Myslete při závodech ekologicky a nerozhazujte kolem sebe odpadky

aktualizováno 
Když se krajinou při závodě prožene několik stovek nohou obutých do běžeckých tenisek, neměli byste si toho o hodinu později všimnout. To by ale platilo pouze za předpokladu, že by všichni zúčastnění měli úctu k přírodě.

Myslete při závodech ekologicky a nerozhazujte kolem sebe odpadky | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Vidina rychlého času je tak lákavá, že ekologické smýšlení jde velmi často stranou a po každém větším závodě to v lese vypadá jako na smetišti. Přitom by stačilo tak málo a po proběhnutí posledního závodníka by si nikdo nemusel všimnout, že se zde vůbec nějaký závod konal.

Prázdné obaly od gelů, plastové kelímky, houbičky napuštěné vodou. To vše a celá řada dalších odpadků bohužel neodmyslitelně patří ke každému většímu závodu ve městě i v přírodě. Těžko říct, proč se to děje stále dokola, ale nejeden organizátor by mohl vyprávět o tom, kolik problémů se schválením trati skrze chráněnou krajinnou oblast mu způsobil nepořádek na trase po skončení závodu.

Možná mají někteří závodníci dojem, že v rámci startovného mají i úklid svého nepořádku, nebo je jim to zkrátka jedno. Plastové obaly od sportovní výživy jsou ale víkend co víkend smutným ukazatelem toho, kde se zrovna konal nějaký závod. A je úplně jedno jestli se závodí v běhu, na kole nebo v jiné disciplíně.

Na tom donést prázdný obal od gelu nebo vysušenou houbičku až na další občerstvovací stanici, kde se dají odpadky bez potíží vyhodit, přitom není nic těžkého. Hmotnost několika gramů těžko někoho výrazně zpomalí. A pokud by snad vadilo umazání oblečení od zbytků gelu, není nic snazšího, než vzít si s sebou do kapsy prázdný sáček, který případnému znečištění zabrání. Těžko se ale dá argumentovat tím, že prázdný obal není kam uklidit, pokud běžec zvládnul s plným gelem doběhnout až do poloviny závodu, kde přišel čas na jeho konzumaci.

Tuto problematiku řeší poslední dobou čím dál víc i organizátoři závodů a za odhození odpadků udělují striktní diskvalifikaci. Dopadnout hříšníka přímo při činu je bohužel prakticky nemožné, proto toto pravidlo bohužel příliš velký dopad nemá.

Jak při závodech nakládáte s odpadky?

celkem hlasů: 159

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 31. května 2018. Anketa je uzavřena.

Veškerý odpad s sebou nesu až do cíle, kde ho vyhodím 111
Očekávám, že za mě odpadky uklidí organizátor 35
Je mi to jedno, odpadky během závodu neřeším 13

Situaci zlepší jen změna smýšlení i chování všech zúčastněných, aby po běžeckém, cyklistickém nebo běžkařském závodě v lese nezůstalo nic přebytečného.

To se samozřejmě týká i některých méně zodpovědných organizátorů, kteří za sebou nechávají neuklizené plastové značení i několik týdnů. Na obou stranách barikády je tak stále na čem pracovat. I z tohoto důvodu vzniká celá řada pravidel. Nejčastěji se můžete setkat s tím, že po vás na trailovém závodě budou vyžadovat vlastní kelímek na pití nebo nádobu na odpadky.

Skládacích kelímků dnes existuje celá řada a jako úložný prostor na odpadky vám poslouží jakýkoliv pevnější sáček. Ve výsledku na tom není vůbec nic těžkého, stačí chtít a mít alespoň trochu úcty k naší krásné přírodě.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

Témata: Běh, Inspirace, Trail, Závody

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz