Houbový kuba se tradičně podává jako polední jídlo na Štědrý den, naši předci jej často ale jedli i mimo sváteční časy. Má mnoho krajových variant - někde se do něj přidává sádlo, jinde škvarky, někdo ho zase zapéká.
Kuba se někdy nazývá také černý, černou barvu většinou získával z použitých hub. V minulosti to byly zejména štročky, dnes třeba hřiby modráky. Tmavé barvy se občas docílilo i přidáním vepřové krve, to ovšem neplatilo pro vánoční variantu kuby, která měla být bezmasá. Ostatně proto se na Vánoce běžně jedla ryba, která byla považována za postní jídlo.
Šéfkuchař Jan Punčochář nám prozradil, že skvělou plnou chuť dodává houbovému kubovi kombinace čerstvých a aromatičtějších sušených hub, které ještě dopředu namočí v rybím vývaru. Ve vývaru vaří i ječné kroupy. Pokud byste chtěli mít kubu jako čistě vegetariánské jídlo, můžete samozřejmě použít vývar zeleninový.
Vánoční kuba
podle Jana Punčocháře, šéfkuchaře Grand Cru Restaurantu
Ingredience:
- kroupy
- mix sušených a čerstvých hub
- rybí vývar nebo kuřecí vývar
- máslo
- šalotka
- česnek
- snítka tymiánu
- bílé víno
- majoránka
- petrželka
- šalvěj
- sůl
- pepř
Pracovní postup:
- Den předem namočené kroupy uvaříme doměkka ve vývaru. Houby také namočíme ve vývaru.
- Na másle zpěníme najemno nakrájenou šalotku a přidáme k ní snítko tymiánu a lístek šalvěje. V jiné pánvi si orestujeme na másle čerstvé houby. Skvěle chutnají třeba lišky, žampiony a hříbky.
- Do pánve se šalotkou přidáme polovinu česneku, tymián a orestované houby. Vše zalijeme bílým vínem, přidáme kroupy, den předem namočené sušené houby a rybí vývar a vaříme doměkka.
- Nakonec dochutíme česnekem, majoránkou, opepříme, osolíme a posypeme jemně nasekanou petrželkou. Před podáváním můžeme ještě pokapat bylinkovým olejem.