Běhejte ekologicky. Například v botách z plastu vyloveného z oceánů

aktualizováno 
Znečištění oceánů, kupící se odpad, nedostatek pitné vody... tyto a mnohé další ekologické problémy je nutné řešit, abychom ještě za pár let měli kde běhat. To si uvědomují i výrobci běžeckého vybavení, ekologicky smýšlející běžec tak má z čeho vybírat.

Běhejte ekologicky. Například v botách z plastu vyloveného z oceánů | foto: adidas, Vít Kněžínek,  Rungo.cz

Napadlo vás někdy spojit myšlenky na běh a ekologii? Pokud ne, budete možná překvapeni, kolik výrobců běžeckého vybavení otázku ekologie řeší. A pokud ano, budete nadšeni z toho, že i ekologicky smýšlející běžec má šanci smířit ideje s praxí.

Běžecké boty z plastu vytaženého z oceánů

Hlavní tváří ekologického běžeckého hnutí je v současnosti společnost adidas. To by mohlo leckoho překvapit, protože to není tak dávno, co byla pověst této značky pošramocena kauzami týkajícími se etických i ekologických problémů týkajících se výroby jejich bot a oblečení.

Od té doby se ale mnohé změnilo a v těchto dnech dělá adidas opravdu velký kus práce, aby svou produkcí životní prostředí nepoškozoval, ale naopak mu pomáhal. V tomto směru je zásadní především propojení s Parley for the oceans, což je hnutí, které si klade za cíl skoncovat s plastovým odpadem, jímž jsou zamořeny oceány po celém světě.

Že se dají vyrábět boty i oblečení z recyklovaných plastových lahví, to je stará známá věc, tuto technologii využívají velké značky už šest let. Nike tímto způsobem vyrábí reprezentační fotbalové dresy a jistě by se daly najít i další příklady. Adidas nicméně posunul recyklační politiku na vyšší úroveň, pro výrobu označených produktů používá totiž plastový odpad vytažený z moře. 

Kromě recyklace materiálů se s adidasem navíc můžete připojit do výzvy Run for the oceans, při které se za každý uběhnutý kilometr věnuje jeden dolar právě na podporu eliminace znečištění oceánů. Jestli vás výzva zaujala, stačí, abyste si stáhli aplikaci Runtastic do svého chytrého telefonu a připojili se ke komunitě Run for the oceans. Maximální částka, která bude věnována, je jeden milion dolarů, tedy přes 22 milionů korun.

Ekologie v podání Brooksu

Adidas však není pro ekologicky smýšlející běžce jedinou možností. Dlouhodobou aktivitu v tomto směru vyvíjí i americký Brooks, který je známý díky tlumící pěně BioMoGo DNA, která je schopná přirozeného rozkladu v rozumném čase. Kromě toho Brooks podporuje recyklaci starých bot, navíc jeho boty nesou nálepku vegan.

Běhejte ekologicky. Například v botách z plastu vyloveného z oceánů

Vegan běžecké boty nejsou pouze pro odpůrce masa

Eliminace materiálů živočišného původu přitom není krok, který by měl potěšit pouze milovníky zvířat. Velkochov totiž představuje obrovskou zátěž pro zdroje pitné vody a podle některých zpráv hrozí, že pokud se nezačne s výraznými změnami, v příštích desítkách let nastanou vážné problémy spojené se suchem. První nepříjemnosti se přitom objevují už dnes. Stačí se podívat například na to, co se děje v Kapském městě, kde museli zavést přísná šetřící opatření, aby voda nedošla úplně.

Výroba syntetických barev a lepidel syntetickou cestou je mnohem ekologičtější a šetrnější než získávat tyto materiály ze zvířat. Problém představuje kůže, která se dá syntetikou nahradit jen velmi těžko, kožené prvky se však u běžeckých bot prakticky neobjevují a v rámci běžeckých značek na ně narazíte pouze u kolekcí určených na běžné nošení.

Běhejte ekologicky. Například v botách z plastu vyloveného z oceánů

Kromě Brooksu jsou podle organizace PETA plně vegan i značky jako Asics, Altra, Mizuno, ON, Merrell, Vivobarefoot nebo Inov-8. Alespoň část produkce má bez živočišných materiálů také Nike, New Balance, adidas a Saucony, ale tyto značky to nejsou schopny zaručit na sto procent vzhledem k nepravidelnosti a změnám v distribuci materiálů pro výrobu bot a oblečení.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

Další z rubriky

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Dítě, puberťák nebo babička? Každý potřebuje na talíři něco jiného

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Správná životospráva zahrnuje rozumný jídelníček a pohyb. Platí to u dětí i dospělých. Každý věk však přináší...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ SMĚNY VE SKLADU

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz