Běhejte ekologicky. Například v botách z plastu vyloveného z oceánů

aktualizováno 
Znečištění oceánů, kupící se odpad, nedostatek pitné vody... tyto a mnohé další ekologické problémy je nutné řešit, abychom ještě za pár let měli kde běhat. To si uvědomují i výrobci běžeckého vybavení, ekologicky smýšlející běžec tak má z čeho vybírat.

Běhejte ekologicky. Například v botách z plastu vyloveného z oceánů | foto: adidas, Vít Kněžínek,  Rungo.cz

Napadlo vás někdy spojit myšlenky na běh a ekologii? Pokud ne, budete možná překvapeni, kolik výrobců běžeckého vybavení otázku ekologie řeší. A pokud ano, budete nadšeni z toho, že i ekologicky smýšlející běžec má šanci smířit ideje s praxí.

Běžecké boty z plastu vytaženého z oceánů

Hlavní tváří ekologického běžeckého hnutí je v současnosti společnost adidas. To by mohlo leckoho překvapit, protože to není tak dávno, co byla pověst této značky pošramocena kauzami týkajícími se etických i ekologických problémů týkajících se výroby jejich bot a oblečení.

Od té doby se ale mnohé změnilo a v těchto dnech dělá adidas opravdu velký kus práce, aby svou produkcí životní prostředí nepoškozoval, ale naopak mu pomáhal. V tomto směru je zásadní především propojení s Parley for the oceans, což je hnutí, které si klade za cíl skoncovat s plastovým odpadem, jímž jsou zamořeny oceány po celém světě.

Že se dají vyrábět boty i oblečení z recyklovaných plastových lahví, to je stará známá věc, tuto technologii využívají velké značky už šest let. Nike tímto způsobem vyrábí reprezentační fotbalové dresy a jistě by se daly najít i další příklady. Adidas nicméně posunul recyklační politiku na vyšší úroveň, pro výrobu označených produktů používá totiž plastový odpad vytažený z moře. 

Kromě recyklace materiálů se s adidasem navíc můžete připojit do výzvy Run for the oceans, při které se za každý uběhnutý kilometr věnuje jeden dolar právě na podporu eliminace znečištění oceánů. Jestli vás výzva zaujala, stačí, abyste si stáhli aplikaci Runtastic do svého chytrého telefonu a připojili se ke komunitě Run for the oceans. Maximální částka, která bude věnována, je jeden milion dolarů, tedy přes 22 milionů korun.

Ekologie v podání Brooksu

Adidas však není pro ekologicky smýšlející běžce jedinou možností. Dlouhodobou aktivitu v tomto směru vyvíjí i americký Brooks, který je známý díky tlumící pěně BioMoGo DNA, která je schopná přirozeného rozkladu v rozumném čase. Kromě toho Brooks podporuje recyklaci starých bot, navíc jeho boty nesou nálepku vegan.

Běhejte ekologicky. Například v botách z plastu vyloveného z oceánů

Vegan běžecké boty nejsou pouze pro odpůrce masa

Eliminace materiálů živočišného původu přitom není krok, který by měl potěšit pouze milovníky zvířat. Velkochov totiž představuje obrovskou zátěž pro zdroje pitné vody a podle některých zpráv hrozí, že pokud se nezačne s výraznými změnami, v příštích desítkách let nastanou vážné problémy spojené se suchem. První nepříjemnosti se přitom objevují už dnes. Stačí se podívat například na to, co se děje v Kapském městě, kde museli zavést přísná šetřící opatření, aby voda nedošla úplně.

Výroba syntetických barev a lepidel syntetickou cestou je mnohem ekologičtější a šetrnější než získávat tyto materiály ze zvířat. Problém představuje kůže, která se dá syntetikou nahradit jen velmi těžko, kožené prvky se však u běžeckých bot prakticky neobjevují a v rámci běžeckých značek na ně narazíte pouze u kolekcí určených na běžné nošení.

Běhejte ekologicky. Například v botách z plastu vyloveného z oceánů

Kromě Brooksu jsou podle organizace PETA plně vegan i značky jako Asics, Altra, Mizuno, ON, Merrell, Vivobarefoot nebo Inov-8. Alespoň část produkce má bez živočišných materiálů také Nike, New Balance, adidas a Saucony, ale tyto značky to nejsou schopny zaručit na sto procent vzhledem k nepravidelnosti a změnám v distribuci materiálů pro výrobu bot a oblečení.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Příběh Evy: Můj život je jeden průšvih za druhým, už nevím jak dál

Ilustrační snímek

Jsem odložené dítě, vychovali mě prarodiče. O babičku jsem se starala až do její smrti, ale z dědictví mě vyšoupla...

Další z rubriky

OBRAZEM: Sexy zadečky, za kterými stojí plastická operace

Sexy zadečky

Posedlost celebritou Kim Kardashianovou nezná mezí. Ženy jsou ohromené jejím kulatým pozadím a platí horentní sumy za...

Jste lev, nebo myš? Dusit v sobě vztek se nevyplácí, varují experti

Ilustrační snímek

Máte vztek, něco vás naštve, na někoho se hněváte. Zařvete jako lev pěkně nahlas, nebo zalezete do díry a užíráte se...

Pětasedmdesátiletá modelka prozradila svůj recept na šťastný život

Lauren Huttonová se v pětasedmdesáti letech stále věnuje modelingu

Lauren Huttonová v minulosti patřila mezi jednu z nejžádanějších světových modelek. V šedesátých a sedmdesátých letech...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz