Doplňky stravy mají smysl, ale zdaleka ne všechny

  1:00
Ti samí lidé, kteří často váhají nad pár korunami doplatku za léky, neváhají dávat stovky korun za vitaminy. Má vůbec smysl užívat potravinové doplňky? "Některé určitě," je přesvědčen lékárník Jan Horáček, mluvčí lékárnické komory.
Léky, zdraví

Léky, zdraví | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Co pomůže při obtížích

Podle něho některé doplňky dokonce kopírují svým složením léky, u kterých už byl účinek prokázán.

Příkladem mohou být třeba některé kloubní výživy. Podobné je to i s probiotiky - jejich užívání doporučuje stále více lékařů, protože se ukazuje zásadní vliv probiotik na posilování imunity.

Nečekejte zázraky  
Jaké potravinové doplňky jdou letos nejvíce na dračku? Lékárníci se shodují, že hitem jsou přípravky na potíže s prostatou, naopak trvalkou zůstávají různé vitaminy.

"Ty už se neberou jen na nachlazení a podobně, ale také třeba proto, že některé z nich mají zpomalovat stárnutí," vysvětlil Jan Horáček.

Řeč je konkrétně o vitaminu E, lidé se zajímají i o další možnosti, pomocí nichž lze zpomalit stárnutí.

Hodně na odbyt jdou také kloubní výživy, byť už nejsou takovým trhákem jako v minulých letech. Nově se poměrně hodně prodává také takzvaná nutrikosmetika, což jsou pilulky, které mají vnitřně pomáhat udržovat třeba mladistvý vzhled pleti.

A v tomto ročním období se více kupují také přípravky na posílení imunity, ať už jde o betaglukany, echinaceu nebo třeba probiotika.

Kdo kupuje pilulky 
Zákazníci lékáren se dají podle zkušeností lékárníků rozdělit na tři skupiny: první přicházejí pro jeden konkrétní přípravek a už o něm nechtějí diskutovat, další se zeptají, zda je to takový zázrak, jak slyšeli.

Třetí skupinou jsou lidé, kteří přicházejí s problémy a chtějí poradit, co by jim mohlo pomoci. "Bohužel zejména nových přípravků je někdy tolik, že ani lékárník nemusí honem vědět, nakolik jsou účinné," připouští Horáček.

Pak nezbude než třeba srovnávat jejich složení s těmi již dříve dostupnými, případně dát na doporučení jiných lidí.

Vždy je třeba hlídat, aby člověk neužíval něco, co se nesnese s jeho léky. Na druhou stranu, lidé někdy o podrobné informace příliš nestojí. "Zásadně třeba nerozlišují mezi léky a potravinovými doplňky, přitom každé z nich musí splňovat jiné podmínky," upozorňuje Horáček.

Pilulky samy zdraví nevrátí
Kateřina rok co rok v zimě zápasila s nachlazením, rýma stíhala rýmu, ani pravá chřipka se jí většinou nevyhnula. Zkoušela tělu pomoci, polykala vitaminy, jedla echinaceu, ale většinou to nezabralo.

"Až jsem se loni objednala k imunoložce, která mi poradila dvě věci: dostatek odpočinku a doplnit stravu probiotiky. Nevím, zda to bylo tím, ale loňskou zimu už jsem byla nemocná výrazně méně," říká mladá žena.

Právě probiotika patří k přípravkům, o které se lidi v lékárnách zajímají čím dál více a většinou přímo na doporučení lékařů.

K zastáncům této terapie patří například pražská imunoložka a alergoložka Sausen Sládková. Podle ní si lidé často neuvědomují, že sliznice střeva je významnou a velkou součástí imunitního systému, a pokud ji nemají v pořádku, mohou být často nemocní i kvůli tomu.

Chraňte si klouby
Kloubní výživa se hodně prodává již několik let a lékaři ji rozhodně nezavrhují. "Má to smysl, většinou obsahuje chondroitin a a glukosamin sulfát. První zadržuje vodu a druhý působí protizánětlivě a navzájem se doplňují," vysvětluje pražský ortoped Pavel Sehnalík.

Jejich terapeutické užívání podle něj má smysl, ale zejména tehdy, pokud ho člověk doplní přiměřeným pohybem. Například jízdou na rotopedu nebo plaváním. "Doplňky rozhodně nejsou samospasitelné," upozorňuje.

Naproti tomu přípravky na prostatu urologové příliš nevychvalují, podle nich by se muži s těmito problémy měli raději nechat odborně vyšetřit u lékaře a podstoupit odbornou léčbu.

Vysoké dávkování
Mnoho lidí, kteří někdy užívali některý z potravinových doplňků, zaujalo poměrně vysoké dávkování, které někdy zahrnuje až dvě či tři kapsle nebo pilulky najednou. Příčina? Mimo jiné fakt, že často jde o docela velké molekuly, které tělo neumí tak dobře vstřebat a využít.

"Nicméně se někdy domnívám, že je to dávkování zbytečně vysoké. Tělu sice většinou neublíží, protože ho vyloučí, ale klidně by se dalo snížit," soudí ortoped Sehnalík.

Ještě více to platí o těch vyrobených synteticky - zatímco přírodní látky dokáže tělo využít až na 60 procent, syntetické někdy jen ze zhruba deseti procent.

Je třeba vzít v úvahu také to, že i když některé přípravky obsahují stejné účinné látky jako léky, většinou jich je tam mnohem méně.

Potravní doplňky mají podle lékařů největší smysl tehdy, když se jimi doplňuje to, co je tělu vlastní, ale chybí mu kvůli vyčerpání nebo vyššímu věku.

 

Vyberte si vhodný doplněk stravy

1. Ujasněte si, co od přípravku čekáte
Nečekejte, že vás potravinový doplněk zbaví všech problémů. Berte ho spíše jako doplněk, který podpoří vaše úsilí o správnou životosprávu. Jste unavení? Zkuste třeba některý z multivitamínů, ale zároveň více spěte a odpočívejte.

2. V případě pochybností se poraďte s lékařem
Většina doplňků vám nemůže nijak ublížit, ale například některé bylinné přípravky mohou nevhodně reagovat s některými léky, a proto byste se měli poradit se svým lékařem. Česnekové kapsle například snižují tlak, třezalka se zase nehodí před operacemi, protože zvyšuje riziko krvácení.

3. Ptejte se na účinnou látku v doplňcích
Některé potravinové doplňky obsahují stejné účinné látky jako léky, některé jsou zase přímo registrovány jako léky (některá enzymoterapie, probiotika a podobně). Léky musely splnit náročnější kritéria, ale neznamená to, že vám nemohou stejně pomoci i doplňky.

4. Jakou roli hraje při rozhodování cena?
Cena se liší i u dvou podobných přípravků. Někdy je to tím, že v jednom případě platíte za značku, ale roli může hrát také množství účinné látky a způsob podávání. Vyrobit kapsle je dražší než tobolky a podobně.

5. Důvěřujte svému lékárníkovi
Informací o potravinových doplňcích je mnoho, jak v reklamách, tak v časopisech a podobně, a někdy je těžké se mezi nimi vyznat. Najděte si proto někoho, kdo vám poradí, v ideálním případě by to měl být váš lékárník.
Autoři:
  • Nejčtenější

Linda Skarlandtová: Díky tátovi jsem poznala, že umírání může být krásný čas

Premium

Narodila se do rodiny jedné z nejpopulárnějších televizních hlasatelek a country muzikanta. Její nátura i životní osud ji ale zavedly jinam. Jako by prozřetelnost tušila, jaké výzvy před ni postaví...

24. července 2024

Je jí 39 a má tři děti. Maltu bude na Miss Universe zastupovat zralá kráska

Rodačka z Kamerunu Beatrice Njoya získala v červenci korunku Miss Universe Malta a v listopadu poletí reprezentovat ostrovní stát na finále 73. ročníku soutěže do Mexika. Devětatřicetiletá matka tří...

24. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trojice žije v polyamorním vztahu, vychovávají i společného potomka

Jess a Stephen DeMarco žijí společně se svou přítelkyní a jejich synem „na hromádce“ a jsou šťastní. Před časem je opustila žena, se kterou plánovali vychovávat dítě. Nyní mají po boku ženu, která se...

25. července 2024  8:29

Žena má obří poprsí, ale není spokojená. Ňadra chce ještě větší

Jednačtyřicetiletá modelka Mayra Hillsová z Německa má tak obří poprsí, že sotva chodí, natož aby například vyrazila běhat. I přesto však touží po ještě větším poprsí. Ačkoli lékaři už ji operovat...

21. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Metrák jsem vážit nechtěla, říká Pavla. Změnila jídelníček a zhubla 15 kilo

Pavle k hubnutí pomohla kolegyně z práce, která jí na rovinu řekla, že nějak přibrala. Změnila způsob stravování, začala se hýbat a za sedm měsíců se jí podařilo shodit 15 kilogramů.

23. července 2024

Štípance mohou ohrozit i život. Co dělat, když přijde anafylaktický šok

Vězte, že je štípnutí a štípnutí. Zatímco pro jednoho bude neškodné, jiného může ohrozit na životě. Řeč je o závažné alergické reakci zvané anafylaktický šok. Lze mu zabránit, popřípadě jeho projevy...

27. července 2024

Něžní Poláci i šik Španělé. Vybrali jsme pět nejlepších olympijských kolekcí

Slavnostní zahájení olympijských her je vždy velkolepou sportovní, kulturní, ale také módní podívanou. O letošní olympiádě to platí obzvlášť – odehrává se přece jen v Paříži, hlavním městě módy....

27. července 2024

Potřebují vlasy hydrataci, nebo raději protein? Napoví jednoduchý test

O vlasech a péči o ně se dá mluvit opravdu dlouho. Povídali jsme si o nich také s kadeřníkem Jakubem Čejchanem, který odpověděl na nejčastější dotazy svých zákaznic.

27. července 2024

KVÍZ: Žhavé otázky na tělo. Zjistěte, co víte o sexu, erotice a vyvrcholení

Myslíte si, že o sexu toho víte opravdu hodně? Ať už patříte mezi zkušené praktiky, nebo nadšené teoretiky, zkuste správně odpovědět na patnáct lehce pikantních otázek na tělo. Možná se budete docela...

27. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....