Problém, o kterém se nemluví: bežecký průjem

aktualizováno 
Některé naše běžecké strasti si necháváme raději pro sebe. Například zažívací potíže, které při tréninku nebo závodu potrápily nejednoho z nás. Přečtěte si, co za tyto nepříjemné problémy může, i to, jak se jich vyvarovat.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Možná to znáte taky. Zrovna když jste dobrých pár kilometrů od domova, ozve se nutkavá potřeba odskočit si na záchod. Často nám tak nezbývá než stáhnout kalhoty na více či méně veřejných místech. Některé snad uklidní, že je to úplně běžný problém, s nímž se setkala řada amatérských, ale i profesionálních sportovců. Například britská atletka Paula Radcliffe musela dokonce během Londýnského maratonu vykonat svou potřebu přímo na trati před přihlížejícími diváky.

Kdo věří, dokáže

- zaběhnout naši trať zvládnete také

V dubnu jsme si pro vás přichystali závod v Ostravě, který vyniká domácí atmosférou i občerstvením. Zaregistrujte se nyní a získejte i tričko s běžeckou tématikou „Kdo věří, dokáže...“.

Motiv pro trička pro Craft RUNGO razovitý běh 2018

Na vině může být nepřiměřená zátěž, výživa nebo nervozita

Co však za průjem může?„Zažívací potíže mají především běžci, kteří nejsou vzhledem k dané zátěži dostatečně trénovaní. Souvisí to zejména se změnou hladiny hormonů při zátěži a s přesunem krve z oblasti zažívacího ústrojí do pracujících svalů,“ vysvětluje gastroenterolog Ondřej Urban. 

Běžecký průjem pravděpodobně bude trápit především ty, kteří se snaží překonat svá maxima, ať už co se týče vzdálenosti, nebo rychlosti. To je také důvodem, proč si zažívací problémy nevybírají ani v závodech. Tím, že se snažíme dosáhnout co nejlepších výsledků, můžeme velmi snadno našemu zažívání zavdat příčinu k tomu nás pořádně pozlobit.

Průjem mívá však často na svědomí také jídlo, které si dopřejeme před tréninkem. „Na problémech se podílí dehydratace nebo nevhodný stravovací režim, ať už co se týče kvality, množství, nebo načasování potravy. Například tučná strava opouští žaludek mnohem pomaleji než potrava na bázi sacharidů. Samostatnou kapitolou jsou pak různé potravinové doplňky,“ říká doktor Urban. 

Před závodem tak raději neexperimentujte a nezařazujte do svého jídelníčku nic, na co byste nebyli zvyklí. To platí i o výživových doplňcích pro sportovce. Ty raději prvně otestujte při tréninku. Pokud vám totiž nesednou, je lepší si problémy odbýt během přípravy než v ostrém závodě.

Na startovní čáře závodů nás však do svízelných situací může dostat také nervozita. Průjem z nervozity není jen dominantou sportovců, ale často jím trpí i lidé, které čeká například zkouška ve škole nebo důležitá pracovní schůzka. V těchto případech však většinou odezní stejně rychle, jako přišel, po prvním kilometru závodu už ani nevíme, že jsme kdy měli zažívací problémy.

Jak problémům předcházet

Běžeckému průjmu můžeme zamezit tím, že budeme zařazovat jen takovou zátěž, na kterou stačíme. Většina sportovců však nechce zůstat na jednom místě a neustále vylepšování jejich rekordů je pro ně hnací silou. V takovém případě musíme počítat s tím, že nás průjem může sem tam potrápit, a jedinou osvědčenou radou je vzít si do kapsy kousek toaletního papíru. To platí také u průjmu z nervozity. Léky jako například Endiaron vám v těchto případech příliš nepomohou. Používají se totiž především při průjmech s infekčním původem, avšak vaše problémy infekce nezpůsobila.

Ondřej Urban připomíná, že svůj vliv může mít kromě zátěže také výživa a hydratace před tréninkem. „Většině běžců vyhovuje, když se nají nejpozději dvě hodiny před výběhem. Nevhodné je jíst tučná jídla, naopak bychom si měli dát sacharidy například ve formě těstovin. Před aktivitou je také nutné se dostatečně hydratovat. Je-li běh delší než jednu hodinu, neměli bychom zapomínat na průběžnou hydrataci a doplnění iontů. Tekutiny je lepší pít častěji v malých objemech,“ radí. Při dlouhých výbězích nezapomínejte na doplnění energie, například v podobě tyčinky nebo gelu, které v přiměřeném množství zažívání nepoškozují.

Pálení žáhy si nevybírá

Dalším zažívacím problém, který umí řadě běžců také pořádně otrávit trénink, je pálení žáhy. To sice není našemu zdraví nějak škodlivé a na rozdíl od průjmu nás nedostává do svízelných situací, avšak pocit je to bezesporu nepříjemný. 

„Pálení žáhy při běhu je způsobeno zpětným tokem kyselého žaludečního obsahu do jícnu. Je-li tento příznak přítomen pouze u běhu, jsou nejvhodnějším lékem antacida, která jsou běžně dostupná v lékárně,“ doporučuje Urban. Pokud vás však trápí pálení žáhy i mimo tréninky a během aktivity se stává ještě intenzivnější, konzultujte svůj stav s lékařem. Mohlo by se totiž jednat o refluxní chorobu jícnu, která vyžaduje jiný přístup.

Ať už běžecký průjem, nebo pálení žáhy jsou poměrně časté problémy, s nimiž se za svůj život setkal už nejeden běžec. Pokud vás trápí nárazově, není nutné vyhledávat lékaře. Tyto zažívací problémy totiž našemu zdraví v zásadě neškodí. Pokud máte však potíže i mimo tréninky, obraťte se na odborníka.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

OBRAZEM: Rebelka s mezírkou mezi zuby. Madonna slaví jednašedesát

Madonna

Málokdo by této dámě s ďáblem v těle hádal jednašedesát let. Popová zpěvačka Madonna to na pódiu dokáže roztočit jako...

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz