Singapurský maraton v 90procentní vlhkosti ze mě vyždímal veškerou vodu

Prosincové počasí, pro Evropana zcela nezvyklé. Teploty kolem třicítky a co víc, vysoká vlhkost ve vzduchu, při které se potíte, i když jen stojíte. Maraton, při kterém neřešíte počet kilometrů, ale kelímky vypité vody.
Mezi Asiaty jsem vyčníval

Mezi Asiaty jsem vyčníval | foto: Jan Havránek

Neděle, 6.12.2015, čas 04:55

Cítím se trochu rozpačitě, stojím v prvním bloku Singapurského maratonu, oceněného zlatou známkou IAAF. Kolem mě je maximálně 150 lidí, většina z nich mně sahá po ramena a váží maximálně 50 kilogramů. Jsou to zástupci zejména Keni, Etiopie, Japonska, Singapuru a pouze několik bělochů. Jsem ještě nezkušený, neuvědomuji si, že historický čas pod tři hodiny na maratonu v rovníkové oblasti není tak obvyklý, jako v klimaticky příznivějších částech světa. Na pohledy startujících za námi, snímání kamer a neustálé poskakování novinářů nejsem vůbec zvyklý.

Teplota přesahuje 27 stupňů a vlhkost úroveň 90 procent. Přemýšlím o tom, jestli pětikilometrový rozklus na start byl vhodný. Vypotil jsem asi litr vody, a i když stojím, vypadám jako bych vylezl ze sprchy. Během dvou dní, které jsem si na aklimatizaci vyčlenil, jsem si na příšernou vlhkost ve vzduchu nedokázal zvyknout. S tím jsem ale počítal, co jsem podcenil byl časový posun, který byl sedm hodin. To prakticky znamenalo, že jsem v noci nespal, a ztratit den ležením jsem si nedovolil. Singapur je totiž mimořádné a pulzující město, které stálo za to prozkoumat. Navíc jsem měl možnost po dlouhé době vidět své singapurské přátele, běžce patřící mezi místní elitu.

Atmosféra startu před vzbouzejícím se ránem v osvětleném městě mrakodrapů, v přítomnosti neustále se smějících a skvěle naladěných obyvatel velkoměsta, je fantastická. Říkám si, že si maraton prostě užiji, tady se žádný kvalitní čas prostě zaběhnout nedá.

Startuje se před úsvitem kvůli velkému horku

Ihned po startu mizí afričtí běžci a já si v hlavě stanovuji klidné tempo 4:20 (na kilometr) pro prvních pět kilometrů. Záhy mě překvapuje, že úsilí, které musím věnovat k udržení tohoto tempa, je obdobné, jako když běžím u nás tempem čtyřkovým. Teče ze mě tak, že skoro nevidím na cestu. Připadám si, jako bych plaval pod vodou a dýchal úzkým šnorchlem.

Zpomaluji tedy na každé občerstvovací stanici, které jsou naštěstí každé tři kilometry. Marně hledám houbičky na osvěžení (žádné tu nejsou), beru po šesti pidikelímcích s vodou, polévám se a snažím se dostatečně pít, abych zamezil dehydrataci.

Singapore maraton v číslech

  • datum konání: 6. prosince 2015
  • počet startujících: 9617
  • čas vítěze: 2:17:24
  • počet zastoupených zemí: 16
  • průměrný věk: 37
  • podíl zástupců Keni a Etiopie v TOP 20: 100%

Když už nejde pít a tělo má žízeň

Už na 15. kilometru je mi jasné, že závěr bude těžký. Žaludek mi nepříjemně šplouchá při každém dopadu, moje tělo není v tempu schopno přijmout tolik vody, kolik vypotím. Vychází slunce a teplota překračuje 30 stupňů. Zvolňuji nedobrovolně v tempu a každý další kilometr je o moc těžší. Pomalu se dostavují příznaky dehydratace.

Vzpomínám si na své rozhodnutí na startu, že si závod půjdu jen užít. Jenže závod je závod. Běžet maraton, poslouchat písničky, dělat selfíčka a část tratě jít, není to, co by mě uspokojovalo. Maraton je pro mě osobně mýtický závod, ke kterému mám obrovský respekt a na který se vždy systematicky připravuji. Každý pak běžím na maximum.

Na 36. kilometru se zastavuji v nádherných singapurských zahradách Gardens of the Bay, lehám si na trávník a přemýšlím, jestli se vůbec ještě dokáži postavit. Mám dost. Sice mě nic nebolí, nohy jsou silné, ale jednoduše už nemůžu. Většinu věcí vidím dvakrát. Postupně kolem mě proběhne asi pět lidí. Po chvíli přeci jen vstávám a pomalu se rozbíhám. Následující tři kilometry patří k nejtěžším, které jsem v životě kdy běžel. A taky k nejpomalejším... Pak ale přichází vzpruha.

Od 39. kilometru se totiž spojují tratě všech závodů dnešního dne (maraton, půlmaraton a deset kilometrů) a přede mnou se objevují běžci kratších distancí. Je jich neuvěřitelné množství a mě najednou baví je předbíhat.

Jan Havránek s vydřenou medailí

Cíl

Postupně zrychluji a do cíle dobíhám ve slušném tempu a čase 3:18:32 na 67. místě. Mám dost. V cíli potkávám kamaráda Singapurce, který doběhl o 40 sekund přede mnou. Jen šeptá, že dnes byla větší vlhkost než obvykle a neběželo se mu dobře. Ještě že já Evropan to nepoznal, asi by mě to psychicky položilo. I tak s časem spokojený nejsem, jsem přesvědčen, že jsem mohl běžet o 10 až 15 minut rychleji.

Možná se jednou vrátím a to nejen kvůli závodu. Futuristické dynamické město příštího století, ve kterém žije směsice mnoha národností a vyznání v dokonalé harmonii, je obdivuhodné. Singapur a jeho obyvatelé jsou obrovskou motivací. Tentokrát však věnuji výrazně více času aklimatizaci a spánku.

Autor:
  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Žena má rekordně dlouhé vlasy, užívá je i jako oblečení

29. dubna 2024  7:56

Aliia Nasyrovová má bez pár milimetrů vlasy dlouhé dvě stě osmapadesát centimetrů. Nyní je ženou s...

Mám sen. A je trochu bizarní. Toužím po roli Hamleta, říká Veronika Lazorčáková

29. dubna 2024

Premium Umí plynně francouzsky, hraje na saxofon a její hlas zní z několika audioknih. Hlavně je však...

Bolest v kříži dokáže potrápit. Pomoci může cvičení i masáž

29. dubna 2024

Není to žádné velké ani závažné onemocnění, i tak však bolest v kříži dokáže potrápit. Aspoň jednou...

Příběh Ireny: Nevlastní dcera k nám jezdí jako do hotelu, nic nedělá

29. dubna 2024

S partnerem jsme se poznali až ve středním věku, kdy jsme za sebou měli oba nepovedená a dávno...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...