Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

TEST: MySASY je „domácí laboratoř“, která efektivně povede váš trénink

Zapomeňte na drahé laboratorní vyšetření, nebo náročné testy. Český diagnostický nástroj MySASY můžete používat v klidu domova a s jeho pomocí se vyhnete únavovým zraněním i přetrénování.

TEST: MySasy je „domácí laboratoř“, která efektivně povede váš trénink | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Efektivní vedení tréninku

Způsobů, jak řídit svůj trénink v reálném čase, je celá řada. Mezi nejrozšířenější klasiky patří běhání podle rychlosti, zkušenější běžci se obvykle řídí spíše srdeční frekvencí a nadšenci do nových technologií mají k dispozici novinku v podobě běžeckého wattmetru.

Z hlediska dlouhodobého vedení tréninku je ale situace výrazně složitější. Můžete si sice pomocí optických snímačů monitorovat srdeční frekvenci 24 hodin denně sedm dní v týdnu, ale tato metoda nemusí přinést uspokojivé odpovědi na zásadní otázky. Tyto otázky zní: trénuji příliš málo, nebo hodně? Mám dostatek odpočinku? A nejdůležitější z nich: Přináší můj trénink požadované výsledky?

V hodinkách některých značek dnes naleznete nejrůznější testy, které dokáží odhadnout úroveň vaší aktuální trénovanosti. Výsledná hodnota je však pouze orientační a nedá se na ni stoprocentně spolehnout.

Nástroj MySASY

Existuje ale nástroj, který vám naprosto přesně řekne, jak jste na tom. Nevychází z tepů ani výpočtu VO2 max jako většina konkurence. Místo toho se zaměřuje na hodnocení aktivity autonomního nervového systému a na svědomí ho mají Češi.

MySASY, jak se tento nástroj jmenuje, zatím nepatří mezi masově rozšířené. Díky svým možnostem má ale obrovský potenciál tento fakt změnit. Celý princip MySASY spočívá v tom, že si ráno po probuzení nasadíte speciální hrudní pás a necháte se čtrnáct minut měřit.

Místo obvyklého měření srdeční frekvence ale tentokrát zaznamenává aktivitu obou částí autonomního nervového systému - sympatiku i parasympatiku. Na základě tohoto měření je MySASY schopné posoudit vliv předchozí zátěže na váš organismus a následně doporučit vhodný postup do budoucna.

Jak probíhá měření

Celý proces je velmi jednoduchý a kromě snímače potřebujete pouze mobilní telefon s aplikací, která je ke stažení na iOS i Android. Samotný proces má pevně daný řád, při kterém nejprve dvě minuty ležíte, následně šest minut stojíte na místě a na závěr si ještě na šest minut lehnete. Je potřeba vydržet celý proces měření. V opačném případě nebudou naměřená data kompletní a výsledek se nezpracuje. Na přesnost měření má vliv i jeho načasování. Autoři MySASY doporučují provádět měření vždy ráno po probuzení a na lačno.

Tento proces je sám o sobě velmi jednoduchý, ale přesto představuje jedinou výraznější nevýhodu celého nástroje. Čtrnáct minut se na první pohled může zdát jako naprosto zanedbatelný časový úsek, ale pokud máte vydržet téměř čtvrt hodiny v absolutním klidu a kolem vás budou poletovat děti, nebo upovídaný partner, pak velmi rychle zjistíte, že to nemusí být tak snadné, jak jste si mysleli.

Srozumitelný výstup

Výstup měření má dobře srozumitelnou grafickou podobu a pomocí jednoduchého grafu získáte okamžitý přehled o tom, jak na tom vaše tělo aktuálně je. Aby byla přesnost co nejvyšší, musíte MySASY nejprve nějakou dobu využívat. Za posledních 60 dní je vždy nutné mít nashromážděných alespoň sedm měření, abyste získali ty nejdůležitější údaje týkající se úrovně kompenzace.

To v praxi funguje tak, že pokud povolíte ve svém tréninkovém snažení, pak vás na to MySASY upozorní a doporučí vám tréninkové objemy navýšit. V případě optimální zátěže se dočtete, že „funkční stav organismu je optimální a nevyvolává zásadní potřebu úpravy aktuálního režimu“. Co se stane, když si střihnete 30 kilometrů na kole, pak pět kilometrů běhu v závodním tempu a to vše zakončíte 65 kilometry na silničním kole v kopcovitém terénu? Vaše tělo bude pravděpodobně pořádně rozbité tak jako to moje a následující den ráno se po měření dozvíte, že „Předchozí režim vyvolal výrazně zvýšenou adaptační reakci. Organismus je stále připraven podat dostatečný výkon. Doporučujeme zachovat intenzitu tréninkového zatížení a přechodně snížit její objem. V dané fázi superkompenzace má i při subjektivní únavě trénink o nízkém objemu dostatečný efekt.”

