TEST: Batoh Kalenji. Levný a téměř bezchybný

aktualizováno 
Patří k nejlevnějším, ale je ideální pro ty, kteří chtějí zkusit delší běhy a mít s sebou hlavně pití a pár nejdůležitějších věcí. Za velmi rozumné peníze nezklame, ba naopak. Moje očekávání jednoznačně předčil.

Levný, ale praktický | foto: archiv Miroslava Čepického

Na běhání je krásné, že k němu stačí jen kecky, triko a trenky. Když vás ale pohltí a pustíte se do delších tras, koupíte si pravděpodobně další boty a začnete řešit i ostatní vybavení. Pro mě znamenal největší posun batoh. Díky němu jsem s sebou najednou měl vše potřebné, především pití, a mohl jsem začít běhat daleko a být méně závislý na občerstvovačkách, obchodech či restauracích.

První, dvacetilitrový bágl jsem si koupil před více než rokem, když jsem 

Shrnutí:

  • obsah batohu 6 litrů
  • spousta kapsiček obsluhovatelných při běhu
  • pohodlí a nastavitelnost
  • pořizovací cena 509,- Kč

se chystal na ultramaraton. Měl jedinou chybu, že byl moc velký, protože jsem ho pořizoval s tím, aby se do něj vešla výbava na čtyřiadvacetihodinovou výpravu. Lepší je určitě začít s něčím menším.

Nedávno jsem otestoval šestilitrový batoh od Kalenji. Ve své kategorii patří s cenovkou 509 korun k nejlevnějším na trhu. Podle toho bych ho v autech přirovnal například k Dacii, jeho design ale subjektivně vnímám jako lepší a konzervativnější, řekněme na úrovni Fordu. A k tomu jako například Volvo myslí i na bezpečnost, díky reflexním páskám na povrchu budete na silnici z dálky vidět i v noci.

Hydrovak v ceně

Nejdřív mě hned napadlo, že za tyhle peníze bude někde háček. A začal jsem ho hledat. Hned na začátku si ale batoh získal plusový bod. Uvnitř skrývá i dvoulitrový hydrovak, který se připíná přímo k vnitřku batohu, takže v něm pevně sedí. A hlavně, je zahrnut v pořizovací ceně. Zásobárna vody je hlavní devizou běžeckého zavazadla. Při prvním nasazení na záda mě zarazilo, že má vak moc dlouhou hadičku na pití. Už jsem se radoval, že jsem našel kýženou mouchu. Jenže pak mi došlo, že se hadička vkládá do úchytek na popruzích tak, aby na hrudi vytvořila tvar písmene U, takže je dlouhá akorát. Osobně mi více vyhovují vaky s kratší hadičkou, kterou protáhnu poutkem v jednom popruhu a nechám volně viset. Přijde mi to na obsluhu pohotovější a pohodlnější, jenže hadička do U je zase při běhu stabilnější.

Fotogalerie

Kromě vaku umístěného hned za prodyšnou síťovinou na zádech má batoh ještě dvě menší kapsy na zip. Obě jsou mělké a rozprostírají se nad sebou po celé délce i šířce batohu. Do jedné v pohodě dáte například lehkou větrovku a pár drobností, do druhé svačinu, mapu, čelovku, nebo cokoli na cestě oceníte. Celý batoh díky systému nastavitelných popruhů dobře sedí na těle. Ani po pětatřicetikilometrovém běhu jsem neměl žádné odřeniny. 

Kapsičky, kam se podíváš

Když se na chvilku vrátím k automobilové terminologii, přijde mi batoh s řadou drobných kapsiček umístěných zvenku trochu jako Škoda, která v některých vozech počítá i s přihrádkou na skládací deštník. Největší výhodou je, že kapsičky jsou přístupné i za běhu a poskládáte do nich spoustu drobností, od energetických gelů po mobil, takže není třeba zastavovat. Nejpraktičtější mi přijdou síťovinové váčky na hrudních popruzích, do kterých si dávám například hroznový cukr. Užitečná je také rychloutahovací šňůrka přes celou zadní stranu, pod níž se v pohodě vpasuje třeba náhradní tričko.

Při hledání chyb mi na chvilku svitla naděje, protože jsem si jednou všiml, že mám při běhu rozepnutý zip jedné z kapes. Ukázalo se ale, že jsem nejspíš na startu odbyl balení a nechal ho rozepnutý. Všechny zipy jsem totiž následně při opakovaných krátkých i dlouhých bězích záměrně testoval a pokaždé pevně držely, i když byl batoh nacpaný. Takže ani z tohoto žádný nedostatek nekouká.

Podívejte se na další testy batohů a dalších

Chybí jen prostor na cennosti

Jedinou věc, kterou bych u báglu ještě uvítal, je malá vnitřní, zapínatelná kapsička na cennosti – peníze, klíče, doklady. Díky ní mám u jiných batohů jistotu, že tyhle věci ve shonu na občerstvovačce nevypadnou, protože jsou stále odděleny od všeho ostatního, co člověk při běhu používá. To je ale spíš bonus navíc než chyba běžeckého zavazadla v nejnižší cenové kategorii.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Snažím se být pozitivní, lidé pak chtějí bojovat, říká onkolog

Profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně

Onkolog Marek Svoboda se snaží u svých pacientů porazit zákeřnou chorobu, ale věnuje se i genetice nádorů, která dokáže...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz