Kyslík v plicích, pecky v uších. Opravdu hudba pomůže vašemu běhu?

aktualizováno 
Se sluchátky, či bez, to je, oč (se) tu běží. Existují jejich tvrdohlaví zastánci, kteří by bez nich běhali o minutu na kilometr pomaleji, i striktní odpůrci, kteří raději poslouchají zvuk vlastních kroků a přírody kolem. Pomohou vám dunivé decibely v uších k lepšímu výkonu?

S muzikou, nebo bez? Velké běžecké dilema | foto: Profimedia.cz

Už vojska táhnoucí na bitevní pole podporovala svoje pochodové úsilí zpěvem chorálů a bubnováním, takže není divu, že hudební doprovod pomůže při boji s časem leckterému běžci. Poslech slavného prásku Highway to Hell vás například nakopne k výkonu v kopci i přesto, že vaše stehna a zadek mají aktuální pocit, že už v pekle dávno jsou.

Muzikoterapie pro běžce

„Hudba a rytmus působí na náš limbický systém a ovlivňují naše emoce. Některé studie dokonce tvrdí, že mohou mít vliv i na naše vegetativní funkce,“ říká muzikoterapeut Jiří Kantor a dodává, že modely vlivu hudby na lidský organismus se vytvářejí jak z hlediska psychologického, tak somatického. Zatímco první zahrnuje především míru vašeho zapojení do konkrétní hudební kultury, emocionální stav a temperament, somatický se dotýká přímo vlivu na náš organismus. 

„Poslech hudby ovlivňuje náš organismus například prostřednictvím prodloužené míchy. Hudba stimuluje obě hemisféry našeho mozku a dokonce jejich spolupráci synchronizuje. Na podporu rychlého a dynamického pohybu rozhodně fungují aktivizující rytmy rychlých a dynamických skladeb,” potvrzuje nadšení běžců se sluchátky muzikoterapeut. 

Hudba prý také podporuje inteligenci a prostorovou orientaci. Tzv. Mozartův efekt se projevuje ve vyšším dosaženém skóre při IQ testu po poslechu Mozartovy hudby, a i když tento účinek některé studie naopak popírají nebo maximálně připouštějí velice krátkodobý efekt, představa, že při současném poslechu Malé noční hudby v průběhu výběhu neblbnu vlivem kyslíkového dluhu, ale úroveň mého IQ je zachováno alespoň na vstupní hodnotě, je docela lákavá. 

Hudba ovšem může nejen pomáhat, ale také ublížit. “Muzikoterapeuti se v klinické praxi setkávají s mnoha případy lidí, kteří hudbu využívají jako prostředek zvládání náročných situací. Jiné však může hudba stimulovat k agresivitě nebo dokonce k sebevražedným  pokusům,” varuje Kantor před výběrem vašeho playlistu. Ovšem pokud se k sebevražedným pokusům řadí i účast na maratonu, funguje podle pohledu na startovní pole hudba v uších jako slušný stimulant u spousty lidí.

Test blondýnou

Studie závislosti rychlosti běhu na přítomnosti hudby v uších byly sice ve světě provedeny, ale protože ne všichni věří tomu, co zjistili američtí vědci, rozhodla jsem se raději vykonat pokus sama na sobě. Osobně nikdy neběhám s hudbou v uších - jednak proto, že chci být ve střehu před případnými ataky cyklistů, in-linistů, úchylů a dravé zvěře, jednak chci zřetelně slyšet případná pochvalná funění od protiběžících mužů. A taky se chci chovat jako opravdový běžec – a viděli jste někdy Fejfara, Homoláče nebo Krupičku běžet s walkmanem? Aha! 

Navíc je moje neschopnost spolupracovat s jakýmikoliv elektronickými přístroji vpravdě legendární, a nemám tudíž chuť si ke starostem s nastavením sportovních hodinek, které mi s pravidelnou zavilostí nesmyslně ukazují místo tempa a vzdálenosti odpočet k nejbližšímu Armageddonu, přidávat ještě rozčilování s další hračičkou. V mých rukou se prostě veškerá elektronika buď vypíná, nebo svévolně rozkládá na součástky, k čemuž se při běhu přidává ještě možnost fatálního zapocení, rozšlápnutí nebo cholerického rozbití o asfalt. Ale zkusit se má všechno, a tak jsem jedné neděle tasila telefon a stáhla si zaručeně nakopávací mix písní pro tempo 5:50 s cílem nechat se dostatečně vybudit na dobrý čas při jarní testovací desítce.

Zahraj to ještě jednou, ipode...

Někdo má smysl pro rytmus a někdo ne. Někdo si v kopci zvládá zpívat sám, někdo lapá po dechu a potřebuje podpořit. Pochopitelně že si můžete poskládat svůj běhací mix z oblíbených písní, ale svět jde dopředu, a tak si na internetu můžete za pár peněz stáhnout skladby přesně odpovídající rychlosti svého tréninku. 

Důležitým údajem pro vás zde bude BPM (beats per minute), tedy počet úderů, ideálně chodidlem o zem, za minutu. V muzikologické terminologii zajímají běžce rytmy od moderato (106 – 120 BPM, 7-8 min/km) přes allegro (120-168 BPM, 6:00 – 4:30 min/km) až po presto (168-208 BPM, sprint). 

Ideálním zdrojem je například RockMyRun, kde si stáhnete hudbu přesně podle svého tempa a nálady. Mixy vytvořené přímo na míru vašeho tréninku stojí tři dolary za měsíční členství. Na Jog si navíc můžete vybrat i podle srdečního tepu, na který se chcete při výkonu naladit, stáhnete si kompletní playlist na desítku, půlmaraton i maraton, a to dokonce s přihlédnutím k tomu, jestli jste běhající rocker, popíkář nebo countrypepík. Navíc je tam funkční diskuzní fórum, takže pokud nejste hudebně či běžecky vyhraněni, můžete se inspirovat u jiných. 

Podobnými stránkami jsou i PaceDJ. Nejznámějším současným místem pro streamování hudby je Spotify, kde v kategorii Workout najdete spoustu různých playlistů pro všemožné různé druhy běhání.  

Po internetu koluje řada playlistů, podle nichž si za pár centů či dolarů můžete na specializovaných stránkách stáhnout buď jednotlivé písně, nebo celé mixy písniček na dobu trvání od pěti kilometrů až po maraton. Moji zkušební desítku zahájil Highway to Hell a naspeedovalo mě to tak ukrutně, až jsem musela po dvou stech metrech klidnit píchání v boku přechodem v plazení. 

Zjištění první – nespoléhejte slepě na udané tempo písně. Někteří běžci totiž ve svém playlistu doporučují k udanému tempu skladby o kus pomalejší nebo rychlejší a jimi udané BPM je zcela mimo rytmus vašich kroků. Předpokládám, že to bude dáno rozdílnou délkou kroku, a tedy i frekvencí nutnou pro zvolené tempo. Proto je dobré si před důležitým během písně raději odkrokovat a vyzkoušet. 

Běháte s hudbou v uších?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. března 2016. Anketa je uzavřena.

Ano 1009
Ne 859

Další technické potíže nastaly vzápětí. Protože telefon uložený do kapsy u bundy mě s veselou vilností plácal do pozadí při každém kroku, musela jsem ho nacpat do kalhot, které mi jsou po zimní přípravě naštěstí dostatečně velké, a zarážka v podobě hrajícího mobilu zabraňujícího jejich smekání ke kolenům mi přišla vhod. (Pouzdro na ruku odmítám, protože suchý zip na mé ruce mívá tendence se smekat i za sucha, natožpak za jarního deště). 

Problémem byla moje výše zmíněná neschopnost přátelsky vycházet s elektronikou, které způsobila, že se mezi motivující dynamické písně záhadným způsobem připletla nejen moje kolekce pro dobré usínání, ale také všechny v mobilu nahrané zvuky doprovázející příjem textovek a hovorů. Takže jsem běžela svoji jarní zkušební desítku, trenér Nikola mě povzbuzoval potleskem a já jsem místo nabuzenosti překonávala zívání při poslechu táhlého šestiminutového Adiemus. Pochopitelně bez možnosti posunout playlist dopředu, protože přístroj se nacházel za lemem mých kalhot. 

Poznání druhé – pokud opravdu nevycházíte se svým přístrojem a nemůžete jej ovládat telepaticky, budete celý trénink poslouchat to, co je shůry dáno, a ne to, co chcete vy. Pokud si ovšem nepořídíte sluchátka, na kterých si hlasitost a přehrávání můžete ladit přímo na kabelu. Na třetím kilometru se mi podařilo se na šňůře vedoucí k přístroji prakticky uškrtit, a když jsem se o tři sta metrů dál znovu ocitla v postavení bájného Láokoóna ovinutého hady, měla jsem sto chutí zlotřilý bazmek zahodit do přilehlého křoví s definitivní platností. 

Poznání třetí – drátový management je činnost vysoce náročná na koordinaci a doporučuje se jen pokročilým běžcům. Výsledek mé studie není pozitivní přesto, že velká část běžců s hudbou v uších běhá a rozhodně tvrdí, že jim to pomáhá k lepšímu výkonu. Svému osobnímu rekordu jsem se vzdálila o pět minut, a i když připočtu brzdné faktory v podobě probíhající zimní objemové přípravy a darování krve před dvěma dny, nemohu na sobě prokazatelně určit, že by poslech hudby můj běžecký výkon nějak významně navýšil. Tudíž se při běhu vracím k poslechu obdivného (ptačího) hvízdání, případně zpěvu pochodových písní v kopcích, které s určitou platností zvednou kapacitu mých plic více než polohlasně trousené nadávky stran nefunkčnosti přehrávače.

Co doporučují pro nakopnutí běžeckého výkonu čtenáři RUNGO.cz:

Rage Against the Machine, Nine Inch Nails a nejlíp se mi běhá na Fatboye Slima. Gabriela

Dobře se běhá na Radůzu, na ta první naštvanější alba. Danica

Foo Fighters!!!! Marcela

Běhám na Kabáty. Jana

Česká všehochut a ze zahraničních výběr od GN'R, Aerosmith a moje milovaná Pink. Barbora

Utíkej od Lucie, nebo Beh od Teamu. Anonym

Nejčastěji všehochuť. Ale když si chci vyčistit hlavu od průšvihů, perfektně fungujou Linkin Park, ty první ,"ukřičený". Lada

Depeche Mode jsou nej! Holly

Dance rádio. Ale jen na delší výběhy. Eva

Cokoliv od The Verve. Nebo flamencové rytmy od Manola Carrasco. Bára

Můj syn běhá se mnou a poslouchá AC/DC a Green Day, aby prý neslyšel, jak funím. Holomek! Jana

Ze začátku jsem zkoušela běhat bez hudby, ale to jsem jen myslela na to, jak dlouho ještě poběžím. Pak jsem si jednou vzala sluchátka a pustila svůj oblíbený rock (Nickelback) a od té doby, mi to běhá skoro samo. Dagmar

Mě nejvíc vystřelí Eminem... Klára

Když běžím jen do 10 km, vždycky bez hudby a užívám si ten klid. Na delší trasy vždycky s českou hudbou - Klus, Kryštof nebo starý dobrý Shalom. A musím se přiznat, že si při běhu zpívam. Anonym

Běhám na směs svých nejoblíbenějších hitů stažených do mobilu z Youtube, Aerosmith, Bach, Edie Stoilow, Jarek Nohavica, Charlie Straight, Madona, Dara Rolins, Kryštof...Ivana

Zapomeňte na hudbu... já začala poslouchat audioknížky a rozhlasové hry, a to je boží! Dělám tak dvě věci naráz, běhám a zároveň "čtu". Lucie

Musím uznat, ze při Kbelské desítce se znovu ukázalo, ze opravdoví běžci běhají bez ... nejbližší sluchátka jsem na startu viděla asi 15 metrů za sebou. Nechápu, já nechci slyšet, jak funí, navíc mi to s hudbou víc utíká. Kateřina

Queen - Don't stop me now. Karolína

Setkání s redakcí a závod v jednom - ať už se špunty či bez, přijďte, těšíme se na vás!

(aneb pojďte provětrat svoje běžecké boty na naše dubnové závody v Ostravě)

Na našich závodech se cítí dobře každý

Na našich závodech se cítí dobře každý

 


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz