bronz

MS
1972
- zlato
1965, 1966 - stříbro
1969, 1970, 1973 - bronz

  • 7x titul s Jihlavou
  • 4x ligové stříbro
  • 4x ligový bronz

Jako trenér:
MS juniorů
2000, 2001 - zlato

  • 4x titul s Jihlavou
  • 2x ligové stříbro
  • 1x ligová bronz

V pátek je to přesně pět let, co Holík zemřel, a rovněž historka o velké touze velet juniorské reprezentaci symbolizuje jeho buldočí, zarputilou povahu i lásku k hokeji.

Byl to fenomén, ojedinělá osobnost. Co na srdci, to na jazyku. Říkali mu „Starej“ nebo „Šéf“. 

Sám to v biografii Žít jako Holík vysvětloval: „Starej jsem celý život, ale nevím, jestli jsem tu přezdívku dostal proto, že jsem byl ten starší z Holíků, nebo proto, že jsem pořád o něčem mudroval. A Šéf? Svůj tým jsem vždycky musel mít pod palcem, ale přitom jsem nikdy nechtěl být kapitánem. Tyhle oficiální funkce neuznávám, člověka jenom rozptylují, odvádějí ho od výkonu.“

Na ledě byl provokatér, rváč a dříč. Neměl tolik talentu jako jeho mladší bratr Jiří, nebyl ladným bruslařem, zato byl mistrem kuráže a odvahy. Byl i břitkým kritikem, který klidně veřejně ztepal Jaromíra Jágra v době jeho božské nedotknutelnosti. „Odmalička jsem byl pěkný hajzl. Pral jsem se skoro s každým, kdo mi přišel pod ruku. S kdekým jsem se hádal a taky jsem odmlouval tátovi,“ řekl o sobě při psaní knihy Dynastie Holíků.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Však generaci, která ho pamatuje jako hráče, jistě před očima proletí rvačky se sparťanem Šímou i obrázek ze světového šampionátu v roce 1967 ve Vídni, kde se za bránou mydlil s Rusem Ragulinem. „On měl 125 kilo, a když mě zalehl, byl jsem rád, že dýchám.“

Nakonec to odnesl tím, že nesměl jet o rok později na olympiádu do Grenoblu, protože se sovětskými „bratry“ se přece nerveme.

Jenže když stál na ledě proti sborné, jejich rudá z něj dělala nasupeného býka. Od dětství, když jeho tátovi sebrali řeznictví, byl zapřísáhlý antikomunista. 

I proto byl jedním ze strůjců, kteří si na mistrovství světa v roce 1969 přelepili na dresu hvězdu páskou a kteří odmítli Sovětům kvůli jejich srpnové invazi po dvou utkáních podat ruku. A i proto si usmyslel, že z dětí vychová profesionální sportovce, protože za tuhého socialismu to byla vedle hudebních virtuosů jediná „legální“ cesta, jak prchnout z normalizačních okovů na Západ.

Miloval je, ale když byl trénink, chtěl po nich, aby dřeli, často nervózně křičel. Traduje se i historka, že je kdysi v šest ráno vzal před jednu z jihlavských fabrik, aby dcera Andrea i syn Robert viděli, jak dělníci mašírují na směnu. „Slyšel jsem toho plno a hodně z těch historek, které se nejen po Jihlavě vyprávějí, pravda jsou,“ říkal před třemi lety s úsměvem Holíkův vnuk David Musil.

Hraje extraligu za Třinec, jeho bratr    Adam zase za Liberec a jsou jen pokračovateli úspěšné sportovní dynastie. Holíkův otcovský plán se totiž zdařil - dcera v tenise vyhrála juniorku Wimbledonu, později se vdala za hokejistu Františka Musila, syn pro změnu v NHL odehrál přes 1 300 utkání a dvakrát nad hlavu pozvedl Stanley Cup.

Jenže čím byl Holík starší, tím víc se upínal na vnuky. Přál si je vidět v nejlepší lize světa, až mu dva týdny před smrtí zazvonil telefon a David zvěstoval, že byl právě povolán do prvního týmu Edmontonu. Děda Holík byl vůbec prvním, komu to sdělil.

Už se ale nedožil toho, jak David i Adam oblékli reprezentační dres a ten starší z nich si dokonce zahrál loni na mistrovství světa. „Mě hlavně mrzí, že nevidí, jaké osobnosti z nás vyrostly. Jací jsme teď uvnitř. To pro něj bylo mnohem důležitější než hokej. To je hra, ve které chcete být nejlepší, ale je to pořád jen a jen hra. Život je ta skutečnost,“ vzpomínal David.

Adam Musil (vpravo) s otcem Františkem (uprostřed) a starším bratrem Davidem, jenž právě získal mistrovský titul s Třincem.

Jeho manželka Marie kdysi s úsměvem vyprávěla, jak se jí lidé nechápavě a až soucitně ptali, jak může s takovým „raplem“ žít. Jenže oni ho znali jen jako bouřliváka ze zimáku, když ale otevřel branku domku na okraji Jihlavy, proměnil se v milujícího manžela a otce. Paní Marie vzpomínala, jak nikdy nezapomínal přinést květinu, jak často jí opakoval, že je pro něj všechno.

O jeho buldočí povaze ale svědčí i divoká sázka z roku 1971. Augusta, Klapáč, Suchý i bratr Jiří se tehdy vraceli z tréninkového běhu na soustředění v Itálii, když se rozjela diskuze o důchodci Hrbkovi, který i po šedesátce dával v lesích okolo Jihlavy maraton pod čtyři hodiny. A Holík vychloubačně kontroval, že by to dal taky.

Tak se v banku objevily dvě tisícovky - na tehdejší dobu poměrně ranec - a on se zanedlouho se svou postavou boxera vydal po staré znojemské silnici z Jihlavy do Moravských Budějovic. A kdo někdy tímto směrem jel, tak ví, že zdejší krajina má svým profilem do rovinatých městských maratonů hodně daleko, a zvlášť v drsném stoupání v Želetavě Holík lapal po dechu a řval bolestí. Ale i tak, bez systematičtějšího atletického tréninku, zato zocelený drilem kouče Pitnera, sázku vyhrál, byť další týden téměř nemohl chodit.

Později srdnatě bojoval s nemocemi. Nejdřív ho napadla zákeřná bakterie a lékaři nedlouho po jeho druhém triumfu u juniorské reprezentace u něj odhalili Kikučiho syndrom, zcela ojedinělé onemocnění. Statečně se rval, i když mu před Vánocemi 2011 amputovali nohu.

Až v noci ze 16. na 17. dubna 2015 boj s nemocí prohrál.

„V českém hokeji se najdou hráči, kteří v kariéře dokázali nasbírat víc titulů, medailí, gólů i přihrávek. Málokdo se ale Jaroslavu Holíkovi vyrovná v množství emocí, které rozdal svým spoluhráčům, soupeřům i divákům. Nejlepší zápasy hrál, když stadion okolo něj vřel jako roztopený kotel. V hektických bitvách na hřištích ligových rivalů se dobrovolně stával mužem na odstřel. Provokoval, diskutoval s rozhodčími, nebál se faulů ani urážek a nikoho nešetřil… Hrany slavných bitev obrousil čas, respekt k velkému hráči, nepříjemnému soupeři a muži velkých okamžiků ale přetrval,“ napsal o něm v knize Žít jako Holík její autor David Lukšů.

Výstižná slova.

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 29. ČERVENCE: Ping-pongový velikán Panský. Za stoly baví i v šedesáti

Legendární stolní tenista Jindřich Panský obléká dres extraligového týmu KT...

VIDEO Patří mezi nejvýraznější postavy tuzemského stolního tenisu a své umění dokazuje i v současnosti...

STALO SE 27. ČERVENCE: Zlato získává 14letá dívenka. Dál ji nepustila vlna zášti

Plavkyně Kyoko Iwasakiová na archivním snímku

Jak stylově oslavit 14. narozeniny? Inspiraci nabízí Kyoko Iwasakiová, která jen šest dní po...

  • Nejčtenější

Edmonton osmi góly odvrátil oslavy Floridy, McDavid překonal Gretzkého

16. června 2024  4:55,  aktualizováno  7:40

Hokejisté Edmontonu po třech porážkách poprvé ve finálové sérii play off NHL dokázali vyzrát na...

Domluvili se, míní Dědek a mluví o ostudě. Tušil jsem, že mě nezvolí

15. června 2024  19:15

Nedělal si velké naděje. Jakmile se na sobotní volební konferenci rozhodlo o veřejném hlasování...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Edmonton odvrátil druhý mečbol Floridy, McDavid přepisuje historii NHL

19. června 2024  4:54,  aktualizováno  5:50

Hokejisté Edmontonu nedovolili Floridě využít výhody domácího ledu a po druhé finálové výhře v řadě...

Hadamczik zůstává šéfem Českého hokeje, Dědek ve volbách drtivě prohrál

15. června 2024  10:45,  aktualizováno  17:30

Suverénní obhajoba. Alois Hadamczik na sobotní volební konferenci obdržel jako jediný kandidát na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyhrožovali mi a zločinně lustrovali účty. Král o svém konci v hokeji

13. června 2024

Premium Hokejový svaz si v sobotu zvolí novou vládu, prezidentem se téměř jistě znovu stane Alois...

Můj návrat na led? Nechci moc spekulovat, hlásil obránce Jeřábek

20. června 2024  9:07

Ta hrozivá scéna přišla v předposledním kole základní části hokejové extraligy. Třinecký obránce...

Spory o Hronkově smlouvě. Předražený, nebo klíčový? Jiní Češi by dnes brali víc

20. června 2024  7:59

Nová štědrá smlouva pro českého obránce Filipa Hronka vyvolává v zámoří smíšené ohlasy. Což...

McDavid exceloval, ale mírnil chválu: Není to jen o mně. Manažer Floridy zuřil

19. června 2024  12:29

Druhou porážku v řadě nenesl dobře. Jakmile bylo o triumfu soupeře jasno, vzal plastovou lahev s...

Životní smlouva pro Hronka. Za osm let ve Vancouveru si vydělá přes miliardu korun

19. června 2024  5:31,  aktualizováno  7:04

O prodloužení spolupráce mezi ním a Canucks se spekulovalo už nějakou dobu. Nikdo pořádně nevěděl,...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...