Cenu Thálie za celoživotní mistrovství získali herci Veronika Forejtová a František Němec. Za Němce, který onemocněl covidem, cenu převzala jeho dcera Františka.
Nezvykle se mistrovské ceny dočkal i obor alternativní divadlo. Herecká asociace ji udělila Bolku Polívkovi, jehož jméno zaznělo nechtěně z úst předávající Vandy Hybnerové ještě před vyhlášením.
Divadelní ceny Thálie 2022 |
První cenu večera pro činoherce do 33 let si odnesl herec divadla Husa na provázku Dalibor Buš. Z žen v oboru činohra Asociace ocenila Veroniku Korytářovou za výkon v představení Burian libereckého Divadla F. X. Šaldy.
Výjimečnou cenu si letos odnesl režisér Viktor Polesný za „šíření divadelního umění v televizi“ .
Asociace dále ocenila pěvkyni Libuši Márovou v oboru opera a Libuši Královou v kategorii balet, tanec a pohybové divadlo. V kategorii muzikál a opereta Thálii za celoživotní mistrovství obdržela Galla Macků.
V rámci loňského 28. ročníku Cen Thálie nedostali divadelní umělci ocenění za jevištní výkony, ale za celoživotní mistrovství v jednotlivých oborech a ceny mimořádné. Thálie se po online přenosu v roce 2020 vrátily do pražského Národního divadla. Ceny za celoživotní dílo dostali Libuše Švormová, Jitka Molavcová, Jaroslav Satoranský či Jan Kačer, cena pro mladé do 33 let v činohře patří Denise Barešové.
Pořádající Herecká asociace Ceny Thálie udílí za výkony během divadelní sezony, nikoli roku.
Ceny Thálie uděluje Herecká asociace, už od roku 1993, za mimořádný herecký či hudebně dramatický výkon.
Ceny Thálie jsou udělovány například v kategoriích - činohra, opera, opereta, muzikál nebo jiný hudebně dramatický žánr a balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr.
Zvláštními cenami jsou pak ocenění například za celoživotní mistrovství nebo za výrazný výkon mladého činoherního umělce do 33 let. Zajímavostí je, že umělce za výkon v inscenaci může nominovat kdokoli, tedy odborník i divák. Užší nominaci pak vybírá odborná porota.