Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

STALO SE 15. DUBNA: Ten náklaďák zahýbá! Tragický Moravcův sjezd

Vlastimil Moravec v čele pelotonu jedenácté etapy Závodu míru z Třince do Krakova. (květen 1972) | foto: ČTK

15 2020
Byl na kole famózním sjezdařem a excelentním technikem. Ale sjezd mu také vzal život. Vlastimil Moravec, jenž se v roce 1972 po strhující bitvě stal třetím československým vítězem Závodu míru, tragicky zahynul 15. dubna 1986. V pouhých šestatřiceti letech.

Miloval soutěže a sázky. Třeba že sjede na kole po prodloužené střeše požární zbrojnice až do pískoviště pod ní. Nebo že sní obrovskou mísu mrkve (odtud přezdívka Mrkva). A jindy, že spořádá 30 vajec, které zapije čtyřmi pivy. 

Pravda, celý týden měl potom Vlastimil Moravec potíže se zažíváním, ale co na tom, hlavně že zase vyhrál.

Při zimním soustředění cyklistů na Štrbském Plese chtěl dokonce na běžkách skočit z velkého můstku. Naštěstí mu tento úmysl rozmluvil olympijský vítěz Jiří Raška, a tak na nich sjel jen buben.

Na kole se Moravcovi do kopců nikdy moc nechtělo, zato sjezdařem byl úžasným, často až kaskadérem. Odborníci se shodovali: Kdyby jezdil i do kopců tak, jak se z nich dokáže spouštět, neměl by konkurenci.

Přesto, právě sjezd a soutěživost se mu staly osudnými. 

Patnáctého dubna 1986 zemřel Vlastimil Moravec po tragické srážce s odbočujícím nákladním automobilem v brněnských Kohoutovicích. 

Tři týdny před 37. narozeninami.

Pouhých jedenáct dnů po svatbě.

A nedaleko od domu, kde byla manželka v pátém měsíci těhotenství.

Nesmírně brzy odešel ze života vysoký blonďák, o němž tvrdili, že byl čestný, přímý, odvážný a nezkazil žádnou legraci.

Českoslovenští cyklisté (zprava) Antonín Bartoníček, Dušan Zeman, Miloš...

MORAVCOVA PARTA. Českoslovenští cyklisté (zprava) Antonín Bartoníček, Dušan Zeman, Miloš Hrazdíra,ve žlutém trikotu Vlastimil Moravec a Jiří Háva na startu 11. etapy Závodu míru 1972 v Třinci. Tehdy ještě národní tým startoval v červených dresech namísto pozdější trikolóry.

První trofej: kružítko a trenýrky

V obci Spy nedaleko Nového Města nad Metují malý Vlastimil Moravec vyrůstal. Tatínek byl učitelem, maminka švadlenou a Vlastík ve čtyř a půl letech udržoval rovnováhu na jejím litinovém kole. 

Už coby dítko školou povinné miloval, když se mohl na kole závratnou rychlostí řítit z kopce. Přísný tatínek jej radši přihlásil do cyklistického oddílu v Dobrušce, ať se tam kluk pod dohledem trenérů vyřádí, než aby měl doma ještě větší roupy.

Ve dvanácti vyhrál v Polici nad Metují své první kritérium, za což dostal jako cenu kružítko a trenýrky a hrdě tyto trofeje všem ukazoval.

Po maturitě na dobrušské průmyslovce zamířil s titulem dorosteneckého mistra republiky na vojnu do Dukly Brno. Vylepšil časovku, předváděl, jak skvěle se dokáže orientovat ve skrumážích - a dál oslňoval svými sjezdy.

V sezoně 1970 reprezentační kouč Kamil Haťapka zařadil jednadvacetiletého Moravce do družstva pro závod Kolem Mexika, takříkajíc na zkušenou, a on tam hned vyhrál etapu do Vera Cruz. Scénář byl klasický: na nejtěžším stoupání dne se trápil a hodně ztrácel, zato ve sjezdu všechny dojel a předjel.

Vyhrát Závod míru bylo tehdy pro československé cyklisty nejvíc, o čem si mohli dovolit snít. Bez ohledu na propagandistický podtext tohoto klání, i na Západě jej považovali za nejtěžší závod amatérů na světě.

Od Jana Smolíka v roce 1964 se na dalšího československého šampiona čekalo. Mohl by jím být Moravec?

Při debutu v květnu 1971 skončil čtrnáctý.

Dvě sekundy po 47 hodinách v sedle

Přišel slavný rok 1972. Trať Závodu míru vedla z východního Berlína přes Prahu do Varšavy. Celkem čtrnáct etap, 2025 kilometrů.

V kruté a mrazivé 6. etapě do Karlových Varů se Moravec zuby nehty udržel ve vedoucí skupině, na rozdíl od šampiona posledních dvou ročníků, Poláka Ryszarda Szurkowského.

Při etapě do Hradce Králové se s Milošem Hrazdírou prodrali do úniku pětičlenné skupiny, která své 140kilometrové tažení dotáhla až do cíle. Moravec do sebe před rozhodujícími okamžiky obrátil štamprle koňáčku, které mu kouč Haťapka dal do butilky na kuráž. Načež ovládl spurt a v cíli jakoby nic prohodil: „Mám žízeň a jdu na párek.“

Dalšího dne dojel v Třinci druhý a vysvlékl Vladislava Něljubina z týmu SSSR ze žlutého dresu. „Nemám řidičák, toho polského fiata, který má dostat vítěz celého závodu, asi budu muset nechat ve Varšavě,“ vtipkoval.

Když se přehoupli do Polska, Něljubin si vzal žlutý dres zase zpět. Ale jen na chvíli. Koncovku 13. etapy v Lublinu zvládl Moravec na samé hraně rizika a znovu oblékal trikot lídra. 

Úžasné drama vrcholilo.

„Před poslední etapou do Varšavy jsem vedl o pět vteřin,“ vyprávěl. „Věděli jsme, že mezi mnou a Něljubinem půjde o boj na ostří nože a že bude rozhodovat každá vteřina bonifikace na prémiových spurtech. Po první prémii, kde Něljubin získal tři bonifikační vteřiny, jsem skoro rezignoval. Pak jsem si řekl: Musím všechno vsadit do závěru, i kdybych měl na kole umřít.“

Vlastimil Moravec ve žlutém trikotu při čtrnácté etapě Závodu míru z Lublinu do...

VE ŽLUTÉM TRIKOTU. Vlastimil Moravec při 14. etapě z Lublinu do Varšavy.

Na druhé prémii 20 kilometrů před cílem si vzal Něljubina na starost Moravcův pomocník Dušan Zeman. Po tuhém pozičním boji Zeman i Rus upadli na asfalt, přičemž si československý cyklista zlomil zápěstí, což posléze předčasně ukončilo celou jeho kariéru. 

Něljubin se rychle zvedl a pokračoval v pelotonu, jenže ani v závěrečném spurtu ve Varšavě už Moravce neohrozil.

„Přesto těch posledních 20 kilometrů bylo pro mě horších než celá předchozí cesta do Varšavy. Jakmile se Něljubin rozjel, hned jsem do toho šlápl i já,“ popisoval Moravec. „Vyhrál jsem Závod míru celkově o dvě vteřiny, což při naší rychlosti znamenalo rozdíl zhruba 20 metrů po 47 hodinách v sedle.“

Československý cyklista Vlastimil Moravec jako vítěz 25. ročníku Závodu míru....

ŠAMPION. Vlastimil Moravec vyhrál 25. ročníku Závodu míru.

V následující sezoně po těžkém pádu v Alžírsku titul obhajovat nemohl. V roce 1974 pak na Závodu míru pomohl Miloši Hrazdírovi ke třetímu místu. 

Ovšem úspěchů slavil Moravec v kariéře mnohem víc. V Itálii skončil druhý na amatérském Giru, v Lutychu získal bronz z mistrovství světa v časovce družstev. Startoval na olympiádách v Mnichově 1972 a Montrealu 1976, kde dojel třináctý mezi jednotlivci. Celkem za kariéru nasbíral v nejrůznějších závodech 110 prvenství.

Proč jen nejel rovnou domů...

Závodní kariéru završil v roce 1981. Vyučoval na vojenské katedře Vysokého učení technického v Brně a zároveň v Bratislavě studoval FTVS. Po jejím dokončení se stal v roce 1986 trenérem juniorů v Dukle Brno.

Bohužel, jen na krátko.

S druhou manželkou, stomatoložkou Evou očekávali potomka. Čtvrtého dubna 1986 měli svatbu. Rozmazloval Evu i její dceru Pavlínku z prvního manželství, nosil jim snídani do postele, každému vykládal, jak je šťastný.

Ale cyklistické a tak moc soutěživé srdce měl stále.

Československý cyklista Vlastimil Moravec na snímku z roku 1978

Patnáctého dubna toho roku jel s juniory po okruhu kolem Brna. Trénink zakončili na vrcholu kohoutovického kopce. 

„Mohl tam odbočit ke svému domu, kousek odtud v Kohoutovicích bydlel. Jenže toho dne si ještě jel pro výplatu. Pustil to tedy z kopce dolů, zahrál si na závodníka. Byl to jeho poslední závod. A nedojel ho,“ vzpomínal bývalý trenér František Jursa.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Moravec se dohodl se Slovákem Františkem Vankem, že si to ze sjezdu rozdají. 

„Mrkva jel první, já těsně za ním, oba osmdesátkou,“ vzpomínal Vanko v rozhovoru pro Lidové noviny. „Na čtyřproudé silnici se před námi v polovině kopce chystal odbočit doleva pískem naložený náklaďák s vlekem. Najel si doprava, ale zbylo tam místo, tak jsem to vzal kolem něj zprava a Mrkva zleva.“

V tu chvíli však začal náklaďák odbočovat.

Moravec se mu vyhnout nestačil, v plné rychlosti vletěl do kabiny.

Byl na místě mrtvý.

„Policisté pak řekli, že jsme jeli příliš rychle, ale podle mě se ten kamion chtěl otáčet a byla tam plná čára. Prý blikal, ale já to rozhodně neviděl,“ je přesvědčený Vanko.

Moravcově manželce zprávu o tragické události přijeli oznámit trenéři Dukly. „Myslela jsem si, že jdou na kafe,“ přiznala po mnoha letech pro list Aha. „Ale oni tak divně koukali… Byl to hrozný pocit. Ještě jsem se zmohla zeptat na to, jestli ho něco bolelo. Prý ne. Potom mě odvezli k rodičům. Byl to hrozný šok. Dodnes nevím, jak jsem to byla schopna přijmout a schopná dál fungovat.“

Svatební fotografie jí došly až po manželově smrti. 

Přivedla na svět dceru Evu. Když byly malé tři roky, zeptala se: „Maminko, kde já mám tatínka?“

Tehdy jí začala prozrazovat, co se stalo.

Na Vlastimila Moravce četní přátelé rozhodně nezapomněli. V Benešově u Boskovic po něm pojmenovali cyklistický klub, v obci Spy ulici i školu, jezdí se jeho Memoriál a vyprávějí se veselé historky, jejichž hlavním aktérem se stal.

Protože měl rád slivovici, polili s ní také jeho hrob. 

A na náhrobní kámen mu sem starší i mladí cyklisté vozí medaile, které sami získali.

Autor:
  • Nejčtenější

Sparta - Plzeň 1:2, vítězové na jaře nezaváhali, domácí snížili pozdě

Sparťanským fotbalistům se první zápas po obnovení sezony nepovedl. Ve šlágru 25. kola doma podlehli Plzni 1:2. Spíš...

Jágr přemýšlí o budoucnosti. Půjde s Třincem po prvním titulu?

Pár dní před vypuknutím pandemie koronaviru jeho Kladno sestoupilo z hokejové extraligy, přesto by se v ní mohl během...

HOKEJ U LEDU: Poslouchal jsem kydy, Říha si dělal PR, tvrdí upřímný Jandač

Premium V roce 2010 byl jako asistent u posledního zlata české hokejové reprezentace. Když ji Josef Jandač o šest let později...

Plzeň uspěla na Spartě a dál tlačí na Slavii. Liga se vrátila, chyběly góly

Tři z osmi zápasů prvního kompletního kola po koronavirové přestávce skončily bez gólů a v dalších třech padl vždy jen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sázkařský gang znovu v akci? Na dvou zápasech ulpělo podezření

Jen nenapravitelný snílek by čekal, že dlouhá pauza zbaví fotbal nákazy sázkařskými gangy, které ovlivňují výsledky....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Grilovačky končí. Van Aert má jasný cíl - vyhrát jeden z Monumentů

Při chůzi ho stále pobolívá kyčel. Při jízdě na kole se zase ozývá koleno. Přesto už je Wout van Aert podle svých slov...

Virtuálnímu výjezdu na Stelvio kraloval italský cyklista Ciccone

Italský cyklista Giulio Ciccone vyhrál vyřazovací vrchařský závod na trenažéru. Ve finále druhé části série online...

Turek vyhrál podruhé, i virtuální obávané stoupání na Mt. Ventoux

Daniel Turek vyhrál i druhý virtuální závod pořádaný cyklistickým svazem, obávané stoupání z Tour de France na Mt....

Everesting za 12 hodin. Kulhavý třináctkrát vyjel na Lysou horu

Jaroslav Kulhavý zdolal na horském kole třináctkrát za sebou Lysou horu. Celkem pokořil nadmořskou výšku nejvyšší hory...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...