Jezte vápník, pomáhá kostem, zhubnout a chrání před rakovinou

  1:57aktualizováno  1:57
Že je kalcium nutné pro správný a zdravý vývoj kostí a zubů, je všeobecně známé. Už se ovšem tolik neví, že vápník může rovněž pomáhat při odstraňování přebytečných kilogramů a působit i jako prevence před rakovinou tlustého střeva.
Vápník je obsažen nejen ve všech mléčných výrobcích (ilustrační snímek)

Vápník je obsažen nejen ve všech mléčných výrobcích (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Kalcium je základní stavební jednotkou kostí a hraje rovněž nezastupitelnou roli v prevenci této choroby, upozorňuje odborný server osteoporóza.cz.

Vápník je obsažen nejen ve všech mléčných výrobcích, tedy v sýrech, tvarohu, jogurtech a samozřejmě v mléku, ale také v oříšcích, vejcích, brokolici nebo v čočce.

Doporučené denní množství je 800 miligramů, což je asi 200 gramů vařené brokolice.

Několik kilo ročně

Kalcium pomáhá i k tomu, aby se uložilo méně energie do tukových zásob, vědci zmiňují i jeho význam při prevenci rakoviny tlustého střeva.

Při správném příjmu vápníku je možné bez dalších diet a cvičení zhubnout až několik kilogramů. "To platí zejména pro ženy ve středním věku, které jsou osteoporózou ohroženy nejvíce," uvádí osteoporóza.cz.

Tato fakta potvrzuje i nedávno publikovaná studie v prestižním periodiku Lancet, která dokazuje, že při zvýšení denního příjmu vápníku ze 400 na 1 000 mg účastníci studie zhubli během jednoho roku v průměru téměř pět kilogramů.

Jak je to vlastně možné? Zvýšená dávka tohoto prvku ve stravě způsobí, že si organismus uloží méně energie do tukových zásob a více energie vydá ve formě tepla. Navíc dochází i ke změně v trávení tuků, protože jejich odbourávání vzroste a novotvorba naopak poklesne. To vede ke zmenšení objemu tělesných tuků a ke kýženému efektu hubnutí.

Pomoc, jak přežít

Toto působení vápníku je vlastně pozůstatek mechanismu, který umožňoval lidem v prehistorických dobách přežít. Tehdy byla jejich strava mnohem bohatší na vápník. Lidské geny si to stále pamatují.

"Jsou zvyklé na jídelníček, který obsahoval téměř dvakrát tolik kalcia než ten náš a také více bílkovin, vlákniny a méně tuku," řekla doktorka Lenka Braunerová.

Nedostatkem vápníku trpěli lidé pouze tehdy, když neměli dost jídla, tělo pak automaticky snížilo spotřebu energie. Podobně reaguje i dnes. "Původně výhodný ochranný mechanismus může přispívat ke zvýšení váhy," potvrdila Braunerová.

Prevence rakoviny

Podle několik let starého výzkumu, který provedla Kristin Wallaceová z Dartmouth Medical School v New Hampshiru, vápník pomáhá také jako prevence rakoviny tlustého střeva. Kalcium totiž může chránit před polypy tlustého střeva, z nichž se nejčastěji vyvíjejí zhoubné nádory.

Aby se snížilo riziko vzniku rakoviny, měli by podle lékařů lidé s polypy užívat vápníkové doplňky čtyři roky. Vědci rovněž zjistili, že diety bohaté na vlákninu a chudé na tuky zvýrazňují prospěšný účinek kalcia.

Nejlepší prevencí vzniku rakoviny je zdravá strava s minimem živočišných tuků, dostatek pohybu a po padesátce pravidelné kontroly u lékaře.

Autoři:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Jsou smutní, mrzutí a znudění. Proč muži na dovolené tak trpí?

ilustrační snímek

Těší se domů. Poslední den neříkají: „To je škoda, že to tak uteklo.“ Říkají: „Konečně!“ Je to tak, muži neradi jezdí...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

Vypadám mladě díky meditacím, říká čtyřiašedesátiletá žena

Angela Paulová

Angelu Paulovou (64) původem z Velké Británie lidé často zahlcují otázkami na její vzhled. Myslí si, že podstupuje...

Ladný tanec, nebo bojové umění? Díky tai-či najdete energii i klid

ilustrační snímek

Určitě jste je už někde viděli. Lidi, kteří se ráno scházejí v parku a společně cvičí. Vypadá to trochu jako ladný...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Advantage Consulting, s.r.o.
HR SENIOR V CENTRU PLZNĚ!

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 65 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz