Deset jednoduchých rad a tipů, jak zatočit se zimní depresí

  • 2
Věděli jste, že jedním z nejčastějších období, kdy trpíme depresemi, úzkostmi, splíny nebo pocity zmaru, je nejen začátek nového roku, ale také zima obecně? A je potřeba se jim bránit a nepouštět si je k tělu. Vyzkoušejte našich deset tipů, které vám v tom mohou pomoci.
Stres, nespavost, podráždění, bylinky v jisté míře uleví. Nedokáží si však...

1. Zkuste královnu bylin

Se stresem, špatným a neklidným spánkem, úzkostmi nebo oslabenou imunitou si dokáže skvěle poradit ashwagandha (ašwaganda) neboli indický ženšen. Tato neuvěřitelně účinná bylinka je známá v Indii a Číně už tisíce let, přezdívají zde „královna o bylin“. Její pověst se nese ve znamení z blahodárných účinků na lidský a organismus, které jsou známé v rámci ájurvédy po tisíciletí a v západním světě je potvrdily - desítky vědeckých studií.

Její hlavní účinky spočívají ve snížení stresu a zlepšení spánku, ale také přispívá k vitalitě a dodává energii.

Splín varuje, chronická rozlada už je cestou do deprese, říká psycholožka

2. Chvalte sami sebe

Každý den si večer zrekapitulujte, co se vám povedlo. Uvařili jste chutné jídlo, ušli jste počet kroků, který jste si sami vytyčili, nebo se vám podařilo odevzdat s předstihem pracovní úkoly? Tak to jsou přece dobré zprávy! Spousta lidí má tendenci se spíše podceňovat a své úspěchy bagatelizovat. Dodejte si sebevědomí a kapku dobré nálady tím, že sami sebe pochválíte. Nemusí to být nahlas a před ostatními. Stačí, že o tom budete vědět vy.

Ilustrační snímek

3. Úbytek energie je přirozený

Není to jen chladné počasí, méně slunečního svitu nebo krátké dny, co ovlivňuje naši depresivní náladu. Vrásky na čele nám přidělávají v posledních měsících rovněž zprávy v médiích nebo na sociálních sítích, stejně tak i novoroční předsevzetí, o kterých dopředu velmi často víme, že vezmou rychle zasvé. Podle terapeutky Kateřiny Zachové je třeba si nejprve uvědomit, že pociťovat během zimy méně energie než v létě je zcela přirozené. Souvisí to především s nižším množstvím světla, na něž reaguje část mozku nazývaná šišinka neboli epifýza. Zjednodušeně řečeno reaguje na světlo a dává tělu informaci o tom, zda má bdít, či spát. Pokud je tedy okolo nás méně světla, tělo tuto situaci může skutečně vnímat jako úbytek energie.

Relaxujte jako na severu. Skandinávci mají osvědčené recepty na štěstí

4. Dopřejte si odpočinek

V první řadě je důležité být vnímaví ke svým potřebám. Pokud cítíme, že potřebujeme odpočívat, měli bychom své tělo poslechnout a skutečně si odpočinout. I podle odborníků je normální, pokud potřebujeme v tomto období odpočívat více než v létě. Právě odpočinkem čerpáme novou energii a vitalitu a to je nejdůležitější. Všechno ostatní chvíli určitě počká.

Nejste spokojená s tím, jak vypadáte? Zapomeňte na půst! Vysněné postavy lze...

5. Nedávejte si nesmyslná předsevzetí

Dávat si nejrůznější předsevzetí, pokud to tak opravdu necítíme a nechceme, je nesmysl. Pokud si je dáváme jen proto, že máme pocit, že „bychom měli“, pak si je raději nedávejme vůbec. Ono „bychom měli“ je totiž jen tlak z našeho okolí, který však vůbec není v souladu s tím, co chceme my samotní. Pokud si nějaké předsevzetí dáme jen proto, že „bychom měli“, je větší šance, že jej nedodržíme, což navíc může opět vyvolat pocit nedostatečnosti a zmaru. Nebojte se proto přiznat okolí i sami sobě, že žádná předsevzetí si dávat nechcete.

Nenechte se převálcovat tunou předsevzetí. Stačí jedno měsíčně

6. Vyražte na procházku

Od zimních chmur nám pomohou i procházky v přírodě, hlavně v době, kdy svítí sluníčko. Právě sluneční svit výrazně pomáhá při zimních depresích a úzkostech. Můžeme zkusit vyjet i na hory, třeba jen na jednodenní výlet. Mnohdy bývá díky inverzi na horách slunečno, přestože v nížinách je pod mrakem. Navíc chůze a pohyb obecně rovněž přispívají k psychické rovnováze.

Po celodenním lyžování nebo běžkařském okruhu přijde sauna vhod. Tuto finskou...

7. Zkuste saunu

Určitě je dobré si občas dopřát saunu, která je v zimě skvělý pomocník! Nejenže pomáhá posílit imunitu, ale prohřátí organismu v sauně má blahodárné účinky i na naši psychiku. Lépe pak odoláme nejen virózám, ale i stresu a psychickým tlakům.

Pro krásnou pleť, na chřipku a splín. Objevte kouzlo saunování

8. Nechte o sebe pečovat

Celkově je vhodné na sebe myslet a pečovat o sebe. „Dopřejte si péči o své tělo, vhodné jsou různé masáže nebo aromaterapie. Fyzická péče o tělo se totiž promítne i do naší psychiky. A platí to i opačně, pokud pečujeme o svoji psychickou pohodu, pečujeme tím i o své zdraví a vitalitu. Tělo a psychiku nejde oddělovat, jsou to spojité nádoby, které tvoří jeden celek – nás samotné,“ vysvětluje terapeutka Kateřina Zachová.

Kvalita spánku závisí podle lékařů na různých faktorech. Například na tom,...

9. Dbejte na dobrý spánek

Problémy se spánkem má podle průzkumů až 30 % lidí. Zároveň je prokázáno, že ti, kteří spí hůře, jsou častěji postiženi stresem a jeho následky. Už začínající psychické onemocnění špatný spánek ještě zhoršuje. Proto dbejte na zásady spánkové hygieny.

Mimo jiné je důležité, abyste spali v dobře větrané, spíše chladnější místnosti, na večer se nepřecpávali a dvě hodiny před ulehnutím nevystavovali mozek účinkům „modrého světla“ z počítačů a mobilů. To zastavuje uvolňování spánkového hormonu melatoninu a tím vás zbytečně „probouzí“. Večer před spaním si také sepište úkoly na další den, abyste je v posteli mohli „pustit z hlavy“.

10. Upravte jídelníček

Zapomínat nesmíme ani na svůj jídelníček, zdravé stravování je velmi podstatné. V chladnějších obdobích roku je vhodné zařadit do jídelníčku potraviny, které prohřívají organismus, jako jsou například skořice, zázvor, chilli a další.

Šťastný talíř proti depresím. Dopřejte si ryby i ořechy

A to nejdůležitější na závěr! „Nedávejte si zbytečně velké cíle a netlačte na sebe. Věřte, že tlak vyvolává protitlak, takže když na sebe budete extrémně tlačit, daleko to nedotáhnete. Stačí jít po malých krůčcích. A těmi, jedním za druhým, dojít třeba i k tomu, že si zimní období začnete užívat,“ dodává Kateřina Zachová.