Jak si po třicítce zrychlit metabolismus? Pijte čaj a ztlumte topení

  • 23
Někdy po třicátém roce věku se náš metabolismus začne měnit. Tuky i sacharidy spalujeme pomaleji, kila nabraná přes zimu už na jaře tak lehko neshazujeme. To všechno je úplně normální. A dobrá zpráva je, že tělo můžeme sami trochu popohnat. Pomůže i pár malých změn v životním stylu.
Ilustrační snímek

1. Ztlumte doma topení

Už několik vědeckých studií naznačilo, že nižší teploty – hlavně během spánku – přispívají ke změnám v tukové tkáni. Roste podíl hnědé tkáně, která je velmi prokrvená a má za úkol nás zahřívat, a naopak se spaluje ta bílá, která se jinak ukládá a může vést i k obezitě.

Jeden takový experiment provedli na americké Virginia Commonwealth University. Skupinu dospělých mužů nechali měsíc spát v „neutrální“ teplotě 24 stupňů Celsia, na další měsíc jim teplotu v ložnici snížili na 19 stupňů. Třetí měsíc byl opět neutrální a na poslední čtyři týdny se teplota zvýšila na celých 27 stupňů. Právě nejchladnější období se ukázalo jako nejzdravější, podíl hnědého tuku se u všech účastníků zvýšil téměř dvojnásobně.

Ilustrační snímek

2. Pijte zelený čaj

Tento zázrak mezi nápoji má celou řadu zdraví prospěšných účinků. Kromě jiného přispívá i k rychlejšímu spalování tuků. Obsahuje totiž antioxidanty katechiny, které játrům pomáhají rychleji a efektivněji přeměňovat tukové zásoby na energii. Vědecké studie navíc naznačují, že při hubnutí pomáhá hlavně jejich kombinace s kofeinem – a právě tu zelené čaje obsahují.

Skvělým zdrojem vlákniny je celozrnné pečivo a zelenina (ilustrační snímek)

3. Pečivo si nechte na večer

Platí to i pro další zdroje sacharidů včetně těstovin, brambor nebo třeba rýže. Už několik výzkumů naznačilo, že lidé, co si je dopřávají až před spaním, spalují rychleji, mají menší pocity hladu, a dokonce nižší hladinu cukru v krvi.

Že se tato úprava jídelníčku hodí zvlášť pro lidi s nadváhou, kteří chtějí shodit kila, ukázal půlroční experiment z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Podle jeho autorů se účastníkům, kteří jedli sacharidy až k večeři, změnilo vylučování tří hormonů spojených s pocity sytosti, hladu a s přibíráním na vaze – leptinu, ghrelinu a adiponektinu. Zrychlilo jim to metabolismus a zdravě zhubli.

Američané ho běžně pijí v limonádách, pro nás je glukózo-fruktózový sirup zatím...

4. Vynechte „dietní“ limonády

Může se zdát, že nápoje bez cukru jsou skvělé na hubnutí, ale ve skutečnosti jsou lepší volbou právě ty slazené cukrem. Naznačila to studie publikovaná v časopise Trends in Endocrinology & Metabolism, která porovnala starší výzkumy na toto téma. Nápoje s umělými sladidly prý časem změní způsob, jakým tělo reaguje na cukr; výsledkem může být větší chuť k jídlu i přibývání na váze. Nejlepší řešení? Vynechat sladké nápoje z jídelníčku úplně.

Ilustrační snímek

5. Dopřejte si dostatek spánku

Finští výzkumníci zpracovali data ze studie, která během patnácti let porovnávala zdravotní stav dospělých dvojčat. Zjistili, že pokud jedno z dvojčat spalo více než to druhé (a jinak se jejich životní styl výrazně nelišil), mělo obvykle méně břišního tuku. Rozdíl udělá i půlhodinka spánku. Nejvíc tuku se ovšem ukládá lidem, kteří jsou dlouhodobě spánkově deprivovaní.

Důvodů, proč to tak je, může být víc: nedostatek spánku může zamávat s celým metabolismem, zpomalit ho a zároveň dlouhodobě zvýšit chuť k jídlu. Nevyspalým lidem se také zvyšuje hladina stresového hormonu kortizolu a to zase vede tělo k tomu, aby si ukládalo větší zásobu tuku.

Ilustrační snímek

6. Jezte často lososa

Ryba, která nechybí v žádném žebříčku zdravých jídel, se chlubí obsahem „dobrých“ tuků, a navíc má protizánětlivý účinek, který prospívá hlavně štítné žláze. Předchází tak i intenzivnímu přibývání na váze, které bývá spojeno s její hypofunkcí. Samotné omega-3 mastné kyseliny pak svědčí metabolismu, signalizují totiž játrům, že mají spalovat rychleji.

Ilustrační snímek

7. Ztlumte obrazovky

Koukat v noci dlouho do mobilu nebo tabletu není zdravé nikdy. Ale když už to děláte, stojí za to si stáhnout aplikaci, která odfiltruje část světelného spektra, a večer ji vždy zapnout. Podle odborníků totiž LED zářivky v displejích mobilních telefonů brání produkci spánkového hormonu melatoninu a jeho nedostatek zase prokazatelně přispívá k pomalejšímu metabolismu.