Průjem trápí nejednoho trémistu a sportovce. Proč?

aktualizováno 
Až polovina běžců někdy na vlastní kůži pozná křeče následované průjmem. Ten k běžeckým závodům patří a nevyhýbá se ani světové špičce. Existují však opatření, jak mu zabránit, aby nenarušil váš trénink nebo dokonce závod.

Problém při běhu může nastat často. Máte i vy systém míst úlevy na své oblíbené trati? | foto: Rungo.cz

Londýnský maraton, rok 2005. Paula Radcliffe, vedoucí závodnice, odbíhá ke straně cesty, přidřepne a před přítomným davem vyslyší volání přírody. Národ řeší, zda to byla velká, nebo malá strana. Platí první verze (závod ale nakonec vyhrála v čase 2:17:42).

Ataka běžeckého průjmu postihla držitelku světového rekordu v maratonu před tisícem očí a zapnutými televizními kamerami. A nebyla jediná – spousta maratonců zažila v hlavním závodě sezóny podobný případ. Někdy měli to štěstí, že byly cestou toalety. Jindy s napůl staženými kalhotami horečnatě přemýšleli, čí zahradu nebo chodník budou muset znesvětit. Je tohle i vaše noční můra? Nebo dokonce vlastní zkušenost? Věřte, že takové lapálii můžete zčásti předejít. 

Běžecký průjem

Průjmová první pomoc

Pokud jste před závodem či v závodě v úzkých, zkuste zklidnit zažívání:

  • vychlazenou kolou servírovanou po lžičkách
  • banánem
  • kouskem čokolády
  • černým čajem
  • tabletkou Imodia

Běh podporuje peristaltiku střev díky otřesům a vibracím. Je tak úspěšným projímadlem, že ho lékaři doporučují jako ten nejpřirozenější lék proti zácpě. Ale zatímco při lehčím zatížení organismu je člověk schopen trávit potravu i běžet, při vysoké zátěži způsobí přesun krve od žaludku ke svalům střevní potíže.

„Většina běžců udává, že k problémům dochází mezi 15. a 35. kilometrem, kdy je běžec už opravdu důkladně protřepán a kvůli užití iontového nápoje nebo gelu, který mu nesedne, je na průšvih zaděláno. Odkrvení žaludku ještě více podpoří stres ze závodu, přemíra zkonzumovaných bílkovin, tuků, vlákniny nebo kávy, která dráždí žaludek. A malér je na světě - doslova,“ říká internistka Hana Munteanu.

Pokud budete dbát dobrých rad, zůstane vaše oblíbené místo úlevy prázdné.

Pokud budete dbát dobrých rad, zůstane vaše oblíbené místo úlevy prázdné.

Samozřejmě si můžete ohlídat dietu před závodem a zkusit těmto potížím přirozeně předejít. Základním pravidlem je držet se osvědčených stravovacích postupů a nezkoušet na poslední chvíli nové iontové nebo sacharidové nápoje, o dietetických či alkoholových výstřelcích ani nemluvě. Ze stravy před závodem vylučte potraviny, na které máte alergii nebo vám nedělají dobře, a přidejte k nim také věci, které vás nadýmají. Naopak zařaďte kvalitní sacharidy. Také správně nastavený pitný režim vás udrží v kondici, protože dehydratace v průběhu závodu dokáže paradoxně průjem vyvolat. Někteří běžci tvrdí, že se jejich střevní problémy zhoršují při prochladnutí, což jistě stojí za úvahu.

Základem je dostatečný časový rozestup mezi jídlem a plánovaným výkonem, minimálně dvouhodinový. „Zmínila bych i možné předávkování magnéziem, které někteří běžci před závodem zbytečně nadužívají a které má projímavé účinky,“ varuje Hana Munteanu. „Naopak můžete vyzkoušet tablety s kalciem. Podávají se například při syndromu dráždivého střeva, kdy bez několikanásobné návštěvy toalety vůbec nevyjdete z domu. Kalcium „staví“, lze ho doporučit. Protože ale může tlačit v žaludku, musíte ho na sobě před závodem vyzkoušet,“ radí lékařka.

Ach, ty nervy!

Samostatnou kapitolou je průjem z nervozity. Jestli vás nikdy nepřepadl třeba před zkouškou nebo pracovním pohovorem, upřímně vám gratuluju. Ale pokud patříte mezi nerváky, křeče v břiše následované třeskutým problémem jistě znáte. Někteří běžci říkají, že jim pomáhá pilulka Endiaronu večer a druhá ráno.

„Myslím, že pokud někomu na běžecký průjem funguje Endiaron, můžeme ho rovnou zařadit mezi placebo. Cukřík by zřejmě pomohl také,” říká Hana Munteanu. Endiaron je totiž střevní dezinficiens, čistí tedy střevo od průjmových bakterii. Běžec má ale jiný problém, nejde o pomnožení “špatných” bakterií, ale o průjem způsobený uvolněním histaminu a jiných látek z buněk střeva, které podporují peristaltiku.

Pošli svou historku i ty!

Máte nějakou humornou sportovní historku na toto téma? Pošlete nám ji do konce dubna na adresu barbora.topinkova@rungo.cz. Nejlepší zveřejníme a odměníme.

“Průjem z nervozity většinou odezní současně se startovním výstřelem. Spíš bych tedy doporučila Imodium nebo podobnou látku, která zastavuje peristaltiku střeva,” radí internistka.

Mým osobním tajným tipem pro nerváky jsou pohotovostní papírové kapesníčky vždy při ruce. Skutečnost, že je mám a mohu je kdykoliv použít, působí blahodárně na moji psychiku a snižuje pravděpodobnost jejich použití, zatímco kdybych je náhodou nechala doma, Murphyho zákon způsobí, že se mi bude chtít alespoň třikrát, a to zrovna na holé planině, kde nerostou žádné lopuchy, zato tudy zrovna prochází školní výlet.

Běžecký průjem patří k našemu životu stejně jako puchýře a zánět okostice. Někdy mu můžete předejít a někdy ne. V tom momentě vás může uklidnit aspoň to, že se týká hobíků i absolutních profesionálů. Naděžda Ilyina byla na maratonu v Los Angeles přírodním puzením nucena zaběhnout na pumpu v blízkosti trati. Bohužel si díky své diskrétnosti zkrátila trasu o 30 metrů a přijala výhodu zvenčí, takže byla diskvalifikována z prvního místa a přišla o čtyřicet jedna tisíc dolarů, které činily prize money.

S ohledem na tento příběh je třeba se sám sebe zeptat: Ještě pořád považuji přirozené zastavení se v křoví s výhledem do krajiny za běžeckou újmu? Třeba vám vzpomínka na tento příběh a lapálie Pauly Radcliffe vykouzlí úsměv na tváři a uvolnění nervní situace před jakýmkoliv závodem. Koneckonců – když nejde o život…

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Další z rubriky

Rakovina prsu ohrožuje stále mladší ženy. Nádory jsou navíc agresivnější

Prsa (ilustrační fotografie)

Nádory prsu se objevují u čím dál mladších žen. Podle onkologa Bohuslava Konopáska jsou důvodem jak porody ve vyšším...

Anesteziolog jako dopravní pilot. Narkóza už není hrozbou, říká lékař

MUDr. Ivan Chytra

Může narkóza poškodit mozek? Kolem stavu, kdy člověk v celkové anestezii upadne do řízené ztráty vědomí, panuje stále...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz