Jak a co jíst zdravě. Poraďte se s nutriční terapeutkou Věrou Boháčovou

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Nutriční terapeutka Věra Boháčová

Zajímá vás, jaké potraviny jsou pro vás zdravé, jak je při nákupu vybírat, a jak správně připravit? Co by měl obsahovat váš zdravý nebo dietní jídelníček? Na tyto a další dotazy vám odpoví Věra Boháčová, DiS., nutriční terapeutka z Fóra zdravé výživy.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

dietní doporučení
Dobrý den ještě jednou, zapomněla jsem k předchozímu dotazu (viscerální tuk, operace) dodat, že je mi 23 let. Děkuji.
Adéla
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pokud je Vám 23 let, množství tělesného tuku by mělo být jistě pod 30 %, ale v tuto chvíli není směrodatné, protože Vám vůbec měření neměli dělat (viz má předchozí odpověď).
dietní doporučení
Dobrý den, měřím 170 cm a vážím 56 kg. Nechala jsem si změřit viscerální tuk u výživového stánku. Měla jsem hodnotu 29,9%. Paní se zděsila, že je to šíleně moc. Byla jsem před třemi měsíci na ženské operaci a užívám nyní hormonální léčbu. Mohu se zeptat na váš názor? Je to skutečně tak strašná hodnota? Může mít na to vliv ona operace a hormonální léčba? Děkuji.
Adéla
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, z informací, které uvádíte se domnívám, že měření u stánku, které jste absolvovala, nebylo měření viscerálního tuku, ale celkového množství tuku v těle (to jsou měření, která často právě na stáncích probíhají - většinou pomocí váhy nebo přístroje, který stisknete ve stoje oběma rukama). Měření viscerálního tuku je většinou součástí komplexnějšího vyšetření, u kterého je to hodnota jedna z mnoha. A k měření celkového tělesného tuku - tato měření jsou velmi orientační a hlavně za určitých podmínek se vůbec nedoporučují. Jedná se o stavy, kdy může být organizmus jinak zavodněn (a vyšetření tedy naprosto zkreslené), jako je těhotenství, menstruace, a například i Váš případ, tedy hormonální léčba. Pokud byla paní zděšená, měla ji napadnout otázka, jak je možné, že při své váze a výšce máte množství tuku na horní hranici (u žen se doporučuje hodnota obecně do 30 %, záleží ale na věku). Mě by napadly hormonální vlivy (viz výše), chyba přístroje nebo špatná technika měření. Každopádně bych nedělala z tohoto měření vůbec žádný závěr, neboť ve Vašem případně je toto měření naprosto nevhodné a výsledky zavádějící.  
dietní doporučení
Zdravím a mám těžkou otázku. Jsem diabetik na práškách a celiatik na bezlepkové dietě. Ráda bych cca 3kg ztloustla, jsem dost hubená. Poradíte?
Eva
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, otázka není těžká, odpověď ano. Tedy touto formou. Ideální by byla osobní konzultace s nutričním terapeutem. Poradnu (nebo alespoň nutričního terapeuta) najdete v každé větší nemocnici, existují i velice kvalifikované poradny mimo ně. Pokud doplníte svůj dotaz o město, kde bydlíte, pokusím se Vám doporučit poradnu v blízkosti (nebo kontaktujte naši on-line poradnu na www.fzv.cz). Je důležité vzít v úvahu nejen Vaše onemocnění, ale také stravovací návyky, denní režim apod. Konkrétní odpověď Vám, bohužel, touto cestou poskytnout nemohu. 
dietní doporučení
Dobrý den, poslední dobou mě často pálí žáha. Které potraviny bych měla z jídelníčku vypustit, abych tomuto problému mohla předejít? Děkuji za odpověď.
Veronika
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, není to pouze o výběru potravinu, ale také o režimu stravování, životosprávě. Vyhýbejte se velkým porcím jídla, jezte raději častěji, ale menší porce. Nedávejte si jídlo těsně před spaním (ideální je tak 3-4 hodiny před ulehnutím a na spaní si zkuste dát hlavu trochu výše). Jezte v sedě, v klidu. Dbejte na to, aby Vás při jídle např. netlačil pásek. Z potravin a pokrmů se vyhýbejte příliš pikantním a smaženým jídlům, z nápojů jsou nevhodné perlivé a alkohol, kávu (pokud pijete), nepijte nalačno a lépe s mlékem. Pokud by Vaše obtíže přetrvávaly, doporučuji konzultaci s lékařem.
dietní doporučení
Dobrý den . Je mi 60 let , mám 165 cm a vážím 82 kg . Mám menší potíže s klouby a zády . Chodím na lehké cvičení 2 x týdně a snažím se chodit co mi klouby dovolí . Ráda bych zhubla alespoň 5 kg. Můžete mi poradit jak se stravovat ? Za výživové poradce jsem zaplatila 6.000 .- Kč a nebylo to k ničemu . Děkuji !
Hana
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, je velice těžké poradit Vám bez znalosti Vašeho celkového aktuálního zdravotního stavu, současného stravování a podrobností k pohybovým aktivitám. Uvádím proto alespoň něco obecných zásad, které by Vám mohly pomoci: Jezte co nejvíce pravidelně, nevynechávejte snídani, poslední jídlo si dejte tak 4 hodinky před spaním. Zaměřte se na vyvážená lehčí jídla, jejich součástí bude nejčastěji porce zeleniny (případně ovoce), kvalitní zdroj bílkovin (libové maso, kvalitní šunka, vejce, mléčný výrobek) a zdroj sacharidů (veškeré přílohy vč. pečiva, ideálně v celozrnné variantě), trochu kvalitního tuku (ideálně rostlinného). Před pohybovou aktivitou (tak 45 minut) si dejte lehkou svačinku v podobě např. müsli tyčinky bez polevy (nebo kousku pečiva s něčím, lehkého jogurtu) + kousku ovoce. Po cvičení doplňujete jen tekutiny (ideálně neslazené). Následné jídlo (cca hodinu po aktivitě) by mělo mít zeleninový základ s trochou tuku a zdroj kvalitních bílkovin viz výše. Chůze je prima, jen (pokud je to možné) vybírejte "přírodní" terén místo asfaltového a betonového povrchu, zejména, pokud se snažíte chodit více, aby klouby a záda netrpěly. Důležitá je také kvalitní obuv. chůze je efektivnější trochu svižnější, tak abyste se lehce zadýchala a zčervenaly Vám tváře, samozřejmě, pokud je to možné. Pokud ne, nevadí, každý pohyb se počítá a chůze může být i pro hubnutí dostačující.
