Hydratace při běhu: je lepší pít z lahví, nebo z vaku?

aktualizováno 
Ono dilema řeší velké množství běžců nejen při nákupu nového batohu. Ještě nedávno vaky vítězily na všech frontách, ale dnes je situace vyrovnaná a obě varianty, lahve i vaky, mají své klady i zápory.

Hydratace při běhu: je lepší pít z lahví, nebo z vaku? | foto: HYDRAPAK, Vít Kněžínek,  Rungo.cz

Zásadním okamžikem, který z lahví učinil vážného konkurenta do té doby nedotknutelných vaků, bylo představení takzvaných soft flasků neboli měkkých lahví. Ve srovnání s klasickými tvrdými lahvemi jsou ty měkké mnohem lehčí a díky poddajnému tvaru lépe pasují do kapes běžeckých batohů i ledvinek. Nezanedbatelná je i schopnost smrštění při postupném ubývání tekutiny, takže voda v lahvi po upití nešplouchá.

Z lahví se tak staly zmenšeniny vaků a narazit můžete i na provedení s krátkou hadičkou. Ta se používá kvůli tomu, aby bylo možné pít za běhu bez nutnosti jakékoliv manipulace s lahví.

Jak se ale rozhodnout, jestli je pro vaše běhání lepší tradiční vak, nebo lahve? Začněme výhodami i nevýhodami vaků na vodu.

Výhody a nevýhody vaků na vodu

Hlavní výhodou je velký objem. Těžko narazíte na běžeckou lahev, do které by se vám vešly dva litry tekutiny. U vaků není tento objem nic neobvyklého, ale pokud jsou na vás dva litry moc, vždy můžete sáhnout po menších variantách. Výhodou číslo dvě je nejjednodušší možné pití. Předchozí věta může na první pohled působit zvláštně, ale pokud běžíte ve svižném tempu a nechcete se nechat ničím rozptýlit, pak opravdu oceníte, když je pití pouze otázkou přiložení hadičky k ústům. Kromě toho je vak možné jednoduše izolovat pomocí hliníkových ochranných fólií a neoprenových pouzder na hadičky, takže se nemusíte bát ani běhání v mrazivém počasí.

Mezi nevýhody hydrovaků je potřeba započítat složitou manipulaci při doplňování tekutin a komplikované čištění. Někomu může vadit i skutečnost, že nikdy pořádně nevíte, kolik vody vám ve vaku ještě zbývá.

Všechny problémy spojené s vaky řeší lahve snadno a elegantně. Doplnění vody je otázkou okamžiku, čištění je snadné a rychlé a za každé situace máte perfektní přehled o tom, kolik tekutin máte ještě k dispozici.

Výhody a nevýhody měkkých lahví

Ani lahve však nejsou stoprocentní. Největší objem, ve kterém se měkké běžecké lahve standardně vyrábí, je půl litru. To v praxi znamená, že do většiny běžeckých batohů nedostanete více než litr tekutin, což může být v některých případech příliš málo. Vždycky si s sebou můžete vzít ještě třetí lahev a umístit ji do zadní úložné kapsy, ale manipulace s ní už bude o poznání obtížnější, a abyste se k ní dostali, budete muset sundávat batoh ze zad. Ani nemluvě o vyšší investici, protože žádný batoh není v základu osazen více než dvěma lahvemi a třetí vás vyjde minimálně na další pětistovku. Tím se dostáváme k poměrně vysoké pořizovací ceně, která se dá též připsat na seznam nevýhod. Jejich výčet zakončíme zmínkou, že v mrazu se měkké lahve izolují pouze velmi obtížně a jedinou možnost je podomácku vytvořené neoprenové pouzdro, se kterým se však lahve pravděpodobně nevejdou do většiny kapes, které jsou na ně určené.

Je lepší vak, nebo lahev?

Ve výsledku by se dilema lahve versus vaky dalo shrnout následovně. Pro běžce, kteří hodně pijí a potřebují s sebou mít velký objem tekutin, je vak jasnou volbou. Stejně na tom budou i ti, kdo rádi vyrážejí na dlouhé tréninky a závody v teplotách hluboko pod bodem mrazu.

Na závody a tréninky, kde je možné vodu pravidelně doplňovat, nebo pokud vám bude stačit jeden litr, naopak vedou lahve díky rychlosti a jednoduchosti při pití i doplňování. Příjemnou výhodou je i rovnoměrné rozložení váhy tekutin na oba přední popruhy batohu, takže se nemusíte tahat s dvoukilovým závažím na zádech a zádový úložný prostor zůstává prázdný a připravený k uložení dalších věcí, které s sebou chcete nést.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

Ortorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost

MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), Ph.D. je přednosta Interní gastroenterologické kliniky...

Chia semínka, goji, čaga, pohanka. Pro mnohé ideál zdravé výživy, pro jiné chorobná závislost na životosprávě, která...

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz