Pozor na srovnávání se s ostatními. Může vás posunout dál, ale i zdeptat

Srovnáváme se všichni navzájem. V éře sociálních sítí dostáváme cizí úspěchy naservírované dnes a denně na zlatém podnose. Žene nás porovnávání se vpřed, nebo nám naopak ubírá motivaci a soustředění na dosažení vlastních životních úspěchů?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Začnu trochu osobně. Mám kamarádku, která je skvělá matka. Zvládá vařit každý den nutričně vyvážené pokrmy. Nikdy jí neujedou nervy a své dítě zásadně netrestá, jen trpělivě vysvětluje. Další z přítelkyň je zase nezměrná optimistka. Sklenice je vždy z poloviny plná, vše je bez výjimky zalité sluncem a i z nejotravnější události si vždy vezme jen to dobré.

Obě mě motivují a zároveň jejich dokonalost často nastavuje zrcadlo mým nedostatkům. Přiznávám, že mě občas při myšlence na jejich chování pohltí závist. Proč jsou ony v určitých oblastech vždy perfektní, kdežto já o svém stylu výchovy a pohledu na život stále pochybuji?

Upravená realita

Výzkumníci identifikovali dva typy sociálního srovnávání. První je vzestupné sociální srovnání, kdy se díváme na lidi, ze kterých cítíme, že jsou na tom lépe než my, ve snaze získat inspiraci a slibnou budoucnost. A pak je tu klesající sociální srovnání, kdy se díváme na lidi, kteří jsou v horší pozici, ve snaze cítit se lépe ze sebe a ze své situace.

Tato srovnání pro nás nejsou vždy špatná, ale někdy mohou být méně užitečná, než si myslíme, a často jsou skutečně špatná pro naše štěstí a úroveň stresu. Mezi faktory, které ovlivňují, zda jsou sociální srovnávání užitečná, nebo škodlivá, patří naše sebevědomí, stresory, které již v našich životech máme, a to, zda provádíme sociální srovnávání směrem nahoru nebo dolů.

Přestože někoho považujeme za blízkého přítele, stále o něm nemusíme vědět všechno. Netušíme, co se mu skutečně honí hlavou a jaké oběti musel přinést do svého současného života, který naší optikou vypadá jako perfektní. Můžeme našim přátelům závidět jejich úspěchy, které však nemusí oni sami prezentovat přesně.

Každý má tendenci ukazovat okolí „upravenou realitu“, což se týká i našich blízkých přátel, takže jejich nejistoty, selhání a nedostatky nejsou vidět. Pokud přemýšlíme o tom, s jakou lehkostí se někteří naši blízcí pohybují po světě a jak skvěle jejich životy vypadají, nevidíme skutečnou podobu jejich života, ale jen to, co je na povrchu.

V zajetí své vlastní sociální bubliny. Náš život určují lidé kolem nás

Existují výjimky, kdy jsou k sobě přátelé stoprocentně upřímní, ale je jich naprosté minimum. Je navíc pravděpodobné, že i my sami svým přátelům předkládáme obrázek hodný jejich závisti. Ať už vědomě, nebo zcela nevědomky.

Příkladem může být postesk ženy na jednom z internetových diskusních fór: „Občas mám nutkání říct kamarádce, že jsem měla hrozný den nebo nudný víkend. Obvykle se však včas zarazím, protože bych před ní mohla působit jako negativistka a stěžovatelka. Místo toho nahodím úsměv a prohodím, že já i moje rodina se máme prostě skvěle,“ přiznává anonymně.

Zdá se tedy, že pod vlivem zákonu akce a reakce kolem sebe všichni šíříme „falešné štěstí“, se kterým se sice porovnáváme, ale už málokdy tušíme, že často není skutečné.

Sociální sítě jen zesilují naše sklony porovnávat se s ostatními. Obraz našich přátel na sítích je ale většinou výrazně zkreslený...

Obdivujeme úspěšné, sebe nechválíme

„Často se přistihnu, že dělám stejná rozhodnutí jako mí blízcí přátelé ne proto, že jsou z mé hlavy, ale proto, abych i nadále zapadala do skupiny a nešla proti proudu. Všechny mé kamarádky jsou navíc tak úspěšné, že bych byla blázen, kdybych činila opačná rozhodnutí než ony,“ přiznává mladá žena, která dodává, že její život je hluboce ovlivněn rozhodováním úspěšných kamarádek. Co když je to ale přesně naopak?

Napadlo vás někdy, že vaši přátelé dělají velké životní změny, protože se chtějí cítit stejně úspěšní jako vy? Mohou se dívat na váš život, na to, co v něm máte, a pomyslet si: „To je to, co chci“. Udělají tedy vše, co je v jejich silách, aby vás následovali. Dosažení životního cíle trvá každému jinak dlouho. Co se vám může jevit jako poměrně snadný krok, pro vaše přátele může znamenat roky práce a dřiny.

Ta je krásná, ta se má. Jak velkou roli v našem životě hraje vzhled

„Pamatuji si, že když mě v práci povýšili na velmi dobrou manažerskou pozici, sdílela jsem hned úspěch s partou blízkých kamarádek. Tvářily se nadšeně. Brzy jsem vypozorovala, že náhle všechny začaly mluvit o kariérních výzvách, které před nimi leží, a než jsem se nadála, jedna z kamarádek také brzy slavila povýšení,“ vysvětluje žena, která se vždy porovnávala s ostatními až do chvíle, kdy zjistila, že porovnávání funguje obousměrně.

Máte sklony srovnávat se s okolím?

celkem hlasů: 95

„Cítila jsem se tehdy hrdá na to, že jsem pro jednou byla pro ostatní motivátorem a hybnou silou, kterou následovaly, i když do očí by mi to nikdy nepřiznaly,“ dodává. Zajímavé je, že vlastní úspěchy obvykle podceňujeme, zatímco ty cizí nám připadají obdivuhodné.

TEST: Máte zdravé sebevědomí?

Pokud blízký přítel udělá v životě významný krok, ať už jde o svatbu nebo přistání na manažerské pozici, okamžitě na své vlastní úspěchy zapomínáme. Kdykoliv získáme pocit, že přátelé kolem nás mění své životy k lepšímu, měli bychom zhodnotit své vlastní úspěchy, které nás dovedly tam, kde jsme dnes.

To neznamená jen každý titul nebo povýšení, kterého jsme dosáhli, ale také každý vztah, kterým jsme prošli a ze kterého jsme se poučili, země, do které jsme cestovali nebo nákupy věcí, na které jsme tvrdě šetřili.

Samozřejmě může být obtížné zůstat optimistou, pokud všichni přátelé kolem dělají velké životní změny a my ne. Dennodenně jsme navíc obklopeni sociálními sítěmi, které mohou pocity frustrace ze srovnávání mnohonásobně prohloubit.

Jak ze srovnávání vytěžit maximum?

„V dnešní době extrémního tlaku na úspěch ztrácí člověk vědomí, že je přirozenou lidskou bytostí, která je dostatečná i bez závratných úspěchů. Pokud začnu mít při porovnávání se s ostatními pocit, že jsem něco méně, pak nastává problém,“ vysvětluje psycholog Barnaby Lyons.

„V tom případě nám může srovnávání s ostatními velmi uškodit, protože hledáme věci, které potvrzují naši méněcennost. Tyto pocity mají ve většině případů původ v dětství,“ míní. Zároveň vysvětluje, že srovnávání nemusí být vždy na škodu.

Jak myslíte, tak žijete. Naučte se být pozitivní a zlepšete si život

„Pokud se cítím jako plnohodnotná lidská bytost, která přijímá sama sebe, mohu pak srovnáváním se s ostatními zlepšit určité části svého života nebo díky němu začít oceňovat to dobré na svých přátelích.“

Důležité je pamatovat si, že v cestě za úspěchem jde o priority, a nikoliv o věk. Zatímco vaše kamarádka může být na dítě připravená a jeho příchod si užívat, vy zdaleka ještě nemusíte být v životní fázi, kdy je pro vás vhodný čas.

Nemá smysl používat všeobecné společenské normy jako měřítko pro své místo ve světě nebo mezi přáteli. Je to zbytečná strategie, která vás nikam nedostane, ba spíše položí.

Mnohem lepší je porovnat se čas od času se svým bývalým já. Podívejte se na sebe před rokem, třemi nebo pěti lety a na chvíli se zamyslete, jakým směrem jste se od té doby posunuli.

Autor:
  • Nejčtenější

OBRAZEM: Žena vsadila na sexy vaření, muži z ní šílí

Influencerka a kuchařka Kerolay Chavesová si vydělá za hodinu v přepočtu až sedmdesát tisíc korun. A to jen díky vaření, kde je spoře oděná. Její fanoušci jsou z ní nadšení. Sledují ji přes dva...

7. července 2024

V práci jsem si do kafe lila vodku, doma vypila i repelent, vypráví abstinentka

Premium

Nejdříve jí alkohol pomáhal zvládat úzkosti, pak jí ale způsoboval ještě větší. „Ve dvaceti sedmi letech jsem si uvědomila, že život už vůbec nemám pod kontrolou, a tak jsem nastoupila na léčbu,“...

10. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jednapadesátiletá žena se proměnila z šedé myšky v sexy „šťabajznu“

Billie Steele je dvojnásobnou maminkou a toužila mít tělo, ze kterého bude mít radost. Kvůli kilům navíc totiž už na sebe nechtěla koukat ani do zrcadla. Rozhodla se tedy pro proměnu a zamířila do...

12. července 2024  8:28

Šaty jako důkaz. Sperma málem stálo Billa Clintona prezidentské křeslo

Kdyby byl jejím milencem kdokoliv jiný, nejspíš by je Monika Lewinská hodila do pračky. Šaty potřísněné spermatem prezidenta USA se však staly kouskem, který málem pohnul historií. Celý svět se díky...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Alžběty: Vzala jsem si psychopata. Opustil nás a mně i dětem škodí

Svého muže jsem poznala na vysoké škole. Byl okouzlující, vtipný, sebevědomý a já si s ním připadala jako princezna. Měl tehdy krátce po škole, pracoval v jedné velké firmě, kam jsem chodila na...

8. července 2024

Bývala modelkou, dnes se žena za svůj vzhled kvůli plastice stydí

Tracie Samara z USA podstoupila ve 44 letech plastiku v obličeji. Vyhrála ji v soutěži. Ačkoli si myslela, že jde na renomovanou kliniku, ve skutečnosti si ji vzal „do parády“ člověk, který ani neměl...

13. července 2024  11:30

Hýčkejte svá střeva. Pět tipů, jak si zajistit správné trávení

Věděli jste, že nejdůležitějším imunitním orgánem jsou střeva? Právě jejich stav předurčuje, do jaké míry se tělu daří odolávat nemocem všeho druhu, a v konečném důsledku mají vliv i na psychiku....

13. července 2024

OBRAZEM: Sexy babičky, které rozhodně na svůj věk nevypadají

Podívejte se do galerie na sexy babičky, pro které je stárnutí cizí slovo a raději se vydaly na dráhu posilování a sportů. Udržují se v kondici, vypadají skvěle a málokdo by jim hádal jejich skutečný...

13. července 2024

Nemocné ledviny nebolí, ale tiše nás okrádají o roky života, varuje nefrolog

Premium

Chronickým onemocnění ledvin v Česku trpí asi milion lidí. Spolu se sníženou filtrační schopností však významně roste riziko rozvoje srdečněcévních chorob. „Pacienti v časné fázi postižení ledvin...

12. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...