Po jednorázové intenzivní zátěži vám asi i bez monitorování nervové aktivity bude jasné, že následující dny by to chtělo trochu ubrat. Žádné doporučení není potřeba ani po delším tréninkovém výpadku.  MySASY má ale obrovský potenciál pro sportovce, kteří pravidelně trénují den co den a dodržují konkrétní plán, který je nutí trénovat i při pocitu únavy. V tuto chvíli je velmi těžké odhadnout, jaký trénink vás ještě posune dál a který vám spíše ublíží.  MySASY dokáže při pravidelném používání tuto hranici ohlídat za vás a podle výrobce výrazně tak sníží riziko únavového zranění, nebo přetrénování.

Kolik to všechno stojí?

Pokud na závěr očekáváte astronomickou částku, za kterou si můžete MySASY pořídit, pak vás budu muset zklamat. Samotný monitor nervové aktivity vyjde na dva tisíce korun a aktivace účtu na 1 500 korun. Aplikace pro oba operační systémy jsou ke stažení zdarma. MySASY pak funguje na principu měsíčních poplatků. Jako jednotlivec za základní úroveň zaplatíte měsíčně 80 korun. Vyšší úroveň Sport vyjde na 190 korun za stejné časové období a oproti základní verzi máte jednou týdně nárok na poradenství od odborníka přímo z MySASY. Pokud vám měsíční poplatky nevyhovují a přednost dáváte raději vyšší, ale jednorázové investici, pak si připravte čtyři tisíce korun, za které dostanete jak pás, tak neomezené členství v základním režimu.

Vzhledem k tomu, že měření nervové aktivity probíhá pomocí hrudního pásu, je možné využít pás od jiného výrobce, který disponuje dostatečně vysokou citlivostí a umí vysílat data pomocí Bluetooth smart. Ohledně toho, zda je váš hrudní pás využitelný pro záznam nervové aktivity doporučujeme kontaktovat přímo autory MySASY .

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

Děti krmené z lahve polykají miliony mikroplastů denně, zjistili vědci

Ilustrační fotografie

Miminka krmená z plastových lahví mohou denně spolykat miliony částeček mikroplastů, uvádí nová...

Covid není chřipečka, varují experti. Jaké jsou tři scénáře epidemie?

Zdravotníci z nemocnice v Uherském Hradišti bojují o životy pacientů s covid-19.

Koronavirus rozděluje národ. Většina Čechů nařízení dodržuje, hlasitá menšina křičí, že vládní...

Co dělat, když mám podezření na koronavirus?

ilustrační snímek

Lidí s onemocněním covid-19 neustále přibývá. Aktuálně s nemocí bojuje zhruba každý stý obyvatel...

Deset jednoduchých tipů, které vám pomohou od bolesti zad

Ilustrační snímek

Přetrvávající pandemie koronaviru má za následek, že většina z nás tráví mnohem víc času ve svých...

Další články
  • Nejčtenější

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Žena nechtěla děsit na svatbě kamarádky. Rozhodla se pro změnu vzhledu

Osmadvacetiletá Torz z Londýna má za sebou nespočet úprav v oblasti obličeje. Nechala si udělat piercingy, kde jen to...

Dříve jí říkali velryba, dnes je k nepoznání. Prošla si ortorexií

Třiadvacetiletá Emma Rose Doherty z Velké Británie se v pubertě styděla ukázat v plavkách na koupališti. Přezdívalo se...

Protilátky mít nemusíte, i když jste covid-19 prodělali. Co vám řekne test?

Premium Mezi lidmi se o tom hovoří už od jarní vlny koronavirové pandemie a teď se toto téma opět vrací. Kdo úspěšně prodělal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vitamín D je pro naši obranu před covidem zásadní, ale sám nás nespasí

Vitamín D je pro obranyschopnost lidského organismu zásadní. Jeho správná hladina snižuje riziko onemocnění i úmrtí na...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Vitamín D je pro naši obranu před covidem zásadní, ale sám nás nespasí

Vitamín D je pro obranyschopnost lidského organismu zásadní. Jeho správná hladina snižuje riziko onemocnění i úmrtí na...

Léčba plazmou zabírá, dárci uzdravení z covidu pomáhají zachránit nemocné

Premium Nástrojů, které by pomohly lékařům v boji s nebezpečným koronavirem, není moc. Jeden z nich však v posledních týdnech...

Deset jednoduchých tipů, které vám pomohou od bolesti zad

Přetrvávající pandemie koronaviru má za následek, že většina z nás tráví mnohem víc času ve svých domovech, dokonce...

Covid není chřipečka, varují experti. Jaké jsou tři scénáře epidemie?

Koronavirus rozděluje národ. Většina Čechů nařízení dodržuje, hlasitá menšina křičí, že vládní opatření jsou k ničemu....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...