Genová a buněčná terapie zachraňují životy. Někdy stačí jediná dávka

Jsou vyvíjeny s cílem předcházet závažným onemocněním nebo je léčit. Genová i buněčná terapie dokážou pomoct mnohdy jen jedinou aplikací léku. U kterých nemocí pomáhají a jak fungují?

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Nová generace buněčných a genových terapií umožňuje pomáhat pacientům s dříve obtížně léčitelnými nebo nevyléčitelnými chorobami. „U genové a buněčné terapie nejde o běžné tabletky, jaké známe dosud,“ vysvětluje profesor Milan Macek, přednosta Ústavu biologie a lékařské genetiky 2. LF a FN Motol v Praze.

„Léčba je vyvinuta na míru konkrétnímu pacientovi, často z jeho vlastního biologického materiálu. Využívá geny a buňky pro přeprogramování těla tak, aby bojovalo s nemocí. Efekt léčby může být trvalý po podání jediné dávky.“ Využití obou typů terapií je široké a pomoci může například u nemocí krve a očí, u kardiovaskulárních i neurologických onemocnění a u některých typů nádorových nemocí.

„U běžných terapií využíváme k léčbě tablety, injekce nebo infúze, které mohou ztratit účinnost, jakmile je pacient přestane užívat. Pomáhají sice dlouhodobě zvládat projevy onemocnění, některé závažné choroby ale vyléčit neumějí. Buněčná a genová terapie fungují zcela odlišně. Zasahují do samotné příčiny vzniku onemocnění, tedy vadného genu nebo buněk. Mají tak potenciál tato onemocnění nejenom léčit, ale v některých případech i vyléčit,“ říká profesor Macek.

U velmi komplikovaných onemocnění je možností obě terapie kombinovat. Nová generace terapií se zaměřuje na genetická onemocnění i získané choroby, často velmi závažné, zvlášť na genetické a vzácné choroby. 

I když nejsou časté, nejsou ve skutečnosti ani tak vzácné, jak si podle názvu můžeme myslet. Některým zhruba z pěti až osmi tisíc vzácných onemocnění trpí ve světě miliony lidí a asi 80 procent těchto nemocí je geneticky podmíněno. Nové typy léčby dávají těmto pacientům velkou naději.

Jak to funguje

Cílem buněčné terapie je obnovit nebo pozměnit určitý soubor buněk v našem těle. Při terapii mohou být využívány buňky léčeného pacienta samotného nebo dárce. Mezi terapie s využitím dárcovských buněk patří například transplantace kostní dřeně u leukémie. Při této proceduře nejsou buňky od dárce nijak upraveny, dárcova dřeň musí proto splňovat určité parametry, aby byla s příjemcovou kompatibilní. Nové terapie také využívají vlastních buněk pacienta nebo buněk dárce, ty jsou však po odebrání upraveny v laboratoři, aby v těle splnily určitou léčebnou funkci.

Genová terapie léčí onemocnění prostřednictvím genů, a to několika způsoby: přidáním nového genu do buněk pacienta, nahrazením narušených genů nebo zablokováním nežádoucí aktivity určitých genů. Aby se nové upravené geny dostaly do buněk pacienta, využívají se speciální přenašeče, tzv. vektory. To jsou často viry zbavené vlastní aktivity, takže nemohou vyvolat žádná onemocnění. Použity jsou pouze jako schránka, která dopraví upravený gen do buněk pacienta. Nový fungující gen uvnitř buněk zajistí, že tělo dokáže správně tvořit bílkoviny potřebné pro vykonávání specifických funkcí.

Co je buňka a co gen

Buňky jsou základní stavební jednotkou živých organismů. Jsou ohraničeny membránou a vyplněny cytoplazmou, v níž „plave“ buněčné jádro. Uvnitř buněk dochází k různým chemickým reakcím v rámci buněčného metabolismu. Jejich stavba a funkce v mnohobuněčném organismu je velmi různorodá.

Geny jsou malé úseky DNA (deoxyribonukleová kyselina), které nesou genetickou informaci. Část z nich přináší i „návod“ pro tělo, jak si vyrábět bílkoviny. Jde o bílkoviny, které mají v těle nespočet úkolů, od role stavebních prvků po hlavní regulaci tělesných funkcí. „Geny nesou základní informace, které dědíme od našich rodičů,“ říká profesor Macek. „V některých situacích ale může docházet k mutacím, které pak způsobují onemocnění včetně vzácných. S těmi může nově pomáhat genová a buněčná terapie, která genetické defekty cíleně řeší.“

Autor:
  • Nejčtenější

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

15. června 2024

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem...

Dvojnásobná máma měla dvojitá ňadra, nepovedená plastika ji zohyzdila

11. června 2024  8:45

Sedmatřicetiletá Piper z Arkansasu si nadělila plastiku prsou poté, co se jí podařilo po porodu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Žena sdílí bizarní dietu, podařilo se jí extrémně rychle zhubnout

15. června 2024  12:23

Dvojnásobné devětatřicetileté matce Courtney Luna z Kalifornie se podařilo shodit pětadvacet kilo...

Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Své děti uživím sama, míní Hanychová

11. června 2024

Jde zvládnout péče o tři potomky se třemi různými tatínky? Jak zvládnout rodičovství a přitom...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ze zdrogovaných adolescentů se stávají agresivní zvířata, líčí primářka urgentu

14. června 2024

Premium Snila o profesi pediatričky. Už přes třináct let však Jitka Dissou jako primářka Oddělení dětského...

Do vzhledu investovala statisíce, dnes je nejžádanější ženou ve Skotsku

17. června 2024  14:30

Osmadvacetiletá Megan Thomsonová ze Skotska už do svého vzhledu investovala v přepočtu téměř šest...

OBRAZEM: Slavní, kteří nemají děti a hýčkají si domácí mazlíčky

17. června 2024  8:31

Někdy šlo o jejich vlastní rozhodnutí, jindy jim osud nepřál a zkrátka si děti nepořídili. Mnoho...

Jak se přešívá pohlaví? Z kůže penisu, střeva, z předloktí i ze zad

17. června 2024

Premium Už není tabu, nesouzní-li naše vnímání sebe samých s tím, jak nás vidí společnost. Není ani tabu,...

Příběh Martina: Žena se zbláznila do estetických zákroků, už ji nepoznávám

17. června 2024

Za rok budeme mít s manželkou patnácté výročí od svatby, ale mám pocit, jako bych poslední dobou...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...