Zdraví z lékáren? Raději ne, tvrdí lékaři

  0:01aktualizováno  0:01
Kupte svým nejbližším zdraví! Tak nějak útočí před Vánocemi stále více reklam. Televizní šoty nabízejí preparáty zahánějící příznaky stáří nebo tlumící bolest kloubů, vitaminy pro celou rodinu a různé koktejly či přístroje na hubnutí.

Vypadá to, že lepší dárek ani koupit nelze, vždyť zdraví si přejí snad všichni.

O podobný dojem ostatně tvůrci reklam usilují, a mnohé preparáty se proto před Vánocemi prodávají ve svátečnějším balení a podobně. Jenže lékaři to vidí jinak.

"Obecně řečeno, podobné dárky k ničemu nejsou," říká rehabilitační lékař Jan Hnízdil z pražské Všeobecné fakultní nemocnice. A dodává: "Jít pro dárek, který má být pro zdraví, do lékárny, je trochu zvrácené."

Podobně se lékaři vyjadřují i o vitaminových preparátech, které mají zajistit zdraví celé rodině, nebo o přípravcích, které mají mít tu moc oddálit příznaky stáří. Vadí jim například to, že takové univerzální přípravky nakonec nemusí přinést slibovaný efekt, a navíc bývají zbytečně drahé.

Daleko lépe podle lékařů udělá ten, kdo si dá s výběrem větší práci a bude se snažit případný dárek pro zdraví ušít obdarovanému skutečně na míru podle toho, co doopravdy potřebuje.

Zdravé dárky pod stromečkem
Předražený multivitaminový preparát spíše ne, rotoped nebo třeba předplatné do bazénu ano. Tak lze shrnout doporučení zdravotníků, jak by měl vypadat vánoční dárek, který prospěje zdraví obdarovaného. Ale i v lékárně lze při troše znalostí koupit něco, co udělá radost a zároveň zlepší zdravotní stav.

Uvažujete o tom, že koupíte svým blízkým něco, čím utužíte jejich zdraví? A netušíte, po čem sáhnout? Jednou z možností jsou například přípravky pro seniory, které oddalují stárnutí a nyní se hojně objevují v televizních reklamách. Názory na ně se však různí.

Preparáty proti stárnutí: jak pro koho
"Moc je nedoporučuji, pokud někdo chce starším lidem koupit něco pro zdraví, je lépe to probrat s jejich lékařem a koupit věc, kterou skutečně užijí," radí gerontoložka Iva Holmerová.

Podle ní se totiž může ukázat, že místo preparátu za téměř 1000 korun na tři měsíce dotyčný více potřebuje třeba madla pro lepší vstávání z vany. "A k tomu pak mohou stačit nějaké zdánlivě obyčejné vitaminy," dodává.

Naopak pražský lékárník Jan Horáček podobné přípravky nezatracuje. Netají se přitom tím, že předvánoční čas je pro lékárny pravými žněmi a že se jim vyplatí podobné zboží nabízet.

"Tyto preparáty obsahují některé složky, které skutečně mohou pomáhat zlepšit zdraví," vysvětluje lékárník. Někteří lékaři však podobným přípravkům vyčítají, že jejich účinek skončí v okamžiku, kdy je lidé přestanou užívat. Podle Horáčka to však na jaře a v létě tolik nevadí, protože strava je pestřejší.

"I když samozřejmě nelze čekat, že člověk, který sotva chodí, bude náhle díky preparátům skákat ze skály do vody, jak to ukazuje reklama," upozorňuje Horáček.

Na Mikuláše letí vitaminy
Lékárník zároveň potvrdil, že lidé nejvíce kupují věci, na něž je reklama. Kromě přípravků oddalujících stárnutí tak letí například různé multivitaminy a vitaminy pro děti. "Ty rodiče kupují zejména na Mikuláše," říká lékárník.

Ne všichni lékaři přitom preventivní užívání multivitaminů doporučují - mimo jiné hrozí, že pokud bude člověk delší dobu jíst uměle vyráběné vitaminy, doslova si jimi zahltí tělo. Pro organismus je přitom lepší, když si musí sám vitaminy či stopové prvky dobývat z potravin.

Ani podle Horáčka není nutné kupovat vždy celkově působící multivitaminy, mnohem levnější a někdy přitom účinnější mohou být obyčejné tablety, jako je zinek nebo hořčík, případně selen. Všechny jsou potřeba a všech mívají lidé nedostatek.

Potřebují klouby tabletky?
Dalším velkým hitem předvánočních lékáren jsou přípravky proti bolestem kloubů, většinou obsahující chrupavku, někdy také enzymy.

"Příliš to nedoporučuji. Ono je to totiž tak, že kdo pro své zdraví nic nedělá, nehýbe se a nedodržuje životosprávu, tomu stejně nepomůžou. A ten, kdo se o sebe stará, je nepotřebuje," říká o kloubních preparátech rehabilitační lékař Jan Hnízdil z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Lékař za daleko lepší dárek, díky němuž si člověk zlepší kondici, považuje třeba předplatné do bazénu nebo na nějaké cvičení. "A to i v případě, že člověk má nějaký zdravotní problém. Naprostá většina z nich se s pravidelným pohybem nevylučuje, naopak," tvrdí rehabilitační lékař.

V případě pochybností je lepší probrat podobný dárek s osobním lékařem obdarovaného. Nabízí se také možnost koupit nějaké náčiní na cvičení přímo domů - třeba rotoped. "Tady je dobré vědět, že člověk je nějak motivovaný se hýbat, jinak si na rotoped sedne jednou, a to právě o Vánocích," upozorňuje Hnízdil.

Další velkou skupinou dárků, které se nabízejí, jsou různé přístroje a preparáty slibující nejen lepší fyzičku, ale zejména zhubnutí. Kupovat přístroje nabízené v televizních reklamách se příliš nevyplatí, protože jejich účinek bývá nejistý, v lepším případě posilují jen jednu svalovou skupinu, a navíc bývají zbytečně drahé. Opět platí, že lepší je předplatné, třeba do kurzů na hubnutí.

A co koktejly a dietní programy? "Koktejly skutečně mohou pomoci hubnout, pokud jimi člověk nahrazuje třeba večeři," potvrzuje organizátorka kurzů hubnutí Iva Málková ze sdružení ze sdružení Stop obezitě. Nevýhodou koktejlů však je, že člověka nepřimějí změnit dietní návyky, a tak hrozí, že ledva je dopije, bude jíst stejně nezdravě a stejně mnoho jako předtím.

Jaké lze koupit zdravé dárky
Už víte, jaký dárek koupíte partnerovi nebo třeba starším příbuzným? Chcete nějak prospět jejich zdraví? Přinášíme několik tipů na zdravé dárky.

• Senioři mohou ocenit pomůcky, které jim usnadní pohyb a zabrání zbytečným úrazům, jako jsou madla a protiskluzové podložky do vany nebo třeba úsporné žárovky na noční osvětlení cesty na WC apod.

• Pokud chcete starším příbuzným koupit nějaký preparát z lékárny, spíše než univerzální nabízený reklamou vyberte nějaký až po poradě s lékařem. Může vám poradit například doplňky k výživě, protože starší lidé někdy přijímají nedostatek živin.

• Vhodným dárkem po seniory, zvláště mají-li problémy s tlakem, je tonometr, přístroj na jeho domácí měření.

• Pro lidi v produktivním věku je vhodné předplatné na kurzy hubnutí, do posilovny, bazénu nebo třeba na kurz břišního tance.

• Kdo může do zdravého dárku investovat několik tisíc korun, může vybrat například kvalitní matraci s lamelovým roštem na spaní (ceny začínají zhruba na šesti tisících korunách).

• O něco levnější může být kvalitní židle ke stolu pro člověka, který pracuje celý den doma u počítače.

Autoři:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

Migréna dokáže člověka zlomit, svěřte se raději do rukou lékaře

Ilustrační snímek

Migréna není obyčejná bolest hlavy. Toho, kdo jí trpí, umí doslova vyřadit z „provozu“, Mnohdy se k ní přidají i...

Pravé neštovice zmizely až díky českému lékaři, je to čtyřicet let

ilustrační snímek

Jen málokdy se celé lidstvo spojilo v boji proti společnému nepříteli. V případě pravých neštovic, jedné z nejčastěji...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz