Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

STALO SE 15. DUBNA: Ten náklaďák zahýbá! Tragický Moravcův sjezd

  15:59
Byl na kole famózním sjezdařem a excelentním technikem. Ale sjezd mu také vzal život. Vlastimil Moravec, jenž se v roce 1972 po strhující bitvě stal třetím československým vítězem Závodu míru, tragicky zahynul 15. dubna 1986. V pouhých šestatřiceti letech.

Vlastimil Moravec v čele pelotonu jedenácté etapy Závodu míru z Třince do Krakova. (květen 1972) | foto: ČTK

Miloval soutěže a sázky. Třeba že sjede na kole po prodloužené střeše požární zbrojnice až do pískoviště pod ní. Nebo že sní obrovskou mísu mrkve (odtud přezdívka Mrkva). A jindy, že spořádá 30 vajec, které zapije čtyřmi pivy. 

Pravda, celý týden měl potom Vlastimil Moravec potíže se zažíváním, ale co na tom, hlavně že zase vyhrál.

Při zimním soustředění cyklistů na Štrbském Plese chtěl dokonce na běžkách skočit z velkého můstku. Naštěstí mu tento úmysl rozmluvil olympijský vítěz Jiří Raška, a tak na nich sjel jen buben.

Na kole se Moravcovi do kopců nikdy moc nechtělo, zato sjezdařem byl úžasným, často až kaskadérem. Odborníci se shodovali: Kdyby jezdil i do kopců tak, jak se z nich dokáže spouštět, neměl by konkurenci.

Přesto, právě sjezd a soutěživost se mu staly osudnými. 

Patnáctého dubna 1986 zemřel Vlastimil Moravec po tragické srážce s odbočujícím nákladním automobilem v brněnských Kohoutovicích. 

Tři týdny před 37. narozeninami.

Pouhých jedenáct dnů po svatbě.

A nedaleko od domu, kde byla manželka v pátém měsíci těhotenství.

Nesmírně brzy odešel ze života vysoký blonďák, o němž tvrdili, že byl čestný, přímý, odvážný a nezkazil žádnou legraci.

Českoslovenští cyklisté (zprava) Antonín Bartoníček, Dušan Zeman, Miloš...

MORAVCOVA PARTA. Českoslovenští cyklisté (zprava) Antonín Bartoníček, Dušan Zeman, Miloš Hrazdíra,ve žlutém trikotu Vlastimil Moravec a Jiří Háva na startu 11. etapy Závodu míru 1972 v Třinci. Tehdy ještě národní tým startoval v červených dresech namísto pozdější trikolóry.

První trofej: kružítko a trenýrky

V obci Spy nedaleko Nového Města nad Metují malý Vlastimil Moravec vyrůstal. Tatínek byl učitelem, maminka švadlenou a Vlastík ve čtyř a půl letech udržoval rovnováhu na jejím litinovém kole. 

Už coby dítko školou povinné miloval, když se mohl na kole závratnou rychlostí řítit z kopce. Přísný tatínek jej radši přihlásil do cyklistického oddílu v Dobrušce, ať se tam kluk pod dohledem trenérů vyřádí, než aby měl doma ještě větší roupy.

Ve dvanácti vyhrál v Polici nad Metují své první kritérium, za což dostal jako cenu kružítko a trenýrky a hrdě tyto trofeje všem ukazoval.

Po maturitě na dobrušské průmyslovce zamířil s titulem dorosteneckého mistra republiky na vojnu do Dukly Brno. Vylepšil časovku, předváděl, jak skvěle se dokáže orientovat ve skrumážích - a dál oslňoval svými sjezdy.

V sezoně 1970 reprezentační kouč Kamil Haťapka zařadil jednadvacetiletého Moravce do družstva pro závod Kolem Mexika, takříkajíc na zkušenou, a on tam hned vyhrál etapu do Vera Cruz. Scénář byl klasický: na nejtěžším stoupání dne se trápil a hodně ztrácel, zato ve sjezdu všechny dojel a předjel.

Vyhrát Závod míru bylo tehdy pro československé cyklisty nejvíc, o čem si mohli dovolit snít. Bez ohledu na propagandistický podtext tohoto klání, i na Západě jej považovali za nejtěžší závod amatérů na světě.

Od Jana Smolíka v roce 1964 se na dalšího československého šampiona čekalo. Mohl by jím být Moravec?

Při debutu v květnu 1971 skončil čtrnáctý.

Dvě sekundy po 47 hodinách v sedle

Přišel slavný rok 1972. Trať Závodu míru vedla z východního Berlína přes Prahu do Varšavy. Celkem čtrnáct etap, 2025 kilometrů.

V kruté a mrazivé 6. etapě do Karlových Varů se Moravec zuby nehty udržel ve vedoucí skupině, na rozdíl od šampiona posledních dvou ročníků, Poláka Ryszarda Szurkowského.

Při etapě do Hradce Králové se s Milošem Hrazdírou prodrali do úniku pětičlenné skupiny, která své 140kilometrové tažení dotáhla až do cíle. Moravec do sebe před rozhodujícími okamžiky obrátil štamprle koňáčku, které mu kouč Haťapka dal do butilky na kuráž. Načež ovládl spurt a v cíli jakoby nic prohodil: „Mám žízeň a jdu na párek.“

Dalšího dne dojel v Třinci druhý a vysvlékl Vladislava Něljubina z týmu SSSR ze žlutého dresu. „Nemám řidičák, toho polského fiata, který má dostat vítěz celého závodu, asi budu muset nechat ve Varšavě,“ vtipkoval.

Když se přehoupli do Polska, Něljubin si vzal žlutý dres zase zpět. Ale jen na chvíli. Koncovku 13. etapy v Lublinu zvládl Moravec na samé hraně rizika a znovu oblékal trikot lídra. 

Úžasné drama vrcholilo.

„Před poslední etapou do Varšavy jsem vedl o pět vteřin,“ vyprávěl. „Věděli jsme, že mezi mnou a Něljubinem půjde o boj na ostří nože a že bude rozhodovat každá vteřina bonifikace na prémiových spurtech. Po první prémii, kde Něljubin získal tři bonifikační vteřiny, jsem skoro rezignoval. Pak jsem si řekl: Musím všechno vsadit do závěru, i kdybych měl na kole umřít.“

Vlastimil Moravec ve žlutém trikotu při čtrnácté etapě Závodu míru z Lublinu do...

VE ŽLUTÉM TRIKOTU. Vlastimil Moravec při 14. etapě z Lublinu do Varšavy.

Na druhé prémii 20 kilometrů před cílem si vzal Něljubina na starost Moravcův pomocník Dušan Zeman. Po tuhém pozičním boji Zeman i Rus upadli na asfalt, přičemž si československý cyklista zlomil zápěstí, což posléze předčasně ukončilo celou jeho kariéru. 

Něljubin se rychle zvedl a pokračoval v pelotonu, jenže ani v závěrečném spurtu ve Varšavě už Moravce neohrozil.

„Přesto těch posledních 20 kilometrů bylo pro mě horších než celá předchozí cesta do Varšavy. Jakmile se Něljubin rozjel, hned jsem do toho šlápl i já,“ popisoval Moravec. „Vyhrál jsem Závod míru celkově o dvě vteřiny, což při naší rychlosti znamenalo rozdíl zhruba 20 metrů po 47 hodinách v sedle.“

Československý cyklista Vlastimil Moravec jako vítěz 25. ročníku Závodu míru....

ŠAMPION. Vlastimil Moravec vyhrál 25. ročníku Závodu míru.

V následující sezoně po těžkém pádu v Alžírsku titul obhajovat nemohl. V roce 1974 pak na Závodu míru pomohl Miloši Hrazdírovi ke třetímu místu. 

Ovšem úspěchů slavil Moravec v kariéře mnohem víc. V Itálii skončil druhý na amatérském Giru, v Lutychu získal bronz z mistrovství světa v časovce družstev. Startoval na olympiádách v Mnichově 1972 a Montrealu 1976, kde dojel třináctý mezi jednotlivci. Celkem za kariéru nasbíral v nejrůznějších závodech 110 prvenství.

Proč jen nejel rovnou domů...

Závodní kariéru završil v roce 1981. Vyučoval na vojenské katedře Vysokého učení technického v Brně a zároveň v Bratislavě studoval FTVS. Po jejím dokončení se stal v roce 1986 trenérem juniorů v Dukle Brno.

Bohužel, jen na krátko.

S druhou manželkou, stomatoložkou Evou očekávali potomka. Čtvrtého dubna 1986 měli svatbu. Rozmazloval Evu i její dceru Pavlínku z prvního manželství, nosil jim snídani do postele, každému vykládal, jak je šťastný.

Ale cyklistické a tak moc soutěživé srdce měl stále.

Československý cyklista Vlastimil Moravec na snímku z roku 1978

Patnáctého dubna toho roku jel s juniory po okruhu kolem Brna. Trénink zakončili na vrcholu kohoutovického kopce. 

„Mohl tam odbočit ke svému domu, kousek odtud v Kohoutovicích bydlel. Jenže toho dne si ještě jel pro výplatu. Pustil to tedy z kopce dolů, zahrál si na závodníka. Byl to jeho poslední závod. A nedojel ho,“ vzpomínal bývalý trenér František Jursa.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Moravec se dohodl se Slovákem Františkem Vankem, že si to ze sjezdu rozdají. 

„Mrkva jel první, já těsně za ním, oba osmdesátkou,“ vzpomínal Vanko v rozhovoru pro Lidové noviny. „Na čtyřproudé silnici se před námi v polovině kopce chystal odbočit doleva pískem naložený náklaďák s vlekem. Najel si doprava, ale zbylo tam místo, tak jsem to vzal kolem něj zprava a Mrkva zleva.“

V tu chvíli však začal náklaďák odbočovat.

Moravec se mu vyhnout nestačil, v plné rychlosti vletěl do kabiny.

Byl na místě mrtvý.

„Policisté pak řekli, že jsme jeli příliš rychle, ale podle mě se ten kamion chtěl otáčet a byla tam plná čára. Prý blikal, ale já to rozhodně neviděl,“ je přesvědčený Vanko.

Moravcově manželce zprávu o tragické události přijeli oznámit trenéři Dukly. „Myslela jsem si, že jdou na kafe,“ přiznala po mnoha letech pro list Aha. „Ale oni tak divně koukali… Byl to hrozný pocit. Ještě jsem se zmohla zeptat na to, jestli ho něco bolelo. Prý ne. Potom mě odvezli k rodičům. Byl to hrozný šok. Dodnes nevím, jak jsem to byla schopna přijmout a schopná dál fungovat.“

Svatební fotografie jí došly až po manželově smrti. 

Přivedla na svět dceru Evu. Když byly malé tři roky, zeptala se: „Maminko, kde já mám tatínka?“

Tehdy jí začala prozrazovat, co se stalo.

Na Vlastimila Moravce četní přátelé rozhodně nezapomněli. V Benešově u Boskovic po něm pojmenovali cyklistický klub, v obci Spy ulici i školu, jezdí se jeho Memoriál a vyprávějí se veselé historky, jejichž hlavním aktérem se stal.

Protože měl rád slivovici, polili s ní také jeho hrob. 

A na náhrobní kámen mu sem starší i mladí cyklisté vozí medaile, které sami získali.

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 20. ČERVENCE: Vyjížďka na koni ničí 19letou hvězdu, jež nenáviděla sokyně

Maureen Connollyová na Wimbledonu 1952

Kolika dalších úspěchů mohla dosáhnout, kdyby jí osud nenadělil tak krátkou kariéru? Vždyť Maureen...

STALO SE 17. ČERVENCE: Uchvátil Ameriku i Marilyn. Ale jeho série skončit musela

Baseballová legenda Joe DiMaggio.

Psal o něm Ernest Hemingway, jeho baseballový um obdivovali američtí prezidenti a za manželku si...

Závody Grand Tour v roce 2021

8. - 30. 5. (Itálie)
25. 6. - 18. 7. (Francie)
14. 8. - 5. 9. (Španělsko)
  • Nejčtenější

Černošská kvóta splněna? Slavný brankář omylem poslal zprávu a v Hertě skončil

Ukliknul se na mobilním telefonu. Omylem poslal zprávu s rasistickým podtextem, která byla určena někomu jinému. A...

Krvavá hra, Procházka vítězí. Reyese knokautoval loktem z otočky

Český MMA zápasník Jiří Procházka v neděli nad ránem v Las Vegas famózním způsobem porazil Američana Dominicka Reyese....

Texaský masakr. Hokejisté Kanady vyprovodili Čechy z MS deseti góly

Čeští hokejisté do 18 let prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa s Kanadou 3:10 a na turnaji hraném v americkém...

Třaskavý přestup ze Sparty do Slavie? Plavšič dohodu s mistrem popírá

Čerstvý fotbalový šampion republiky brzy získá novou posilu. A to zvučnou, překvapivou! Nebo ne? Do Slavie má namířeno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Slavia 0:3, boj o finále poháru byl jasnou záležitostí, dva góly Kuchta

I třetí fotbalové derby v soutěžním ročníku, celkově historicky 299., jednoznačně ovládli slávisté. V semifinále...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Žijeme v nejistotě, popisuje cyklistický svět organizátor závodů Kubias

Mládežnické cyklistické závody nejvyšší úrovně jsou v současné době snad až raritní událostí, v Plzni se ale takovou...

Čas Gira nadešel. Ineos chce uhájit trůn. Hirt věří ve svůj třetí týden

Má být oslavou 160. výročí sjednocení Itálie i připomínkou 700. výročí úmrtí Dante Alighieriho, renesančního básníka,...

Žralokovy pády a návraty. Nibaliho touhu po Giru nezastavila ani zlomenina

Před třemi týdny si zlomil zápěstí a musel na operaci. Že by to pro něj znamenalo konec nadějí na účast na cyklistickém...

Olympijský sen – a co dál? Hlava jezdit chce, ale tělo říká NE, cítí Kreuziger

Premium Nezažije ještě jednou nejtěžší závod v nejkrásnější zemi, jak Italové svému Giru říkají. Od soboty na něm mohl...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...