Pozor na zimní dehydrataci, mráz z organizmu vysává vodu

aktualizováno 
V chladném počasí mnozí lidé podceňují pitný režim. Na rozdíl od léta totiž nepociťujeme žízeň tak často a ani se příliš nepotíme. Mráz i suché prostředí vytopeného bytu přitom umí z těla tekutiny rychle odčerpat. Jak v zimě dodržovat pitný režim, zjišťoval týdeník 5plus2.

Ilustrační snímek | foto: video.iDNES.cz

Vypít denně dva a půl až tři litry tekutin. Tak sice zní obecné doporučení lékařů, ovšem jak upozorňuje výživový specialista Petr Havlíček, potřeby každého těla jsou velmi individuální.

Domácí lékař

„Každý z nás je jiný, nejsme všichni stejně staří, nemáme stejnou hmotnost a stejný poměr mezi tělesným tukem a aktivní tělesnou hmotou, každý z nás se jinak stravuje, a tudíž máme logicky jiné nároky na denní množství tekutin,“ říká.

Ačkoli pitný režim řeší většina z nás především v létě, kdy intenzivněji pociťujeme přirozenou potřebu pít, je chyba domnívat se, že v zimě stačí tělu tekutin méně. 

„Zimní měsíce jsou specifické v tom, že subjektivně takovou potřebu tekutin nepociťujeme, přestože tekutiny ztrácíme také. Pracující svaly stále produkují odpadní teplo, kterého se musí zbavit pocením, stále při aktivním pohybu více dýcháme, což způsobuje další ztráty tekutin,“ vysvětluje Havlíček.

Pitný režim i při lyžování

Zvláště, pokud se rádi oddáváte zimním sportovním radovánkám, je namístě osvojit si základní pravidlo, které platí i u letních sportů. Dvě hodiny před výkonem by se mělo vypít zhruba půl litru tekutin a bezprostředně před aktivitou vypít další jednu až dvě deci. Ideální je zvolit čistou neperlivou nebo slabě mineralizovanou vodu.

Zatímco v létě nám potřebu doplnit tekutiny připomíná kromě pocitu žízně také intenzivní pocení, v zimě se tento zásadní ukazatel snadno ztratí. „Používáme stále dokonalejší funkční prádlo, které odvádí pot z povrchu těla a zachovává nám pocit relativního sucha. To nás může ukolébat do falešného pocitu dostatku tekutin a jejich potřebu můžeme vnímat až v momentě, kdy už začíná být pozdě,“ upozorňuje Havlíček. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích.

Proto je důležité napít se ještě dříve, než se dostaví pocit žízně. Čistá voda či slabší minerálka je podle něj plně dostačující u sportovních aktivit, kterým nevěnujeme v kuse více než hodinu.

Pokud nejste vrcholoví sportovci, ale přesto chcete například na sjezdovce zazářit a zároveň nezanedbávat hydrataci, měli byste být obezřetní, když vás zláká pohled na stánek s občerstvením. 

„Jestli nám jde opravdu o dobrý výkon, pak vynecháme občerstvení ve formě horkých čajů s rumem, grogů či bombardin. Alkohol sice na chvíli zahřeje a uvolní, ale celkově organizmus zatěžuje a navíc přispívá i ke zvýšeným ztrátám tekutin a tepla,“ varuje Petr Havlíček.

Rizika „suchého“ bytu

Ani v teple domova, kanceláře nebo školy by se na pitný režim nemělo zapomínat. A to z jednoho prostého důvodu. Ideální vlhkost prostředí se pohybuje mezi 50 až 60 procenty relativní vlhkosti. Realita je ovšem taková, že v klasické místnosti s ústředním vytápěním se relativní vlhkost pohybuje kolem 20 až 25 procent. A právě v takovém prostředí se z těla vypařuje podstatně více vody. Jinými slovy, rychleji se vysušujeme.

Víte, že...

...při ztrátě tekutin na úrovni procenta tělesné hmotnosti začíná klesat výkonnost, soustředěnost a mohou se objevovat svalové křeče?

...v případě dvouprocentní ztráty tekutin už klesá naše výkonnost o 20 procent?

...při pětiprocentní dehydrataci hrozí nejen přehřátí, ale i následný šok a oběhové selhání?

V místnostech s takto suchým vzduchem vyvstávají i další rizika. „Současně se vysušují sliznice – především v nose, očích a případně ústech. To znamená, že jejich ochranná bariéra je narušena a snadněji onemocníme, případně máme obtíže s chronickým zánětem očí,“ říká nutriční terapeutka Tamara Starnovská. 

Podle ní je nejlepším řešením zjistit skutečnou vlhkost prostředí a popřípadě ji zvýšit. Příjem tekutin není třeba zvyšovat. 

To však neplatí v případě, že někdo v prostorách potřebuje vynakládat fyzickou aktivitu či déle nahlas mluvit, jako například učitelé. Ti by měli v takových podmínkách vypít až o dva litry tekutin více za pracovní dobu.

Autor:

Nejčtenější

Pití už jsem sama nedokázala zastavit, říká Michaela Duffková

Michaela Duffková

Když se před rokem Michaela Duffková rozhodla skoncovat se závislostí na alkoholu, v krvi měla více než dvě promile. Od...

V Česku sportují jen děti z bohatých rodin, ty z chudých tloustnou

Dnešní děti tancují u tyče. (ilustrační foto)

České děti prokazatelně tloustnou a jsou stále neohrabanější. Ukazuje se také, že pro mnoho z nich je sport čím dál...

Nikdy jsem džíny nepral, říká výkonný ředitel firmy, která je vyrábí

Džíny Levi's

Správně se starat o džíny podle expertů na denim prý umí málokdo. Kalhotám z tohoto odolného materiálu totiž nesvědčí,...

Nebojte se prošlých potravin, o rok déle vydrží mouka, hořčice i káva

Ilustrační snímek

Prošlé potraviny nevyhazujte. Můžete je klidně sníst i dlouho po datu, které ohraničuje jejich minimální trvanlivost....

Kvůli svému vzhledu nemám žádné přátele, říká živoucí Barbie

Tatiana Tuzová

Dvaatřicetiletá Tatiana původem z Ruska je posedlá panenkami Barbie. Aby vypadala jako ona, podstoupila několik...

Další z rubriky

Nebojte se prošlých potravin, o rok déle vydrží mouka, hořčice i káva

Ilustrační snímek

Prošlé potraviny nevyhazujte. Můžete je klidně sníst i dlouho po datu, které ohraničuje jejich minimální trvanlivost....

Rostoucí bříško, méně vlasů i potíže v posteli. Jak na mužský přechod?

Ideální chlapské tělo má propozice medvěda, mohutné břicho nesmí scházet, soudí...

Padesátka na krku, výkyvy nálad, plešatění a rostoucí bříško, zdravotní potíže včetně těch v sexuální oblasti. Máte...

Prospěte se k lepší DNA, vyzývají vědci. Ale nic se nesmí přehánět

Ilustrační snímek

Proč vlastně potřebujeme spánek? Lékaři se ptají odnepaměti. Většinou se předpokládá, že funguje jako restart počítače....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz