Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

STALO SE 7. DUBNA: Jágr vs. Bure. Finiš velkého závodu o vzácnou trofej

  14:59
Historické drama. V hlavních rolích dvě hokejová esa. České a ruské. Souboj Jaromíra Jágra z Pittsburghu a Pavla Bureho z Floridy o krále bodování před 20 lety rozhodl až úplný závěr NHL.

Jaromír Jágr jako kapitán Pittsburghu | foto: AP

Jak vypadá fešácký špitál? Hezký pokoj, na nějž příjemné sestřičky každý den nosily květiny. Televize. Osobní kuchař připravoval podle přání steaky i čínu. Vždy připravený asistent plnil každou prosbu. 

V nevšedním přepychu si v jedné pittsburské nemocnici po operaci stehenního svalu hověl pacient Frederick Early. Statná postava. Tmavé vlasy, kdysi sahající až na záda, nyní ostříhané. Rošťácký úsměv.

Ve skutečnosti se jmenoval jinak. Ale potřeboval se maskovat před nevyžádanými návštěvami a telefonáty zvědavých fanoušků a reportérů. „Frederick se učil znovu chodit. Dostal hůl a pokoušel se o pohyb, nad kterým až do té doby příliš nepřemýšlel. Trvalo několik týdnů, než se z něj zase stal...

... Jaromír Jágr.“

V knize Má léta v Pittsburghu vylíčil vynikající hokejový útočník trampoty z února a března 2000. Po srážce s Mikem Pecou z Buffala utrpěl obřího „koňara“. Noha natékala. Bolestí málem lezl po stropě.

Bál se o svou kariéru. Lékaři jej varovali, že by pro něj mohla skončit sezona. On sám z lůžka jen bezmocně sledoval, jak ho v bodování NHL dohánějí Mark Recchi, Owen Nolan, Paul Kariya a Pavel Bure.

Pavel Bure na snímku z roku 2020

Právě s rivalem, jehož trefně vystihovala přezdívka „Ruská raketa“, nakonec o Art Ross Trophy závodil až do poslední chvíle.

Kamarádi i rivalové

Českého kapitána Pittsburgh Penguins tehdy znalci považovali za nejlepšího hráče na světě. Tabulku produktivity předtím ovládl už třikrát. Byl majitelem Hart Trophy pro nejužitečnějšího muže ligy.

Do sezony 1999/2000, ve které se jeho plat vyšplhal na 10,4 milionu dolarů, vtrhl jako ďas. V úvodních 20 utkáních nastřádal 19 gólů a 20 asistencí. Měl našlápnuto na 160 bodů. Zdálo se, že se v NHL poprvé stane králem kanonýrů.

Kapitán Pittsburgh Penguins Jaromír Jágr diriguje hru svých spoluhráčů při utkání s New York Rangers. 

Proti drsným až surovým hlídačům, kteří zneužívali tehdejší benevolence rozhodčích, se prosazoval díky kombinaci sedlácké síly, národní chytrosti, rychlosti a až cirkusové šikovnosti.

Na Floridě se mu zatím - hlavně vinou zdravotních potíží - o něco pomaleji rozjížděl neskutečně hbitý sok. Chlapík z Moskvy, ryzí střelec a bruslařský velmistr, který ani v ukrutném kalupu neztrácel kontrolu nad pukem.

Žádný Rus před ním na Art Ross Trophy nedosáhl. „Páša“ Bure se chtěl stát průkopníkem.

Ti dva se v průběhu ročníku pobavili po partii Penguins a Panthers, potkali se též před lednovým All Star Game při natáčení famózního reklamního klipu Pond of Dreams, v němž s nimi zářily třeba legendy Wayne Gretzky, Mario Lemieux či Gordie Howe.

Videoklip Pond of Dreams:

„Sympatický kluk, vůbec se nechová jako hvězda, jsme kamarádi,“ je o Burem uvedeno v Jágrově biografii, kterou napsal novinář Jan Šmíd. „To ale neměnilo nic na tom, že z nás byli soupeři. A nejvíc právě v závěru základní části.“

Neležel, nebrečel, vstal

Před polovinou března se Jágr objevil v tréninkové hale Penguins v Southpointu. K rozhovoru s novináři si raději sedl. Zotavoval se pomalu. Smysl pro humor jej ovšem neopouštěl.

„Nohy mi zeslábly. Už je mám jako Matthew Barnaby, což mě fakt děsí,“ rýpl si do spoluhráče - provokatéra a bitkaře, s nímž se často špičkoval.

V Pittsburghu už se jako člen trenérského štábu Herba Brookse rozkoukával Ivan Hlinka. Sotva dorazil, Jágr se zranil. Později s úctou mluvil o jeho odolnosti: „Čelí opravdu enormnímu tlaku a neexistuje žádné šetření. Viděl jsem ho schytat hodně ran, nikdy neležel na ledě déle než dvě vteřiny. A to kolikrát nemohl ani hnout nohou. Nebrečel, že dostal ránu, že po něm jdou.“

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Střídání co střídání ho mordovala lamželeza jako Bobby Holík, Hall Gill, Dan McGillis, Chris Pronger, Pavel Kubina.

„Nenahradíte Jaromíra Jágra, jako v NBA nenahradíte Michaela Jordana,“ prohlásil Herb Brooks. „Myslím, že by NBA nedovolila zacházet s Jordanem, jako se na ledě pronásleduje Jágr. Sotva skočí na led, drží ho, hákují a sekají. Připomíná mi to krocení mustanga při rodeu. Nejlepší borci by snad měli hrát, ne se kurýrovat v nemocnici.“

Taky Bureho si mezi mantinely podávali ostří dozorci. Běžně používali zákroky, za něž by se nyní okamžitě ploužili na trestnou lavici. Kdo ví, do jaké nádhery by podobné talenty rozkvetly v současnosti, v době přísnějšího potírání faulů?

Jágr v onom ročníku promarodil 19 mačů, z několika dalších musel záhy odstoupit. Po návratu do sestavy pokaždé chvíli hledal svůj rytmus a opětovně vybrušoval zanedbanou fyzičku či práci s kotoučem: „Najednou pro mě klička byla obrovským problémem.“

92:92. Co teď?

V šesti zápasech po proměně z Fredericka Earlyho posbíral Jágr dva góly a pět asistencí. Z posledních tří partií nevyrýžoval ani bod.

Zato Bure se rozparádil, 3. dubna natáhl dvěma zásahy po asistencích beka Jaroslava Špačka skvostnou šňůru na dvanáct utkání, v nichž se blýskl bilancí 12+8.

V listu Pittsburgh Post-Gazette poté vyšel článek s titulkem Bure chytil Jágra. A pod ním se vrstvily věty, jež pro české a pittsburské fanoušky neslibovaly happy end.

„Vypadá to jako nefér souboj. Bure hraje nejlépe v sezoně. Jágr po zraněních působí jen jako svůj vlastní stín. Tvrdí, že by vůbec nenastupoval, kdyby Penguins nebojovali o postup do play off.“

Při remíze 92:92 svědčil pro Rusa větší počet branek. Oběma zbývaly tři mače.

Hokejista Pittsburgh Penguins Jaromír Jágr při utkání s Philadelphia Flyers. 

Jágr před novináři mluvil zkroušeně. Necítil se ani na padesát procent. Samozřejmě prahl po ceně Arta Rosse. Individuální trofeje vábí všechny hokejisty, třebaže mnozí na veřejnosti opakují, že je příliš nezajímají. Jenže kdo z profíků by pohrdal prestiží, pocitem zadostiučinění a štědrou prémií, která se s triumfem pojí?

Osmadvacetiletý Jágr toužil napodobit svůj idol a stejně jako Mario Lemieux se především snažil dovést Penguins ke Stanley Cupu. Zároveň přiznával, že ho „Art Ross“ motivuje. Zamlouvalo se mu, že se uděluje za nezpochybnitelná čísla a nerozhodují o ní něčí názory.

Tentokrát ale víc než kdykoliv dřív potřeboval podporu svých pobočníků: „Sám to teď nedokážu.“

Jaromír Jágr

Čísla a zajímavosti

  • 63 zápasů mu stačilo k vítězství v bodování NHL 1999/2000 s bilancí 42+54.
  • 5krát Art Ross Trophy získal. Víc jich má Howe, Gretzky a Lemieux.

Zejména čeští kumpáni Jiří Šlégr, Martin Straka, Robert Lang, Jan Hrdina či čerstvá posila Josef Beránek se pokoušeli Jágrovi pomoct. „Uděláme, co půjde,“ přikyvoval Straka. „Trenéři nám nemusí nic říkat. Všichni kluci dobře vědí, o co jde.“

Stejně jako Bure v mužstvu Panthers, v němž jako asistent pracoval Slavomír Lener, Hlinkův parťák z olympiády v Naganu, chodil Jágr skoro na všechny přesilovky.

Strhující závod, jaký předváděla dvě úžasná pravá křídla zpoza Atlantiku, královsky bavil fanoušky. Jistě, Stanley Cup představuje pro klub nejskvělejší cíl, ani vítěz bodování s jeho znakem na dresu však není k zahození.

Pittsburgh ho v letech 1995-99 oslavoval pětkrát za sebou. Tehdy v dubnu už se s vidinou dalšího triumfu loučil. Jenže pak lazar s číslem 68 povstal.

Zase nám to ukázal!

Pátého dubna ve vyprodaném Air Canada Centre v Torontu ve druhé třetině otočil z 1:2 na 3:2, načež potom ještě připravil pozici skórujícímu Langovi. Zajistil Penguins místenku v play off a unikl Buremu, jenž v závěrečných třech startech nastřádal už jen dva body.

„Jarda nám to zase ukázal,“ konstatoval Straka.

Jaromír Jágr slaví svůj gól v síti Washington Capitals. 

Základní část opentlil Jágr o dva dny později v Buffalu nádherným průnikem v prodloužení.

Ujel Alexeji Žitnikovi a znamenitým bekhendovým blafákem ošálil Dominika Haška. „Nejhezčí gól, co jsem Hašanovi dal,“ liboval si.

Podobně jako o dva roky dřív v naganském finále Jágr porazil Bureho. Konečné skóre - 96:94.

Art Ross Trophy si přivlastnil počtvrté, napřesrok na ni dosáhl ještě jednou a naposled. Mezi lety 1981 a 2001 ji Gretzky, Lemieux a Jágr nepůjčili nikomu. Bure ji nikdy nezískal. Onehdy na jaře k ní byl nejblíž.

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 21. ČERVENCE: Zemřel gólman-inženýr „Boža“ Modrý. S legendou tvrdě zatočil režim

Brankář Bohumil Modrý na mistrovství světa v hokeji v Praze roku 1947.

Patří k těm, kteří odešli příliš brzo. Hokejový brankář Bohumil Modrý se stal jednou z tváří první...

STALO SE 9. ČERVENCE: Zrození Wimbledonu. 21 pánů s raketami jako sněžnice

Wimbledon 1877, momentka z prvního ročníku

Wimbledon. Nejstarší tenisový turnaj světa, pro mnohé hráče a hráčky také nejprestižnější a...

Los hokejové extraligy 2022/23

Nová sezona hokejové extraligy odstartovala 15. září a program základní části je rozplánován až do 5. března 2023, kdy se hraje poslední 52. kolo.

  • Nejčtenější

Pardubice nezvládly derby, extraligu vedou Vítkovice. Sparta přejela Kometu

Hokejová extraliga má nového lídra. Pardubice podlehly ve východočeském derby Hradci Králové 0:4 a přepustily první...

Češi září v lukrativní hokejové lize. Nenosí čísla, vypadají jak blázni

Premium Mají docela odlišný mundúr. „Když jsem to zjistil, napadlo mě, že vypadám jako blázen,“ prohodí Michael Špaček,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Minimum gólů. Lídr další rekord nepřidal, Vítkovice i Sparta rozhodly v závěru

Hokejová extraliga pokračovala sedmi zápasy, které nabídly pouhých dvaadvacet vstřelených branek. Čtyřiadvacáté kolo...

Obavy o Voráčka. Kvůli otřesu mozku měsíc nehraje, hrozí mu i konec kariéry

V sestavě Columbusu chybí přesně měsíc. A znepokojivé zprávy ze zámoří hovoří o tom, že už by se do ní nemusel vrátit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Winnipeg s Rittichem v bráně překvapivě nestačil na Columbus

Páteční program hokejové NHL nabídl tři zápasy, ve kterých slavili výhry hosté. Rangers podlehli Ottawě 2:3 po...

První místo a čárka do statistik. Vyhrávat je zábava, usmívá se Vaněček

Nezalekl se. Čtyřikrát si v úvodní třetině počíhal na Patricka Kanea, čtyřikrát zakončení vytříbeného kanonýra lapil....

Kubalík s Hronkem bodovali za Detroit, Faksa asistoval u stíhací jízdy

Hokejový obránce Filip Hronek byl díky dvěma asistencím vyhlášen druhou hvězdou u výhry Detroitu 4:2 na ledě Columbusu....

Skvělý Vaněček uhájil nulu, Hronek s Kubalíkem bodovali za Detroit

Hokejový brankář Vítek Vaněček prožívá parádní sezonu. Na úterní výhře New Jersey 3:0 nad Chicagem se podílel 24...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...