Chraňte svou pokožku nejen před sluncem, ale také před mrazy

aktualizováno 
Opalovací krémy jsou v horkých dnech nutnou výbavou nejen milovníků slunění, ale i běžců. A řada z nás to již začala brát na vědomí. Naše pokožka si však zaslouží péči nejen v létě, ale i v zimě. Zjistěte, proč kůže při pobytu venku strádá, a naučte se o ni správně pečovat.

Chraňte svoji pleť před zimním sluncem, mrazem i větrem. | foto: Marek TopinkaRungo.cz

V zimních měsících nejvíce trpí lidé, kteří mají i jinak suchou pokožku. Chladný vzduch s minimem vlhkosti však může způsobit problémy i osobám se smíšenou nebo mastnou pletí. Proto by v zimě každému pobytu venku měla předcházet i patřičná péče.

„V těchto měsících musíme ještě více než obvykle dbát na doplnění vláhy a opravu lipidové bariéry kůže. Není však jedno, jaký krém k tomu používáme. Je mýtus, že kůže v zimě praská po použití hydratačních krémů. Na druhou stranu hydratační krémy s vysokým podílem vody sice hydratují povrchové vrstvy pokožky, ale nepromastí pleť dostatečně a nevytvoří nutnou ochrannou vrstvu před vlivy počasí. Proto jsou v zimě lepší krémy s vysokým podílem tuků,“ vysvětluje kožní lékařka Lilla Smižanský-Bari.

Krém před sportem, ano nebo ne?

Sportovci to však nemají zdaleka tak jednoduché. Pobyt venku sice naši pokožku vysušuje, avšak hutné krémy s obsahem tuků zase způsobují, že už po pár set metrech běhu z nás pot teče proudem. „Lidem, kteří se nadměrně potí, nedoporučuji krémy vazelínového typu. Pokud nemáte k dispozici přípravek určený vyloženě sportovcům, můžete využít krémy pro miminka a malé děti,“ radí Lilla Smižanský-Bari. Ty jsou totiž speciálně vyvinuty i pro nejcitlivější pokožku těch nejmenších, kterou zbytečně nezatěžují.

Péči o pleť by v zimě neměli podcenit ani sportovci, kteří mají problémy s akné. U těch by totiž aplikace hutného krému před tréninkem mohla způsobit zvýšenou tvorbu mazotoku a tím také množení bakterií, které akné zhoršují. „Těmto lidem doporučuji používat lehčí textury krémů nebo krémy z řad pro ošetření mastné a aknotické pleti, které však zároveň fungují jako hydratační krémy. Po sportu je zase vhodné použít antibakteriální mýdlo,“ říká dermatoložka Zuzana Kolací. 

Na místě je také zvážit používání triček z funkčního materiálu. Některým lidem totiž umělé materiály způsobují akné na zádech. Pokud patříte mezi ně, zkuste si pod funkční triko vzít tílko z nedráždivého materiálu, kterým je například bavlna.

V zimě netrpí zdaleka jen naše pleť

Zapomínat bychom neměli ani na starost o partie těla, které jsou při tréninku zakryté oblečením. Pot a tření totiž působí na vysušenou kůži daleko intenzivněji. V zimních měsících proto omezte koupele a naopak dejte přednost kratší sprše v ne příliš horké vodě, která kůži ještě více vysušuje. Po osušení nezapomeňte celé tělo promazat k tomu určeným krémem.

Stejně jako naše pokožka trpí v zimě také rty. Klasickým problémem spojeným se zimními měsíci je jejich přesušení a následné popraskání. „Osoby s těmito problémy si velmi často rty zvlhčují tím, že je olizují. To však paradoxně vede ke zhoršení celého stavu. Lidem příliš nedoporučuji klasické, parfemované loje a pomády na rty. Lepší jsou speciální balzámy, které lze zakoupit v lékárnách. Existují i ve velikostech, které se vejdou do kapsy sportovní bundy, speciální tvar obalu navíc zamezí kontaminaci při použití v extrémních podmínkách,“ radí Zuzana Kolací.

Jak na opalování v zimě

I když zrovna neležíme na pláži a venku není třicet stupňů, ostré paprsky slunce nám dokážou zadělat na pořádně nepříjemný problém, a to obzvlášť pokud se vydáme za sportovními aktivitami na hory. Tím, že se nacházíme ve větší nadmořské výšce a UV záření se navíc odráží od sněhu, znásobuje se i jeho působení na naši kůži. Ať už se tedy vydáváte za turistikou, nebo lyžovačkou, nezapomeňte na výbavu v podobě kvalitních opalovacích krémů.

„Vybírejte krémy, které vás ochrání proti UVA i UVB záření. Aplikujte je zhruba 20 minut před plánovaným pobytem na slunci a nezapomeňte ani na oblast nosu a rtů,“ říká doktorka Kolací. V extrémních případech může horské slunce dokonce na kůži způsobit malé puchýře. Prevencí jsou opalovací krémy s vysokým SPF faktorem. Pokud se vám však puchýře na kůži udělají, v žádném případě je nepropichujte. Tekutina uvnitř vás totiž chrání před infekcí, která by mohla celý problém ještě zhoršit.


Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Jsou smutní, mrzutí a znudění. Proč muži na dovolené tak trpí?

ilustrační snímek

Těší se domů. Poslední den neříkají: „To je škoda, že to tak uteklo.“ Říkají: „Konečně!“ Je to tak, muži neradi jezdí...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

OBRAZEM: Rebelka s mezírkou mezi zuby. Madonna slaví jednašedesát

Madonna

Málokdo by této dámě s ďáblem v těle hádal jednašedesát let. Popová zpěvačka Madonna to na pódiu dokáže roztočit jako...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz