Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

Seriál
Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij Ivanovič Sacharov zemřel v posledních sekundách války kulkou nacistického odstřelovače. Teprve o čtvrt století později se ukázalo, že všechno je úplně jinak. Příběh nešťastného dělostřelce si přečtěte v dalším díle seriálu Slavné fotografie.
Tibor Honty: Padl v posledních vteřinách (1945)

Tibor Honty: Padl v posledních vteřinách (1945) | foto: Tibor Honty / www.sbirky.moravska-galerie.cz

Snad nikdy nekvetly šeříky tak krásně jako onen květen roku 1945. A Grigorij Ivanovič Sacharov je jimi obsypán. Pokojně leží v rakvi vystlané květy, nad jeho bledou tváří se sklání mladá rudoarmějka, s kterou se intimně sblížil během svého pochodu Evropou. Za sedm měsíců přivede na svět jejich dítě.

Spolubojovníci v pozadí zádumčivě mlčí a sveřepě třímají samopaly PPŠ-41 Špagin. O den dříve vstoupila sovětská armáda do Prahy a osvoboditelé si během pohřbu tří kamarádů do provizorního hrobu před Rudolfinem uvědomují, jak strašnou cenu za porážku hitlerovského Německa zaplatili.

Žalu mužů a žen ošlehaných boji přihlíží i Tibor Honty, osmatřicetiletý fotograf původem ze Slovenska, který během květnových dnů neúnavně běhá po Praze a dokumentuje radostný i krvavý chaos osvobození. Právě zde pořídí svoji nejslavnější fotku nazvanou „Padl v posledních vteřinách“.

Je to jeden z našich nejznámějších snímků druhé světové války a jeho síla je o to větší, že na rozdíl například od vyvěšování vlajky na Reichstagu nebyl naaranžovaný. „Kompozice, osvětlení, vážnost gest a opravdovost emocí propůjčují scéně charakter závěrečného obrazu klasické tragédie,“ hodnotí jeho estetiku historik umění Vít Vlnas.

Fotografie Tibora Hontyho

Snímek, který je dnes uložen ve sbírkách Moravské galerie v Brně, přesto neříká celou pravdu. Téměř pětadvacet let si všichni mysleli, že rodák z Ukrajiny, který se během vojenské kariéry zúčastnil invaze do východního Polska v září 1939 i zimní války proti Finsku a během Velké vlastenecké války prošel Bělorusko, Rakousko a Maďarsko, skutečně padl v posledních okamžicích bojů o Prahu. Ostatně i kvůli němu byl plácek před Rudolfinem přejmenován na náměstí Krasnoarmějců.

Jenže v roce 1970 do Československa dorazil metály ověnčený generálporučík Pjotr Fjodorovič Ťurněv a na fotce poznal někdejšího velitele z 208. samohybné dělostřelecké brigády, kde závěrem války působil jako politruk. Sacharov podle jeho svědectví vůbec nezahynul v Praze, vojáci jeho tělo do hlavního města přivezli. Vždyť si to slíbili: Do Prahy dojedeme. Živí, nebo mrtví!

„Kamarádi důstojníci splnili svůj slib a plukovníkovo tělo převezli tankem do Prahy. Tam ho pohřbili do hromadného hrobu s dalšími vojáky, které o den dříve na náměstí zastřelil německý odstřelovač,“ potvrzuje tuto verzi pro ruský projekt Nesmrtelný pluk Sacharovova vnučka Olga Berdnikovová.

Generálmajor Ťurněv československým soudruhům nevědomky pořádně zavařil, protože v příběhu fotografie, kterou si oblíbila komunistická propaganda, udělal obrovskou díru.Zásadní otázka zněla: pokud Sacharov nezemřel v Praze, kde tedy? Nejdřív se mělo za to, že v Českém Brodě.

Padlého rudoarmějce od Rudolfina v roce 1970 identifikoval generálporučík Petr Ťurněv

„První vozidla vjela na hlavní náměstí, kde už vítali sovětské vojáky-osvoboditele rozradostnění obyvatelé. Postup se zbrzdil. Plukovník Sacharov si pospíšil v džípu do čela kolony. Musel vystoupit. Lidé ho společně s jinými vojáky objímali, líbali, zasypali květinami. A právě tu se ozval onen výbuch. Hitlerovec, který se schoval v jednom domě, vystřelil z pancéřové pěsti. Grigorij Ivanovič zahynul,“ vzpomínal na stránkách armádního deníku Obrana lidu Ťurněv.

O dva roky později nicméně přiznal, že to bylo spíše někde u Jihlavy. Vojenští historici po sisyfovském pátrání došli k závěru, že Sacharov padl v Hrotovicích, městečku ležícím asi osmnáct kilometrů jihozápadně od Třebíče. A tady nastal problém. V Hrotovicích totiž poslední den války dopadly tři letecké pumy, které zabily 177 lidí, z toho 36 sovětských vojáků. A neshodilo je Luftwaffe, ale sovětský šturmovik.

Jak je možné, že se pilot tak strašlivě spletl a místo ustupujících Němců bombardoval vlastní? Mohla za to smrt návodčího, který letcům světlicemi signalizoval přední okraj fronty. Chvíli před neštěstím padl u Slavětic ležících tři kilometry východně od hrotovického náměstí a posádka tak vítání rudoarmějců považovala za rojení německých jednotek.

Hrotovičtí si připomněli události z konce války, kdy na osvobozené město dopadly sovětské bomby.

Tato verze tragédie se husákovskému režimu dva roky po zadušení pražského jara nehodila, a tak se začaly vymýšlet alternativní verze. Masakr prý způsobily dělostřelecké granáty odpálené od Myslibořic, které osudový den ještě drželi nacisté. Takto osudový den v roce 1973 líčila Obrana lidu:

Na námestí pred kaštieľom je plno ľudí, je poludnie, 8. máj 1945. Nemci vraj podpísali zastavenie palby, vzali nohy na plecia a utekajú, čo im para stačí. Slnko svieti a z miestneho rozhlasu sa ozýva pieseň „Hej, Slované“ a potom „Kde domov môj“. Tanky so červenými hviezdami na hrotovic kom námestí dodávajú pocit istoty. V záhradkách kvitnú čerešne a dobre sa dýcha.

„Priatelia, schovajte sa! Veď Nemca tu stretneš na každom kroku... Vojna ešte neskončila,“ hovorí zvučným hlasom plukovník. Ale stovky občanov obliehajú námestie a nikomu sa nechce domov, každý chce byť pri tom, nadišiel predsa dlho očakávaný okamih, je tu prvý deň slobody, prvý deň mieru. Neopísateľná radosť a budbu z reproduktorov prerušia tri nepochopiteľné výbuchy, kvitnúce čerešne sa zašumia, pach ohňa sa zmieša s nárekom a zúfalými výkrikmi, nastane zmatek. Ľudia prchajú na všetky strany, živí ťahajú so sebou zranených a mŕtvych. Plukovník a jeho šofér znehybneli na svojich sedadlách v terénnom aute, ako keby chceli pokračovať v ceste...

Záhada rozluštěna, hlásil v roce 1973 deník Obrana lidu. O skutečné příčině masakru v Hrotovicích však pomlčel....

Mlžení kolem skutečného osudu Sacharova rozehnala až revoluce a speciální vyšetřování expertů z Vojenského historického ústavu a Kriminalistického ústavu. Došli k závěru, že na hrotovickém náměstí zabíjely německé letecké pumy s tyčovým zapalovačem, které koncem války používalo sovětské letectvo.

„Tyto pumy vybuchovaly ve výšce půl metru nad zemí a jejich výbuchový účinek plně odpovídá všem následkům způsobeným explozí v Hrotovicích... Zmíněné pumy používala jako trofejní sovětská vojska i z lehkých letounů,“ cituje portál města Hrotovice z odborného posudku.

Co se týče Sacharova, v provizorním hrobě před Rudolfinem si dlouho nepoležel. Jeho milenka ho krátce po válce nechala exhumovat a převézt do Kyjeva, kde spočinul po boku ukrajinských velikánů na Bajkově hřbitově. Každý květen na něj vzpomínají v Hrotovicích, kde jeho jméno vévodí pomníku obětí tragického omylu sovětského pilota z posledního dne druhé světové války.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

Dagmar Hochová: Dvě na mostě (1959)

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

Inspiruj jinou, ať hodí padesát metrů. O lásce a medailích manželů Zátopkových

Polibek manželů Zátopkových po maratonském závodu, který Emil Zátopek ovládl.

Seriál Čím déle se na tuto fotografii díváte, tím silněji na vás působí. Vyzařuje z ní ryzí láska, která...

Krkavčí matka prodala své děti za dva dolary, fotka otřásla Amerikou

DĚTI NA PRODEJ - Chicagský dvůr rodiny Chalifouxových - na horním schodu Lana...

Seriál Vinili ji, že za zinscenování fotografie dostala zaplaceno, s prodejem potomků to ale myslela...

Němci ho zastřelili s holubem v náručí. Sověti z něj udělali světce

Zastřelený rostovský pionýr Viktor Čerevičkin (listopad 1941)

Seriál Svého času se o něm učili i žáci v Československu. Viťa Čerevičkin se díky svému tragickému osudu...

On je snad mrtvý! Vstaň, Dorando, zkus ještě běžet. Přece nevyhraje Američan

Italský běžec Dorando Pietri běží do cíle olympijského maratonu v Londýně....

Seriál „Nejdramatičtější, nejděsivější a nejdůležitější maraton v historii se konal v Londýně 24. července...

KVÍZ: Vznikaly na bojištích i festivalech. Znáte příběhy slavných fotografií?

Milenci na největším hudebním festivalu ve Woodstocku v USA. (17. srpna 1969)

Ať už vznikly na bojištích, festivalech nebo zachycují obyčejné lidské osudy, slavné fotografie...

„Podívejte, vychází Země!“ Fotografie z Apolla 8 změnila lidstvu pohled na svět

Jednu z nejslavnějších fotografií historie Earthrise pořídil člen posádky mise...

VIDEO Seriál Země jako nádherné a životem překypující umělecké dílo uprostřed nicoty. Přesně tak zachytili naši...

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Pavel nechá v září vystavit korunovační klenoty. Nově budou k vidění každý rok

Prezident Petr Pavel rozetnul debatu o tom, jak a kdy vystavovat korunovační klenoty. „Výstava se na základě rozhodnutí prezidenta bude konat každý rok v návaznosti na termín státního svátku svatého...

24. července 2024  15:07,  aktualizováno  15:12

Vyměním blinkr za kávu. Lidé si předávají špatně doručené zásilky

Zákazníci chomutovské Zásilkovny v těchto dnech řeší neobvyklou situaci. Na výdejních místech služby a v jejích Z-boxech si sice vyzvednou balík na své jméno, ovšem až poté zjistí, že obsah je jiný,...

24. července 2024  15:06

Tramvaj srazila nevidomého muže, neměl slepeckou hůl. Policie hledá svědky

Policie hledá svědky úterního střetu tramvaje s chodcem v ostravském obvodu Poruba. Nevidomý osmačtyřicetiletý muž podle prvních zjištění vstoupil v úrovni přechodu přes trať do jízdní dráhy...

24. července 2024  15:06

Obrovský mrak zakryl slunce. Část Yellowstonského parku uzavřela exploze gejzíru

Hydrotermální exploze v úterý otřásla termální oblastí Buscuit Basin v americkém Wyomingu. Představitelé Yellowstonského národního parku svém webu uvedli, že nedošlo v souvislosti s výbuchem k...

24. července 2024  14:39

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...