Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

Seriál
Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům připomínala, že jejich tátové za oceánem bojují proti Hitlerovi. Dojemné loučení pětiletého chlapce s otcem využila i armáda k prodeji válečných dluhopisů. Příběh dnes bezmála devadesátiletého Warrena Bernarda rekapituluje seriál Slavné fotografie.
Počkej na mě, tati! Kanadský voják Jack Bernard se loučí se svým synem. (1....

Počkej na mě, tati! Kanadský voják Jack Bernard se loučí se svým synem. (1. října 1940) | foto: Claude P. DettloffCreative Commons

Od onoho letmého okamžiku už uteklo bezmála čtyřiaosmdesát let a v holohlavém a opáleném dědovi byste jen těžko hledali rysy blonďatého klučiny z města New Westminster. Ale Warren ‚Whitey‘ Bernard si onen říjnový den pamatuje, jako kdyby to bylo včera. Vždyť přece dával sbohem tátovi, který stejně jako stovky dalších vojáků pochodoval do války.

Slavné fotografie

„Vidíte, jak všichni vojáci nesou pušku? Jenom můj táta si přehodil pušku do druhé ruky, aby mi mohl podat ruku,“ vzpomínal rozesmátý kmet před pár lety nad fotkou, jež zabírá prominentní místo v domě v malebné vesnici na ostrově Vancouver. Je to fotografie, kterou zná celá Kanada.

Jeho otec Jack tehdy patřil k rezervistům povolaným do řad 1. pluku Britské Kolumbie. O rok dřív Hitler napadl Polsko, kanadský parlament vyhlásil třetí říši válku a příslušníci nejstarší jednotky z Vancouveru po několikaměsíčním výcviku a nekonečném vysedávání v kasárnách dostali rozkaz, že se mají nalodit.

Městem se rozletěla zpráva, že odplouvají přes oceán do války, a když se špalír vojáků vydal na pochod centrem New Westminsteru do přístavu, čekali na ně dojatí a vystrašení příbuzní. Mezi nimi i Jackova žena s pětiletým synem.

V jednu chvíli se Warren překvapené mámě vytrhl a utíkal za otcem, který se za ním v rychlosti otočil. „Máma byla hrozně rozrušená. Vojáci proudili kolem nás, všichni se loučili a mířili na loď,“ vzpomínal po letech Warren Bernard v rozhovoru pro stanici CBC.

Warren "Whitey" Bernard se slavnou fotografií z roku 1940 (3. října 2014)

Byl by to jeden z mnoha podobných příběhů napsaných válkou, který by dávno zavál čas. Jenže to by na místě nesměl být Claude Dettloff, jemuž se běh dějin na zlomek sekundy podařilo zastavit. Fotograf deníku Vancouver Daily Province stiskl spoušť přesně ve chvíli, kdy běžící Warren natahuje ruku k tátovi a máma se ho marně pokouší zastavit. Perfektní kompozici dotváří nekonečný had vojáků plazící se městem.

Abychom pochopili, jak výjimečný kousek se Dettloffovi povedl, je třeba vzít v úvahu, že jeho fotoaparát Speed Graphic byl velmi nemotorný a pomalý stroj. Každý snímek vyžadoval výměnu kazety s filmem, pak fotograf musel zaostřit, natáhnout spoušť a stisknout. Dettloff použil expoziční čas 1/200 sekundy. Lépe to trefit nemohl, ani kdyby chtěl.

Fotka se druhý den objevila na titulní straně Vancouver Daily Province. „Počkej, tati, já jdu s tebou!“ hlásila popiska, která mnohé příbuzné musela uklidnit. Dozvěděli se totiž, že vojáci ještě nemíří do zámoří, ale na další výcvik. „Pluk Britské Kolumbie opustil kasárna v New Westminsteru a odplul do výcvikového tábora Nanaimo. A rovnou by mohl přibrat svého nejmenšího vojáka, tedy chlapce, kterého vidíme na fotografii.“

Počkej na mě, tati! Slavná fotografie Clauda Dettloffa na titulní straně The Vancouver Daily Province (2. října 1940)

Jack Bernard ve výcvikovém táboře na ostrově vzdáleném pouhé tři hodiny plavby od New Westminsteru strávil ještě téměř tři roky, než ho poslali do Evropy. Jeho jednotka se během vylodění v Normandii výrazně podílela na prolomení německé obrany jižně od Caen, během bitvy v ústí Šeldy si připsala zásluhy na osvobození Antverp a pochod Evropou zakončila v dubnu 1945 v Dolním Sasku.

Když se Jack po konci války vrátil domů, Dettloff už na něj čekal s fotoaparátem v ruce, aby zachytil šťastné shledání s jeho synem. Fotka z října 1940 totiž mezitím ožila vlastním životem. Vytiskli ji přes celou stránku v magazínu Life, objevila se i v časopisech Newsweek a Time a kanadská vláda ji v rámci podpory válečné morálky nechala vyvěsit v každé školní třídě.

Kanaďané proti Hitlerovi

V tu chvíli zavětřila příležitost i armáda a rozhodla se chlapce naverbovat do propagace válčených dluhopisů. Malý Bernard proto se svolením mámy jezdil po Kanadě s populárními baviči své doby a vyzýval krajany, aby přispěli na porážku Hitlera. Vzpomíná na to rád, každý výjezd znamenal šestitýdenní omluvenku ze školy.

„Postavili mě v modrém saku a šedivých kraťasech před zvětšeninu fotky, vedle stál chlapík oblečený jako můj táta. Měl jsem krátký proslov a nakonec jsem všechny poprosil, aby si koupili dluhopisy a můj táta se mohl vrátit domů. To už všichni slzeli a mohli se přetrhnout, aby si dluhopisy koupili,“ vzpomínal po letech Warren Bernard.

Dettloffův snímek sentimentálnější jedince dojímá dodnes. Je řazen mezi nejslavnější snímky druhé světové války a stal se pevnou součástí kanadské historie. Objevil se na známkách i pamětních mincích a před deseti lety podle něj radnice New Westminsteru nechala vyrobit pomník. Pokud někdy zavítáte do Britské Kolumbie, jděte se na něj podívat – najdete ho přesně na tom místě, kdy se Jack Bernard před 84 lety ohlédl za svým synem.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

Dagmar Hochová: Dvě na mostě (1959)

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

Inspiruj jinou, ať hodí padesát metrů. O lásce a medailích manželů Zátopkových

Polibek manželů Zátopkových po maratonském závodu, který Emil Zátopek ovládl.

Seriál Čím déle se na tuto fotografii díváte, tím silněji na vás působí. Vyzařuje z ní ryzí láska, která...

Krkavčí matka prodala své děti za dva dolary, fotka otřásla Amerikou

DĚTI NA PRODEJ - Chicagský dvůr rodiny Chalifouxových - na horním schodu Lana...

Seriál Vinili ji, že za zinscenování fotografie dostala zaplaceno, s prodejem potomků to ale myslela...

Němci ho zastřelili s holubem v náručí. Sověti z něj udělali světce

Zastřelený rostovský pionýr Viktor Čerevičkin (listopad 1941)

Seriál Svého času se o něm učili i žáci v Československu. Viťa Čerevičkin se díky svému tragickému osudu...

On je snad mrtvý! Vstaň, Dorando, zkus ještě běžet. Přece nevyhraje Američan

Italský běžec Dorando Pietri běží do cíle olympijského maratonu v Londýně....

Seriál „Nejdramatičtější, nejděsivější a nejdůležitější maraton v historii se konal v Londýně 24. července...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

Kary H. Lasch: Sophia Lorenová při ranní hygieně ve vlaku do Stockholmu (1955)

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

Počkej na mě, tati! Kanadský voják Jack Bernard se loučí se svým synem. (1....

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Joe Biden odstoupil z prezidentských voleb

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

Vandal v noci zapíchl do zaparkovaného auta krumpáč, vůz je nepojízdný

Policie pátrá po vandalovi, který tento týden v noci v obce Plavy na Jablonecku zarazil krumpáč do stojícího vozidla jednoho z místních obyvatel. Pachateli hrozí až dva roky vězení.

25. července 2024  18:52

Zabila pořad 168 hodin šikana a bossing? Bylo toho víc, říká ředitel ČT

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala nabídku na tvorbu nových pořadů. V podcastu Kontext to ve čtvrtek sdělil generální ředitel ČT Jan...

25. července 2024,  aktualizováno  18:46

Zemřel Karel Dyba. Ministrovi z Klausovy vlády bylo 83 let

Ve věku 83 let zemřel bývalý ministr hospodářství Karel Dyba. Resort vedl v letech 1992 až 1996 ve vládě Václava Klause. Po odchodu z politiky se stal diplomatem, působil jako velvyslanec Česka při...

25. července 2024  15:56,  aktualizováno  18:20

Místo splachování stačí zasypat. Toalety v Prachovských skalách vyrobí hnojivo

V Prachovských skalách v Českém ráji slouží turistům první dva kompostovací záchody v kraji. Budky inspirované tvarem šnečí ulity navrhli studenti hradecké stavební školy. Správci přírodní památky si...

25. července 2024  18:10

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...