Pozor na zimní dehydrataci, mráz z organizmu vysává vodu

aktualizováno 
V chladném počasí mnozí lidé podceňují pitný režim. Na rozdíl od léta totiž nepociťujeme žízeň tak často a ani se příliš nepotíme. Mráz i suché prostředí vytopeného bytu přitom umí z těla tekutiny rychle odčerpat. Jak v zimě dodržovat pitný režim, zjišťoval týdeník 5plus2.

Ilustrační snímek | foto: video.iDNES.cz

Vypít denně dva a půl až tři litry tekutin. Tak sice zní obecné doporučení lékařů, ovšem jak upozorňuje výživový specialista Petr Havlíček, potřeby každého těla jsou velmi individuální.

Domácí lékař

„Každý z nás je jiný, nejsme všichni stejně staří, nemáme stejnou hmotnost a stejný poměr mezi tělesným tukem a aktivní tělesnou hmotou, každý z nás se jinak stravuje, a tudíž máme logicky jiné nároky na denní množství tekutin,“ říká.

Ačkoli pitný režim řeší většina z nás především v létě, kdy intenzivněji pociťujeme přirozenou potřebu pít, je chyba domnívat se, že v zimě stačí tělu tekutin méně. 

„Zimní měsíce jsou specifické v tom, že subjektivně takovou potřebu tekutin nepociťujeme, přestože tekutiny ztrácíme také. Pracující svaly stále produkují odpadní teplo, kterého se musí zbavit pocením, stále při aktivním pohybu více dýcháme, což způsobuje další ztráty tekutin,“ vysvětluje Havlíček.

Pitný režim i při lyžování

Zvláště, pokud se rádi oddáváte zimním sportovním radovánkám, je namístě osvojit si základní pravidlo, které platí i u letních sportů. Dvě hodiny před výkonem by se mělo vypít zhruba půl litru tekutin a bezprostředně před aktivitou vypít další jednu až dvě deci. Ideální je zvolit čistou neperlivou nebo slabě mineralizovanou vodu.

Zatímco v létě nám potřebu doplnit tekutiny připomíná kromě pocitu žízně také intenzivní pocení, v zimě se tento zásadní ukazatel snadno ztratí. „Používáme stále dokonalejší funkční prádlo, které odvádí pot z povrchu těla a zachovává nám pocit relativního sucha. To nás může ukolébat do falešného pocitu dostatku tekutin a jejich potřebu můžeme vnímat až v momentě, kdy už začíná být pozdě,“ upozorňuje Havlíček. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích.

Proto je důležité napít se ještě dříve, než se dostaví pocit žízně. Čistá voda či slabší minerálka je podle něj plně dostačující u sportovních aktivit, kterým nevěnujeme v kuse více než hodinu.

Pokud nejste vrcholoví sportovci, ale přesto chcete například na sjezdovce zazářit a zároveň nezanedbávat hydrataci, měli byste být obezřetní, když vás zláká pohled na stánek s občerstvením. 

„Jestli nám jde opravdu o dobrý výkon, pak vynecháme občerstvení ve formě horkých čajů s rumem, grogů či bombardin. Alkohol sice na chvíli zahřeje a uvolní, ale celkově organizmus zatěžuje a navíc přispívá i ke zvýšeným ztrátám tekutin a tepla,“ varuje Petr Havlíček.

Rizika „suchého“ bytu

Ani v teple domova, kanceláře nebo školy by se na pitný režim nemělo zapomínat. A to z jednoho prostého důvodu. Ideální vlhkost prostředí se pohybuje mezi 50 až 60 procenty relativní vlhkosti. Realita je ovšem taková, že v klasické místnosti s ústředním vytápěním se relativní vlhkost pohybuje kolem 20 až 25 procent. A právě v takovém prostředí se z těla vypařuje podstatně více vody. Jinými slovy, rychleji se vysušujeme.

Víte, že...

...při ztrátě tekutin na úrovni procenta tělesné hmotnosti začíná klesat výkonnost, soustředěnost a mohou se objevovat svalové křeče?

...v případě dvouprocentní ztráty tekutin už klesá naše výkonnost o 20 procent?

...při pětiprocentní dehydrataci hrozí nejen přehřátí, ale i následný šok a oběhové selhání?

V místnostech s takto suchým vzduchem vyvstávají i další rizika. „Současně se vysušují sliznice – především v nose, očích a případně ústech. To znamená, že jejich ochranná bariéra je narušena a snadněji onemocníme, případně máme obtíže s chronickým zánětem očí,“ říká nutriční terapeutka Tamara Starnovská. 

Podle ní je nejlepším řešením zjistit skutečnou vlhkost prostředí a popřípadě ji zvýšit. Příjem tekutin není třeba zvyšovat. 

To však neplatí v případě, že někdo v prostorách potřebuje vynakládat fyzickou aktivitu či déle nahlas mluvit, jako například učitelé. Ti by měli v takových podmínkách vypít až o dva litry tekutin více za pracovní dobu.

Autor:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Recept na dobré manželství? Deset otázek pro odborníky na vztahy

Ideální místo pro váš velký den může být v podstatě kdekoliv, kde se oba budete...

Naše manželství nejvíc trpí tím, že nedokážeme řešit konflikty, málo spolu hovoříme otevřeně a bez zábran, trápí nás...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Další z rubriky

Umíte použít defibrilátor? Život může zachránit každý z nás

Automatizované externí defibrilátory zachraňují životy.

Jen v loňském roce vyjížděla pražská záchranná služba k 628 případům laických resuscitací. V přepočtu jde o dva zásahy...

K domácím přístrojům jsem skeptická, říká odbornice na rehabilitaci

Ilustrační snímek

Pro zlepšení svého zdraví nebo pro jeho preventivní kontrolu si kupujeme různé domácí zdravotní pomůcky. Třeba...

Detoxikujte svou mysl. Zkuste jógu, jděte na vzduch a žijte offline

žena zima štěstí relax

Na začátku každého roku se na stránkách magazínů roztrhne pytel s radami, jak zbavit své tělo toxické zátěže, kilogramů...

Najdete na iDNES.cz