Nechte se zmrazit! Terapie chladem zvedne náladu

  6:00
Už druhá mírná zima za sebou netěší milovníky mrazu, chladu nebo otužování. Kvůli mrazu už nemusíte jezdit za polární kruh či do severských zemí, stačí se vypravit do polária. Teplota v něm se pohybuje od minus 135 stupňů Celsia! Milovníkům chladu tuhne šťastný úsměv na rtech.

Při pobytu v poláriu, kde je minus 140 stupňů, se lidská kůže ochladí až na dva stupně Celsia. | foto: Jan JanulaiDNES.cz

Teploty hluboko pod bodem mrazu dokonale konzervují lidské i zvířecí ostatky a právě jim lidstvo vděčí za mnohé nálezy. Méně se už ví, že se dá extrémní zima využít i k léčení živých.

Takzvanou chladovou terapii (CChT) poprvé aplikoval před 40 lety japonský profesor Toshima Yamauchi. Zjistil, že se při teplotě okolo minus 170 stupňů u lidí obojího pohlaví aktivují energetické a silové rezervy.

Další pozitivní efekt zaznamenal především v případech kožních a svalových potíží, posilování a zvyšování imunity. Prokázalo se také, že tento způsob léčby výrazně tlumí vnímání bolesti - zejména pokud jde o kloubní poruchy a revmatismus. A chlad dokonce pomáhá hubnout!

Význam má i u pooperačních stavů, kde napomáhá regeneraci, a prokázal se příznivý vliv na potenci. To všechno jsem nastudoval z odborné literatury před první návštěvou Kryocentra v Praze-Modřanech.

Při objednání jsem byl upozorněn, že si mám vzít s sebou teplé ponožky, bavlněné kraťasy a tričko, na což jsem pochopitelně zapomněl. Naštěstí se ukázalo, že na podobně sklerotické jedince je personál připraven, takže jsem k roušce na obličej, čelence a dalším ochranným pomůckám vyfasoval i zmíněné oblečení.

Změřili mi tlak, a když se ukázal být vyhovujícím, mohl jsem "jít na to".

Polárium

Mé obavy personál rozptyluje slovy, že "je to skoro jako sauna, jen místo plus sto stupňů je uvnitř holt minus 140.  Hlavně se mám přesvědčit, že jsem pečlivě osušen, nikde nesmí být kapka vody či potu, zejména v podpaží či jiných lehce přehlédnutelných místech.

To je hodně důležité, jinak totiž mohou nastat potíže s oddělením vlhké součástky od zbytku těla. Je mi doporučeno nadechovat se nosem a vydechovat ústy, a to už při sestupu do polária, kde mráz - nevím, zda na sedmém schodu - začíná "mírnými" minus šedesáti.

Uklidňuje mě vědomí, že mohu ledovou místnost kdykoli opustit, nehledě k tomu, že budu po dobu procedury sledován zvenku. Nikdo zatím potíže neměl, takže doufám, že nebudu první.

Když vejdu dovnitř, neúprosný chlad mě (jak se píše v románech) okamžitě sevře do svého náručí a obklopí mě zároveň jakýsi mlžný opar.

Nejprve, v bláhové snaze se zahřát, podupávám - než mi dojde, že při této teplotě jde o holý nesmysl. Pak raději chodím v malém prostoru stále dokola, abych nepřimrznul k podlaze. A v duchu si počítám, abych věděl, kdy přibližně uplynou dvě minuty, které se při první proceduře doporučují jako optimální.

Při dalších se délka pobytu v mrazu prodlužuje až dvojnásobně. Poté, co zazní zvukový signál k vypuštění, v mírně prkenném stavu vycházím a mířím do vedlejší místnosti, kde se vrhnu na rotoped, a abych se zahřál, šlapu jak o život - přestože jinak tento přístroj nepatří k mým oblíbeným.

Když po půlhodině patřičně zadýchán skončím, mám výbornou náladu. Ta mi vydrží až do druhého dne, takže se jdu zase nechat zmrazit! Pro nejlepší efekt se doporučuje absolvovat tuto metodu desetkrát za sebou v nejkratším časovém úseku (optimálně denně), a to dvakrát do roka - nejlépe v kombinaci s návštěvou solné jeskyně, která je tu taky.

Polárium

Při dalších návštěvách potkávám známé tváře, olympijské vítěze Jana Železného a Tomáše Dvořáka. Po domácích zápasech sem chodí regenerovat hokejisté Slávie - asi toho ledu nemají dost.

Jak to, že může být zima lidskému tělu tak blahodárná?

Při pobytu v poláriu se lidská kůže ochladí až na dva stupně Celsia. To bleskově utlumí kožní i nervová zakončení a ochromí centrum vnímání bolesti. Zvýšená koncentrace kyslíku v krvi - způsobená dýcháním v extrémně nízké teplotě - kladně působí na prokrvení věnčitých cév, čímž zlepšuje výkonnost srdce.

Teplota tělesného jádra se ale během krátkého pobytu v takovém chladu nemění, takže není ohrožena činnost základních životních funkcí. A dokonce takové ochlazení omlazuje.

"Stáhnutí kůže chladem a její následné prokrvení má prokazatelně pozitivní vitalizační i kosmetické účinky. Nejvýrazněji se to projevuje při celulitidě, nicméně nelze čekat zázraky," vysvětluje rehabilitační lékař Richard Vavřík.

Pro zdravého člověka není chladová terapie žádným rizikem. Nedoporučuje se lidem s vysokým tlakem, po infarktu myokardu (alespoň šest měsíců poté), s akutními poruchami ledvin, močového měchýře a s kožní infekcí. Není vhodná ani při začínající chřipce, viróze a nachlazení. Stává se, že jejich průběh ještě více urychlí a zdramatizuje.

Za sebe mohu říci, že je chladová terapie osvěžující a její účinky byly blahodárné. Bez problémů jsem se třeba ohnul až ke špičkám bot, což mi dřív dělalo potíže, a přestaly mě pobolívat klouby.


Může se hodit

Otevírací doba:
Po-Pá 17:30-19:00
So: 17:30-18:30
Ne: 17:00-17:30
Ceník: 360 Kč vstup
Permanentka/10 vstupů/3 300 Kč
Kombinace kryoterapie a solné jeskyně 390 Kč vstup
Zapůjčení oblečení 20 Kč
Více informací na http://www.kryocentrum.cz


Autoři:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

Žena nepolevuje ve zvětšování rtů, změnit chce i další části obličeje

23. dubna 2024  8:38

V přepočtu téměř šest set tisíc korun už dala šestadvacetiletá Andrea Ivanovová z Bulharska za...

Spolupachatel, nebo oběť? Týrané dítě má obvykle dva rodiče, nejen agresora

23. dubna 2024

Pokud mluvíme o týraných dětech, nelze se vyhnout úvahám o druhém rodiči, který, byl-li přítomen v...

Sex, lepší spánek i jídlo. Sedm tipů, jak ošidit geny a stárnout pomaleji

23. dubna 2024

Na rozdíl od dobrého bordeaux naše tělo s věkem nezraje. Svaly ochabují, přibývají vrásky a bohužel...

Lenka zhubla za rok 30 kilogramů. Partner ji poté požádal o ruku

23. dubna 2024

Paní Lenka bojovala celý život s nadváhou a věří, že se jí jednou provždy zbavila. S hubnutím jí...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...