Doplňky stravy mají smysl, ale zdaleka ne všechny

  1:00aktualizováno  1:00
Ti samí lidé, kteří často váhají nad pár korunami doplatku za léky, neváhají dávat stovky korun za vitaminy. Má vůbec smysl užívat potravinové doplňky? "Některé určitě," je přesvědčen lékárník Jan Horáček, mluvčí lékárnické komory.
Léky, zdraví

Léky, zdraví | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Co pomůže při obtížích

Podle něho některé doplňky dokonce kopírují svým složením léky, u kterých už byl účinek prokázán.

Příkladem mohou být třeba některé kloubní výživy. Podobné je to i s probiotiky - jejich užívání doporučuje stále více lékařů, protože se ukazuje zásadní vliv probiotik na posilování imunity.

Nečekejte zázraky  
Jaké potravinové doplňky jdou letos nejvíce na dračku? Lékárníci se shodují, že hitem jsou přípravky na potíže s prostatou, naopak trvalkou zůstávají různé vitaminy.

"Ty už se neberou jen na nachlazení a podobně, ale také třeba proto, že některé z nich mají zpomalovat stárnutí," vysvětlil Jan Horáček.

Řeč je konkrétně o vitaminu E, lidé se zajímají i o další možnosti, pomocí nichž lze zpomalit stárnutí.

Hodně na odbyt jdou také kloubní výživy, byť už nejsou takovým trhákem jako v minulých letech. Nově se poměrně hodně prodává také takzvaná nutrikosmetika, což jsou pilulky, které mají vnitřně pomáhat udržovat třeba mladistvý vzhled pleti.

A v tomto ročním období se více kupují také přípravky na posílení imunity, ať už jde o betaglukany, echinaceu nebo třeba probiotika.

Kdo kupuje pilulky 
Zákazníci lékáren se dají podle zkušeností lékárníků rozdělit na tři skupiny: první přicházejí pro jeden konkrétní přípravek a už o něm nechtějí diskutovat, další se zeptají, zda je to takový zázrak, jak slyšeli.

Třetí skupinou jsou lidé, kteří přicházejí s problémy a chtějí poradit, co by jim mohlo pomoci. "Bohužel zejména nových přípravků je někdy tolik, že ani lékárník nemusí honem vědět, nakolik jsou účinné," připouští Horáček.

Pak nezbude než třeba srovnávat jejich složení s těmi již dříve dostupnými, případně dát na doporučení jiných lidí.

Vždy je třeba hlídat, aby člověk neužíval něco, co se nesnese s jeho léky. Na druhou stranu, lidé někdy o podrobné informace příliš nestojí. "Zásadně třeba nerozlišují mezi léky a potravinovými doplňky, přitom každé z nich musí splňovat jiné podmínky," upozorňuje Horáček.

Pilulky samy zdraví nevrátí
Kateřina rok co rok v zimě zápasila s nachlazením, rýma stíhala rýmu, ani pravá chřipka se jí většinou nevyhnula. Zkoušela tělu pomoci, polykala vitaminy, jedla echinaceu, ale většinou to nezabralo.

"Až jsem se loni objednala k imunoložce, která mi poradila dvě věci: dostatek odpočinku a doplnit stravu probiotiky. Nevím, zda to bylo tím, ale loňskou zimu už jsem byla nemocná výrazně méně," říká mladá žena.

Právě probiotika patří k přípravkům, o které se lidi v lékárnách zajímají čím dál více a většinou přímo na doporučení lékařů.

K zastáncům této terapie patří například pražská imunoložka a alergoložka Sausen Sládková. Podle ní si lidé často neuvědomují, že sliznice střeva je významnou a velkou součástí imunitního systému, a pokud ji nemají v pořádku, mohou být často nemocní i kvůli tomu.

Chraňte si klouby
Kloubní výživa se hodně prodává již několik let a lékaři ji rozhodně nezavrhují. "Má to smysl, většinou obsahuje chondroitin a a glukosamin sulfát. První zadržuje vodu a druhý působí protizánětlivě a navzájem se doplňují," vysvětluje pražský ortoped Pavel Sehnalík.

Jejich terapeutické užívání podle něj má smysl, ale zejména tehdy, pokud ho člověk doplní přiměřeným pohybem. Například jízdou na rotopedu nebo plaváním. "Doplňky rozhodně nejsou samospasitelné," upozorňuje.

Naproti tomu přípravky na prostatu urologové příliš nevychvalují, podle nich by se muži s těmito problémy měli raději nechat odborně vyšetřit u lékaře a podstoupit odbornou léčbu.

Vysoké dávkování
Mnoho lidí, kteří někdy užívali některý z potravinových doplňků, zaujalo poměrně vysoké dávkování, které někdy zahrnuje až dvě či tři kapsle nebo pilulky najednou. Příčina? Mimo jiné fakt, že často jde o docela velké molekuly, které tělo neumí tak dobře vstřebat a využít.

"Nicméně se někdy domnívám, že je to dávkování zbytečně vysoké. Tělu sice většinou neublíží, protože ho vyloučí, ale klidně by se dalo snížit," soudí ortoped Sehnalík.

Ještě více to platí o těch vyrobených synteticky - zatímco přírodní látky dokáže tělo využít až na 60 procent, syntetické někdy jen ze zhruba deseti procent.

Je třeba vzít v úvahu také to, že i když některé přípravky obsahují stejné účinné látky jako léky, většinou jich je tam mnohem méně.

Potravní doplňky mají podle lékařů největší smysl tehdy, když se jimi doplňuje to, co je tělu vlastní, ale chybí mu kvůli vyčerpání nebo vyššímu věku.

 

Vyberte si vhodný doplněk stravy

1. Ujasněte si, co od přípravku čekáte
Nečekejte, že vás potravinový doplněk zbaví všech problémů. Berte ho spíše jako doplněk, který podpoří vaše úsilí o správnou životosprávu. Jste unavení? Zkuste třeba některý z multivitamínů, ale zároveň více spěte a odpočívejte.

2. V případě pochybností se poraďte s lékařem
Většina doplňků vám nemůže nijak ublížit, ale například některé bylinné přípravky mohou nevhodně reagovat s některými léky, a proto byste se měli poradit se svým lékařem. Česnekové kapsle například snižují tlak, třezalka se zase nehodí před operacemi, protože zvyšuje riziko krvácení.

3. Ptejte se na účinnou látku v doplňcích
Některé potravinové doplňky obsahují stejné účinné látky jako léky, některé jsou zase přímo registrovány jako léky (některá enzymoterapie, probiotika a podobně). Léky musely splnit náročnější kritéria, ale neznamená to, že vám nemohou stejně pomoci i doplňky.

4. Jakou roli hraje při rozhodování cena?
Cena se liší i u dvou podobných přípravků. Někdy je to tím, že v jednom případě platíte za značku, ale roli může hrát také množství účinné látky a způsob podávání. Vyrobit kapsle je dražší než tobolky a podobně.

5. Důvěřujte svému lékárníkovi
Informací o potravinových doplňcích je mnoho, jak v reklamách, tak v časopisech a podobně, a někdy je těžké se mezi nimi vyznat. Najděte si proto někoho, kdo vám poradí, v ideálním případě by to měl být váš lékárník.
Autoři:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Je tomu již osmdesát let, co pětiletá dívka porodila zdravé dítě

Lina Medinaová přivedla před osmdesáti lety na svět zdravého chlapce

Přesně před osmdesáti lety malá peruánská dívenka jménem Lina porodila v Limě dítě. Bylo jí pouhých pět let, sedm...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Vzala ten nejmenší nůž a bodla třikrát. Teď sedí za pokus o vraždu

Nikola si odsedí pět let ve vězení.

Monika, která zabila svého manžela, není ve věznici Řepy jediná, která na partnera vztáhla ruku. „Třikrát jsem ho...

Přehlídka bradavek i kalhotek. Kráskám v Cannes se trapasy nevyhýbají

Trapasy na červeném koberci

Odhalené bradavky i spodní prádlo, pády nebo vyzuté lodičky. To jsou faux pas, kterých se mnohdy nevědomky dopustily...

Další z rubriky

Cukr je i ve vlašském salátu a slaných výrobcích, zaznělo v Rozstřelu

Nutriční specialistka Blanka Procházková v diskusním pořadu Rozstřel (17....

U žádné potraviny se nedá říct, že je nezdravá, uvedla v Rozstřelu nutriční specialistka Blanka Procházková. Podle ní...

Jak přelstít neoblíbené partie? Nebojte se těžkých činek, radí trenérka

Ilustrační snímek

Trenéři vám hned při prvním setkání oznámí, že zhubnout jen určitou část těla nelze. Každá si totiž zaslouží stejnou...

Zastavte svou mysl. Pomůžete imunitě a zbavíte se stresu i úzkostí

Šlofík pomáhá výkonnosti, tvrdí věda.

Meditaci, která slaví 21. května svůj světový den, si možná spojujete jen se spirituálně založenými lidmi. Říkáte si,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz