Pozor na zimní dehydrataci, mráz z organizmu vysává vodu

aktualizováno 
V chladném počasí mnozí lidé podceňují pitný režim. Na rozdíl od léta totiž nepociťujeme žízeň tak často a ani se příliš nepotíme. Mráz i suché prostředí vytopeného bytu přitom umí z těla tekutiny rychle odčerpat. Jak v zimě dodržovat pitný režim, zjišťoval týdeník 5plus2.

Ilustrační snímek | foto: video.iDNES.cz

Vypít denně dva a půl až tři litry tekutin. Tak sice zní obecné doporučení lékařů, ovšem jak upozorňuje výživový specialista Petr Havlíček, potřeby každého těla jsou velmi individuální.

Domácí lékař

„Každý z nás je jiný, nejsme všichni stejně staří, nemáme stejnou hmotnost a stejný poměr mezi tělesným tukem a aktivní tělesnou hmotou, každý z nás se jinak stravuje, a tudíž máme logicky jiné nároky na denní množství tekutin,“ říká.

Ačkoli pitný režim řeší většina z nás především v létě, kdy intenzivněji pociťujeme přirozenou potřebu pít, je chyba domnívat se, že v zimě stačí tělu tekutin méně. 

„Zimní měsíce jsou specifické v tom, že subjektivně takovou potřebu tekutin nepociťujeme, přestože tekutiny ztrácíme také. Pracující svaly stále produkují odpadní teplo, kterého se musí zbavit pocením, stále při aktivním pohybu více dýcháme, což způsobuje další ztráty tekutin,“ vysvětluje Havlíček.

Pitný režim i při lyžování

Zvláště, pokud se rádi oddáváte zimním sportovním radovánkám, je namístě osvojit si základní pravidlo, které platí i u letních sportů. Dvě hodiny před výkonem by se mělo vypít zhruba půl litru tekutin a bezprostředně před aktivitou vypít další jednu až dvě deci. Ideální je zvolit čistou neperlivou nebo slabě mineralizovanou vodu.

Zatímco v létě nám potřebu doplnit tekutiny připomíná kromě pocitu žízně také intenzivní pocení, v zimě se tento zásadní ukazatel snadno ztratí. „Používáme stále dokonalejší funkční prádlo, které odvádí pot z povrchu těla a zachovává nám pocit relativního sucha. To nás může ukolébat do falešného pocitu dostatku tekutin a jejich potřebu můžeme vnímat až v momentě, kdy už začíná být pozdě,“ upozorňuje Havlíček. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích.

Proto je důležité napít se ještě dříve, než se dostaví pocit žízně. Čistá voda či slabší minerálka je podle něj plně dostačující u sportovních aktivit, kterým nevěnujeme v kuse více než hodinu.

Pokud nejste vrcholoví sportovci, ale přesto chcete například na sjezdovce zazářit a zároveň nezanedbávat hydrataci, měli byste být obezřetní, když vás zláká pohled na stánek s občerstvením. 

„Jestli nám jde opravdu o dobrý výkon, pak vynecháme občerstvení ve formě horkých čajů s rumem, grogů či bombardin. Alkohol sice na chvíli zahřeje a uvolní, ale celkově organizmus zatěžuje a navíc přispívá i ke zvýšeným ztrátám tekutin a tepla,“ varuje Petr Havlíček.

Rizika „suchého“ bytu

Ani v teple domova, kanceláře nebo školy by se na pitný režim nemělo zapomínat. A to z jednoho prostého důvodu. Ideální vlhkost prostředí se pohybuje mezi 50 až 60 procenty relativní vlhkosti. Realita je ovšem taková, že v klasické místnosti s ústředním vytápěním se relativní vlhkost pohybuje kolem 20 až 25 procent. A právě v takovém prostředí se z těla vypařuje podstatně více vody. Jinými slovy, rychleji se vysušujeme.

Víte, že...

...při ztrátě tekutin na úrovni procenta tělesné hmotnosti začíná klesat výkonnost, soustředěnost a mohou se objevovat svalové křeče?

...v případě dvouprocentní ztráty tekutin už klesá naše výkonnost o 20 procent?

...při pětiprocentní dehydrataci hrozí nejen přehřátí, ale i následný šok a oběhové selhání?

V místnostech s takto suchým vzduchem vyvstávají i další rizika. „Současně se vysušují sliznice – především v nose, očích a případně ústech. To znamená, že jejich ochranná bariéra je narušena a snadněji onemocníme, případně máme obtíže s chronickým zánětem očí,“ říká nutriční terapeutka Tamara Starnovská. 

Podle ní je nejlepším řešením zjistit skutečnou vlhkost prostředí a popřípadě ji zvýšit. Příjem tekutin není třeba zvyšovat. 

To však neplatí v případě, že někdo v prostorách potřebuje vynakládat fyzickou aktivitu či déle nahlas mluvit, jako například učitelé. Ti by měli v takových podmínkách vypít až o dva litry tekutin více za pracovní dobu.

Autor:

Nejčtenější

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Otřesný zážitek i vážná nemoc. Problémy jsou normální, říká medička

Anežka si z dětství nese traumatický zážitek, s nímž se postupně úspěšně...

V dětství se stala obětí znásilnění a nedávno kvůli Crohnově nemoci přišla o metr střeva. Přesto je dvacetiletá Anežka...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Chutě, podrážděnost i libido. Tak na tělo působí menstruační cyklus

Ilustrační fotografie

Nejsou to jen legendární bolesti hlavy, křeče v podbřišku či podrážděnost spojená s premenstruačním syndromem....

Čtyřicet procent dětí v Česku by mělo nosit brýle, říká oční lékařka

Ilustrační fotografie

Zhruba čtyřicet procent českých dětí má dioptrickou vadu a jsou tak adepty na nošení brýlí. Nejvíce na pozoru by měli...

Mladá žena nikdy neobula boty, trpí syndromem sloní nohy

Tawheeda Jan

Jednadvacetiletá Tawhída z Kašmíru se potýká s tropickou infekční chorobou, která se projevuje zbytněním kůže a tkáně...

Najdete na iDNES.cz