dietní doporučení
Dobrý den, jsem postižená ochrnuly mi nohy a proto se nemohu hýbat.Chtěla bych se Vás zeptat jestli můžu zabránit obezitě i na vozíčku.Je mi 13 a měřím 162cm a vážím 79 kg. Je toto obezita? Děkuji Vám za ODPOVĚĎ
To byste chtěli vědět
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, Tvoje váha je o něco vyšší než by měla být. Doporučila bych Ti obrátit se na Poradenské centrum Výživa dětí (specializuje se na poradenství od 3 do 18 let). Pokud vyplníš a zašleš dotazník svých stravovacích zvyklostí, nutriční terapeutky Tvůj jídelníček zhodnotí a doporučí případné úpravy. Poradenské centrum můžeš kontaktovat buď na bezplatnoé infolince 800 230 000 nebo přes web www.vyzivadeti.cz.
dietní doporučení
Dobrý den, trpím alaktázií - nesmím žádné mléčné výrobky, inkompetencí kardie a beru na vše dost léků (Původně před 3 lety jsem byla byla špatně diagnostikovaná na celiakii bez správných testů). Na kontrolní testy celiakie jdu na konci září. Už nevím, jak se mám stravovat, váha mi lítá nahoru dolů. Je mi neustále špatně. Prosím poraďte na koho bych se měla obrátit nebo kam se objednat na sestavení jídelníčku. Už jsem do vše diet nastrkala mnoho peněz a nevím jak dál. Připadám si jak blázen. Předem Vám děkuji za odpověď.
Andrea Š.
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, Váš jídelníček bych Vám doporučila konzultovat v poradně nutričních terapeutů, kterou najdete v každé větší nemocnici, případně se můžete obrátit i na jiné výživové (nutriční) poradny, ve které dávají rady nutriční terapeuti, případně lékaři-specialisté.
dietní doporučení
Dobrý den, prosím poraďte. Jsem po embolii a beru warfarin na ředění krve. Před tímto "úrazem" jsem se živila hodně ovocem a zeleninou, kterou teď podle doporučení lékařů nemám jíst. Ráda bych pokračovala v hubnutí,ale nevím si rady,jak se vlastně živit.
Warfarin a strava
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, Váš dotaz bych Vám doporučila konzultovat s nutričními terapeuty v některé z výživových poraden (najdete je v každé větší nemocnici). Při užívání warfarinu není cílem vyloučit ovoce a zeleninu, abyste vitaminu K měla co nejmémě, ale s ohledem na množství warfarinu udžovat stálou hladinu vitaminu K, kterou je možné stanovit rozborem jídelníčku. Tedy zjednodušeně - warfarin by měl být nadávkován podle množství vitaminu K ve Vaší stravě a ten byste si měla udržovat. Pokud jde o hubnutí, tak nutriční terapeut ve zmíněné poradně Vám dokáže také poradit, jakým způsobem stravu, s ohledem na redukci tělesné hmotnosti, upravit.
dietní doporučení
Dobrý den, nevím, jestli mi můžete poradit s tímto dotazem, ale vhodnější poradnu jsem nenašla. Pro ročního syna kupuji bio maso (hovězí, kuřecí, jehněčí), které nakouskuji do igelit. pytlíků na porce a zamrazím. Jak dlouhou trvanlivost má takto uchované maso? Poměrně dlouho trvá, než jej vypotřebuji. Předem děkuji za odpověď.
Karolína
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, maso by Vám mělo vydržet několik měsíců, výhodnější je ho zabalit před zmrazením vakuově.
dietní doporučení
Dobrý den, Je mi 40, měřím 171 cm, vážím 74 kg, nevím jak vydržet nesnesitelnou chuť na jídlo všech chutí, v práce je to v pohodě, přijdu domů, začnu chystat večeři, svačiny do školy atd. a neudržim se, abych si taky nedala. Je nějaký fígl, jak to vydržet i odpoledne? Děkuji a přeji hezký den
Alena
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, bohužel nepíšete, jak vypadá Váš jídelníček v průběhu dne. Nezvladatelné chutě mohou mít řadu příčin. Je to např. nedostatečný jídelníček (jíte prostě málo), ale také jídelníček nevyvážený či špatně poskládaný. Ráno začněte snídaní a každé další jídlo si dejte pravidelně po cca 2,5-3 hodinách. Zabráníte tak přejídaní a tomu, že Vaše odpolední chutě se budou spojovat i s hladem (a to pak potřeba dvojnásob pevná vůle :-)). Pokud jsou Vaše chutě jednostranné (např. na sladké), v malém množství si tyto potraviny dopřejte občas i v průběhu dne. Snažte se, aby byl Váš jídelníček co možná nejpestřejší, každé denní jídlo doplňte ovocem nebo zeleninou. Zeleninu mějte nachystanou i na odpoledne. Důležité je také nepodceňovat pitný režim.
dietní doporučení
Dobrý den, přestala jsem kouřit (15.8.) a zatím jsem přibrala asi 2,5 kg - za měsíc. Nemyslím si, že by to bylo jenom kouřením, také jsme byli s manželem na dovolené, snažíme se o miminko, atd., asi je toho více. Měřím 164 cm a vážím 57,5kg, což mi přjde opravdu dost. Snažím se stravovat pravidelně, zdravě, ale občas "ujedu" - na čokoládě, chipsech, tučných sýrech. Co se týče shazování, vždycky jsem měla problém zbavit se "posledních" dvou tří kil ... :) Možná je to také tím, že jsem za poslední měsíc necvičila tak, jak jsem si představovala - předtím jsem chodila cvičit pilates - 2x týdně, chodila skoro pořád pěšky a v létě jsem si chodila i 2-3x týdně zaběhat. Můžete mi, prosím, poradit? Děkuji za odpověď.
Irena
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, moc chválím zanechání kouření a držím palce na pevnou vůli. Mírné zvýšení váhy (do 4 kg) může být opravdu způsobeno tím, že jste přestala kouřit - kouření, resp. nikotin, způsobuje vyšší výdej energie. Samozřejmě Vámi popisované události k tomu mohly také přispět. Vaše hmotnost ale určitě není vysoká (dle BMI - indexu tělesné hmotnosti - je naprosto v normě). Moje doporučení zní: jezte i nadále pravidelně, snažte se, aby byl Váš jídelníček co nejpestřejší (občasnými "hříchy" si nelamte hlavu) a obnovte tradici pravidelného pohybu.
dietní doporučení
je mi 15 a vážím jenom 45kg nevím jak bych měla zhubnout poradte mi zatim aHoJ
Cikinka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Ahoj, hubnutí pomocí diety v Tvém věku většinou není řešením. Pro svůj růst a vývoj potřebuješ dostatek energie a důležitých látek, jejichž množství by mohl být při dietě problém. Jedná se spíše o úpravu životosprávy zahrnující pravidelnou pestrou stravu a dostatek pohybu. Doporučila bych Ti obrátit se na Poradenské centrum Výživa dětí (zabývá se stravou od 3 do 18 let), kde si můžeš nechat zhodnotit jídelníček (prostřednictvím vyplněného dotazníku) a nutriční terapeutka Ti doporučí, co by šlo upravit. K dispozici mají také odborníka na sportování. Poradenské centrum můžeš kontaktovat buď na webových stránkách www.vyzivadeti.cz nebo na infolice 800 230 000. Všechny služby poradenského centra jsou zdarma.
dietní doporučení
Dobrý den chci se zeptat, všude se uvádí, že večeře by měla být 3-4hod. před spaním a jíst po cvičení asi hodinu. Problém je, že chodím cvičit cirka kolem 18.30 - 19.00 a spát chodím kolem 22hod. Kolem 16hodiny jím ještě v práci, ale do nejist už do druhýho dne je dost dlouho a mám většinou hlad. Je nějaké řešení? Děkuji
Lucka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, po cvičení hlady trpět nemusíte. Hodinku po cvičení si malou porci jídla dejte - libový kousek masa, rybu nebo sýr doplněné zeleninou.
dietní doporučení
Pěkný den, prosím o radu ,držím dietu pro vysoký cholesterol.. ale jednou jsem zhřešila kousek narozeninového dortu ! Pokazila jsem vše ?Děkuji za odpověd' !
Jitka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, nic jste nepokazila :-) jednorázové "zhřešení" nemá na hladinu cholesterolu v krvi, jehož hodnota je poměrně stálá, žádný vliv. Pokud byste slavila několik týdnů, to už by vliv mít mohlo. Nicméně to neznamená, že dodržování zásad diety není důležité. Zcela zásadní vliv na hladinu cholesterolu má přitom složení tuků v jídelníčku - měla byste vybírat kvalitní rostlinné oleje a výrobky z nich vyrobené např. margaríny, dále tuky z ryb, ořechy a semínka. Tyto potraviny jsou zdrojem tzv. dobrých tuků (resp. nenasycených mastných kyselin), které podporují snižování cholesterolu. Některé z nich jsou navíc esenciální, tedy takové, které si náš organizmus neumí vytvořit sám a musíme je proto pravidelně dodávat stravou. Vyhýbejte se tukům, které obsahují nasycené mastné kyseliny (máslo, sádlo, slanina, tučné maso, tučné mléčné výrobky, uzeniny), které zvyšují hladinu cholesterolu. Týká se to i sladkostí. Pokud máte optimální váhu, sladkého se zříkat nemusíte, jen místo máslových dortů volte raději ovocné, kvalitní čokoládu s vysokým podílem kakaa nebo musli tyčinky bez polevy.
dietní doporučení
Dobrý den, když zadávám jídlo třeba do e-kalkulačky, abych si vypočítala energetický příjem, nevím zda váha rýže (těstovin, zeleniny, atd.) má být před uvařením a nebo ji mám vážit až po uvaření. Děkuji za odpověď.
Lenka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, je jedno, jak si budete hodnoty sledovat. V E-kalkulačce na www.ekalkulacka.cz jsou hodnoty u Vámi zmiňovaných potravin uvedené v syrovém stavu. Najdete je tam ale i po úpravě, a to v kategorii "Hotová jídla". Pravdou je, že za vhodnější považuji uvádění hodnot v syrovém stavu - můžete zadat jednotlivé položky syrových potravin přesně tak, jak je do pokrmů používáte právě Vy. A můžeme říci, že nutriční za výsledné hodnoty pokrmu můžeme považovat součet hodnot vstupních surovin (samozřejmě za předpokladu, že sníme celou porci ze surovin připravenou).
dietní doporučení
Dobrý den, má otázka směřuje na vhodný stravovací režim při inzulinové rezistenci. Je vhodné řídit se pouze glykemickým indexem, nebo je třeba zohlednit i tzv. inzulinový index potravin. Případně pokud mi můžete poradit jakým jiným způsobem než pohybovou aktivitou lze zvýšit inzulinovou senzitivitu. Děkuji
Renata
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
dobrý den, kromě výše uvedených faktorů má vliv na inzulinovou rezistenci také tělesná hmostnot (při snížení hmotnosti v případě obezity a nadváhy, se inzulinová senzitivita zvyšuje). Svou roli může sehrát také složení tuku ve Vašem jídelníčku. Velké množství tzv. špatných tuků může inzulinovou rezistenci zvyšovat. Jedná se zejména o tuky živočišného původu a tuky v některých sušenkách, zmrzlinách a jemném pečivu, který obsahuje velké množství škodlivých transmstných kyselin. Převahu tuků ve stravě (2/3) by měly mít tzv. dobré tuky s obsahem prospěšných nenasycených mastných kyselin, z nich některé jsou navíc esenciální, tedy takové, které musíme pravidelně dodávat stravou, protože si je náš organizmus neumí vytvořit sám. Dobré tuky najdeme zejeména v rostlinných olejích a výrobcích z nich vyrobených např. margarínech a dále v tucích ryb, ořeších a semínkách.
dietní doporučení
Dobrý den, je mi 17 let a mám 170 cm a 50 kg.Na svou výšku bych potřebovala přibrat alespon 5 kilo. Bohužel se mi to nedaří Už přes rok jsem na této váze.Jím pravidlně 5x denně a snažím se, aby moje strava obsahovala vše potřebné. Posiluji. Nežiji zase ve větším stresu. Napadlo mě, jestli je možne, že je to dědičné. Z matčiny strany jsou spíše štíhljší postavy. Ale ne tak závratně jako já. Dost mě to trápí. Prosím, poraďtě jak mohu přibrat. Děkuji
K.
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučila bych Vám kontaktovat Poradenstké centrum výživa dětí, které se zabývá stravou od 3 do 18 let. Přes stravovací dotazník na www.vyzivadeti.cz si můžete nechat zhodnotit svůj stávající jídelníček a zkušené nutriční terapeutky Vám poradí jeho úpravu, a to i v případě, že potřebujete přibrat. Nutriční terapeutky poradenského centra můžete kontaktovat také telefonicky na bezplatné infolince 800 230 000.
dietní doporučení
Dobrý den, měřím 175 cm a vážím 55 kg, potřebovala bych trošku přibrat, co byste mi poradila? Mým hlavním problémem je nepravidelná pracovní doba a nepravidelný spánek, čímž pádem i nepravidelná strava.Sportuji Pclass 2x týdně a volejbal 1x týdně + cca 60 min intenzivní chůze 3-4x týdně (cesta do práce). K tomu sezonní sporty - kolo, plavání, inlajny, lyže... Stravuji se víceméně dle zásad zdravé výživy, jím poměrně často a vydatně, jen nejím moc mléčných výrobků ( hůře je trávím), bílkovinu nahrazuji sojovými výrobky. Pitný režim dodržuji dostatečně. Pokud vynechám pravidelný pohyb (nemoc, práce) a přiberu na váze, projeví se to pouze v partii břicha, kde se mi zvětší "pneumatika". Prosím o nějaký obecný náhled. Děkuji
Petra
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, z informací, které jste uvedla, může "problém" s Vaší váhou souviset s nedostatečným příjmem energie - tedy nepoměrem mezi příjem a výdejem. Zvýšená pohybová aktivita vyžaduje i větší příjem energie. I strava častá a vydatná nemusí stačit. Doporučila bych Vám kontaktovat bezplatnou Informační linku zdravého životního stylu 800 175 324, kde můžete s nutriční terapeutkou podrobněji Vaši situaci probrat a získat tak od ní konkrétnější doporučení. Pokud jste tak již neučinila, doporučila bych Vám vyzkoušet zařadit do jídelníčku zakysané mléčné výrobky, které jsou obvykle nejlépe snášeny, a to i v případech snížené tolerance mléka případně dalších mléčných výrobků.
dietní doporučení
Dobrý den, mám opačný problém, jak přibrat?? B12 nezabírají, pangamin také ne, jídlo jím tak 5x denně a opravdu ručička se nehne. Co druhý den 0,5 hodinka na rotopedu. Opravdu jsem zoufalá protože jsem kost a kůže. Ještě jsem přemýšlela, že si koupím Geiner proteinový doplněk stravy. Děkuji za tipy. 27,158,40kg
Lenka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, ideální by bylo, poradit se osobně v nutriční poradně, kde by Vám na základě Vašeho jídelníčku doporučili konkrétní úpravy. Pravidelná strava je naprosto v pořádku, zkuste lehce zvětšit porci jídla (zeleninu, maso, ovoce, přílohy), ale ne tak, abyste se přejídala. Pravidelný pohyb, třeba ve formě jízdy na rotopedu je prima, ale raději jezděte pomaleji a se zátěží (takový způsob podporuje růst svalové hmoty, rychlé otáčky bez zátěže jsou zase vhodné na hubnutí), případně se můžete ve sportovním centru poradit s trenéry o dalších vhodných pohybových aktivitách. Pokud by se Vám stravou nedařilo váhu zvýšit, je možné také zařadit do jídelníčku doplnění - např. tzv. nutridrinky, které je možné koupit v lékárně. Jeden drink obsahuje tolik energie a důležitých látek, jako polovina plnohodnotného jídla.
dietní doporučení
Dobrý den, můj problém s váhou je dlouhodobější. Za posledních pět let jsem přibrala 20 kg, za poslední rok z toho 10 kg. Nyní tedy ve svém věku 25 let s výškou 163 cm vážím 75 kg. O zhubnutí jsem se snažila jak upravením jídelníčku, tak i pohybem. Nechci držet žádné diety, chci mít zdravý jídelníček. Ráda bych svůj jídelníček upravila tak, aby bylo možné ho tak mít už na stálo, nejen v době diety. Ráda bych se zeptala, na koho se mám obrátit, zda na lékaře nebo jiného odborníka, aby mě vyšetřil a zjistil, co mi pomůže zhubnout a hlavně už nepřibrat. Předem děkuji za odpověď
Kateřina
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, Nejlepší by bylo navštívit přímo nutričního terapeuta. Toho najdete ve výživových poradnách v každé větší nemocnici. Dokáže zhodnotit Váš jídelníček a zohlednit i Váš životní styl a zdravotní stav a doporučit konkrétní úpravy tak, aby to bylo nejen efektivní, ale také dlouhodobě udržitelné.
dietní doporučení
Dobrý den, zajímá mě, jak se pozná jestli je v těle zadržovaná voda.Když ano, jakým způsobem se dá odvodnit? Děkuji za odpověď.
Radana
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, zadržování vody v těle se projevuje zejména otoky, které jsou přímo viditelné nebo se mohou poznat i pohmatem na kůži (jestliže se kůže po stlačení na určitém místě hned zpátky nevyrovná). Při nejistotě je lepší navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Příčin může být celá řada včetně změněné funkce ledvin. Dle příčiny je pak třeba upravit i jídelníček, zejména co do mnosžtví sodíku, draslíku, případně vápníků ve stravě. v některých případech (např. při onemocnění ledvin) je navíc třeba upravit mnosžtví přijatých tekutin.
dietní doporučení
Dobrý den,poradíte mi jak se stravovat,když trpím velkým nadýmáním?
Dušan
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučila bych Vám konzumovat pravidelně probitické kultury - najdete je např. v některých jogurtech, jogurtových nápojích a zaměřit se na omezení nadýmavých potravin. Z ovoce to jsou zejména hrušky, ze zeleniny nejčastejí zelí, kapusta, velké množství květáku či hrášku, salátová okurka, paprika. Hodně nadýmavé jsou také luštěniny, nadýmavost můžete snížit tím, že je budete vařit v jimé vodě, než v té, ve které se namáčely, při vaření přidáte bylinky, jako je např. bazalka či saturejka, po uvaření je rozemelete a doplníte něčím kyselým.
dietní doporučení
Hezké poledne. Již 1/2 roku držím bezlepkovou dietu. Taky nejím maso, jím pouze ryby. Sýry můžu jen lehké s minimem tuku. Prosím potřebovala bych poradit co jíst, abych neztratila svalovou hmotu. Děkuji Marta
Marta
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, důležité je, aby Vaše strava byla co nejpestřejší s dostatkem bílkovin (z živočišných je pravidelná konzumace ryb a sýrů, případně dalších mléčných výrobků s ohledem na bezlepkovou dietu, dostačující). Na udržení a budování svalové hmoty má velký podíl také pravidelná pohybová aktivita, nejlépe každodenní.
dietní doporučení
Dobrý den, je mi 25 let, měřím 179 cm a vážím 65 kg. Pravidelně sportuju - florbal, fotbal, cyklistika. Chtěl bych přibrat, ale nevím jak na to. Snažím se pravidelně jíst, ale ne vždy se mi to daří. Můžete mi poradit jakou stravu bych měl zvolit? Jako muž žijící sám si moc nepotrpím na nějaké dlouhé připravování složitých jídel. Můžete mi poradit něco jednoduchého? Děkuji
Lukáš Dohnal
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, úpravy jídelníčku je důležité doporučovat v souvislosti s jídelníčkem stávajícím, který bohužel neznám. Doporučila bych Vám konzultaci s nutričním terapeutem v některé z výživových poraden (najdete je např. v každé větší nemocnici). Nechat si sestavit jídelníček můžete také prostřednictvím programu Hoďte se do formy na www.ekalkulacka.cz. Po zaregistrování, zadání základních údajů o Vás, vyplněním Vašeho běžného jídelníčku za tři dny a doplněním Vašich pohybových aktivit Vám program sestaví tréningový plán pro zvyšování tělesné hmotnosti (s důrazem na nárůst svalové hmoty). V plánu budete mít také příklad celodenního jídelníčku včetně hodnot, kterých by měl dosahovat.
dietní doporučení
Dobrý den, zaznamenala jsem tu dotaz ohledně absence pocitu žízně. Já mám v poslední době opačný problém, pocit žízně mám neustále. Piji pouze čistou vodu z kohoutku, a to hodně, ale pocit žízně nemizí (ani po bezprostředním vypití např. 3 půllitrů čisté vody). Je to velice nepříjemný pocit. Může to být způsobené např. dietní chybou?
Pavla
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pokud pijete průběžně po celý den a pijete dostatečně a zároveň jíte pořád stejně (a ve Vašem stravovacím a pohybovém režimu se nic nezměnilo), pak bych neviděla problém v dietní chybě. Zkuste ješte vodu kombinovat např. s čaji nebo ředěnými 100% džusy. Pokud by pocit žízně přetrvával, doporučila bych navštívit Vašeho ošetřujícího lékaře, aby se zaměřil na příčinu žízně, která může být projevem onemocnění (např. cukrovky).
dietní doporučení
Dobrý den, už asi dva roky dodržuji dietu s minimem sacharidů (bez sladkostí, pečiva a příloh). Plánuji částečně vrátit celozrnné pečivo, rýži a podobně do jídelníčku, ale obávám se, že prudce přiberu. Neměla byste radu, jakým tempem a v jakém množství s těmito potravinami zase začít?
Zet
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, rozšiřovat jídelníček doporučuji pozvolna, po malém mnosžtví, aby nedošlo k příliš velkému "energetickému skoku". Obecně můžeme říci, že jídelníček je stálý, pokud nedochází k výkyvům hodnot (energie, bílkoviny, sacharidy, tuky) mezi jednotlivými dny většímu než 5 %. Zvýšený příjem energie ze znovu zařazených sacharidových potravin můžete vykompenzovat také zvýšenou pohybovou aktivitou.
dietní doporučení
Dobrý den, mám velice ráda mléčné výrobky, především sýry. Chtěla bych se zeptat, které konkrétní druhy jsou vhodné (méně tučné) ke konzumaci a zda by se měla jíst např. lučina, gervais a cottage (ty mi velice chutnají). Popř. do jakého množství obsahu tuků je výrobek vhodný a jaká je doporučené denní množství. Děkuju.
H.
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, nejvhodnější jsou sýry tvrdé a čerstvé (např. ty, které zmiňujete). Vhodné je vybírat méně tučné varianty (zhruba do 30 % tuku v sušině), protože zvýšený příjem tučnějších sýru s sebou přináší i zvýšené množství živočišných tuků které nepatří mezi ty, které bychom měly v jídelníčku preferovat. Množství je individuální a záleží na konkrétní denní energetické hodnotě stravy. Zkuste si svůj jídelníček i se svými oblíbenými sýry propočítat v E-kalkulačce na www.ekalkulacka.cz. Program Vám nejen spočítá nutriční hodnoty (energie, bílkoviny, sacharidy, tuky, cholesterol), ale porovná také s hodnotami doporučenými. V souvislosti s konzumací sýrů si všímejte v hodnotách zejména bílkovin a tuků.
dietní doporučení
Dobrý den, poradila byste mi jak se donutit pít? Stačí mi sklenička denně a to vím, že je opravdu málo. Nemám ale pocit žízně a když se nutím pít, tak se mi to vrací zpět. Děkuji za odpověď.
Petra
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, zanedbáváte-li pitný režim, postupně vymizí i pocit žízně, nicméně dostatek tekutin je pro naše zdraví naprosto nezbytný. Nepíšete, zda se Vám vrací všechny tekutiny nebo jen některé. Pokud by problém přetrvával, doporučila bych kontaktovat Vašeho ošetřujícího lékaře a potíže probrat s ním. Jinak, organizmu nepomůže vypití velkého množstvít tekutin najednou a pak několik hodin nic. Upíjejte tedy po několika doušcích třeba kažkou půl hodinu. Mějte na stole neustále láhev s vodou nebo konvičku uvařeného čaje. Snažte se vyzkoušet i různé druhy tekutin.
dietní doporučení
Mám dotaz je mi 35 let a potřebuji zhubnout asi 8 kg, myslím, že se nepřejídám, ale po porodu mi zůstalo nějaké to kilo navíc, něco už šlo dolů, ale teď se to nějak nehýbe. Děkuji za odpověď.
Lenka 1
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, důležité je, zda ještě kojíte nebo ne. Při kojení by totiž nemělo docházet k velkým výkyvům hmotnosti, mohlo by to mít negativní vliv na tvorbu a složení mléka. S redukcí hmotnosti je tedy vhodné začít až po ukončení kojení. Pokud ještě kojíte, doporučila bych Vám jíst pravidelně menší dávky jídla a častěji, jíst hodně pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny, mléka a mléčných výrobků (spíše méně tučných), kvalitního libového masa (včetně ryb). důležité jsou i tuky, převahu by měly tvořit kvalitní rostlinné tuky (oleje, margaríny). Velice důležitý je také dostatečný pitný režim. Snažte se mít také pravidelnou pohybovou aktivitu (při kojení ne příliš intenzivní), stačí svižnější procházky s kočárkem :-)
dietní doporučení
Dobry den je mi 15let , merim 170cm a vazim 61kg . Presto bych alespon tak ta 3-4kila zhubla .. Nejim sladkosti , uzeniny , slane pochutiny , nepiji sladke limonady , sladim medem nebo um. sladidly , jim celozr.pecivo , polotuc.mlec.vyrobky , kvalit.sunku , cerealie , vejce atpod.Muj jidelnicek vypada takto: rano musli s mlekem , dopol. musli tycka nebo ovoce , obed ve skolni jidelne , odpoledne zelenina ci ovoce,vecer pecivo s bilkovinou (syr , vejce , sunka ,...)doplnene zeleninou. Denne mam vice nez 30min tance nebo powerjogu nebo turistiku a 3xtydne posilovani celeho tela . Stale se mi nedari zhubnout , muj cil je tak 58kg . Co delam spatne , pripadne prosim o ukazku jidelnicku . Dekuji moc Hor.marketa
Markéta Horníčková
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučila bych Vám jídelníček i pohybové aktivity zkonzultovat s kolegyněmi Poradenského centra Výživa dětí, které se specializují na stravu od 3 do 18ti let. Navíc mají v týmu také odborníka na sport a výživu, který Vám může poradit i s vhodným pohybem. Najdete je buď na webu www.vyzivadeti.cz nebo bezplatné infolince 800 230 000.
dietní doporučení
Dobry den, jsem asi 2,5 mesice po porodu. Plne kojim. Zustaly mi asi 2 kg navic, nyni vsak zacinam zase pribirat. Zjevne je to zpusobeno slozenim stravy. Je nejaky "idealni" jidelnicek v dobe kojeni? Dekuji za odpoved.
Lenka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, menší výkyvy váhy jsou naprosto normální, navíc nepíšete, jak rychle přibíráte. Kolísání váhy třeba 2 kg v průběhu několika dní může být způsobeno např. metabolizmem tekutin. V tomto období je důležité také výrazně nehubnout - mohlo by to negativně ovlivnit tvorbu mléka. Vaše stava by měla být hlavně pravidelná (organizmus bude s přijatou energií dobře hospodařit a nebude mít potřebu si ji ukládat - v podobě tuku), hodně pestrá s dostatkem mléka mléčných výrobků, ovoce, zeleniny, kvalitního masa (a ryb), sacharidových potravin (brambory, celozrnné pečivo, rýže apod.) a kvalitních tuků (rostlinné oleje a výrobky z nich vyrobené např. margaríny). Velice důležitý je také dostatečný pitný režim.
dietní doporučení
Dobrý den, chtěl jsem se zaptat na stravu podle krevních skupin. Co sy o této variantě diety nebo řekněme zdravého stravování myslíte?
Aleš
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, naše strava by měla být především pestrá a vyvážená, aby obsahovala všechny důležité látky, a to ještě ve správném poměru. Navíc přizpůsobená našemu věku a aktuálnímu zdravotnímu stavu, našemu dennímu režimu. Pokud se někomu tohoto povede dosáhnout pomocí diety dle krevních skupin (o čemž nejsem přesvědčená), nechť ji dodržuje. Nicméně nemám k dispozici přesvědčivé důkazy o tom, že by existovaly nějaké výhody při dodržování určitého typu stravy při určité krevní skupině.
dietní doporučení
Dobrý den,už delší dobu se snažím udržovat si váhu,mám přibližně stejný počet kj na de a pravidelně denně cvičím,minulí měsíc jsem si každé ráno přidala půl hodinovou rozcvičku a trošku snížila příjem ebergie,k mému překvapení šla ,ale váha o 1,5 kila nahoru,poradítě prosím jak se dostat zpět?
Lenka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, "problém" může být ve cvičení. Pravidelná pohybová aktivita buduje svalovou hmotu, která je zhruba 7x těžší než tuk. Často proto váha není tím nejoptimálnějším ukazatelem pro hubnutí.
dietní doporučení
Dobrý den, pokud je metabolismus zpomalený díky častým dietám, jak se opět znormalizuje? A je pro tělo rozdíl mezi nevhodnou dietou, přikteré je hlad, a občasným půstem? Děkuji za odpověď.
Helen K.
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pomůže pravidelná pohybová aktivita a pestrá, pravidelná a vyvážená strava. Rozdíl mezi nevhodnou dietou s hladověním a občasným půstem rozhodně je. Zatímco první typ vede nejen k tomu, že nemusíme vůbec hubnout, ale pokud už hubneme, nemusí se jednat o tuk, ale např. o svalovou hmotu a tekutiny (záleží na složení a rozložení jídel). Takový způsob stravování navíc může vést i ke zdravotním problémům. občasný půst může být prospěšný, pokud se jedná o jednodenní záležitost, a to navíc pouze u toho, kdo má vyzkoušeno, že mu půst nečiní žádné problémy. současně je třeba dodržovat pitný režim. Místo půstu je možné zařadit (jednou týdně nebo jednou za 14 dní) tzv. odlehčovací den (zeleninový nebo ovocný), při kterém se konzumuje pouze ovoce či zelenina v množství cca 1-1,5 kg, za dodržení pravidelnosti v jídle a dostatečného pitného režimu.
dietní doporučení
Dobry den,nemohu se nikde dovedet,jestli obsah vitaminu skupiny B zalezi na tom?jestli jime kvasnice syrove nebo tepelne upravene? treba v pecivu ?pomazance ? Zalezi natom?jestlirozpustime kvasnice na panvi s olejem nebo bez oleje???Jak je to s vitaminy skupiny B v kvasnicich?A v susenych kvasnicich??? Dekuji. Vera
Vera Dohnalova
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, u některých vitaminů skupiny B záleží na tom, jestli je tepelně upravíte či nikoli. Tuk jako takový, vzledem, že se jedná o vitaminy rozpustné ve vodě, na jejich využití vliv nemá. Např. vitamin B1 se rozkádá stykem se sodou, uhličitanem amonným (tedy při pečení některých druhů pečiva), vitamin B2 je citlivý na světlo, B6 se ničí dlouhodějším varem. I tak jsou ale kvasnice velice kvalitním zdrojem vitaminů B. Sušené kvasnice obsahují (ve stejném množství jako čerstvé) více než dvojnásobné množství těchto vitaminů.
dietní doporučení
Dobrý den. Jakým potravinám a nápojům se mám vyhnout při začínající podagře? Děkuji.
Tony
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, důležitá je zejména pravidelná a vyvážená strava, rozdělená do pravidelných dávek, bez výkyvů (hladovění, přejídání). Pokud máte nadváhu je důležité zaměřit se také na pozvolné hubnutí (½, maximálně 1 kg týdně). Měl byste se zaměřit na snížení celkového množství tuku v jídelníčku, velice důležitý jejich výběr. Omezovat je třeba tuky s obsahem nasycených mastných kyselin (máslo, sádlo, slanina, ale také uzeniny, tučné maso a tučné mléčné výrobky) a preferovat tuky s obsahem nenasycených mastných kyselin (rostlinné oleje a výrobky z nich vyrobené např. margaríny). Dále je třeba omezit tzv. puriny ve stravě. Mezi nejvýznamnější zdroje purinů patří droždí, kaviár, jikry, vnitřnosti, z ryb slanečci a sardinky. Mezi důležité zásady patří také snížení spotřeby alkoholu, dodržování pitného režimu, jíst dostatek ovoce a zeleniny a omezení konzumace dráždivých látek jako jsou např. masa naložená v kořenících směsích, uzeniny, kořeněné, zrající a plísňové sýry, ostré koření, dále čokoláda, silné kakao a pikantní tučné saláty.
dietní doporučení
Dobrý den, je mi 16 let, hodně sportuji, aktivně delám karate, na trénincích strávím 8 hodin týdně a o víkendech chodím běhat, prakticky na nic jiného mi nezbývá čas a cítím velkou únavu. Měřím 176 cm a vážím 73 kg. Ráda bych trochu zhubla, ale nedaří se mi to. Myslím si, že na únavu může mít vliv strava. Jím běžnou stravu, nic speciálního. Mohla by jste mi poradit jak jíst, abych nebyla unavená a ještě trochu zhubla, tak 3 kg? Děkuji.
Eliška
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pohybu máte hodně a únava může značit špatně sestavenou stravu. Co se týká váhy, nemusí být ve Vašem případě směrodatná, při vysoké míře pohybové aktivity a větší svalové hmotě může být váha vyšší (svaly jsou asi 7x těžší než tuk). Doporučila bych Vám konzultovat svůj dotaz z odborníky poradenského centra Výživa dětí, které mají ve svém týmu i odborníka na sport a výživu. Kontaktovat je můžete buď prostřednictvím webu www.vyzivadeti.cz nebo na infolince 800 230 000.
dietní doporučení
Nevím co mám dělat, mám strašný hlad , myslím na jídlo pořád, prostě pořád, ale jíst nemůžu, protože pak je to celý tento kolotoč znova, Prosím Vás, poradíte mi? Děkuji Vám
Radka část 3
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, zavolejte na bezplatnou Informační linku zdravého životního stylu 800 175 324, nutriční terapeutka Vám poradí, kam se obrátit o pomoc.
dietní doporučení
Dobrý den, často mi otéká obličej. Může to být způsobeno stravou? Čím konkrétně? Děkuji, Petra
Petra
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, toto je otázka spíše na Vašeho ošetřujícího lékaře, co je příčinou Vašich obtíží. Pokud se prokáže např. alergie na některé potraviny, mohu pomoci s kokrétnějším doporučením.
dietní doporučení
Dobrý den, nevím, zda mi poradíte, ale zkusím to. Mám 3-týdenní dcerku a plně kojím, ale trápí nás hodně prdíky - tedy dcerku. Poradíte jakým potravinám bych se měla vyhnout? Prý nesmím zeleninu, ovoce, pečivo, žádné koření ani mléčné produkty, nevím, co potom vlastně mám jíst? Jak je to v případě vařené zeleniny? Děkuji moc
Slavka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, ukazuje se, že většina problému s nadýmaním miminek je způsobena technikou kojení. Pomáhá také delší sání z jednoho prsu (za začátku kojení je mléko hodně sladké a ve střevě může více působit nadýmaní, terpve po delším sání se uvolňuje tzv. mléko zadní, které tolik sacharidů neobsahuje), vyzkoušet můžete také kapky proti plynatosti pro kojence speciálně určené. Navíc Vaše strava by měla být hodně pestrá a vyloušit z ní zeleninu, pečivo a mléčné výrobky by bylo velkou chybou. Nicméně pro informaci Vám uvádím přehled nevíce nadýmavých potravin (i když se může jednat o záležitost velice individuální): z ovoce hrušky, ze zeleniny zelí, kapusta, květák, okurka, paprika, dále pak luštěniny a čerstvé kynuté pečivo.
dietní doporučení
dobry den, chtela bych vedet, jestli se muze pri prujmech popijet acidofilni mleko, kdy zse doporucuje pojidat doplnky lactobacilus, ktere jsou prece prirozene obsazeny v kyselych vyrobcich, a na druhou strabu se zakazuje pri prujmech uzivani mlecnych vyrobku? jak to teda je? nepomuze acidko navratit porusenou strevni floru, kdyz ji prujem nejvic drazdi? dekuji, prosim odeslete mi odpoved na hanitamex@gmail.com,? pokud ne, skusim vyhledat tady-hezky den
beruska
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, záleží na příčině průjmu. Obecně platí, že v období akutních průjmů je vhodné jíst převážně sacharidovou stravu (tedy omezit výrazně i tuky a mléčné výrobky) a poté zakysané mléčné výrobky konzumovat na podporu obnovy střevní mikroflóry.
dietní doporučení
dobry den.vazim 45 kg a merim 168 cm.mohla byste mi prosim poradit jak by mel vypadat muj jidelnicek abych si vahu udrzela.dekuji
pajinka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, neuvádíte sice věk, ale Vaše váha je, s ohledem na Vaši výšku hodně nízká. jídelníček doporučuji konzultovat s nutriční terapeutkou např. na bezplatné infolince 800 175 324.
dietní doporučení
dobry den, chtela jsem se zeptat, co se muze udelat s telem, ktere ma vapnik zvysen o 1200%?Mam velke zdr.problemy a chtela bych se zeptat co teda jist, aby se mnozstvi vapniku snizilo?Nebo aby se odplavil?dekuji
jana
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, dotazy doporučuji konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem, případně v nutriční poradně, kde Vám doporučí úpravu jídelníčku na základě Vaší diagnózy a příčiny vysokého procenta vápníku ve Vašem těle.
dietní doporučení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se dá zdravě ztloustnout pár kilo. Děkuji.
Ludmila
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučení by mělo vycházet z Vašeho součaného jídelníčku, aby zvýšit příjem energie tak, aby se nenarušila pestrost a vyváženost jídelníčku. Doporučila bych Vám osobní konzultaci v nuriční poradně (najdete ji v každé větší nemocnici).
dietní doporučení
Dobrý den, mám problém s nadýmáním. Můžete mi prosím poradit, jakým potravinám se vyhnout, příp. jaké kombinace potravin zvolit k obecně nadýmavým potravinám, abych neměla problémy. Slyšela jsem, že když se některé nadýmavé potraviny snědí s určitou jinou potravinou, tak se tento efekt utlumí. Děkuji
Lenka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, mezi nejvíce nadýmavé potraviny patří luštěniny, některé druhy ovoce a zeleniny a také čerstvé a kynuté pečivo. Luštěniny částečně zbavíte nadýmavosti, pokud je budete vařit v jiné vodě, než ve které se máčely a po uvaření je ještě mechanicky upravíte (např. pomelete, rozmixujete). Pomáhá také přidání např. majoránky. Z ovoce jsou nadýmavé zejména hrušky, ze zeleniny pak zelí, kapusta, květák, paprika, okurka. zároveň je ale důležité zachovat pestrost jídelníčku. Pokud by Vaše obtíže přetrvávaly dlouhodobě, doporučila bych Vám konzultaci s Vaším ošetřujícím lékařem.
dietní doporučení
Dobrý den, chtěla bych se optat, nevím na koho se obrátit, ale můj problém je v tom, že měřím 170 cm a vážím 50 kg, vím, že je to strašně málo, ale nedaří se mi nic přibrat, v jídle se nijak neomezuji, jím prostě to na co mám chuť a to i večer, snažím se dodržovat pět- šest porcí denně. Léčím se s hypofunkcí štítné žlázy, ale hodnoty hormonů mám již několik let stále v normě, takže beru minimální dávku léku na hypofunkci. Mám obavy z toho, že moje váha způsobila zamlklé těhotenství- dvakrát, ale hned na začátku těh. jsem vždy kilo- dvě přibrala. Jinak se na svou váhu cítím dobře, ale přibrat bych chtěla alespoň pět kilo, ale nevím jak. Jinak v mé stravě není káva ani alkohol a nekouřím. Při nočních směnách jím i ve tři ráno, což některé moje kolegyně nechápou. Prosím, poraďte mi na koho se obrátit, popřípadě nějaký přípravek, po kterým se přibírá. Všichni v rodině mají normální váhu a já osobně nikdy nedržela dietu. Děkuji moc za odpověď, přeji hezký den.
Karolína
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, nejlepší by bylo obrátit se na nutriční poradnu v místě Vašeho bydliště (najdete ji v každé větší nemocnici), ve které s Vámi nutriční terapeut pobere Váš jídelníček a doporučí konkrétní úpravy. Pokud by se nedařilo zvýšit příjem energie běžnou stravou, existují přípravky (např. Nutridrik), které se dají koupit v lékárně a jeden nápoj je nutričně vyvážený jako polovina plnohodnotného jídla. Nicméně osobní konzultaci s nutričním terapeutem bych jistě doporučila.
dietní doporučení
Jsem vegetarianka a muj tydenni nakup vypada asi takto a je zpravdla kazdy tyden stejny. Brokolice, avokado, mrkev [tu jim syrovou], salat, okuraka, rajcata, jablka, banany nebo hroznove vino [nebo podle toho co je v sezone] , orisky pistacie a kesu 250 g, celozrny chleb, 2 500g bio jogurty, syr platkovy, mussli. V tydnu jim vetsinou prilohu [ryze, testovina, brambory nebo cocka] se syrem a zeleninou nebo sendvic s okurkou a syrem a rajcetem. Polevky minimalne. Mrazenou zeleninu skoro nekupuju, jen vyjimecne hrasek a kukurici. Nejim vajicka, zadne maso, ani vnitrnosti. Take pestuju takove ty bio vyhonky, ktere jim jednou tydne. Obcas kupuju olej a sem tam maslo, ale to minimalne. Myslite, ze je muj jidelnicek vyvazeny? Popripade jak bych ho mohla zlepsit. PS: Jedinej muj prohresek jsou sladkosti na ktere mam casto chut. Dekuji mnohokrat za odpoved:]]]
Ella
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, z těchto informací nelze určit, zda je Váš jídelníček vyvážený, protože neznám množství jednotlivých potravin, které zkonzumujete, svou roli sehrává také věk, který neuvádíte. Je fajn, že jíte alepoň mléčné výrobky, které jsou (kromě masa a vajec) zdrojem důležitých bílkovin, které si organizmus neumí vytvářet sám. Zároveň jsou pro nás nejdůležitějším zdrojem vápníku. Pokud nejíte maso a vejce, je důležité hlídat si příjem vitaminu B12 a železa, které bývá u vegetariánů často nedostatkové. Píšete, že občas koupíte olej. Kvalitní tuky rostliného původu (zahrnout můžeme i oříšky) by měly být každodenní součástí jídelníču.
dietní doporučení
Zdravím, dnes u nás na náměstí probíhalo měření tělesného tuku, tlaku a chlesterolu v krvi. Naměřili mi 5.9mmol a to je prý mnoho. Ostatní ukazatele byly v úplně normě, jsem štíhlá, nekouřím,mám 31let. ani podle letáčků co mi dali nemám zas až tak¨špatnou životosprávu. Nepotrpím si na sladké.Možná jím trochu víc masa, jím každé maso a strídám to i když kuřecí jím nejvíc. Každý den piju vlákninu a jím hodně zeleniny. Chtěla bych se zeptat kde zjistím poměr LDH a HDL cholesterolu a jak mám cholesterol snížit když živočisné tuky prakticky nepoužívám a kupuji jen mléčné výrobky s nízkým obsahem tuků.Alkohol piju málo a nesladím. A taky za jak dlouho by se případná změna jídelníčku projevila v testech děkuji
Lenka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, o zjištění hodnot LDL a HDL můžete požádat svého praktického lékaře. Co se týká jídelníčku, neshledávám, z informací, které píšete, že by v něm bylo něco v rozporu se zásadami stravy pro snížení hladiny cholesterolu v krvi. Nicméně při návštěvě nutriční poradny by mohla nutriční terapeutka ve Vašem jídelníčku třeba najít ještě nějaký prostor pro zlepšení. Já bych Vám ještě doporučila zařadit do jídelníčku margarín obohacený rostlinnými steroly, o kterých bylo vědecky prokázáno, že snižují hladinu LDL cholesterolu. Na hladinu cholesterolu v krvi má vliv také pravidelná pohybová aktivita (v pozitivním slova smyslu) a dlouhodobý stres (negativní). Ke zvýšené hladině cholesterolu můžete mít také genetické dispozice. Úpravy jídelníčku se projeví na hladině cholesterolu v krvi v maximální míře cca do 3 měsíců.
dietní doporučení
Dobrý večer, potřebovala bych radu k přípravě jídel pro dietu při žloutence. Děkuji předem
Radka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, dieta při žloutence se řídí výsledky jaterních testů. Obecně můžeme říci, že strava e upravovaná na vodě (maso je možné opékat nasucho) a připravuje je se nejprve bez tuku, poté se přidává pozvolna malé množství tuku, ale až do hotového pokrmu, aby se zabránilo sebemenšímu přepálení tuku. Nepoužívá se ostré a dráždvé koření, strava by neměla být příliš horká ani ledová. Konkrétnější doporučen můžete získat nod nutriční terapeutky na bezplatné infolince 800 175 324.
dietní doporučení
Dobrý den, ráda bych zeptala zda energetické hodnoty, které se týkají masa (napr kuřecí prsa 460kJ/100gr) jsou vztaženy na syrový stav, nebo na "hotový". Díky
Lenka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, hodnota, kterou uvádíte vypadá spíše na stav syrový. Nicméně, záleží také na tom, jaké informace jsou uvedeny v tabulkách, ze kterých čerpáte. Většinou se však tyto potraviny uvádějí v syrovém stavu.