EXKLUZIVNĚ: Garmin Epix je nadupaný sporttester s turistickými mapami

aktualizováno 
Hodinky s obrovskou pamětí a podrobnými mapovými podklady celé České republiky. Takové jsou nové Garmin Epix, které se chystají na trh. Měli jsme unikátní možnost otestovat jeden z prvních prototypů, který se vůbec dostal do Evropy. Přečtěte si jako první, jaký je nejvybavenější sporttester na trhu.

Informací se ale na i na malý displej vejde hodně. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Vypadají trochu jako technická specialita od Q v některém z dílů Jamese Bonda. Při prvním stisknutí masivních bočních tlačítek jsem proto trochu čekal, že odněkud odpálí raketu nebo mě minimálně omráčí laserovým paprskem. Nic z toho se však nestalo. V robustním, drsném až trochu vojenském designu se skrývají funkce velmi podobné již dříve představenému sporttesteru Garmin Fenix 3.

Fotogalerie

Je tu však několik zásadních odlišností. Tou hlavní jsou mapové podklady. Hodinky totiž mají velkou vnitřní paměť, 8 GB, do které se bez problémů vejdou dokonce například podrobné mapy celé Evropy. Já jsem měl v hodinkách nahrané TOPO mapy přímo od Garminu, které obsahují spoustu informací v detailním rozlišení. Mělo by však být možné nahrát si i jiné mapy než ty od Garminu, podobně jako to jde do navigací řady Garmin Edge. Orientaci a pohyb v mapách usnadňuje dotykový displej, pomocí kterého se můžete mapou volně pohybovat nebo měnit měřítko.

Z počátku jsem byl trochu skeptický. Na tak malém displeji na zápěstí přece nemůže být mnoho vidět! Rozhodl jsem to vyzkoušet v praxi. Nasedl jsem do auta a vyrazil bez přípravy od domova zhruba 30 kilometrů do míst, kde jsem nikdy před tím nebyl. Když se přede mnou otevřel nádherný výhled do „neproběhané“ krajiny, zaparkoval jsem a vyrazil. Bez přípravy, bez mobilu, jen já a Garmin Epix.

Prototyp

Hodinky, které jsme měli k dispozici, byly ve fázi prototypu s výrobním číslem 9. Z tohoto důvodu ještě ne vše bylo stoprocentní a finální produkt se ještě může mírně lišit (a minimálně softwarově určitě bude). 

Z tohto důvodu prozatím nemělo smysl provádět detailní test všech vlastností a funkcí.

Mou snahou bylo zabloudit, proto jsem si užíval nádherný pocit svobody při běhu přírodou po pěšinkách vyšlapaných od zvěře nebo napříč loukou a rovnou do lesa. Na hodinkách jsem si nastavil měřítko, při kterém úhlopříčka displeje zobrazovala zhruba 5 kilometrů a které se mi zdálo optimální. Díky tomu jsem i po pár kilometrech na první pohled poznal, kde se nacházím, co mě za pár chvil při běhu čeká, přesto jsem však na displeji viděl mnoho podrobných informací. Mapa na displeji se navíc díky kompasu automaticky natáčela podle směru, kterým jsem se právě díval, i když jsem se zastavil. Zabloudit jsem neměl šanci.

Zobrazení map na velkém displeji mobilního telefonu je sice stále přehlednější, na druhou stranu nemuset zastavovat, vytahovat telefon a mít možnost po očku sledovat, jak to s trasou a okolím vypadá přímo na zápěstí, je docela fajn. Dokážu si například představit, že na určitém typu dobrodružnějších závodů se může jednat o neocenitelného pomocníka. Přestože jsou hodinky dost velké a budou sedět spíše na pořádné chlapské ruce, jsou lehčí, než vypadají, a s komfortem při nošení jsem neměl žádný problém.

Garmin Epix

senzory: GPS, GLONASS, barometr, kompas, pohyb
konektivita: ANT+, Bluetooth Smart
vodotěsnost: 50M
sporty: běh, chůze, kolo, plavání, lyžování a další
monitor aktivity: ano
mobilní notifikace: ano
další funkce: mapy, navigace, odhad VO2 max, aplikace (ConnectIQ), geocaching, a další...
dostupnost: květen 2015
cena: 13 990 korun

Kromě map a dotykového displeje se Garmin Epix liší od Fenix 3 ještě absencí WiFi. Jinak jsou hodinky funkčně prakticky stejné, tedy dokáží sloužit jako fitness náramek, který počítá počet kroků a spálených kalorií, multisportovní hodinky s aplikacemi pro běh, plavání, kolo, ale třeba i golf, kromě GPS obsahují i barometr a kompas, a tak jako všechny nové modely Garminu podporují platformu ConnectIQ pro instalování aplikací, vzhledů, widgetů a datových polí. 

Je otázkou, do jaké míry jsou podrobné mapy v hodinkách v českých podmínkách a závodech využitelné, na druhou stranu na trhu není v současné době žádné jiné srovnatelné zařízení, což dělá z Garmin Epix unikátní sporttester. Kromě map navíc obsahují „plnou výbavu“ poslední řady Garmin hodinek, takže se vlastně jedná o vůbec nejpokročilejší přístroj na trhu.

Pojďte diskutovat i za námi na Facebook!

Autor:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Jste lev, nebo myš? Dusit v sobě vztek se nevyplácí, varují experti

Ilustrační snímek

Máte vztek, něco vás naštve, na někoho se hněváte. Zařvete jako lev pěkně nahlas, nebo zalezete do díry a užíráte se...

OBRAZEM: Slavné krásky zachycené bez make-upu a s ním

Nenalíčené herečky

Známé ženy se na večírcích neukazují bez dokonalého líčení a outfitu. V ulicích se však většinou procházejí bez...

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz