Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

Seriál
„Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si vysloužila Bunny Yeagerová, která v padesátých letech otevřela cestu moderní erotické fotografii. Tento týden uplyne deset let od její smrti. Její příběh si přečtěte v dalším díle seriálu Slavné fotografie.
Bunny Yeager: Bettie Page mezi gepardy (1954)

Bunny Yeager: Bettie Page mezi gepardy (1954) | foto: Bunny Yeager

„Tohle je lepší než cheesecake,“ zvolal údajně nejmenovaný editor, když poprvé viděl snímek půvabné ženy dávající na odiv své lepé tvary. V USA se pak takovým fotkám říkalo cheesecake, ve světě jsou spíše známé jako pin-up, protože si je muži rádi špendlili na zeď. Jejich zlatý věk nastal v padesátých letech a velkou zásluhu na tom měla žena, která sama začínala jako pin-up modelka.

Bunny Yeagerová se narodila 13. března 1929 v Wilkinsburgu v Pensylvánii. Její rodné jméno bylo Linnea Eleanor, na Bunny (anglicky králíček) se přejmenovala poté, co se v sedmnácti s rodiči přestěhovala na Floridu. Inspirací jí byla romantická komedie „Week-End at the Waldorf“, kde vystupuje postava jménem Bunny Smithová.

Slavné fotografie

Na slunném jihu také započala kariéru modelky. Díky klenuté postavě, dívčímu úsměvu a hřívě blonďatých vlasů byla úspěšná v lokálních soutěžích krásy, postupně získala korunku Miss Trailer Coach, Sports Queen a Queen of Miami. Jedním z porotců byl i pozdější přítel Marilyn Monroe, baseballista Joe DiMaggio. A na rande s ním šla i Yeagerová.

Ambiciózní dívka dobře věděla, jaké jsou její přednosti, a dokázala je prodat. Její tajnou zbraní byly podomácku ušité bikiny. „V obchodě se nedaly koupit. Tak jsem si vyrobila vlastní,“ řekla o dvoudílných plavkách, které tehdy teprve přicházely do módy. „Všechny ostatní dívky byly oblečeny konzervativněji, ale já jsem se ve svých vlastnoručně vyrobených bikinách cítila jako doma.“

Yeagerová ušila stovky bikin, nejprve pro sebe, později i pro své objekty před kamerou. Chlubí se, že všechny byly originální a nikdy neměla stejný model dvakrát. „Díky tomu jsem mohla snáze prodávat své dílo do pánských časopisů.“

Z modelky za objektiv

Ve třiadvaceti začala navštěvovat večerní lekce fotografie. Zpočátku nechtěla být profesionální fotografkou, nýbrž si jen pořídit kopie svých fotek. „Bunny chtěla na svých snímcích vypadat hezky, a tak se začala fotografovat sama,“ uvedla její kamarádka a bývalá modelka Mary Robbinsová. „Měla pocit, že to zvládne lépe než kterýkoli muž. Obvykle se lidé sami nefotografují. Ale ona to udělala.“

Její snaha každopádně vzbudila pozornost a brzy se ocitla na obálce magazínu U.S. Camera s titulkem „Nejhezčí světová fotografka“. Navíc prokázala, že dokáže být inovativní. V jedné sérii například zachytila deset modelek v šortkách a tílkách, jak v hasičské škole skáčou do záchranné sítě a klouzají se po tyči. Na padesátá léta to byly neobvyklé, vynalézavé záběry, podotýká magazín Boca Raton.

Pin-up modelky na žebříku hasičské školy vyfocené známou fotografkou Bunny...

Ten pravý průlom ale přišel ve chvíli, kdy objevila Bettie Page – krasavici z Tennessee, již list The Washington Post označil za „nejčastěji napodobovanou pin-up modelku, která se nejmenovala Marilyn Monroe“. Historici umění se po sedmi dekádách shodují, že snímky sošné černovlásky pořízené Bunny Yeagerovou pomohly definovat umění erotické fotografie.

Na jedné z jejích nejslavnějších fotek je uhrančivá „královna fetiše“ zachycená mezi gepardy, na sobě má plavky se vzorem jejich srsti. Odvážný obleček si spíchla sama den před focením v safari parku ve městě Boca Raton na Floridě. Měla se stát ženskou obdobou Tarzana, který počátkem padesátých let v podání Lexe Barkera řádil v amerických kinech.

Na focení legendární série údajně málem nedošlo, protože šelmy jménem Moja a Mbili byly nemocné a celou noc trpěly nevolností. „Nevypadaly moc dobře. Byla jsem dost nervózní. Bála jsem se, že po mně skočí. Ale nakonec mě jenom olízly, nic horšího se nestalo,“ vzpomínala po letech Bettie Page.

Slavná fotografka pin-up modelek Bunny Yeagerová na autoportrétu. Sama začínala jako pin-up modelka.

Svůj tarzanovský obleček pro potěchu nadržených Američanů nakonec před objektivem odložila, stejně jako později, kdy ji Bunny Yeagerová nafotila kompletně nahou až na veselou čepici Santa Clause. Zrodil se snímek, který pomohl nakopnout do té doby nepříliš známý časopis. Jeho jméno? Playboy.

„O Hughu Hefnerovi tehdy nikdo neslyšel,“ řekla později Yeagerová o zakladateli legendárního časopisu, „ale já jsem si řekla, že když jsou noví, mohli by věnovat pozornost amatérovi. A to se také stalo.“ Hefner jí zaplatil sto dolarů, Bettie Page v santovské čepici se dostala na vánoční číslo a stala se jednou z prvních playmates neboli dívek měsíce.

Bettie Page byla symbolem sexuální revoluce i královnou aktů a fetiše

Prodejem fotky Yeagerová navázala s časopisem, jenž změnil vnímání ženské krásy v USA, dlouholeté a plodné partnerství. Vyfotila osm jeho playmates a některé z nich sama objevila. Playmate roku 1956 Lisu Wintersovou oslovila na autobusové zastávce. „Modelky důvěřují fotografce, protože si myslí, že bude mít větší soucit s jejich nedostatky. A pro ženu je jednodušší požádat dívku, aby se svlékla.“

Jedinečnost ženské krásy jako cíl fotografie

Její práce se neobjevily jen v Playboyi, ale i ve stovkách dalších magazínů či kalendářů. Navázal na ně například slavný časopis Sports Illustrated. Fotky spoře oděných krasavic na miamských plážích také přispěly k vytvoření představy Floridy jako pohodového ráje plného krásných žen.

Ona sama tvrdila, že jejím cílem je postihnout ženskou krásu ve všech různých podobách. „Chtěla jsem ukázat, jak se na ženy dívají muži, kteří mají samozřejmě o ženách jiné představy. Jak nudný by byl svět, kdyby každá žena vypadala stejně.“

Napomohla také popularitě bikin. Výrazným impulzem byly její fotky první Bondgirl Ursuly Andressové z natáčení filmu Dr. No. Pořídila je, zatímco balancovala na voru v jamajské bažině. Sama měla herecké ambice, ale jejím největším filmovým zářezem zůstává role švédské masérky v detektivce Žena v betonu.

Snědá kůže se po bondovce ve světě ženské krásy usadila. Asi natrvalo.

V sedmdesátých a osmdesátých letech, s nástupem nových časopisů jako Hustler a Penthouse, nastaly výrazné změny. V kurzu byly explicitní, drsné a sexuálně podbízivé fotky, které sama Yeagerová označila za „trochu oplzlé“. Poznala, že pro její laškovné, klasicky hollywoodské snímky už není místo, a přestala fotit.

Věnovala se své rodině. Byla dvakrát vdaná, měla dvě děti a vydávala knihy svých fotek. Jejich názvy mluví za vše: Beautiful Backsides, Flirts of the Fifties, Women of the Sun: Bunny Yeager in Mexico a samozřejmě Bettie Page: Queen of Curves se slavnou gepardí fotkou z Boca Raton na přebalu. Zemřela 25. května 2014.

Ikona feministek

Její práce se znovu dostala do popředí v posledních letech. V roce 2010 měla Yeagerová svou první muzejní výstavu v Muzeu Andyho Warhola v Pittsburghu. Následně se její snímky objevily v muzeích po celém světě.

I když pořizovala fotky určené především pro mužské oko, Yeagerová je vyzdvihována feministkami jako sebevědomá žena, jež se vlastním úsilím prosadila ve výhradně mužské disciplíně. „Ať žije odvážná a krásná Bunny, která lstivě propašovala feministický program do nejnepravděpodobnějšího prostoru: pánských časopisů,“ vzývá ji portál HuffPost.

„Vždycky jsem nesnášela, když mi lidé říkali: ‚Můžeš to dělat stejně dobře jako muž‘ nebo ‚Proč to neděláš jako muži?‘ Chtěla jsem dělat to, co jsem chtěla já, ne to, co dělali muži,“ říkala sama Yeagerová.

Autor:

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

Dagmar Hochová: Dvě na mostě (1959)

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

Inspiruj jinou, ať hodí padesát metrů. O lásce a medailích manželů Zátopkových

Polibek manželů Zátopkových po maratonském závodu, který Emil Zátopek ovládl.

Seriál Čím déle se na tuto fotografii díváte, tím silněji na vás působí. Vyzařuje z ní ryzí láska, která...

Krkavčí matka prodala své děti za dva dolary, fotka otřásla Amerikou

DĚTI NA PRODEJ - Chicagský dvůr rodiny Chalifouxových - na horním schodu Lana...

Seriál Vinili ji, že za zinscenování fotografie dostala zaplaceno, s prodejem potomků to ale myslela...

Němci ho zastřelili s holubem v náručí. Sověti z něj udělali světce

Zastřelený rostovský pionýr Viktor Čerevičkin (listopad 1941)

Seriál Svého času se o něm učili i žáci v Československu. Viťa Čerevičkin se díky svému tragickému osudu...

On je snad mrtvý! Vstaň, Dorando, zkus ještě běžet. Přece nevyhraje Američan

Italský běžec Dorando Pietri běží do cíle olympijského maratonu v Londýně....

Seriál „Nejdramatičtější, nejděsivější a nejdůležitější maraton v historii se konal v Londýně 24. července...

Tome, nebuď blázen, to je konec, slez. Smrt číhala na Mont Ventoux

Pokusy o oživení selhaly. Tom Simpson v souboji s Mont Ventoux podlehl.

Seriál Roger Pingeon se stal roku 1967 nečekaným šampionem Tour de France. Přesto je tento ročník...

Rampa se spustila, on zmáčkl spoušť. V Normandii vyfotil „chřtán smrti“

Do chřtánu smrti. Slavná fotografie z vylodění v Normandii od Roberta Sargenta...

VIDEO Seriál Vojáci kráčející vstříc bitevní vřavě na plážích Normandie, v dáli se v mlze ztrácí ostré skály, na...

Joe Biden odstoupil z prezidentských voleb

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

Leyenová žádá dva kandidáty do komise, muže a ženu. Síkela jí nestačí

Dva kandidáty do nové Evropské komise, muže a ženu, oficiálně požaduje od členských států Evropské unie šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Stejnou věc prosazovali ve vládě ministři za...

25. července 2024  14:24,  aktualizováno  17:40

Policie zadržela na Moravě dva hledané muže. Stíhaní byli z vraždy a dealerství

Policejní Národní jednotka cíleného pátrání zadržela ve středu na Moravě dva hledané pro závažnou trestnou činnost. Prvním z nich byl muž podezřelý z vraždy ve Vídni, kterého policisté dopadli u...

25. července 2024  17:38

Břeh daleko, ke dnu to jde rychle. Se záchranáři na Slapech, kde zasahují denně

Premium

Počty neštěstí na vodních plochách jsou markantní, přesto stále řada lidí podceňuje důležitost bezpečnostních opatření. Všímají si toho nejen záchranáři od Slapské přehrady, která se v letních...

25. července 2024

Zabila pořad 168 hodin šikana a bossing? Bylo toho víc, říká ředitel ČT

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala nabídku na tvorbu nových pořadů. V podcastu Kontext to ve čtvrtek sdělil generální ředitel ČT Jan...

25. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...