Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Sedm kroků ke štěstí: manželství, kamarádky i srovnání s ostatními

  1:27
Ještě nikdy v historii neměly ženy tolik možností a svobody jako dneska. Přesto pocit spokojenosti u nich za posledních 35 let klesá. Takhle to ale nechceme. Známe sedm tajných přísad, díky kterým byste konečně mohly být šťastné.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ingredience č. 1: BABIČČINO KOŘENÍ

Od tradicionalistů se dá občas vyslechnout kázání na téma, že kdyby ženy zůstaly u kamen, kolíbek a krmení vůbec, byly by v mnohem větší pohodě. Z vyprávění svých babiček však víme, že jejich matky vstávaly před slepicemi a uléhaly dávno po nich. Mezitím se ani na chvilku nezastavily.

Obstarat početnou rodinu, floru i faunu, velké prádlo za asistence valchy, po večerech látat, štrikovat či šít nikoliv pro zábavu, ale z nutnosti. Do toho se vyrovnat s tím, že čas od času některé z vašich dětí prostě umře, protože není, jak mu pomoct.

Není divu, že takový dlouhodobý zápřah se odrážel na průměrné délce života, která nepřekračovala padesátiny. Tento úctyhodný věk oslavovaly obklopeny hromadou dětí, vnoučat a pravnoučat na vejminku, který jim přenechal laskavý syn. S jinými ženami si pokecaly u prádla, u kašny nebo při draní peří.

Bylo naprosto nemyslitelné, že by se parta čtyř vdaných (natož svobodných) žen sebrala a šla slavit narozeniny jedné z nich do nějaké útulné hospůdky.

Samozřejmě se vám mohou vybavit i atraktivní dámy z černobílých filmů, které kouřily cigarety v dlouhých špičkách a nosily šaty, v nichž vypadaly prostě božsky. Jenže takových bylo jen pár.

Takže babiččino koření představuje sednout si večer o samotě a uvědomit si, v čem všem se dneska máme výrazně lépe.

Ingredience č. 2: HOŘKÝ LIKÉR

Čas od času je dobré dát si něco opravdu hořkého. Kromě toho, že na to žaludek reaguje jemným nadšením, si taky potom mnohem lépe uvědomujete sladké chutě. Pro vlastní pocit spokojenosti zkuste obrátit závist na ruby a rozhlédněte se kolem sebe, kdo všechno je na tom trochu nebo i podstatně hůř než vy.

Možná že vás trápí malá výplata a prudivý šéf, ale vaše kolegyně je na tom stejně a k tomu má doma muže, který ji ponižuje, podvádí a houfuje proti ní její vlastní děti.

Samozřejmě že vás nenavádíme k voyerství v životech jiných a že se míra vašeho osobního štěstí nedá odvíjet od stavu ostatních. Ale když vám něco ve vašem životě brání být spokojená, je dobré si aspoň občas uvědomit, že tak moc se vám zase neděje. Že šéfa možná vyhodí, plat se může valorizovat, děti v pubertě odrostou, místo zběhlého manžela přijde upgradovaný model.

Jediné, s čím toho moc nenaděláte, je zdraví. Tam dělejte veškeré myslitelné preventivní psí kusy, abyste ho mohly co nejdéle používat v zachovalém stavu.

Ingredience č. 3: PENÍZOVKA

Klasik české popscény tvrdí, že štěstí je krásná věc, ale prachy si za něj nekoupíš. Naprostá pravda, která však do jisté míry platí i obráceně. Trpět hmotnou nouzí je strašně vyčerpávající a ubíjející. Obracet každou minci čtyřikrát a pak si jednou z nich hodit, abyste vyřešila dilema "boty pro děti, nebo nová kamna", vám prostě odčerpá tolik energie, že na nějaké přemýšlení o tom, jak si harmonizovat duši a vnést do ní pohodu a klid, nemáte sílu. Naopak jste její zbytky schopna sebrat, abyste každého, kdo vám to radí, s rozběhem nakopla.

Jsem žena, heč!

V čem to máme lepší než muži

Přes veškerou emancipaci máme důvody zpívat alelujá a radovat se, že jsme ženy. Jsou totiž oblasti, kde pohlaví ženské je pozitivně diskriminováno bez potřeby jakýchkoliv kvót.

Představte si narvané kino, ona ho miluje, on ji snad ještě víc, ale osud jim brání, pak konečně se dostanou. Vy otevíráte už druhý balíček papírových kapesníků, muž vedle vás se kouše do jazyka. Plakat mu není společensky dovoleno. Kdyby se rozvzlykal, odumře v jeho očích část jeho mužství.

Ženy bez ztráty bodů mohou naprosto beztrestně používat kódové slovo migréna, a to jak v okamžicích, kdy je hodně bolí hlava, tak v situacích, kdy se chtějí vymluvit z intimních povinností. Muži si vyřčením slova na M koledují o pozvednuté obočí.

Ocitneme-li se my ženy v koncích, vždycky můžeme vytasit polohysterický smích a pohled plaché laně. Zasměje-li se stejně muž, je považován za špatnou karikaturu homosexuála (ti opravdoví se smějí úplně normálně) a navíc plachý jelen nedojímá.

Můžeme nosit, prakticky co chceme. Dokonce se samy dělíme na kalhotové a sukňové typy. Muži mohou nosit sukně pouze ve třech případech – pokud jsou transsexuálové, Skoti nebo Jiří Korn.

Vědecké výzkumy několikrát potvrdily, že spokojenost lidí vzroste, když dosáhnou na příjmy, které jim umožňují zaplatit věci, které opravdu potřebují k životu. Ovšem s dalšími a dalšími penězi je nárůst menší a menší.

Peníze prostě ke štěstí potřeba jsou, ale nejsou jeho zárukou. Třeba obyvatelé Jižní Ameriky jsou mnohem šťastnější než Evropané z postkomunistických zemí. A to se určitě nemají lépe než my.

Tady naopak doporučujeme moc se kolem nerozhlížet, neporovnávat se a užívat, co vám pracovní smlouva dovolí. Pokud vás to hodně štve, pak existuje další pozorování, že brbláním se peníze bohužel nerozmnožují. A protože v kriminále se spokojenosti rovněž nedaří, zvažte možnost zamířit na větší výdělek v mezích našich zákonů.

Ingredience č. 4: NEVĚSTIN ZÁVOJ

Dobrá zpráva pro ty z nás, které statečně drží manželské otěže, povětrnostním i náladovým podmínkám navzdory. Vdané ženy (a ženatí muži) jsou šťastnější než jejich svobodní a rozvedení kamarádi.

Prý to má hned tři důvody – jednak se se dvěma platy lépe táhnou platby, splátky a jiné živelné katastrofy. Pak také o sebe partneři navzájem pečují, kontrolují svoje životní funkce a vysílají se na preventivní prohlídky, tudíž jsou zdravější, proto spokojenější. A za třetí, jakkoliv klišovitě to zní, jsou si vzájemnou oporou. Prostě máte si komu postěžovat, když vás seřve šéf, zradí kamarádka nebo okrade prodavačka.

Poněkud překvapivé však je, že ti, co spolu žijí na hromádce, nevykazují zdaleka tolik spokojenosti jako ženy pod čepcem a muži v chomoutu. Jsou pravda šťastnější než ti, co žijou sami, ale na ty, co mají úřední papír na životní lásku, nemají. Takže veselka nejsou vyhozené peníze, ale investice do šťastnějších zítřků.

Ingredience č. 5: KOČIČÍ SLZY

Kočky si dělají, co chtějí. Přitom jsou zodpovědné matky svých roztomilých koťátek a dokonce i svým domácím z řad lidského pokolení dávají najevo svou věrnou lásku.

Skvělé vynálezy ženám na míru

MOBIL
Váha 740 g a výdrž asi 30 minut, tak vypadal první mobil z roku 1973 od Martina Coopera. Díky němu dnes můžeme z malého přístroje platit účty, vyznávat lásku i kontrolovat děti.

PILULKY
Chemik Carl Djerassi vyrobil v roce 1951 první umělý hormon, čímž odstartoval cestu k antikoncepční pilulce. A tedy i slavnou sexuální revoluci.

PODPRSENKA
Místo mučicí šněrovačky prádlo, které je sexy samo o sobě a ještě zvyšuje sexappeal nám, vymyslela žena Mary Phelps-Jacob.

MAKE-UP
První make-up, který se dal používat každý den, jeho nanášení netrvalo hodiny a pleť pod ním netrpěla jako blázen, nám vyrobil Max Factor v roce 1920.

PRAČKA
Díky německému teologovi J. Ch. Schäffernovi, který v roce 1767 sestrojil první prapračku, nemusíme huntovat své ruce na valše.

Vezměte si z nich příklad a zařiďte si život tak, jak to vyhovuje vám. Chybí vám na mateřské práce? I když si tetičky, babičky, sousedky a kolegyně klepou na hlavu, jestli to tak chcete, vraťte se do práce třeba hned po ročních narozeninách svého vytouženého dítěte.

Cítíte naopak nepříjemný nátlak ze strany kolem žijících, že byste se neměla "válet doma" a starat se o stále rozrůstající rodinku, ale pěkně se vrátit mezi pracující lid? Kašlete na ně, správně je to tak, jak si to vy domluvíte se svým drahým. Žádný mustr na adekvátní naplnění života ženy neplatí. Je to stejné jako s oblečením – jestli budou módní tvůrci masivně stavět na piedestal ramenní vycpávky a mrkvové kalhoty, já jim na to (podruhé) neskočím. Netuším, proč bych ze sebe na středně stará kolena měla dělat Otu Zarembu na diskotéce.

Ingredience č. 6: BABSKÉ UCHO

Sdílený smutek je menší, zato sdílená radost větší. Životní paradox, který stoprocentně funguje. Proto se o ženách tvrdí, že jsou drbny, mají totiž vysokou potřebu dělit se o informace a pocity z nich. Tato terapeutická setkání by se, patřit naší vlasti nějaký ten bohatší ropný vrt, měla platit z fondu prevence.

Kolik manželů už zachránila před vyhozením z bytu, kolik dětí před hanebným ponížením formou výprasku a kolik z nás před totálním zhroucením z vlastní nemožnosti?!

Každá dobrá kamarádka, která vám maže med kolem pusy, jen když je to nezbytně nutné, a jinak vám je schopná říct do očí i tajnou pravdu, že se chováte jako potvora, by se měla vyvažovat zlatem. Takže za cenu menších úspor a komplikovanější rodinné logistiky neváhejte a obojí vrazte do svého štěstí. Funkční babské uši na stromě nerostou a každá žena o ně musí i za cenu vlastních obětí pečovat.

Ingredience č. 7: PAMPELIŠKA

Poslední tajnou přísadou je pampeliška – květina, která je dobře vidět a daří se jí prakticky všude. Je to taková extrovertka, že když se rozhodne projevit, dokáže i nadzvednout a prorazit asfalt.

Podle řady studií jsou extroverti šťastnější než introverti. Nikoliv ovšem bezbřezí exhibicionisté, ale lidé, kteří si zachovávají zdravou míru optimismu a jsou schopní zvládat různé životní překážky a kotrmelce tak, že vždycky znovu vstanou.

Tedy hledáte-li své štěstí mezi čtyřmi zdmi a jste-li na to sama, měla byste co nejdříve vyrazit někam ven pro partu pomocníků.

  • Nejčtenější

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...

Staňte se vílou i bez diet. Devět rad, jak shodit kila a moc toho neměnit

Premium Chcete pro sebe v novém roce něco udělat? Zapomeňte na razantní diety, které nám odložená kila nakonec vždycky vrátí i...

Ryby a Kozorozi se zamilují, Raky čeká kariéra. Jak bude pod vládou Vodnáře?

Premium Všechno stagnující a strnulé Vodnáře rozčiluje a má chuť prosadit pokrok. Takže je zřejmé, že vstupujeme-li do období...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K hubnutí Alenu motivovala kamarádka. Za necelý rok shodila 34 kilo

Alena Krejčová vážila ve 35 letech 117 kilogramů a zhubla nejen kvůli sobě, ale také kvůli dětem, aby se za ni nemusely...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Ryby a Kozorozi se zamilují, Raky čeká kariéra. Jak bude pod vládou Vodnáře?

Premium Všechno stagnující a strnulé Vodnáře rozčiluje a má chuť prosadit pokrok. Takže je zřejmé, že vstupujeme-li do období...

Milostné návraty: kvůli vášnivému sexu ani dětem se k ex nevracejte

Prošli jste bolestivým rozchodem a zavřeli za vztahem dveře. Jenže po čase jste si k sobě našli znovu cestu. Je vůbec...

Sedm tichých zabijáků partnerských vztahů. Možná podobně chybujete i vy

Najít partnera, se kterým si budete rozumět, je sice jackpotem v životní loterii lásky, ale vyhráno ještě rozhodně...

Ke spokojenému vztahu potřebujete vlnění okolo přímky, říká spisovatelka

Premium Nikdy ji nenapadlo, že se bude živit psaním. Do redakce novin se Klára Mandausová dostala před třiceti lety vlastně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...