Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Úlet novin pečetil Trumanův triumf, lovec gangsterů už šok nerozdýchal

Seriál
Americké prezidentské volby dokážou překvapit, i když si všichni myslí, že dopředu vědí, jak dopadnou. Své o tom mohl vyprávět Thomas Dewey, který v roce 1948 prohrál s Harrym Trumanem přesto, že o jeho triumfu už vyšel i článek v novinách. Přitom nechybělo mnoho a všechno bylo opačně. Už tenkrát kampaň ovlivnilo agresivní vystupování i vztah k establishmentu. Historii legendárního omylu připomíná další díl seriálu Slavné fotografie.
„Dewey Defeats Truman“. Vítěz voleb Harry Truman drží v rukou výtisk Chicago...

„Dewey Defeats Truman“. Vítěz voleb Harry Truman drží v rukou výtisk Chicago Daily Tribune se slavným mylným titulkem. (4. listopadu 1948) | foto: ČTK

Je to jedna z nejznámějších fotografií historie amerických prezidentských klání, ne-li ta vůbec nejslavnější. Rozesmátý Truman drží v rukou vydání Chicago Daily Tribune hlásající DEWEY DEFEATS TRUMAN (Dewey poráží Trumana) a z jeho svítících oček jako by vyzařovalo: „Koukejte, břídilové, co jste mě odepisovali, tady to máte!“ Chybělo už jen vypláznout jazyk nebo udělat dlouhý nos.

Snímek vznikl 4. listopadu, dva dny po volbách, když se Truman vracel z domovského Missouri do Washingtonu. V St. Louis jeho vlak zastavil a zvolený prezident vystoupil na otevřenou plošinu posledního vagonu. V tu chvíli mu někdo podal výtisk novin z volebního dne a přítomné fotografové zmáčkli spouště. Mezi nimi Byron Rollins z agentury Associated Press či proslulý W. Eugene Smith z časopisu Life. Dnes je známá hlavně Rollinsova fotografie. „Tohle není tak, jak jsem to slyšel,“ komentoval prý Truman článek při pózování.

Slavné fotografie

„Nebyl to vrchol žurnalismu ani tvůrců volebních průzkumů,“ konstatuje v knize The Presidents o možná nejnečekanějším vítězství v historii USA Iain Dale. Jenže tehdy se opravdu všeobecně předpokládalo, že zvítězí Dewey. Jak to?

Stačí se podívat na republikánův životopis. Rodák z Michiganu se sice se svým hlubokým barytonem mohl proslavit jako zpěvák (a v roce 1923 byl dokonce třetí na celonárodní soutěži), kariéru mu ale překazily zdravotní problémy. Budu tedy právník, řekl si. A s titulem z Kolumbijské univerzity v kapse rozjel pozoruhodnou kariéru.

Jako prokurátor v New Yorku se proslavil bojem s tamními mafiány. Za mříže dostal například Charlese „Lucky“ Luciana. Ten mu předtím přitom paradoxně zachránil život, když nechal oddělat jiného mafiána Dutche Schultze, který na Deweyho chystal atentát. Mladý republikán (narodil se v roce 1902) se stal ve své funkci celebritou a získal přezdívku Gangbuster. Od roku 1943 byl guvernérem New Yorku a zasadil se mimo jiné o založení State University of New York, stavbu dálnice New York State Thruway a vylepšení zdravotního systému.

V roce 1940 ho republikáni na prezidenta ještě nenominovali, o čtyři roky později už se však postavil Franklinu D. Rooseveltovi při jeho čtvrté kandidatuře (22. dodatek ústavy omezující počet prezidentských mandátů na dva byl ratifikován až v roce 1951) a prohrál s ním těsněji než všichni dřívější soupeři. V roce 1948 tak dostal důvěru opět, nejdřív však musel na nominačním sjezdu porazit senátora za Ohio Roberta A. Tafta, syna 27. prezidenta USA. Zatímco Taft byl konzervativec reprezentující nálady Středozápadu, Dewey byl spojený s establishmentem východního pobřeží a vedl umírněné křídlo strany – podporoval většinu reforem New Dealu i angažovanost USA v začínající studené válce.

Když USA naposledy zažily odvetu. Pan vajíčko neměl proti golfistovi Ikeovi šanci

Ti, co Deweyho znali, říkali, že je dobrosrdečný, upřímný a veselý. Kolegové oceňovali i jeho administrativní talent – prostě uměl věci řešit. Na druhou stranu, na veřejnosti působil koženě a odměřeně, jako by se před lidmi nedokázal uvolnit. A pak tu byl ten jeho knírek. Nechal si ho narůst, když ve 20. letech randil s budoucí manželkou Frances, protože té se líbil. K radosti karikaturistů a navzdory rozmluvám jeho poradců si ho už nechal. Vynesl mu posměšné označení „mužíček ze svatebního dortu“.

Thomas Dewey na obálce magazínu Illustrated (1944)

Knírek neknírek, v roce 1948 byl Dewey jasný favorit, protože Truman, jenž nastoupil do úřadu z pozice viceprezidenta po Rooseveltově smrti tři roky nazpět, byl tuze nepopulární. Dnes je považován za jednoho z deseti největších amerických prezidentů a rozhodného vůdce Západu v kritických letech, tehdy to ale byla jiná písnička. Trumanova podpora na jaře 1948 spadla pod 40 procent. Inflace, stávky, korupční skandály jeho administrativy, omezení moci odborů Taft-Hartleyovým zákonem navzdory jeho vetu, vyhrocení vztahů se SSSR – to vše mu voliči vyčítali.

Kvůli Trumanovým snahám o posílení práv Afroameričanů (například ukončení diskriminace v armádě) se od demokratů navíc odštěpili takzvaní dixiekraté, kteří se jali reprezentovat zájmy radikálních jižanů. V jejich čele stál Storm Thrumond, později dlouholetý senátor, který v horní komoře Kongresu vydržel až do roku 2003, kdy ve sto letech zemřel. Trhl se i levičák a předchůdce Trumana ve funkci Rooseveltova viceprezidenta Henry A. Wallace, jenž se svou Progresivní stranou žádal mimo jiné udobření se Sověty.

Harry Truman po svém zvolení prezidentem (1948)

Za této situace Dewey věřil, že jediné, co musí dělat, je nic nepokazit. Vypouštěl ze sebe samé floskule, snažil se být tak nadstranický, jak to jen šlo, a Trumana v podstatě nezmiňoval. Jeho kampaň asi nejlépe symbolizuje výrok „Víte, že vaše budoucnost je stále před vámi“. Ten lze opravdu těžko zpochybnit.

Truman se oproti tomu pustil do kampaně se vší vervou. Objížděl USA po železnici a spojoval Deweyho s „flákajícím se“ republikánským Kongresem, který mu hatil reformní snahy. „Give’em hell, Harry! (Nandej jim to, Harry),“ vykřikl jednou jeden z jeho stoupenců. Ujalo se to a davy slogan provolávaly stále více. Uvidíte, že z průzkumů budou po volbách jen cáry papíru, přesvědčoval Truman i své pochybující okolí.

Deweyho náskok v průzkumech se sice v týdnech před hlasováním snižoval, jeho triumf byl však do posledních chvil pořád brán za hotovou věc. Life ve svém předvolebním vydání publikoval fotografii Deweyho s popiskem „Náš příští prezident jede přívozem přes Sanfranciský záliv“, v Británii v listu Manchester Guardian vyšel text „Harry S. Truman: Studie selhání“. Televize NBC připravila lepenkový model Bílého domu, u něhož se po oznámení výsledků měli objevit dva sloni jakožto symbol republikánů. Deweyho spojenci, s nimiž se počítalo do prezidentské administrativy, skupovali domy v D. C., lidé z Trumanova týmu si už naopak hledali jinou práci…

Výsledek? Truman získal 49,6 procenta hlasů oproti Deweyho 45,1 procenta a zvítězil poměrem 303 ku 189 volitelům. Postavili se za něj bílí jižané, odboráři, katolíci, židé i farmáři se Středozápadu. Bylo to ale jasné až druhý den zrána.

„Dewey Defeats Truman“. Vítěz voleb Harry Truman drží v rukou výtisk Chicago Daily Tribune se slavným mylným titulkem. (4. listopadu 1948)

A v Chicago Daily Tribune tak dlouho čekat nemohli. Kvůli stávce tiskařů související se zmíněným Taft-Hartleyovým zákonem a zdlouhavému výrobnímu procesu mělo první volební vydání uzávěrku ve chvíli, kdy ještě Truman vítězem nebyl. Pak samozřejmě vyšlo vydání další, ale to už bylo 150 tisíc výtisků s titulkem DEWEY DEFEATS TRUMAN na světě. Pro prezidenta, který chicagským listem, jenž ho jednou označil za ňoumu, pohrdal, to bylo ohromné zadostiučinění.

Články označující Deweyho za prezidenta vydal třeba i časopis The Journal of Commerce. Je to ale právě titulka Chicago Daily Tribune, která si dodnes žije svým vlastním životem. Rádi ji používají například kandidáti, kteří se snaží přesvědčit veřejnost, že jejich šance jsou vyšší, než se myslí. V roce 1984 například výtiskem mával Walter Mondale (od Reagana pak dostal naloženo), v roce 1992 zase „třetí“ kandidát Ross Perot.

Ross Perot se slavným výtiskem Chicago Daily Tribune (1. listopadu 1992)

Kdyby Dewey zvítězil v Kalifornii, Illinois a Ohiu, v nichž získal jen o procento hlasů méně, prezidentem by byl on. K alternativní historii bylo našlápnuto tolik, že není divu, že historik Niall Ferguson neúspěšného kandidáta využil i v knize Virtuální dějiny. Tam s Deweym operuje ve scénáři, kdy mimo jiné Japonsko dlouhodobě ovládá Tichomořskou oblast a Američané se mu snaží postavit. „...Roosevelt krátce před svou smrtí zahájil tento proces, když veřejně označil Čínu za budoucí velmoc. Jeho nástupce Dewey poslal v roce 1948 pomoc Maovi, který zatlačil Japonce až do Šanghaje...“

Fotka, která rozhodla boj o Bílý dům. Demokraty odrovnal trapas s tankem

Místo toho USA pod Trumanem uzavřeli s Japonci bezpečnostní smlouvu a tři roky vedli válku v Koreji. I kvůli ní se popularita 33. prezidenta na jaře 1952 propadla k 20 procentům. Končil jako nejméně oblíbená hlava státu, než ho dorovnal Richard Nixon. Ještě k tomu se mělo za to, že je chudý, a tak se zavedla prezidentská renta. Zemřel v roce 1972 v 88 letech ve svém Missouri.

Dewey se ještě v roce 1952 postaral o to, aby se nestal kandidátem na prezidenta jeho rival Taft, a po konci ve funkci guvernéra New Yorku se vrátil k výnosné právnické praxi. Jakékoli nabídky na návrat do politiky odmítal, pohrdl i křeslem v Nejvyšším soudu. Zemřel o rok před Trumanem, v Miami, kam vyrazil hrát golf, dostal infarkt. O své legendární prohře prý do konce života takřka nepromluvil. „Byla jako zamčená místnost v zatuchlém sídle, do níž jeho majitel nikdy nevstoupil,“ napsal v jeho biografii historik Richard Norton Smith.

Výsledky prezidentských voleb v USA v roce 1948

Jak to dopadne letos?

Celonárodní průzkumy před prezidentskými volbami jsou v zásadě vyrovnané, kvůli jejich nízké vypovídací hodnotě je navíc třeba je brát s rezervou. Rozhodující budou výsledky v přibližně šesti takzvaných swing states: Arizoně, Georgii, Michiganu, Nevadě, Pensylvánii a Wisconsinu. V roce 2020 ve všech těchto státech zvítězil Joe Biden. Arizonu, Georgii a Nevadu nyní průzkumy přisuzují spíše Donaldu Trumpovi. Zásadní by pak byl Michigan, Pensylvánie a Wisconsin, které dohromady nabízejí 44 volitelů. Biden zřejmě bude muset k vítězství získat všechny, pak by mohl vyhrát poměrem 270 ku 268. Pokud ve všech vyhraje Trump, skóre může být 312 ku 226 pro něj.

Autor:

První barevná fotka zmizela v hlubinách času. Už ji nikdy nikdo neuvidí

První barevná fotografie pořízená metodou tří barev, kterou navrhl James Clerk...

Seriál Je to jen pruhovaná stuha na tmavém pozadí, přesto představuje zásadní moment ve vývoji barevné...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

Bunny Yeager: Bettie Page mezi gepardy (1954)

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Ukradli nám řeznictví. My jim vzali zlato. Dokázali jsme to, brácho!

Bráchové Na mistrovství světa v roce 1972 v Praze se bratři Jiří (vlevo) a...

Seriál Málokdy se do jedné fotky promítne tolik hlubokých pocitů, zásadních událostí či lidských povah....

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

Počkej na mě, tati! Kanadský voják Jack Bernard se loučí se svým synem. (1....

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

Tibor Honty: Padl v posledních vteřinách (1945)

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Sundej to, srabe! Fotka zkrvaveného gólmana, důkaz zlomu hokejových dějin

1. listopadu 1959, dostal montrealský hokejový brankář Jacques Plante v zápase...

Seriál „Kdybyste vyskočil z letadla bez padáku, stal byste se hrdinou? Ne, já myslím, že byste se zachoval...

Ukázal ruce od židovské krve a dav jásal. Hrůzný lynč pošpinil Oscary

Palestinský mladík Aziz Salha po zabití dvou izraelských vojáků hrdě ukazuje...

Seriál Začalo to jako běžná cesta do práce a o několik hodin později skončilo jako jedna z...

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Eurovize ukázala, že Izrael má v Evropě i nadále podporu, říká Fingerland

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Komu spadne do klína západ Afriky? Ve hře o vliv je průmysl i dezinformace

26. května 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Pozvolný odchod Francie ze západní Afriky je hotová věc. Zcela nahradit francouzský vliv ale bude...

Čechů ubývá, rodí se méně dětí. Není čas na sex a vztahy, vysvětlují odborníci

26. května 2024

Premium Stále více žen v Česku nemůže otěhotnět nejen z důvodů onemocnění, ale i kvůli odkládaní...

První barevná fotka zmizela v hlubinách času. Už ji nikdy nikdo neuvidí

26. května 2024

Seriál Je to jen pruhovaná stuha na tmavém pozadí, přesto představuje zásadní moment ve vývoji barevné...

V metru ve stanici Náměstí Republiky spadl do kolejiště člověk, provoz byl zastaven

25. května 2024  22:38,  aktualizováno  23:28

„Na stanici metra B spadl do kolejiště člověk. Provoz metra je přerušen v úseku Smíchovské nádraží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...