TEST: „Vychytávka“ definitivně vyřešila dilema zda ledvinku či batoh

aktualizováno 
Začíná období, kdy je potřeba začít řešit hydrataci při běhu opět o něco intenzivněji. Až dosud jsme se věnovali výhradně batohům a vestám, ale ne vždy je potřeba tak objemné řešení. S velmi zajímavou alternativou k batohu přišel Inov-8 v podobě nové ledvinky Race Ultra 1.

Inov-8 Race Ultra 1 - ledvinka, která strčí batoh do kapsy | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Batoh člověk využije především při velmi dlouhém a nezajištěném běhu nebo z důvodu přepravy objemnějších věcí. Jestli však běháte spíše kratší trasy a závody volíte výhradně s častými občerstvovačkami, mohla by vám stačit pouze běžecká ledvinka. 

Fotogalerie

Nemohli jste se rozhodnout, jestli vašim potřebám nejlépe vyhovuje batoh, nebo by stačila pouze ledvinka? Inov-8 toto dilema dost možná rozsekl uvedením novinky Race Ultra 1, která svou konstrukcí mění zavedenou představu o ledvinkách.

Největší rozdíl proti konkurenčním produktům představuje nezvykle velký objem tekutin, které Race Ultra 1 pojme. Název už napověděl, že se jedná o celý jeden litr, rozdělený do dvou půllitrových lahví. Takový objem už je na ledvinku přece jen docela dost, a na místě jsou tak obavy, jak se bude RU1 chovat v praxi. Největší strach jsem měl z přílišné zátěže na břicho, kde se ledvinka upíná, a z velkého hopsání těžkých lahví. Musím s radostí říct, že jsem se nedočkal jednoho, ani druhého.

Lahve, ledvinka, batoh: v čem si s sebou při běhu nosit vodu?

Poskakování lahví je efektivně odstíněné jejich neobvyklým umístěním na boku spolu s plochým tvarem. Díky tomu lahve lépe přiléhají na tělo a i při běhu drží na svém místě. Velký tlak na břicho je pak snížený použitým upevněním ve tvaru X, které ho rozkládá do větší plochy, a ani zcela plná ledvinka vážící přes jeden kilogram tak nijak netlačí. Tomu pomáhá i výše popsaná konstrukce dovolující usazení ledvinky mnohem níže na boky, než je tomu u ledvinky s lahvemi na zadní straně.

Jedinou nepříjemností s lahvemi je tak manipulace s nimi. Vyndat a nandat lahev z/do kapsy jde vzhledem k použité lehounké konstrukci bez výztuh poměrně ztuha a vyžaduje to trochu cviku. Příznivce měkkých lahví (soft flask) velmi potěší fakt, že kapsy bez problémů pojmou jako alternativu i půllitrovku tohoto typu. Manipulace se tím dokonce díky užšímu tvaru znatelně zjednoduší.

Inov-8 Race Ultra 1

ultralehká a ultraobjemná ledvinka

hmotnost: 86 gramů
objem tekutin: 1 litr
cena: 1 600 Kč

klady:

  • nízká hmotnost
  • velký objem
  • stabilní konstrukce
  • kompatibilita se soft flask lahvemi

zápory:

  • obtížnější manipulace s lahvemi
  • pozice lahví může některým běžcům překážet

Úložný prostor je poměrně skromný, ale i přesto bez potíží pojme to nejnutnější pro dlouhý sólo běh nebo zajištěný horský závod bez povinné výbavy. Do jediné zadní kapsy se bez potíží vejde každá sbalitelná vesta nebo bunda vážící pod 150 gramů a ještě vám zbyde místo na energetickou tyčinku a několik gelů.

Na první pohled je znát, že ledvinka vychází z batohu Inov-8 Race Ultra Vest. Totožná je vizuální podoba, ultralehká minimalistická stavba i několik dalších konstrukčních charakteristik. Řeč je zejména o boční pozici lahví, které u některých běžců mohou bránit přirozenému pohybu paží, a o zpola otevřeném úložném prostoru. U ledvinky, stejně jako u batohu, se bohužel nedá vzhledem k absenci zapínání na 100 procent spolehnout, že vám z nalněné kapsy nic nevypadne.

Tuto nespolehlivost řeší Inov-8 alespoň částečně bezpečnostní gumičkou, na kterou je možné přivázat klíče a další cennosti.

Inov-8 Race Ultra 1 je velmi zajímavou alternativou pro běžce, kteří používají běžecký batoh pouze jako zdroj tekutin. Stejně dobře poslouží všude tam, kde kromě vody a pár drobností není potřeba nic jiného. Mezi největší výhody se řadí neskutečně nízká váha 86 gramů, spolehlivá stabilní konstrukce a na ledvinku ojedinělý objem tekutin.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.

ESHOP RUNGO.cz

Kolekce běžeckého oblečení RUNGO na ESHOP.RUNGO.cz


Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Další z rubriky

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Rakovina prsu ohrožuje stále mladší ženy. Nádory jsou navíc agresivnější

Prsa (ilustrační fotografie)

Nádory prsu se objevují u čím dál mladších žen. Podle onkologa Bohuslava Konopáska jsou důvodem jak porody ve vyšším...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz