Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. května 2021 Svatava

STALO SE 7. DUBNA: Jágr vs. Bure. Finiš velkého závodu o vzácnou trofej

  14:59
Historické drama. V hlavních rolích dvě hokejová esa. České a ruské. Souboj Jaromíra Jágra z Pittsburghu a Pavla Bureho z Floridy o krále bodování před 20 lety rozhodl až úplný závěr NHL.

Jaromír Jágr jako kapitán Pittsburghu | foto: AP

Jak vypadá fešácký špitál? Hezký pokoj, na nějž příjemné sestřičky každý den nosily květiny. Televize. Osobní kuchař připravoval podle přání steaky i čínu. Vždy připravený asistent plnil každou prosbu. 

V nevšedním přepychu si v jedné pittsburské nemocnici po operaci stehenního svalu hověl pacient Frederick Early. Statná postava. Tmavé vlasy, kdysi sahající až na záda, nyní ostříhané. Rošťácký úsměv.

Ve skutečnosti se jmenoval jinak. Ale potřeboval se maskovat před nevyžádanými návštěvami a telefonáty zvědavých fanoušků a reportérů. „Frederick se učil znovu chodit. Dostal hůl a pokoušel se o pohyb, nad kterým až do té doby příliš nepřemýšlel. Trvalo několik týdnů, než se z něj zase stal...

... Jaromír Jágr.“

V knize Má léta v Pittsburghu vylíčil vynikající hokejový útočník trampoty z února a března 2000. Po srážce s Mikem Pecou z Buffala utrpěl obřího „koňara“. Noha natékala. Bolestí málem lezl po stropě.

Bál se o svou kariéru. Lékaři jej varovali, že by pro něj mohla skončit sezona. On sám z lůžka jen bezmocně sledoval, jak ho v bodování NHL dohánějí Mark Recchi, Owen Nolan, Paul Kariya a Pavel Bure.

Pavel Bure na snímku z roku 2020

Pavel Bure na snímku z roku 2020

Právě s rivalem, jehož trefně vystihovala přezdívka „Ruská raketa“, nakonec o Art Ross Trophy závodil až do poslední chvíle.

Kamarádi i rivalové

Českého kapitána Pittsburgh Penguins tehdy znalci považovali za nejlepšího hráče na světě. Tabulku produktivity předtím ovládl už třikrát. Byl majitelem Hart Trophy pro nejužitečnějšího muže ligy.

Do sezony 1999/2000, ve které se jeho plat vyšplhal na 10,4 milionu dolarů, vtrhl jako ďas. V úvodních 20 utkáních nastřádal 19 gólů a 20 asistencí. Měl našlápnuto na 160 bodů. Zdálo se, že se v NHL poprvé stane králem kanonýrů.

1998. Kapitán Pittsburgh Penguins Jaromír Jágr diriguje hru svých spoluhráčů...

Kapitán Pittsburgh Penguins Jaromír Jágr diriguje hru svých spoluhráčů při utkání s New York Rangers. 

Proti drsným až surovým hlídačům, kteří zneužívali tehdejší benevolence rozhodčích, se prosazoval díky kombinaci sedlácké síly, národní chytrosti, rychlosti a až cirkusové šikovnosti.

Na Floridě se mu zatím - hlavně vinou zdravotních potíží - o něco pomaleji rozjížděl neskutečně hbitý sok. Chlapík z Moskvy, ryzí střelec a bruslařský velmistr, který ani v ukrutném kalupu neztrácel kontrolu nad pukem.

Žádný Rus před ním na Art Ross Trophy nedosáhl. „Páša“ Bure se chtěl stát průkopníkem.

Ti dva se v průběhu ročníku pobavili po partii Penguins a Panthers, potkali se též před lednovým All Star Game při natáčení famózního reklamního klipu Pond of Dreams, v němž s nimi zářily třeba legendy Wayne Gretzky, Mario Lemieux či Gordie Howe.

Videoklip Pond of Dreams:

„Sympatický kluk, vůbec se nechová jako hvězda, jsme kamarádi,“ je o Burem uvedeno v Jágrově biografii, kterou napsal novinář Jan Šmíd. „To ale neměnilo nic na tom, že z nás byli soupeři. A nejvíc právě v závěru základní části.“

Neležel, nebrečel, vstal

Před polovinou března se Jágr objevil v tréninkové hale Penguins v Southpointu. K rozhovoru s novináři si raději sedl. Zotavoval se pomalu. Smysl pro humor jej ovšem neopouštěl.

„Nohy mi zeslábly. Už je mám jako Matthew Barnaby, což mě fakt děsí,“ rýpl si do spoluhráče - provokatéra a bitkaře, s nímž se často špičkoval.

V Pittsburghu už se jako člen trenérského štábu Herba Brookse rozkoukával Ivan Hlinka. Sotva dorazil, Jágr se zranil. Později s úctou mluvil o jeho odolnosti: „Čelí opravdu enormnímu tlaku a neexistuje žádné šetření. Viděl jsem ho schytat hodně ran, nikdy neležel na ledě déle než dvě vteřiny. A to kolikrát nemohl ani hnout nohou. Nebrečel, že dostal ránu, že po něm jdou.“

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Střídání co střídání ho mordovala lamželeza jako Bobby Holík, Hall Gill, Dan McGillis, Chris Pronger, Pavel Kubina.

„Nenahradíte Jaromíra Jágra, jako v NBA nenahradíte Michaela Jordana,“ prohlásil Herb Brooks. „Myslím, že by NBA nedovolila zacházet s Jordanem, jako se na ledě pronásleduje Jágr. Sotva skočí na led, drží ho, hákují a sekají. Připomíná mi to krocení mustanga při rodeu. Nejlepší borci by snad měli hrát, ne se kurýrovat v nemocnici.“

Taky Bureho si mezi mantinely podávali ostří dozorci. Běžně používali zákroky, za něž by se nyní okamžitě ploužili na trestnou lavici. Kdo ví, do jaké nádhery by podobné talenty rozkvetly v současnosti, v době přísnějšího potírání faulů?

Jágr v onom ročníku promarodil 19 mačů, z několika dalších musel záhy odstoupit. Po návratu do sestavy pokaždé chvíli hledal svůj rytmus a opětovně vybrušoval zanedbanou fyzičku či práci s kotoučem: „Najednou pro mě klička byla obrovským problémem.“

92:92. Co teď?

V šesti zápasech po proměně z Fredericka Earlyho posbíral Jágr dva góly a pět asistencí. Z posledních tří partií nevyrýžoval ani bod.

Zato Bure se rozparádil, 3. dubna natáhl dvěma zásahy po asistencích beka Jaroslava Špačka skvostnou šňůru na dvanáct utkání, v nichž se blýskl bilancí 12+8.

V listu Pittsburgh Post-Gazette poté vyšel článek s titulkem Bure chytil Jágra. A pod ním se vrstvily věty, jež pro české a pittsburské fanoušky neslibovaly happy end.

„Vypadá to jako nefér souboj. Bure hraje nejlépe v sezoně. Jágr po zraněních působí jen jako svůj vlastní stín. Tvrdí, že by vůbec nenastupoval, kdyby Penguins nebojovali o postup do play off.“

Při remíze 92:92 svědčil pro Rusa větší počet branek. Oběma zbývaly tři mače.

1995 - 1996. Hokejista Pittsburghu Penguins Jaromír Jágr při utkání s...

Hokejista Pittsburgh Penguins Jaromír Jágr při utkání s Philadelphia Flyers. 

Jágr před novináři mluvil zkroušeně. Necítil se ani na padesát procent. Samozřejmě prahl po ceně Arta Rosse. Individuální trofeje vábí všechny hokejisty, třebaže mnozí na veřejnosti opakují, že je příliš nezajímají. Jenže kdo z profíků by pohrdal prestiží, pocitem zadostiučinění a štědrou prémií, která se s triumfem pojí?

Osmadvacetiletý Jágr toužil napodobit svůj idol a stejně jako Mario Lemieux se především snažil dovést Penguins ke Stanley Cupu. Zároveň přiznával, že ho „Art Ross“ motivuje. Zamlouvalo se mu, že se uděluje za nezpochybnitelná čísla a nerozhodují o ní něčí názory.

Tentokrát ale víc než kdykoliv dřív potřeboval podporu svých pobočníků: „Sám to teď nedokážu.“

Jaromír Jágr

Čísla a zajímavosti

  • 63 zápasů mu stačilo k vítězství v bodování NHL 1999/2000 s bilancí 42+54.
  • 5krát Art Ross Trophy získal. Víc jich má Howe, Gretzky a Lemieux.

Zejména čeští kumpáni Jiří Šlégr, Martin Straka, Robert Lang, Jan Hrdina či čerstvá posila Josef Beránek se pokoušeli Jágrovi pomoct. „Uděláme, co půjde,“ přikyvoval Straka. „Trenéři nám nemusí nic říkat. Všichni kluci dobře vědí, o co jde.“

Stejně jako Bure v mužstvu Panthers, v němž jako asistent pracoval Slavomír Lener, Hlinkův parťák z olympiády v Naganu, chodil Jágr skoro na všechny přesilovky.

Strhující závod, jaký předváděla dvě úžasná pravá křídla zpoza Atlantiku, královsky bavil fanoušky. Jistě, Stanley Cup představuje pro klub nejskvělejší cíl, ani vítěz bodování s jeho znakem na dresu však není k zahození.

Pittsburgh ho v letech 1995-99 oslavoval pětkrát za sebou. Tehdy v dubnu už se s vidinou dalšího triumfu loučil. Jenže pak lazar s číslem 68 povstal.

Zase nám to ukázal!

Pátého dubna ve vyprodaném Air Canada Centre v Torontu ve druhé třetině otočil z 1:2 na 3:2, načež potom ještě připravil pozici skórujícímu Langovi. Zajistil Penguins místenku v play off a unikl Buremu, jenž v závěrečných třech startech nastřádal už jen dva body.

„Jarda nám to zase ukázal,“ konstatoval Straka.

1994 - 1995. Jágr slaví svůj gól v síti Washington Capitals. (12. května 1995)

Jaromír Jágr slaví svůj gól v síti Washington Capitals. 

Základní část opentlil Jágr o dva dny později v Buffalu nádherným průnikem v prodloužení.

Ujel Alexeji Žitnikovi a znamenitým bekhendovým blafákem ošálil Dominika Haška. „Nejhezčí gól, co jsem Hašanovi dal,“ liboval si.

Podobně jako o dva roky dřív v naganském finále Jágr porazil Bureho. Konečné skóre - 96:94.

Art Ross Trophy si přivlastnil počtvrté, napřesrok na ni dosáhl ještě jednou a naposled. Mezi lety 1981 a 2001 ji Gretzky, Lemieux a Jágr nepůjčili nikomu. Bure ji nikdy nezískal. Onehdy na jaře k ní byl nejblíž.

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 7. ČERVENCE: Sprinterská hvězda Zabel, rekord z Tour mu vzal až Sagan

Německý cyklista Erik Zabel se přiznal k dopingu.

Jeho konkurent Robbie McEwan popisoval souboje s ním jako zápasit s kamennou zdí. Prý toho moc...

STALO SE 10. ČERVENCE: Nezničitelný, horší než si myslel. Zuřící býk LaMotta

Jake LaMotta

Přezdívali mu Zuřící býk či Býk z Bronxu. To proto, že v ringu neustále agresivně pronásledoval...

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Texaský masakr. Hokejisté Kanady vyprovodili Čechy z MS deseti góly

Čeští hokejisté do 18 let prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa s Kanadou 3:10 a na turnaji hraném v americkém...

Šílenství v New Yorku. Rangers se mstili za zraněnou hvězdu v šesti bitkách

Kolem slavného hokejového klubu New York Rangers je v posledních dvou dnech ukrutně živo. Vše odstartovalo zranění...

Podivný rozpis extraligy: ohrožený klub bude čekat 40 dní na baráž. Proč?

Pokud jste si projeli rozpis hokejové extraligy pro příští sezonu, možná vás to zarazilo. Základní část končí 8....

Hokejisté zdolali houževnaté Slovensko až díky gólům v závěru

Uf, to byla fuška. Čeští hokejisté se v přípravě na mistrovství světa proti Slovákům nadřeli na vítězství. První gól...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští hokejisté porazili v přípravě Slovensko i podruhé. Rozhodl Šustr

Česká hokejová reprezentace vyzrála na Slovensko i podruhé. V pátek v pražské O2 areně zvítězila 2:1. Vítězný gól...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Snad v NHL přidám dalších 500 zápasů, říká Hertl. Kořenář: Je jako náš táta

K 500. zápasu v NHL si hokejista Tomáš Hertl přichystal pěkný výkon. 27letý útočník pomohl dvěma góly a asistencí k...

Pastrňák slavil 200. gól v NHL, znovu skórovali Vrána a novic Jeník

Jubilejní 200. trefy kariéry v NHL se v dresu Bostonu dočkal David Pastrňák. V utkání proti Rangers jednou asistoval...

Šílenství v New Yorku. Rangers se mstili za zraněnou hvězdu v šesti bitkách

Kolem slavného hokejového klubu New York Rangers je v posledních dvou dnech ukrutně živo. Vše odstartovalo zranění...

Kubalík s Faksou ve vzájemném duelu asistovali, Calgary drtilo Ottawu

V neděli nabídla hokejová NHL jen dva zápasy, ve kterých uspěly domácí celky. V souboji týmů pod čarou postupu do play...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...