Koloběžka už není dominantou dětí. Co láká dospělé na této zábavě?

aktualizováno 
Koloběžka posiluje celé tělo a je vhodným doplňkovým sportem k běhání, jehož boom v České republice právě probíhá. Také šetří čas, je to vhodný dopravní prostředek a finančně není tak náročná jako třeba pořízení kola.

Koloběžka je vynikající doplněk k běhu, který posiluje velké množství svalových partií na nohách, rukách i ve středu těla. | foto: yedoo.euRungo.cz

Sportů velmi dobře doplňujících běhání je hodně, často ale kladou značné nároky. K plavání potřebujete dobrou techniku a plavecký bazén v dosahu, kvalitní kolo znamená  pro rodinný rozpočet pořádnou ránu, oblíbený crossfit spolyká spoustu času a nemálo peněz za placené lekce a jakýkoliv kolektivní sport je zase závislý na množství spoluhráčů.

Kromě toho téměř žádná z výše uvedených aktivit nenahrazuje dopravní aspekt běhu. Vždy musíte někam dojít, tam odsportovat a zase dojít zpátky. Jízda na koloběžce se jako jedna z mála alternativ blíží běhu ve většině směrů téměř dokonale. Je to jednoduchý a časově nenáročný pohyb, který zvládne úplně každý. Koloběžka se dá používat jako dopravní prostředek na libovolnou vzdálenost a ani pořizovací náklady nejsou extrémně vysoké. Jízdou pak posilujete především ty svalové partie, které využijete i při běhání.

Posilujte celé tělo

Největší výhodou jízdy na koloběžce je komplexní zatížení prakticky celého těla. Na rozdíl od běhu se při pohybu výrazně zapojují nejen svaly na nohou, ale i na rukou a ve středu těla. Při sportovně pojaté jízdě počítejte se silným “dupnutím” odrazové nohy, výponem a následným dřepem nohy stojné, klikem na rukách. A břicho se zády to všechno musí držet pohromadě. 

Bolesti zad se obávat nemusíte, protože na rozdíl od jízdy na kole je páteř prohnutá. O rovnoměrné zatížení levé a pravé se stará nutná výměna nohou vždy po několika odrazech. Dámy zaujme, že vzhledem k vysokému vytížení stehen a hýžďových svalů se jedná o ideální nástroj na formování postavy.

Kde koloběžku využijete nejvíce?

Koloběžka nejvíce odhalí svůj potenciál v rovinatém prostředí a na silnicích, cyklostezkách a v lehkém terénu. Žijete-li v kopcích nebo horách a tíhnete-li k pohybu v náročnějším terénu, nebude koloběžka nic pro vás. Oproti kolu má totiž velmi omezenou průjezdnost přes nerovnosti a v kopcích se radikálně zvyšuje námaha potřebná k pohybu vpřed.

Na nákup i celodenní výlet

Stejně jako u běhu je intenzita velmi variabilní od lehounkého popojíždění po městě, při kterém se ani nezpotíte, až po náročný trénink, kdy vám tepovka bude atakovat maximální hodnoty. Na koloběžce libovolných rozměrů (nejmenší modely mají velikost kol 12”, největší pak 28”) není problém absolvovat vyjížďky dlouhé až 100 kilometrů.

Jak vybrat správnou koloběžku

Výběr správného stroje pro vaše potřeby je ideální konzultovat se zkušeným prodejcem. V každém velkém městě dnes není problém narazit na obchod, kde mají koloběžky v nabídce a v ideálním případě vám i zvolený stroj vypůjčí na vyzkoušení, než se odhodláte ke koupi.

Mezi základní parametry na které byste si měli dávat pozor, je kromě velikosti kol také takzvaná světlá výška - výška, v jaké je stupátko a tedy i stojné chodidlo nad zemí. Čím nižší světlá výška, tím méně náročná jízda bude (při každém odrazu dřepujete o něco méně), ale zhoršuje se zároveň průjezdnost přes nerovnosti. Za pozornost stojí i váha a tuhost rámu, který pod vámi nesmí pružit. Na závěr se zaměřte na použité brzdy. V kopcovitém prostředí se především těžším jezdcům mohou hodit kotoučovky, na rovince a s muší vahou budou bez problémů stačit obyčejná véčka.

Na kolik vás nová koloběžka vyjde?

Cenově se koloběžky pohybují od tří tisíc korun za ty nejlevnější a nejméně kvalitní modely. Lépe zpracovanou a osazenou koloběžku pořídíte od pěti do patnácti tisíc a za závodní silniční speciál si připlatíte ještě o něco více. Česká republika se řadí mezi koloběžkářské velmoci a tomu odpovídá i nabídka rostoucího počtu domácích výrobců. 

Nejrozšířenější z nich je kontroverzní značka Yedoo upřednostňující co nejnižší cenu, velmi oblíbené jsou koloběžky Kostka nabízející obrovskou škálu modelů. Na hraně mainstreamu se pohybuje Rožnovské Mibo známé vysokou tuhostí a odolností svých rámů a z “garážovek” je to legendární značka K-bike, na kterou se stojí fronty, konstrukčně unikátní Sixteen s letmým uložením kol a v neposlední řadě nejnovější přírůstek jménem Morxes.

Koloběh stejně jako běh je velmi návykový sport, který se s běháním perfektně doplňuje, trénink jednoho využijete při provozování druhého. Potřebná vstupní investice se rovná ceně několika párů běžeckých bot a odměnou vám bude univerzální sportovní nástroj pro celou rodinu. Efektivitu tréninku na koloběžce potvrzuje i její obliba u některých elitních běžců, jezdí na ní například Vít Pavlišta nebo Tomáš Ondráček.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější
Premium

Patříte mezi ty šťastné? Sedm znaků, že máte opravdu kvalitní vztah

Být šťastná po boku toho druhého, nic neřešit, nehádat se. Ideální, co říkáte? Harmonické soužití, kdy si partneři...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

Jsme promiskuitní, nebo jen hledáme lásku? Kolik partnerů je už moc

Když je vám přes třicet a jste nezadaná, pravděpodobně už se ve vaší posteli vystřídalo větší než malé množství mužů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdepak brýle. Hnědé oči, velká prsa a husté ochlupení značí inteligenci

Kdysi se věřilo, že ten, kdo má vysoké čelo a brýle na nose, je chytrý. Dnes vědci přisuzují tuto roli jiným „důkazům...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Dieta by měla přinášet potěšení a ne člověka stresovat, říká obezitolog

Nadváha a obezita se jen v Česku týká 71 procent mužů a 57 procent žen. Většina z nás ví, že mít kila navíc není...

Premium

Pandemie chřipky by mohla zabít i 80 milionů lidí, tvrdí odborníci

Ebola, SARS, ptačí chřipka nebo i tolik diskutované spalničky. Dokázaly zničit více životů než leckterá válka. Umějí se...

Zdravotní kalendář pro ženy: na co mají kdy nárok a co mohou očekávat

Preventivní prohlídky by měly včas odhalit případnou chorobu. Proto byste měly vědět, kdy a na co máte ze zákona nárok...

Ty schody vyjdu, věřila si Jarka, ale tělo ji zradilo. Pomůžeme jí

Jarka s Janem jsou krásný pár a se synem Honzíkem tvoří šťastnou rodinu. Jejich příběh by mohl být pohádka, nebýt...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz