V čem spočívá?
Pokud útočící hráč v prodloužení přejede s pukem červenou čáru, nebude se moci vrátit na vlastní polovinu. Obdobné pravidlo funguje v basketbalu.
V případě, že by ho tým porušil, proběhne vhazování v jeho obranném pásmu. Pokud k porušení dojde vícekrát, bude následovat dvouminutový trest.
Jedná se tak o vylepšení aktuálního modelu pětiminutového prodloužení tří hráčů proti třem. Už to nabízí zajímavější podívanou, kdy se hra přelévá z jedné strany na druhou, a diváci tak sledují zábavnější hokej.
V NHL se prodloužení v této podobě hraje od sezony 2015/16, později se rozšířil do dalších soutěží. V zámoří tehdy udělali výrazný krok ke zvýšení atraktivity. Nyní by se mohli inspirovat v Rusku.
„NHL této změně musí věnovat pozornost. Pokud chce zlepšit kvalitu prodloužení, měla by podobné pravidlo zavést co nejdříve,“ napsal novinář Adam Proteau ze serveru The Hockey News.
„Nabídne to víc akcí. Jakmile zbytek hokejového světa uvidí, jak efektivní změny pro fanoušky a hráče jsou, mohly by nastat také v jiných ligách,“ dodal.
Svižnější a ofenzivnější průběh by také častěji mohl znamenat zápasy bez nájezdů. Dovednostní disciplině, jež mnohdy musí rozhodnout, se často chtějí vyhnout i sami hráči.
Úplná izolace od světového hokeje. KHL „získá nezávislost“, stačí Putinův podpis |
V anketě serveru The Athletic z minulého roku se dotázaní hokejisté v poměru 12:4 vyjádřili k zavedení desetiminutového prodloužení namísto samostatných nájezdů. V zámoří lze navýšenou minutáž najít například v nižší ECHL, která od sezony 2019/20 nabízí sedmiminutový přídavek.
V ruské juniorské soutěži se nyní rozhodli, že atraktivitě půjdou ještě víc naproti. To NHL je zatím konzervativnější, od dalšího ročníku soutěž zavádí čtyři menší změny.
„Nejlepší hokejové ligy světa by se jedna od druhé měly učit,“ zhodnotil Proteau.
Až další sezony ale ukážou, zda se v zámoří budou inspirovat Ruskem.