Co se děje v těle při kocovině a jak ji „vyléčit“?

aktualizováno 
V puse jako v polepšovně, od čela k zátylku se v hlavě prokutává zákeřný permoník plnící plán pětiletky na sto třicet procent a v diáři trénink nebo závod. Je dobrý nápad tento stav rozběhat, nebo svému tělu posloužím líp, když zůstanu v posteli?

Kocovina není dobrá výbava na běh, tu s sebou raději neberte. | foto: Profimedia.cz

Na Moravě říkají: „Večer šohaj, ráno šohaj.“ Otázkou je, zda to platí i pro běžce. Všichni běhavci svorně tvrdí, že díky pravidelnému běhu získali menší rezistenci vůči alkoholu i menší chuť na něj, takže otázku, zda jít běhat po zvlášť vydařeném večírku, nebudou řešit často. Může se ale příležitostně stát, že se zapomenou například den před závodem, když probírají v hospůdce taktiku. Lehký pohyb na lehkou kocovinku zabírá dobře, ale jaký krizový plán zvolit v případě, že se nám stala ta věc a pili jsme jedno pivo za druhým, takže se pár hodin před startem potácíme jako zombie v předsmrtné křeči?

Kocovina - původ a projevy

Čtyři mýty, které přes veškeré PR na léčbu kocoviny absolutně nezabírají

Dejte si kafe

Káva odvodňuje. Pokud si ji dáte ve stavu alkoholově poraženeckém, jen dehydrataci svého organismu prohloubíte.

Dejte si mléko

Mléko zpomaluje rozklad alkoholu, takže budete mít v krvi promile delší dobu.

Dejte si aspirin

Kocovina způsobuje překyselení organismu. Pokud si na to ještě šoupnete kyselý aspirin, jehož základní složkou je kyselina acetylsalicylová podporující tvorbu žaludečních kyselin, máte na další potíže zaděláno.

Dejte si to, čím jste se večer zkazili

Pokud jste se večer zkazili maratonem, taky si ho druhý den nešoupnete znova. Vyprošťovák sice utlumí příznaky aktuální kocoviny, ale kombinace intoxikace acetaldehydem s alkoholem vyčerpá váš organismus ještě víc.

Kocovina je stav těla i mysli poté, co odezní alkoholová euforie a naplno se projeví vedlejší účinky jeho přílišné konzumace. Příznaky sahají od únavy, bolesti hlavy a celkové slabosti přes nevolnost, svalový třes a žízeň až po citlivost na světlo, vysoký puls a pocení. Své jméno kocovina dostala od slova kočičina, které se v původním významu v 19. století používalo ve smyslu opilecké výtržnosti proti mladoboleslavskému hejtmanovi Kotzovi, či pochází z německého výrazu pro kocoura (Kater). V Polsku se název pro kocovinu odvíjí ještě vtipněji od sousloví kociokwik, tedy kočičí nářek, a každý slušný notorik jistě nevědomému abstinentovi rád potvrdí, že tento název zcela vystihuje jeho ranní pocity.

Po stránce fyziologické lze kocovinu popsat jako složitou soustavu chemických reakcí, jíž se tělo vypořádává s náhlou intoxikací ethanolem. V čele těchto reakcí je oxidace alkoholu na acetaldehyd, který je k organizmu daleko toxičtější. V průběhu odstraňování alkoholu z krve se spotřebovává velké množství vody, některých minerálů a vitamínu C, což způsobuje celkovou únavu organismu a některé další typické projevy. Jaterní buňky v tomto pohotovostním režimu nevyrábějí glukózu, což vede k poklesu hladiny krevního cukru, a tedy celkové slabosti a duševní jurodivosti. 

Alkohol jako osmoticky působící látka natahuje vodu do buněk v těle, a to včetně mozku – to jen aby vám bylo jasno, proč vám po něm tak třeští hlava. Tento stav přichází několik hodin po alkoholové euforii a může trvat i 24 hodin po dopití poslední skleničky. Aby postopiciálních šikan nebylo málo, alkohol také tlumí v mezimozku centrum regulující teplotu těla, takže naše periferní oblasti méně prochládají a při běhu se v tomto stavu jednoduše uvaříte.

Rozležet, nebo rozběhat?

Někteří běžci vám budou tvrdit, že přes všechny výhrady večírkem unaveného těla se sport v kocovině doporučuje, a to dokonce v trvání několika desítek minut. Krev se totiž díky pohybu okysličuje a k odbourávání alkoholu dochází rychleji. Stačí prý, když svému tělu pomůžete snídaní, která kromě vody v množství „co kdo snese“ obsahuje vejce, která obsahují vysoké množství cysteinu pomáhajícího odbourávat toxický acetaldehyd. Ztrátu minerálů, například draslíku, pomůže vyřešit banán, případně iontový nápoj, a jako dobrý zdroj cukru v těle se doporučuje teplý nápoj slazený medem. 

Jenže námi oslovení odborníci vidí rozběhávání kocoviny úplně jinak. „Při kocovině určitě nesportovat – kocovinu nevyběháte, naopak se vaše tělo více dehydratuje při pocení. Při kocovině se člověk často „motá“, takže je zde riziko pádů, úrazů a podobně. Takže radím vystřízlivět a pak šťastně vyběhnout,“ radí Tomáš Zima, lékař, biochemik a rektor Univerzity Karlovy v Praze. 

Jeho názor podporuje i další lékařská kapacita primář Karel Nešpor: “Kocovina zvyšuje možnost úrazů kvůli vlivu nevyspání a ztráty minerálů a vody. Tělesné obtíže navíc odvádějí pozornost od okolního světa. Při kocovině také klesá hladina glukózy v krvi a vydatnější fyzická aktivita pokles ještě zvýší, takže by z toho při troše smůly mohlo být i bezvědomí. Alkohol působí i u zdravých lidí, kteří jsou v klidu, nepravidelnosti srdečního rytmu (srdeční arytmie) a fyzická námaha při kocovině zvyšuje riziko náhlé srdečně příhody. Kocovina také zhoršuje většinu skrytých nebo chronických nemocí, jejichž stav v našem těle může běh ještě zkomplikovat. A nakonec – v kocovině dochází k žaludečním a střevním problémům. Může se objevit krvácení do trávicí trubice, zvracení a průjem. Z kondičního běhu by se tak mohl stát běh na toaletu.” 

Karel Nešpor oproti tomu radí šetrně doplnit tekutiny, minerály a glycidy (například ve formě lehce stravitelné, netučné polévky) a oddat se spánku a odpočinku. “Veškerá závažnější rozhodnutí je lépe odložit, dokud se mozek nevzpamatuje. Lékům proti bolestem, kávě nebo alkoholu je třeba se vyhnout. Stav by ještě podstatně zhoršily. A příště bude pochopitelně lepší si kocovinu odpustit. Finští lékaři zjistili u mužů středního věku souvislost mezi jednou nebo více kocovin do roka a rizikem cévní mozkové příhody,” varuje primář Nešpor. 

Přesto jistou spojitost mezi během a alkoholem vidí. “Docent Skála byl běžec a mnozí abstinující pacienti ho v tom úspěšně napodobují,“ říká s odkazem na legendu české protialkoholní léčby, „znám jednoho abstinenta zralého věku. Maratón mu nestačí, a tak se připravuje na šestidenní běžecký závod.  S pomocí Anonymních alkoholiků abstinuje už 11 let. Je to vytrvalec - v běhu i ve střízlivosti.” 

Běh prostě přináší do našeho života disciplínu a schopnost změnit návyky. I ty, které jsou poněkud hrubšího zrna, než je vymačkávání zubní pasty odprostředka. Takže měňte svoje návyky během, a pokud se vám příležitostně vymknou z ruky, radši si vyhlašte běžeckou pauzu.


Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější
Premium

Patříte mezi ty šťastné? Sedm znaků, že máte opravdu kvalitní vztah

Být šťastná po boku toho druhého, nic neřešit, nehádat se. Ideální, co říkáte? Harmonické soužití, kdy si partneři...

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Jsme promiskuitní, nebo jen hledáme lásku? Kolik partnerů je už moc

Když je vám přes třicet a jste nezadaná, pravděpodobně už se ve vaší posteli vystřídalo větší než malé množství mužů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdepak brýle. Hnědé oči, velká prsa a husté ochlupení značí inteligenci

Kdysi se věřilo, že ten, kdo má vysoké čelo a brýle na nose, je chytrý. Dnes vědci přisuzují tuto roli jiným „důkazům...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Dieta by měla přinášet potěšení a ne člověka stresovat, říká obezitolog

Nadváha a obezita se jen v Česku týká 71 procent mužů a 57 procent žen. Většina z nás ví, že mít kila navíc není...

Ženě nesedělo ani oblečení v nadměrných velikostech. Zhubla sto kilo

Třicetiletá Meghan See z USA ještě před dvěma lety vážila téměř dvě stě kilogramů a oblečení si nechávala šít, protože...

OBRAZEM: Finská maminka ze sebe dělá upírku, cítí se tak lépe

Čtyřiadvacetiletá Julia Kumpulainenová z Finska si nechala udělat upíří zuby a každý den si na obličej aplikuje bílý...

Sportující rodina a děti pod dozorem jsou ideál, říká dětský chirurg

Stojíte v nemocničním pokoji nad lůžkem svého dítěte, které dospává narkózu. Jste úplně v koncích. Pak se otevřou dveře...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz