TEST: Camelbak Marathoner – malá, ale šikovná vesta

aktualizováno  9:27
Stejně jako u běžeckých bot i ve světě běžeckých batohů a hydratace se v posledních letech výrazně zvyšuje rozmanitost modelů. V sortimentu jednotlivých značek najdeme vše od bezedných batohů s velkým úložným prostorem až po minimalistická řešení. Nejlehčí model z dílny značky Camelbak patří právě do druhé kategorie.

Nejzajímavější na batohu je konstrukce přední části, která obsahuje 4 kapsy, z toho dvě otevřené a dvě na suchý zip | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Camelbak Marathoner Vest, jak už název napovídá, spadá do kategorie takzvaných běžeckých vest. Ty jsou zdaleka nejlepší a nejoblibenější z nabízených typů běžeckých batohů. Konstrukce podobná vestě je charakteristická absencí bederního pásu, zpravidla dvojitým prsním popruhem a celkovým tvarem, který drží váhu nákladu na lopatkách. Takové provedení výrazně snižuje pohyb batohu po zádech i při plném naložení a zvyšuje komfort při jeho používání.

Otestovali jsme

Batoh je navržený spíše na kratší vzdálenosti. Maraton bývá především v trailu jednou z prvních distancí, kde už si nevystačíte s jednodušším řešením a vyplatí se mít s sebou společníka v podobě batohu.

Malý…

Marathoner je k běhu na kratší trasy určen především díky svému objemu, který činí pouhé dva litry. To v praxi znamená, že do hlavní kapsy batohu dáte buď plný dvoulitrový hydrovak, nebo tentýž prostor dostupný pro pár nepříliš rozměrných drobností. Kromě hlavního úložného prostoru je na zádech k dispozici už jen malá zvrchu otevřená strečová kapsa. Pokud tedy plánujete běžet s plným vakem a příroda nebo pořadatel zavelí, budete čelit nepříjemnému problému, kam umístit nové části povinné, respektive potřebné výbavy.

… ale šikovný

Fotogalerie

Za pozornost stojí přední část batohu obsahující dvě kapsy s otevřeným přístupem a dvě malé na suchý zip, do kterých lze umístit menší mobilní telefon, klíče a další cennosti. Otevřené kapsy patří k těm hodně povedeným díky správné pozici na přední straně hrudníku a velkému rozměru. Do kapes není problém umístit lahe o objemu až 0,6 litru (testováno s trojúhelníkovou Salomon 3D bottle), popřípadě soft flašky všech velikostí a i při zaplnění nijak nevadí přirozenému pohybu rukou. Díky tomu můžete mít všechny potřebné tekutiny v předních kapsách a úložný prostor na zádech si ušetřit pro oblečení a další části výbavy.

Jako pírko

Malý objem s sebou přináší kromě přirozených omezení i výhody v podobě velmi nízké váhy. Prázdný Marathoner váží rovných 320 gramů a toto číslo ho řadí k těm vůbec nejlehčím batohům na našem trhu. Nízkou váhu si batoh drží i přes robustní konstrukci. Už na první dotek působí použité materiály velmi pevně (obzvlášť ve srovnání s S-Labovými modely značky Salomon nebo novou ultra vestou od Inov-8). Vyšší tuhost kompenzuje strečový spodní prsní pás, který i přes pevné utažení příjemně reaguje na pohyb hrudníku při dechu a batoh nijak neškrtí.

Rozměr, který padne všem

Specifikace

Hmotnost: 320 g
Objem vaku na vodu: 2 l
Rozměry: 39 x 18 x 10 cm
Cena: 2 590 korun

Velikost je u batohu univerzální a odpadá tak starost s vybíráním toho správného rozměru na vaši postavu. Není problém popruhy vyladit na dvoumetrového chlapa i 150 centimetrů vysokou dámu. Velikost se nastavuje pomocí dvou řemínků spojujících záda s prsními popruhy, samotné prsní popruhy jsou regulovatelné díky uchycení na suchý zip. To však není až tak přesné a je potřeba si s batohem v klidu vyhrát. Doporučuji velikost ladit při plně naloženém batohu, protože díky „nafouknutí“ zádového prostoru při naplnění se může rozměr lehce změnit.

To nejcennější se skrývá uvnitř

Důležitou částí je i základní osazení batohu dvoulitrovým Camelbak vakem Antidote. Vak má ideální širokou konstrukci se středovou hrazdou zabraňující rozpínání směrem do zad. Místo toho vak udělá placku, která dobře sedí na zádech. Materiál je pevný, dobře se čistí a voda nechytá výrazně gumovou příchuť jako u některých jiných značek. Třešinkou na dortu je pak big bite náustek, který má velký průtok a lze ho lehce uzamknout jednou rukou.

Celkově je batoh vynikajícím společníkem na kratší distance po silnici i na horách a preferujete-li jednoúčelové řešení co nejnižší váhy a díky základní výbavě spíše hydrovak před lahvemi.

S Camelbak Marathonerem však lez bez problémů používat i lahve. Pokud ale hledáte batoh, který kromě vody a iontů pojme i rozměrnější kousky povinné či potřebné výbavy, doporučil bych se přece jen porozhlédnout po jiném modelu.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Roční Ester podstoupila transplantaci jater. Je bojovnice, říká maminka

Po transplantaci jater v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny...

Je tomu šestatřicet let od chvíle, kdy lékaři v Česku poprvé transplantovali játra. Od té doby pomohli více než dvěma...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Snažíte se, ale nehubnete? Šest snadných kroků ke zdravému a krásnému tělu

Ilustrační snímek

Plavková sezona pomalu končí, ale vám se navzdory předsevzetím a úporné snaze nepodařilo získat vysněnou postavu?...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz