TEST: „Vychytávka“ definitivně vyřešila dilema zda ledvinku či batoh

aktualizováno 
Začíná období, kdy je potřeba začít řešit hydrataci při běhu opět o něco intenzivněji. Až dosud jsme se věnovali výhradně batohům a vestám, ale ne vždy je potřeba tak objemné řešení. S velmi zajímavou alternativou k batohu přišel Inov-8 v podobě nové ledvinky Race Ultra 1.

Inov-8 Race Ultra 1 - ledvinka, která strčí batoh do kapsy | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Batoh člověk využije především při velmi dlouhém a nezajištěném běhu nebo z důvodu přepravy objemnějších věcí. Jestli však běháte spíše kratší trasy a závody volíte výhradně s častými občerstvovačkami, mohla by vám stačit pouze běžecká ledvinka. 

Fotogalerie

Nemohli jste se rozhodnout, jestli vašim potřebám nejlépe vyhovuje batoh, nebo by stačila pouze ledvinka? Inov-8 toto dilema dost možná rozsekl uvedením novinky Race Ultra 1, která svou konstrukcí mění zavedenou představu o ledvinkách.

Největší rozdíl proti konkurenčním produktům představuje nezvykle velký objem tekutin, které Race Ultra 1 pojme. Název už napověděl, že se jedná o celý jeden litr, rozdělený do dvou půllitrových lahví. Takový objem už je na ledvinku přece jen docela dost, a na místě jsou tak obavy, jak se bude RU1 chovat v praxi. Největší strach jsem měl z přílišné zátěže na břicho, kde se ledvinka upíná, a z velkého hopsání těžkých lahví. Musím s radostí říct, že jsem se nedočkal jednoho, ani druhého.

Lahve, ledvinka, batoh: v čem si s sebou při běhu nosit vodu?

Poskakování lahví je efektivně odstíněné jejich neobvyklým umístěním na boku spolu s plochým tvarem. Díky tomu lahve lépe přiléhají na tělo a i při běhu drží na svém místě. Velký tlak na břicho je pak snížený použitým upevněním ve tvaru X, které ho rozkládá do větší plochy, a ani zcela plná ledvinka vážící přes jeden kilogram tak nijak netlačí. Tomu pomáhá i výše popsaná konstrukce dovolující usazení ledvinky mnohem níže na boky, než je tomu u ledvinky s lahvemi na zadní straně.

Jedinou nepříjemností s lahvemi je tak manipulace s nimi. Vyndat a nandat lahev z/do kapsy jde vzhledem k použité lehounké konstrukci bez výztuh poměrně ztuha a vyžaduje to trochu cviku. Příznivce měkkých lahví (soft flask) velmi potěší fakt, že kapsy bez problémů pojmou jako alternativu i půllitrovku tohoto typu. Manipulace se tím dokonce díky užšímu tvaru znatelně zjednoduší.

Inov-8 Race Ultra 1

ultralehká a ultraobjemná ledvinka

hmotnost: 86 gramů
objem tekutin: 1 litr
cena: 1 600 Kč

klady:

  • nízká hmotnost
  • velký objem
  • stabilní konstrukce
  • kompatibilita se soft flask lahvemi

zápory:

  • obtížnější manipulace s lahvemi
  • pozice lahví může některým běžcům překážet

Úložný prostor je poměrně skromný, ale i přesto bez potíží pojme to nejnutnější pro dlouhý sólo běh nebo zajištěný horský závod bez povinné výbavy. Do jediné zadní kapsy se bez potíží vejde každá sbalitelná vesta nebo bunda vážící pod 150 gramů a ještě vám zbyde místo na energetickou tyčinku a několik gelů.

Na první pohled je znát, že ledvinka vychází z batohu Inov-8 Race Ultra Vest. Totožná je vizuální podoba, ultralehká minimalistická stavba i několik dalších konstrukčních charakteristik. Řeč je zejména o boční pozici lahví, které u některých běžců mohou bránit přirozenému pohybu paží, a o zpola otevřeném úložném prostoru. U ledvinky, stejně jako u batohu, se bohužel nedá vzhledem k absenci zapínání na 100 procent spolehnout, že vám z nalněné kapsy nic nevypadne.

Tuto nespolehlivost řeší Inov-8 alespoň částečně bezpečnostní gumičkou, na kterou je možné přivázat klíče a další cennosti.

Inov-8 Race Ultra 1 je velmi zajímavou alternativou pro běžce, kteří používají běžecký batoh pouze jako zdroj tekutin. Stejně dobře poslouží všude tam, kde kromě vody a pár drobností není potřeba nic jiného. Mezi největší výhody se řadí neskutečně nízká váha 86 gramů, spolehlivá stabilní konstrukce a na ledvinku ojedinělý objem tekutin.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.

ESHOP RUNGO.cz

Kolekce běžeckého oblečení RUNGO na ESHOP.RUNGO.czNejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Dítě, puberťák nebo babička? Každý potřebuje na talíři něco jiného

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Správná životospráva zahrnuje rozumný jídelníček a pohyb. Platí to u dětí i dospělých. Každý věk však přináší...

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Pravé neštovice zmizely až díky českému lékaři, je to čtyřicet let

ilustrační snímek

Jen málokdy se celé lidstvo spojilo v boji proti společnému nepříteli. V případě pravých neštovic, jedné z nejčastěji...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz